Oogst en afzet van uien 699 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK GROTE drukte heerst er sinds enkele weken in de Zeeuwse uiencentra. „Er is een zee van uien" zegt de handelaar en met man en macht werkt hij om dit produkt exportklaar te maken. Dat vraagt heel wat werk. Ook de telers hebben het druk want de uien moeten „opgetrokken" worden, zoals dat heet. Er is de laatste tijd ook in ons blad reeds op gewezen dat het mogelijk is dit mechanisch te doen, maai' op veel percelen kan het dit jaar nog niet gebeuren omdat men er geen rekening mee heeft gehouden bij het zaaien. Veel handwerk is er dus bij het op rijen leggen van de uien. De kwaliteit van de Zeeuwse uien valt tot op heden beslist niet tegen. Er zijn wel percelen waar nogal wat schimmel in zit tengevolge van het aanhoudende natte weer, maar ze zijn in de minderheid. Over het algemeen wordt er in Zeeland een goede ui geoogst. In een uitvoerig overzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit werden verschillende cijfers gegeven over de produktie en afzet van uien in ons land en in het buitenland. Deze cijfers geven een goed beeld van de situatie op de internationale uienmarkt en aangezien we daar ons produkt moeten afzetten, willen we deze cijfers hier graag weergeven. De laatste weken is de Nederlandse uienexport zé groot geworden dat het ons belangrijkste exportprodukt is, wat kilo's betreft. Lange tijd hebben de tomaten de eerste £la§ts ingenomen maai- omstreeks ffët 'begin *vari deze maand bezetten de uien de eerste plaats en het ziet er wel naar uit dat deze belangrijke plaats bezet zal kunnen blijven. In de eerste week van september gingen er 5643 ton Nederlandse uien de grens over. Dat is bijna tweemaal zoveel als het vorig jaar in dezelfde periode toen 2924 ton uien werden uitgevoerd. Onze export is op het ogenblik in hoofdzaak ge richt op West-Duitsland en Engeland, terwijl er voorts export plaats vindt naar Afrika. Wesx- Indië en België. DE uitvoer van uien naar België is echter aan een beperkende bepaling onderworpen want de invoer van uien in dit land uit de overige E. E. G.-ianden is verboden en dat betekent voor ©ns land dat er een minimumprijs geldt en een heffing wanneer de prijs in ons land lager ligt dan deze minimumprijs. De prijs van de uien ligt niet hoog en als gevolg hiervan moest de laatste dagen regelmatig een heffing worden betaald van 8- 9 cent per kg bij uitvoer van uien naar België. Dat is dus juist zoveel als de voor export geschikte kwaliteit hier opbracht. Het is wel duidelijk dat dit in sterke mate de uitvoer naar dit land be lemmert. GROTEK AREAAL DE mei zaaiuien beteelde oppervlakte steeg van 5300 ha in 1959 tot 5361 ha in het lopende jaar. De opbrengst per ha zal dit jaar belangrijk hoger zijn dan verleden jaar, hoewel we niet moe ten vergeten dat er een kans is dat het uitval percentage hoger wordt, vooral als de weersom standigheden tijdens de oogst ongunstig mochten zijn. Het produktie-verloop van zaaiuien was de laatste jaren als volgt: 1955 4073 ha 119 milj. kg 1956 5142 ha 174 milj. kg 1957 5298 ha 173 milj. kg 1958 6735 ha 244 milj. kg 1959 5300 ha 145 milj. kg 1960 5361 ha 175200 milj. kg (schatting; Uit deze cijfers zou de conclusie getrokken kun nen worden dat na de terugval van het zeer hoge oppervlakte-cijfer van 1958, de resultaten van de uienteelt voor de telers toch zodanig zijn geweest In 1959 dat zij aanleiding gaven tot een nieuwe uitbreiding, zij het dan op beperkte schaal. Het zijn het vorig seizoen vooral de uienexporteurs ge weest, die tengevolge van een niet voorziene prijsval later in het seizoen, dikwijls ernstige ver liezen hebben geleden. De telers hebben ondanks hun lage kilo opbrengst het vorig jaar dikwijls nog een redelijk resultaat behaald met de uienteelt. De ervaringen van de exporteurs het vorig jaar kunnen er echter wel toe leiden dat men een kleine onmiddellijke winst bij export prefereert boven een grotere, maar mogelijk ook grote verlieskans in de toekomst. SITUATIE.IN BUITENLAND TEN aanzien van de situatie in de buitenland se teeltgebieden kan het volgende worden opgemerkt: Spanje heeft de laatste tijd veel uien verscheept naai- Brazilië. De verladingen van Spaanse uien naar Engeland zijn na een vermindering geduren de enkele weken in augustus, begin september weer in omvang toegenomen. De verzending van Spaanse uien via ons land naar Engeland en West- Duitsland, en Zwitserland was in juli vrij belang rijk maar daarna is het minder geworden. Hoewel er ook wat Spaanse uien via Frankrijk naar En geland gingen en dit produkt dus wel naai ver schillende landen gaat, is de handel in Spanje toch niet erg levendig. De telers weten echter reeds sedert enige tijd hun prijs te handhaven op 13 cent per kg. Men twijfelt dit jaar echter sterk aan de houdbaarheid van het Spaanse produkt. Omstreeks november verwacht men in Spanje vrij veel uitval. Dat wordt zelfs wel geschat op 30 40 Op de lUwiderase markt, steeds zeer belangrijk /N verband met de beschikbare plaats ruimte kon vorige iveek dit artikel over de uïgn niet worden opgenomen. De daarin beschrevelï" feiten 'hebben echter nog niets van hun aktualiteit verloren en daarom nemen v)e het deze week op. Enkel vinden we het wel jammer dat we er deze week nog bij moeten zeggen dat de prijs opnieuw is gedaald sinds de vorige week. Export geschikte middel en grof uien komen thans niet hoger meer dan 66V2 cent per kg terwijl de prijs welke de teler voor zijn landsgewasprodukt kan maken niet hoger ligt dan 4 cent per kg. Dat is wel erg weinig. Deze lage prijs is wel in hoofdzaak het gevolg van het zeer grote aanbod dat er overal is. Er zullen veel uien bewaard worden maar toch zijn er ook heel wat telers welke hierop niet zijn ingesteld en hun produkt vanaf hetland verkopen. Met de uien weet men uiteraard nooit waar men aan toe is en reeds dikwijls heeft dit tuinbouwprodukt voor verrassingen ge zorgd. Wanneer we echter bewaargelegenheid hadden en een goed produkt, dan zouden we ons op het ogenblik toch wel eens twee keer bedenken alvorens tegen deze prijzen te ruimen. Dat wil overigens niet zeggen dat de prijs over drie maanden hoger zal zijn, maar dat is nu eenmaal het risico, verbonden aan het bewaren van dit pro dukt. voor ons land, zijn de prijzen na een kleine daling omstreeks de maandwisseling. weer iets gestegen, behalve voor de picklers welke niet noemenswaard in prijs zijn veranderd. In de noteringen voor Spaanse uien kwam ook geen wijziging. Toch kan over de situatie op de Engelse markt worden gezegd dat de uiterst matte stemming welke er de laatste weken heerste, wel iets ten gunste is gewijzigd. Het slechte weer van dë laatste tijd heeft een ongunstige uitwerking gehad op het Engelse pro dukt. Frankrijk heeft dit jaar ook een grote uienoogst. Toch is ze kleiner dan aanvankelijk werd verwacht. Valse meeldauw heeft daar nogal wat schade ver oorzaakt. Nadat er wat vertraging was geweest tengevolge van de vele regen, worden er thans grote hoeveelheden aangevoerd. Op de Parijse markt worden de uien de laatste tijd voor 0.40 N. F. verhandeld, terwijl de minimum prijs is vastgesteld op 0.50 N. F. dus dat houdt in dat er nog geen uitvoer naar dit land kan plaats vinden. De met zaaiuien beteelde oppervlakte in West- Duitsland is weer wat kleiner dan het vorig jaar. De cogst 1959 had echter ook zeer veel schade ge leden van de droogte en daarom zal de produktie dit jaar heel wat groter zijn. Men schat deze op 11.140 ton tegen in 1959 8875 ton. De handel in uien op de West-Duitse markt gaat moeizaam, zoals dat ook het geval is met meer produkten na de vakantie. De afzet verloopt langzaam en beperkt zich tot kleine aankopen lei aanvulling van de voorraden. Door ruim aanbod uit ons land zijn de laatste dagen de prijzen zelfs nog wat gedaald. Omtrent de oogstverwachtingen van landen als Polen en Hongarije is op het ogenblik nog niets bekend. Ten aanzien van de prijs in ons land kunnen we tenslotte nog opmerken dat voor de export schikte middelkwaliteit in het begin van deze week rond 7 cent per kg werd betaald. Dat wil zeggen dat de telersprijs voor een onafgestaart produkt met moeite aan 5 cent per kg komt. Het is een lage prijs. Moeilijk is het om te zeg gen wat gedaan moet worden, bewaren of ver kopen. We geloven dat het belangrijk is dat er elke week een groot kwantum wordt geëxpor teerd en daarom dient er voortdurend een aan bod van betekenis te zijn. Ook in dezen geldt weer dat men het beste de lijn kan volgen welke men elk jaar volgt. BE vorige week werden we weer herinnerd aan het grote risico dat de fruitkweker loopt bij de uitoefening van zijn beroep. Er kwam storm en bij duizenden kilo's Iegelijk smakten onze goede appels en peren tegen de grond. Dat het niet weinig is geweest bewees de aanvoer van val- appels en peren op donderdag en vrijdag op de Zeeuwse veilingen. Vooral de peren hebben het moeten ontgelden en dan in het bijzonder het ras Conference. Dit ras is met zijn korte steel en zwaar gewicht vlug een prooi van de wind. Bij de appels is dat het geval met de goudreinettte. Ook een ras dat bekend staat om de windgevoeligheid. Al met al is bet een lelijke schadepost voor de fruitkweker welke zijn winstpercentage weer zag dalen. Geen verzekering dekl hier de schade. We moe ten het hebben van zelfbescherming in de vorm van goede windsingels. Dat is het enige wat men doen Ivan tegen storm. Dat dit inderdaad een goede bescherming geeft, heeft ook deze stormnacht weer bewezen. Goed beschermde boomgaarden met een singel waar zorg aan is besteed, hebben ook deze keer betrekkelijk weinig schade opgelopen. Men kan in feite aan geen enkele zijde van de boomgaard een windsïngej missen want de storm- riehting is zeer grillig. Nu eens komt ze uit die hoek, dan juist uit een andere. Kijk maar naar de laatste storm welke uit oost- noord-oostelijke richting woedde. Voor degene die een jonge boomgaard wil gaan inplanten was het een les en wel deze: plant tegelijk een goed wind scherm en verzorg en bemest het evengoed a!s uw vruchtbomen. Een windscherm moet dicht zijn en zonder tochtgaten. Het moet ook hoog zijn, wil het rendement ver kunnen dragen. In de Noord- Oostpolder hebben ze dit terdege begrepen toen ze begonnen met de fruitteelt. Toen hebben ze ook hun windschermen gespoten, bemest en gesnoeid en thans is de wind daar geen probleem meer. Ook werden we na de storm weer bepaald bij onze rassen en waren we verrukt over onze onvolprezen Golden Delic ious, welke weer glansrijk de storm doorstond: Dank zij de lange steel veert deze appel mee met de wind en er gebeurt niets. Ook dat is een groot winstpunt voor deze appel. ALS winstpunt van de afgelopen week zouden we misschien ook kunnen noemen de belasting verlaging welke in het verschiet ligt. Misschien komt er nog een keer de mogelijkheid om ook als fruitkweker iets te reserveren om de schade enigs zins te kunnen opvangen welke de natuur zo dik wijls toebrengt. We zijn echter hierover niet zo optimistisch gestemd en moeten eerst ervaren wat hiervan terecht' komt in de praktijk. Loonsverho ging en belastingverlaging en toch de betalings balans in evenwicht houden lijkt ons een heel moeilijk ding. Maar ja, we zijn (gelukkig) ook geen minister. CEN voorrecht is het dan ook weer dat we onze boekhoudproblemen voor kunnen leggen aan onze eigen organisatie. Gelukkig worden we naast ons drukke dagelijkse werk ook nog niet eens hier mede belast. We krijgen zo juist een keurig ver zorgd verslag over de jaren 1958-1959 van het hoekhoudbureau van de Z. L. M. Uit dit in boek vorm uitgegeven verslag wordt een zeer goede indruk verkregen van hetgeen de Z. L. M. op dit terrein te bieden heeft aan haar leden. Teveel om op te noemen is het werk dat dit bureau verzet. Wie lid is van onze Z. L. M. en nog zit te ploeteren met een eigen boekhouding zouden we willen advi seren: Meldt u aan in de Wijngaardstraat op het boekhhoudbureau van uw organisatie en u bent bevrijd van een grote zorg. U wordt goed geholpen en winstbejag, dat in deze wereld zulk een grote rol speelt, is er niet bij. Ook onze kleine leden, die niet zoveel grond hebben, zijn welkom. Nog teveel missen we juist deze „kleine" mensen op het boekhoudbureau van de Z. L. M. Het gaat heus niet om een grote opper vlakte grond. Het gaat om de bedrijven. Ook de eenmanszaken horen met hun boekhouding thuis bij hun eigen organisatie. We hopen dat een ieder van u die dit leest daar nog eens ernstig over na zal denken. MA deze uitwijding keren we thans weer terug naar onze boomgaarden waar het fruit geniet van de herfstzon. De pluk vraagt onze volle aan dacht. Gelukkig is er nog veel fruit overgebleven om te plukken. We hopen daarom van harte dat deze week een mooie week met gunstig weer mag zijn want er is nog heel veel te doen. Tot volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7