Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK UITBREIDING BLOEMKWEKERIJ AREAAL ZATERDAG 8 OKTOBER 196# 717 Jaarverslag over 1959 WE ontvingen dezer dagen het jaarverslag over 1059 van het Proefstation voor de fruitteelt in de Vollegrond te Wilhelminadorp. Gaarne willen we deze week hierbij stil staan in onze rubriek. Bij de bespreking van hetgeen we lazen in dit verslag moeten we ons overigens wel veel beperkingen opleggen in verband met de plaatsruimte, want het 80 pagina's tellende fraai ver zorgde boekwerk, geeft een overvloed van voor tie fruitteelt belangrijke gegevens. We moeten voorop stellen, dat we het erg jammer vinden dat het jaarverslag van het proef station steeds zo laat verschijnt. Het: jaar 1960 is immers weer al ver verstreken nu we de resul taten van de onderzoekers over 1959 onder ogen krijgen. We vermoeden echter dat het niet mogelijk zal zijn het jaarverslag eerder te geven en de opmerking, welke we hierover maakten, doet niets af aan onze waardering voor hetgeen ons verteld wordt in dit boekwerk. Het geeft blijk van een grondige aanpak van vele zaken, welke van belang zijn voor onze fruitteelt. MET ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot direkteur van de Lagere Tuinbouwschool in Kapelle de heer .1. op 't Hof te Krabbendijke. Deze zal dus de huidige direkteur, de heer >1. Nicuwen- fauïze opvolgen, die om gezondheidsredenen iiet onderwijs gaat verlaten. Begonnen wordt met te vertellen hoe op 7 sep tember van het vorig jaar door ir A. W. v. d. Plas- sche, de direkteur-generaal van de Landbouw, een nieuw laboratorium, alsmede een bedrijfsschuur en enige kassen officieel in gebruik werden genomen. Dit betekent voor het Proefstation een aanzien lijke verbetering van de toerusting ten behoeve van het onderzoekingswerk. Er werd een begin gemaakt met het verbouwen van het oude laboratorium tot ontvangstruimte en ©nderwijslokaal. Inmiddels zijn ook voorbereidingen getroffen tot vernieuwing en gedeeltelijke verplaatsing van de proeftuin. Door de Koninklijke Maatschap ,,De Wilhelminapolder" werd een terrein van 6.75 ha hiertoe aan de westzijde van de tuin beschikbaar gesteld. Het onderzoek onderging in het verslagjaar enige uitbreiding. Aan algemeen fruitteeltkundige vraagstukken, in het bijzonder ten aanzien van boomvormen, plantsystemen, snoeien en uitbuigen, werd meer aandacht geschonken. Verder ligt het in het voornemen uitbreiding te geven aan het opderzoek op het gebied van de chemische onkruidbestrijding in de fruitteelt in samenwerking met het Instituut voor Biologisch en Scheikundig Onderzoek van Landbouwgewas sen. Het ziektebestrijdingsonderzoek werd onvermin derd voortgezet. Naast de bestrijding van enige belangrijke en aktuele ziekten, o.a. appelmeeldauw, fruitspint. gloeosporium en stambasisrot, werden de mogelijkheden van een meer harmonische be strijding van ziekten en plagen diepgaand onder zocht. In het bijzonder werd nagegaan de invloed van culluurmaatregelen op de ontwikkeling van parasieten, alsmede de mogelijkheden van meer biologische bestrijding. Bij de beschrijving van liet algemeen onderzoek geven de heren ir P. M. Felius en G. Toorenaar allereerst een beschrijving van de gevolgen van de droogte van het vorig jaar voor de fruitteelt. NIEUWE RASSEN AAN nieuwe appel- en pererassen wordt op het proefstation veel aandacht besteed. In 1959 IN haar laatst gehouden vergadering heeft het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. een stand punt bekrachtigd van de commissie bloemkwekerij van het K. N. L. C. met betrekking tot het teelt- recht van bloemkwekerij-produkten voor het jaar 1961. In het kort willen we dit standpunt hier weer geven. Niet omdat hetgeen hierin wordt vastgesteld nu direct zo belangrijk is voor onze provincie, maar omdat het getuigt van een krachtige aanpak van het beleid op dit gebied. Aan het Produktschap voor siergewassen zal namens het K. N. L. C. worden voorgesteld: a. De omvang van het teeltrecht voor bloem- kwekerijprodukten voor 1961 vast te stellen op 110 van de omvang van 1960; b. Van deze uitbreiding 10 te bestemmen voor uitreiking van teeltrecht aan „ontwikkelings gebieden" e. Van de overige 90 van de uitbreiding de bloemkwekerijbedrijven, waarvan het teeltrecht een te geringe omvang heeft voor een econo mische exploitatie, een zodanige hoeveelheid teeltrecht te verstrekken, dat een volwaardig éénmansbedrijf kan worden verkregen. De categorieën hoveniers en bloemiat-winke- liers dienen van deze verstrekking te worden uitgesloten. d. De dan nog resterende hoeveelheid teeltrecht regressief te verstrekken aan de bestaande bloemkwekerijbedrijven, d.w.z. met een gelei delijk aflopende schaal van de kleinere naar de middelgrote bedrijven. Het uitgestippelde beleid ten aanzien van het teeltrecht van de bloemkwekers heeft twee belang rijke verdiensten. In de eerste plaats een afstem ming van het areaal op de vergrote afzetmogelijk heden, mede in verband met de verwezenlijking van de Euromarkt, en een verstrekking van teeltrecht volgens een systeem dat meer voldoet aan het zechtvaardigheidsgevoel van de belanghebbenden. beschikte men over een 70-tal nieuwe appelrassen. Jaarlijks worden hiervan de slechte afgevoerd en komen er nieuwe voor in de plaats. In het pere- en pruimensortiment van de tuin hadden geen veranderingen plaajs. Den aanzien van de appels wordt gezegd dat Je ervaringen met het ras Close, evenals het vorig jaar, ongunstig uitvielen. Stark Earlyst is de kinderziekten bijna alle 1e boven en blijkt een welkome aanvulling voor het zomerfruit te zijn. Door selectie is er ten aanzien van de kleur veel verbeterd. De groeikracht is sterker dan aanvankelijk gedacht werd. De ge voeligheid voor meeldauw blijft een bezwaar. Over Tydemans Early Worchester wordt gezegd dat dit ras om zijn fraaie kleur en goede smaak zeer gewaardeerd wordt door de consument. Door de matige vruchtbaarheid zal dit ras ech ter enkel op M IX geteeld kunnen worden, terwijl als boomvorm de vrije haag te verkiezen is. Een virusachtig verschijnsel, dat zich uit in kleine vruchtjes, noopt tot strenge selectie. De tienjarige ervaringen met Ingrid Marie zijn gunstig te noemen. De goede houdbaarheid ten opzichte van de Cox's maken dit ras tot een waardevolle aanwinst voor het appelsortiment. KLEIN ERUIT ]R. Roelof sen 'zegt in zijn bespreking van de proeven op de kleinfruitproeftuin in Kapelle, dat de abnormaal droge en warme zomer geen nadelige invloed heeft gehad op de ontwikkeling en produktie van de kleinfruitgewassen. Voor een be langrijk deel moet dit worden toegeschreven aan de mogelijkheden tot beregening, waarvan druk gebruik werd gemaakt en waarvan duidelijk werd vastgesteld dat deze mogelijkheid voor de klein- fruit in de droge zomers bijzonder belangrijk is. Over de proeven op de kleinfruitproeftuin in Kapelle, zoals deze worden beschreven, kunnen we deze keer kort zijn, aangezien we deze reeds eer der in ons blad hebben opgenomen. We hopen wel in staat te zijn in de loop van de komende maan den uitvoeriger mededelingen te doen over de resultaten van de proeven op de kleinfruitproef tuin gedurende dit seizoen. Ir J. Butijn vermeldt de resultaten van het bodemkundig onderzoek. In het bijzonder werd hierbij aandacht geschonken aan vraagstukken van biologische bodemverbetering, bodembehandeling in boomgaarden, beregening en stikstofvoeding. Ir G. S. Roosje leidt het mycologisch onderzoek. Aan vele ziekten werd aandacht geschonken en in het bijzonder aan de appelmeeldauw. Ook in 1959 lag het zwaartepunt van het onderzoek op de levenswijze van dë ziekteverwekker. Er werd een oriënterend onderzoek ingesteld naar de levens duur van de conidiën van uitgesnoeide aangetaste scheuten. Dit is van belang om het nut te bepalen van het verzamelen en verbranden van uitge snoeide scheuten zoals het huidige bestrijdings- advies aangeeft. De voorlopige indruk is dat coni diën op uitgesnoeide scheuten na 9 dagen uit droging nog kiemkrachtig kunnen zijn. Nader onderzoek hierover is echter noodzakelijk. IN het verslagjaar werd een sterke oogstreduktie waargenomen bij bomen, welke in 1958 ernstig door meeldauw waren aangetast, vergeleken met bomen waarop in 1958 een goede meeldauwbestrij- ding was uitgevoerd. Het entomologisch onderzoek werd geleid door drs D. J. de Jong. Bij dit onderzoek wordt ge streefd naar het telen van kwaliteitsfruit; beper kingen van het aantal bespuitingen; het binnen niet-schadelijke grenzen houden van schadelijke organismen door een juiste keuze van middelen en bestrijdingstijdstippen; het zoveel mogelijk sparen van natuurlijke vijanden van schadelijke organis men; toepassing van middelen die weinig of niet giftig zijn voor de mens. Het belangrijkste studie-object is een boomgaard van ongeveer 1% ha op de Albertina hoeve te Kloetinge. Op de Albertina hoeve werd o.m. ook een proef genomen met een gecombineerde chemische en bio logische bestrijding van fruitspint. Dit werd geleid door de heer M. v. d. Vrie. Ook aan het probleem van het optreden van resistentie tegen acariciden bij het fruitspint werd veel aandacht besteed. Een voorzichtige schatting, op grond van laboratoriumproeven en veldcontróles We hopen later terug te komen op dit vertrek van tie heer Nieuwenhuïze, die zoveel heeft ge daan voor het tuiiibouwoiulerwijs in Kapelle. Dé heer Op 't Hof is geen onbekende in de Zeeuwse tuinbouvvkringen. Opgeleid als onderwijzer aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, behaalde hij in 1936 het onderwijzersdiploma en in 1938 zijn hoofd akte. Het was toen geen gemakkelijke tijd voor dé onderwijzers. Er was een overvloed en heel moei lijk kon men aan de slag komen. In 1912 echter kreeg de heer Op 'fc Hof zijn vaste aanstelling als onderwijzer en wel te Zaamslag. Daar bleef hij tot 1953. Toen werd hij benoemd tot hoofd van tie Chr. Nationale school te Krabbendijke en dat is hij thans nog. Als geboren Zeeuw (op 29 febr. 1916) te Oude- lande) zat hern de land- en tuinbouw in het bloed. Hij haalde achtereenvolgens de aktes landbouw-, tuinbouw en tuin bouw bedrijfsleer. Zijn kennis bracht hij in de praktijk «foor vele cursussen te geven op het gebied van de tuinbouw en bedrijfs leer, alsmede middenstandscursussen. Hij deed dit en doet dit nog in verschillende plaatsen in de provincie. We wensen de heer Op 't Hof van harte geluk met deze benoeming. Er ligt een grootse taak voor hem te wachten nu de school het nieuwe leerplan gaat invoeren en hierdoor tot grote uitbreiding zal komen. Met zijn kennis van Zeeland en zijn liefde voor de tuinbouw mogen we echter zeker ver wachten dat de heer Op 't Hof een waardig op volger van de heer Nieuwenhuize zal zijn. De laatste immers heeft de school op een zeer hoog peil gebracht. Het is van groot belang voor de toekomst van onze tuinbouw dat dit peil blijft ge handhaafd. Met minder dan een grondige opleiding aan een lagere tuinbouwschool kunnen we zeker geen tuinbouwbedrijf meer gaan stichten. Een algemene tuinbouwcursus is goed en nuttig maar deze kan toch nooit de basisopleiding geven die men ontvangt op een tuinbouwschool. Kapelle- Biezelinge is een zeer belangrijk tuinbouwcentrum en naar onze mening gaat onze school hier met het nieuwe leerplan een grootse toekomst tegemoet. Dat de heer Op 't Hof hieraan op waardige wijze leiding mag geven met ingang van het nieuwe jaar. Tot de volgende week. geeft aan, dat thans ongeveer 50 van de bedrij ven waarop sedert een aantal jaren intensief met fosforesters werd gespoten, een mijtenpopulaiie voorkomt die niet afdoende met deze middelen bestreden kan worden. In het algemeen kan worden vastgesteld dat ria een periode van vijf jaar, bij benadering overeen komende met 20 tot 25 generaties mijten, waarin één bepaalde groep van acariciden wordt gebruikt, de kans zeer groot is dat het fruitspintresistentie tegen die groep van acariciden heeft ontwikkeld en niet meer op bevredigende wijze daarmee be streden kan worden. Graag zouden we nog verder ingaan op hetgeen in dit jaarverslag wordt verteld. Plaatsruimte ont breekt ons echter om hieraan gevolg te geven. Samenvattend kunnen we zeggen, dat, het geen hierin wordt verteld, wel een zeer volledig beeld geeft van de ontwikkeling van het onder zoek dat in Wilhelminadorp gebeurt in het be lang van de fruitteelt. Dat dit zeer veelzijdig en uitgebreid is, wordt steeds duidelijker wanneer men dit uitstekend verzorgde jaarverslag leest

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13