Waarom een Wereldzaaizaad- en pootgoedjaar? Gebruik goed zaaizaad en pootgoed ^flHI d°hand ites611- dit £°ede uit~ 716 ZEEUWS LANDBOUWBLAD CHEMISCH GEREINIGDE SLOOT MET WATER met IV2 ct per strekkende meter worden ver hoogd. Het voordeel van het chemisch reinigen zal voor al in het tweede en de volgende jaren merkbaar zijn. De onkosten kunnen dan aanzienlijk worden verlaagd, terwijl de sloten veel schoner kunnen worden gehouden dan met maaien het geval is. Door minder slib en wortelresten gaat tevens de slootbodem zakken. In vergelijking met handwerk blijkt het reinigen van sloten wat de kosten en de kwaliteit van het werk aangaat dus wel perspectief te hebben. Mechanisch slootreinigen en chemische bestrij ding van waterplanten kunnen elkaar uiteraard aanvullen. De boven water komende vegetatie kan tegen betrekkelijk geringe kosten worden bestre den door bespuiting met onkruidbestrijdingsmid delen, waardoor op het mechanisch slootonderhoud vaak belangrijk bezuinigd kan worden. ONDERHOUD SLOOTBERMEN HOOR chemische onkruidbestrijding kan stellig ook worden bezuinigd op het onderhoud van slootbermen. Het „zwart" spuiten met allesdoden- de middelen werkt echter de afspoeling in de hand en het I. B. L. is hier dan ook geen voorstander van. Beoogd wordt een goed grasdek, dat de slootber men tegen afspoeling beschermt en dat ook op de zware klei gemakkelijk kan worden onderhouden. Dit kan bereikt worden door in de bermen de breedbladige onkruiden, één of zonodig meerdere malen, dood te spuiten. Een mooi gesloten grasdek dat tegen lage kosten machinaal gemaaid kan worden zal het resultaat zijn. Een gewone maai- balk, met een soort „gewicht" is een eenvoudige en niet kostbare oplossmg. Ook wanneer men met de hand maait, zullen de prestaties per uur veel hoger ligen, dan bij slootwallen bezaaid met brand netels, distels, bramen, riet enz. NIEUWE MACHINE VOOR HET SPUITEN VAN SLOOTKANTEN van goede rassen. Dit spreekt vooral, wanneer, dank zij de resistentie tegen bepaalde ziekten, dure en vaak niet ongevaarlijke bestrijdingsmiddelen ach terwege kunnen blijven. Het is de taak van de plantenver edeling nieuwe rassen voort te brengen, die in één of meer opzichten beter zijn dan de bestaande. En hierbij mag niet alleen worden gedacht aan de grootte van de opbrengst. Tijd van rijping, ge makkelijke oogstbaarheid, goede resis tentie tegen ongunstige invloeden en tal van andere factoren spelen daarbij een rol. Nieuwe ziekten, nieuwe oogst- methoden, nieuwe bewaar- of verwer kingsmethoden spreken alle een woordje mee bij de keuze van een ras. Bij export van zaaizaad en pootgoed dient het ras niet alleen de buiten landse boer, doch ook de buitenlandse consument of industrie te bevredigen. En waar cultuurmaatregelen, smaak van het publiek en eisen van de in dustrie zich kunnen wijzigen en ook, omdat nieuwe ziekten kunnen optreden, heeft de plantenveredeling een dyna misch karakter en dient ook de plan tenveredeling zich aan te passen aan zich wijzigende omstandigheden. Wanneer men zover is, dat dank zij de plantenveredeling er voor de boer goede rassen beschikbaar zijn, moet er nog de nodige aandacht besteed wor den aan de vermeerdering van dit ma teriaal en het in het verkeer brengen hiervan. Hierbij spelen de zaaizaad- en pootgoedteler en de handel een be- langrijee rol. Deze dienen er voor te zorgen, dat er een voldoende hoeveel heid zaaizaad en pootgoed gepro duceerd wordt. Bovendien moet dit eisen wat betreft de kwaliteit. NIETTEGENSTAANDE de technische vooruitgang in deze „atoomeeuw" leiden miljoenen mensen nog steeds honger of zijn ondervoed. Nog verontrustender wordt deze situatie, indien men zich reali seert. dat de wereldbevolking jaarlijks met circa 47 miljoen mensen toeneemt. Wat kan gedaan worden om dit enorme probleem op te lossen? Op initiatief van de F. A. O. (Food and Agriculture Orga nization of the United Na tions) wordt een Wereldzaai zaad- en pootgoed jaar geor ganiseerd, waaraan ook in Nederland aandacht besteed zal worden. In een persconferentie werd door ir J. I. C. Butler, voor zitter van de Nationale Com missie voor het W'ereldzaai- zaad- en pootgoedjaar en door prof. dr ir J. C. Dorst, hoog leraar in de Plantenveredeling aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een uiteenzet ting gegeven oantrent doel, werkwijze van de F. A. O. als mede van de activiteiten, die men in Nederland voornemens is te gaan ontwikkelen. Hier over meer in bijgaand artikel. uitgangsmateriaal voldoen aan hoge SITUATIE IN NEDERLAND IN Nederland berust de controle hierop bij de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (N. A. K.) en het Rijksproefstation voor Zaadcontróle (R. P.v. Z.) die o.m. controleert op raszuiverheid, gezondheid (ziekten, die met zaad overgaan), zuiverheid van het zaad (onkruiden), kiemkracht. Overziende wat in Nederland gedaan wordt aan het kweken van nieuwe rassen, het onderzoek van deze rassen en de controle op de kwaliteit van het zaaizaad en pootgoed', mag gesteld worden, dat al vele jaren lang hieraan veel aandacht is besteed. Men zou dus kunnen verwachten, dat de Nederlandse boer vrijwel uitsluitend zaaizaad en pootgoed van goede kwaliteit en van de voor hem meest geschikte rassen aan de bodem toevertrouwt. Nu valt dat in de praktijk vaak tegen. Uit enquêtes die hierover gehouden zijn en waarbij in de zaaitijd willekeurig monsters genomen zijn van het zaad, dat de boer op dat moment aan het zaaien was, bleek bij analyse van deze monsters, dat deze in veel gevallen niet voldeden aan de norm die aan redelijk zaaizaad gesteld mag worden. Nog maar al te vaak wordt gewoon uit eigen voorraad een paar zakken zaad genomen, die meestal ook nog geen extra schoning hebben ondergaan en dit wordt aan de grond toevertrouwd. Het ge volg is dan, dat er vaak grote hoeveelheden onkruidzaden mee uitgezaaid worden, het zaad vaak een slechte kiemkracht heeft en vaak ook besmet is met allerlei ziekten. Ook aan de ontsmetting wordt veelal weinig aandacht besteed. Deze feiten hebben ertoe geleid het initiatief van de F. A. O. aan te grijpen om ook in ons land in het komende winterseizoen hieraan eens extra aandacht te besteden waarbij het zwaartepunt gelegd zal worden bij de voorlichting. 0VER de gehele wereld' wordt gewerkt aan een ver betering van het peil van de landbouw en aan een opvoering van de landbouwproduktie. Op vele terreinen van onze landbouwkundige kennis en ervaring speelt deze strijd om een verhoging van de produktiviteit van de landbouw zich af. De bestrijding van ziekten en plagen, een betere bemesting, verbetering van kuituurmethoden, een betere watervoorziening, kultuurtechnische werken e.d. zijn er enige van. PLANTENVEREDELING EN RASSENKEUZE EEN goed ras heeft het economische voordeel, dat de produktiekosten niet of weinig hoger zijn dan van een minder goed ras en er zijn zelfs tal van voorbeelden, dat juist de lagere produktiekosten de aantrekkelijkheid vormen Een van die terreinen is het beschikbaar hebben van goed uitgangsmateriaal (zaaizaad, plantgoed, pootgoed) van aan de omstandigheden aangepaste rassen van onze kuituurgewassen. Juist dit facet wil de F. A. O. door een wereldomvattende campagne in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Vooral omdat het in de meeste gevallen het uitgangspunt is voor een ver betering van de landbouw en omdat het vaak ook wat minder spectaculair is dan b.v. sommige kultuurtechnische maatregelen, hoe belangrijk die op zichzelf ook mogen zijn. Het is één mivan de een voudigste, van de meest voor IPPjfiF gebruiker van leerd zaaiz^ en pootgoed Beoordeling van kiemplanten t.a.v. het voorkomen van door van de beste parasitaire schimmels veroorzaakte ziekten op het Rijks- voor zijn om- proefstation voor Zaadcontróle te Wageningen. standigheden beschikbare rassen. Gezien de grote, tussen de verschillende landen, bestaande verschillen van de ontwikkeling van de landbouw, zal deze campagne overal verschillend aangepakt moeten worden. Hoewel de „World Seed Campaign" in zijn opzet een wereldomvattende actie is, zal het in zijn uitwerking dus een sterk nationaal karakter moeten hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 12