CHEMISCH SLOOTREINIGEN 13 NA k0* drogen wordt het graan d.m.v. de blazer in de tot graanopsiag omge bouwde paardestal geblazen. In deze opslagruimte is een lucht- kanaal geplaatst, waarmee net graan geventileerd kan worden. JJEN detailopname van de brander met een gedeelte van het olievat en de om- manteling. zin om in dit blad hiervoor een begroting op te stellen. Deze fotoserie dient alleen om te laten zien hoe de heer Groenewege zijn vraagstuk opgelost heeft. De R. L. V. D. is altijd bereid om Uw ideeën op dit gebied verder met U uit te werken. R L V. D.. Goes. A. SCHOONERWOERD. T N 1960 is er ruim 80.000 kg gerst in deze droogsilo's gedroogd en van 20 tot gemiddeld 16,2 vocht teruggebracht. Hierover is 169 uur gedroogd waarvoor 340 liter dieselolie is gebruikt. De prijzen van de gebruikte materialen en de plaatselijke om standigheden kunnen sterk wisselen. Daarom heeft het weinig Bij het onderzoek is uitgegaan van de stelregel, dat geen gebruik mocht worden gemaakt van mid delen, die giftig zijn voor vee en vissen. Tijdens het onderzoek is wel gebleken dat door deze eis, het bestrijden van ondergedoken waterplanten nog niet mogelijk is en nog geen oplossing voor deze onkruidbestrijding gevonden werd. Hoop gevend voor het verder verloop van dit onderzoek is echter dat groene draadalgen die ook machinaal zeer moeilijk te verwijderen zijn een hoge gevoelig heid bezitten voor bepaalde allesdodende middelen die niet giftig zijn voor vee en vis. Daartegenover staat dat bij geheel of gedeeltelijk boven het water groeiende planten wel uitstekende resultaten bereikt zijn. Grasachtige onkruiden kun nen over het algemeen het beste bestreden worden met Dalapon, terwijl breedbladige onkruiden met groeistoffen behandeld kunnen worden. Vaak zal voor een goed resultaat van een combinatie van beide middelen gebruik gemaakt moeten worden. Voor het bestrijden van grassen en riet werd effect bereikt met 1015 kg/ha Dalapon. Tevens werd voor bestrijding van de 2-zaadlobbigen (brandnetel/waterkers enz.) 2 kg/ha groeistoffen (M. C. P. A. of 24D) toegevoegd. Met een enkele bespuiting kan al veel worden bereikt. HET SPUITEN HET eerste jaar is een bespuiting in mei en een tweede bespuiting in augustus gewenst. De volgende jaren kunnen jonge zich opnieuw ont wikkelende planten met één bespuiting worden bestreden. Met 300 liter water per ha kunnen reeds goede resultaten worden verkregen. De opname van de bestrijdingsmiddelen gaat via het blad en een fijne verdeling van de vloeistof is dus uitermate be langrijk, goede verstuiving in kleine druppels geeft beter resultaten. APPARATUUR DE bereikbaarheid van de waterlopen is niet altijd eenvoudig, zodat goede spuitapparatuur van groot belang is. Soms zal slechts de water gang worden gespoten terwijl in een ander geval de gehele sloot, met de kanten, behandeld zal moe ten worden. De bespuiting kan uitgevoerd worden met een landbouwspuit en/of rugspuit. Ook is voor het sproeien van slootkanten een speciale spuit- machine geconstrueerd. Deze zelfrijdende machine kan zich voortbewegen over een strook van 50 cm. breedte. Tijdens het spuiten kan hiermede langs de sloot worden gereden, zonder dat de belendende gewassen beschadigd worden. Tijdens de demon stratie bleek het proto-type nog wat te zwaar te zijn. De uitvoering kan gemakkelijk wat lichter gemaakt worden. DE KOSTEN VAN HET SPUITEN HET eerste jaar is voor twee maal spuiten per iia nodigtotaal 20 kg Dalapon 330,plus groei stof 2-4-D ƒ76,is samen ƒ406,Dit is per m2 ca 4 et. De bespuiting in het volgende jaar beloopt 8 kg Dalapon ƒ132.en groeistof 2-4-D ƒ38, maakt ƒ170,Dit is per m2 1% a 2 ct. Voor net werkloon en spuitapparatuur moeten de kosten HET BESPUITEN VAN SLOTEN IN ons waterrijk Nederland wordt naar schatting ca. 3 van de cultuurgrond ingenomen door sloten en andere waterwegen. Op het regelmatig schoonhouden, belangrijk voor een goede waterafvoer, oefenen de meeste waterschappen en polder besturen een voor- en najaarsschouw controle hierop uit. In de meeste sloten heeft een sterke ontwikkeling van verschillende onkruiden en/of waterplanten plaats, veelal zodanig dat in de zomer vele sloten praktisch dichtgegroeid zijn. Het gebruikelijk schonen met handkracht is een zwaar, arbeidsintensief en dus duur werk. De kosten hiervan kunnen, bij tweemaal maaien gesteld worden op 15 a 16 ct per strekkende meter. Daarbij komt, dat door het toenemende gebrek aan arbeidskrachten deze werkzaamheden steeds meer in het gedrang komen. Mechanisatie van het reinigen van sloten is dan ook een voor de hand liggende oplossing van deze problemen geweest. Rijdende of varende machines zijn ontworpen die vaak goed en niet kostbaar werk leveren. De kosten belopen echter ook dan al gauw omstreeks 15 ct per strekkende meter en mechanisatie geeft niet in alle geval len de oplossing. Analoog aan de chemische onkruidbestrijding in land- en tuinbouw heeft het Instituut voor Biologisch en Scheikundig onderzoek voor Landbouwgewassen (I.B.L.) te Wageningen het onderzoek over de chemische onkruidbestrijding in en langs watergangen enige jaren geleden ter hand genomen en heeft hiermede reeds resul taten bereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11