De maand oktober f~ OP MET ZEEUWSE LANDBOUWBEDRIJF 498 ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN deze maand wordt zowel geoogst als gezaaid. De laatste aardappelen moeten nog worden gerooid. Het rooien en afvoeren van suiker- en voederbieten heeft voor een belangrijk gedeelte in deze maand plaats. Oktober is de meest gunstige maand voor de uitzaai van wintertarwe. Bij gunstig weer zal aan de grondbewerking aandacht moeten worden besteed. aardappelen" |^E vorige maand is reeds uitvoerig geschreven over het rooien van aardappelen. Zij kunnen daarom met enkele opmerkingen over de bewaring volstaan. Kuil foe waring ÏIEEL aardappelen zijn tot nu toe droog bij elkaar gebracht. Hierdoor is het risico van toename van het aantal zieke knollen niet zo groot. Inregenen dient steeds te worden voorkomen, daar de aardappelen moeilijk drogen wanneer ze in de kui] nat geworden zijn. Partijen met slechts enkele of geen zieke knollen en weinig losse grond, kun- nen desgewenst op een later tijdstip mechanisch van een kiemremmingsmiddel worden voorzien volgens het systeem zoals de fa. Den Herder dit heeft ontwikkeld. Komen er in de partij zieke knollen en/of veel grond voor, dan zal het nodig zijn de aardappelen op een later tijdstip om te scheppen waarbij zieke knollen en grond ver- - wijderd worden. Tijdens het omzetten of daarna kan mechanisch een kiemremmingsmiddel worden toegediend. Nimmer een kiemremmingsmiddel toepassen op pas gerooide aardappelen. Bewaring in de schuur zonder ventilatie |VEZE methode heeft zowel voor- als nadelen. Dekstro heeft men niet nodig en een gronddek behoeft niet te worden aangebracht. De aardappe len moeten echter droog zijn daar zij in een tas- ruimte moeilijker drogen dan in een kuil. De stort- hoogte te beperken tot hoogstens l*/2 meter. Jn een gebouw waar daglicht binnendringt moeten de aardappelen afgedekt worden om daggroen te voorkomen. Bij bewaring tot na november is een solide vorstbeveiliging noodzakelijk. Bewaring in een bewaarplaats met ventilatie l/OMEN de aardappelen nat in de bewaarplaats dan is het gewenst ze zo snel mogelijk te drogen. In dit geval is droge lucht belangrijker dan koude lucht. Is de partij voldoende droog, dan dient elke koude nacht benut te worden om de temperatuur omlaag te brengen. Controleer de juistheid van thermometers en thermostaat opdat ii straks niet voor verrassingen komt te staan. Er zijn geen redenen om aan te nemen, dat de aardappelen dit jaar erg kiemlustig zijn, zodat het inblazen van kiemremmingsmiddelen voorlopig niet nodig geacht wordt. 1 SUIKERBIETEN ||ET rooien kan op verschillende manieren plaats hebben. Welke methode het beste toegepast kan worden, hangt vah verschillende faktoren af. Bij voldoende personeel kan volledig handwerk op zijn plaats zijn. Daarbij kan gebruik worden ge maakt van bietenspa en mes, alsook van kop- schoffel en rooitang. Geroutineerde arbeidskrach ten zullen meestal het liefst blijven werken met het hun vertrouwde gereedschap. Wanneer zij de nieuwe methode wensen te probe ren, zal de werk gever dit zeker moeten stimule ren. Ongeschoold personeel kan de methode met schoffel en tang het beste aan leren. Zij vraagt minder inspan ning, terwijl ook kleren en handen schoner blijven. Velen zijn er Je laatste jaren toe overgegaan de bieten eerst -e lichten. Voor klei ne bedrijven is daarbij het koppen met kopschoffel of koppelapparaat en daarna lichten met een l-rijige lichter aan trekkelijk. Er wordt schoon loof gewonnen en het werk eist minder inspanning dan volledig hand werk. Eerst lichten en daarna koppen vindt vooral op de grotere bedrijven toepassing. Het meest wordt biervoor de meerrijige lichter achter de trekker gebruikt. Een juiste afstelling van deze enkele p^nliehters is belangrijk om goed werk te kunnen verrichten. Wanneer de bieten enkele dagen gelicht blijven staan, is een verhoging van het suikergehalte te verwachten. Ook valt de aanklevende grond dan gemakkelijk van de bieten af. Het volledig mecha nisch oogsten neemt van jaar tot jaar toe. Het grootste bezwaar is nog steeds het struktuurverval als gevolg van de vele sporen. Droog weer en droge grond dienen dan ook hiervoor zoveel mogelijk benut te worden. De machines die de bieten in een bunker of b.v. een Unimogtrekker meenemen naar het kopeinde, hebben het voordeel dat het land niet verder kapot gereden wordt met wagens. voederbieten IjE houdbaarheid van voederbieten wordt bevor- derd door niet te vroeg te rooien. Eind oktober begin november is de meest geschikte tijd, omdat de bieten dan voldoende afgerijpt zijn. Ze moeten zo ondiep mogelijk gekopt worden om inrotten van de kop te voorkomen. Door flink wat grond moe in te kuilen wordt de houdbaarheid bevorderd. Ook beschadigingen kunnen aanleiding tot rotting geven. Schieters en bieten die zijn aangetast door het stengelaaltje, kunnen beter apart worden gehou den en eerst worden vervoederd. Uit het oogpunt van bewaring kunnen voeder bieten goed worden bewaard zowel in de kuil als in de schuur. Bewaring in de bedrijfsgebouwen heeft het voordeel dat in de winter de bieten niet vei meer vervoerd behoeven te worden. Bij kuilbewaring is een smalle kuil te prefereren, daar de kans op broei dan geringer is dan wanneer de bieten hoog en dik gestort worden. In verband met de vergelingszieklebestrijding zal het waarschijnlijk volgend jaar na 1 april verboden zijn om voederbieten met spruiten in voorraad te hebben. In verband hiermee kan aangeraden worden het gedeelte dat naar ver wachting na 1 april vervoederd zal worden, te behandelen met een conserveringsmiddel. Hier van zijn in de handel de middels AAspruitex en Conserbeta, die respectievelijk in een hoeveel heid van 2Vs> en ZV2 kg per ton dienen te worden aangewend. De middelen werken spruitrem- mend, luisdodend en rotwerend. De kosten be dragen 4,50 per ton. De bieten die men wenst te behandelen, kunnen het beste apart worden ingekuild. Eerst wordt er wat poeder op de bodem gestrooid, daarna regel matig over de bieten verdeeld. Inregenen moet worden voorkomen. De bieten broeien minder, waardoor eerder vorstschade kan optreden. graszaad UROEG gespoten graszaadpercelen waarop op- nieuw een onkruidvegetatie tot ontwikkeling komt, kunnen tot en met de eerste week van oktober bij gunstig weer opnieuw gespoten worden met 2-4-5 TP. Naar verwachting is een verdere chemische bestrijding dan niet meer nodig. Indien hier niet toe wordt overgegaan, zal het veelal nood zakelijk zijn in de winter kalkstikstof aan ie wenden. Tweedejaars percelen dienen thans gemaaid te zijn, zodat het gewas kort de winter ingaat. Het gemaaide gras dient verwijderd te zijn daar de grasmat geen bedekking verdraagt. Verder is het gewenst, zo dit nog niet gebeurd mocht zijn, zo spoedig mogelijk 200 a 300 kg kalksalpeter per na toe te dienen om de' zaadstengelvorming te bevor deren. De grootte van de stikstofgift is afhankelijk van de grassoort. Ook de Iaat gezaaide percelen Engels raaigras dienen, om een gunstige ontwikkeling te bevorde ren, met een gift van 200 kg kalksalpeter bemest te worden. wintertarwe DEZE maand is de gunstigste voor het zaaien van wintertarwe. Vooral de wintervaste en vrij goed wintervaste rassen vragen een vroege zaai. Wanneer het weer gunstig is, zal er ongetwijfeld weer veel tarwe worden gezaaid. De vraag of het beste financiële resultaat van tarwe dan wel van gerst te verwachten is, kan moeilijk zonder meer beantwoord worden. Op min der goede grond wordt van tarwe als regel een hogere opbrengst verkregen dan van gerst. Op de kleinere bedrijven doet men er goed aan zich af te vragen of tarwe dan wel gerst zal wor den verbouwd. Twee gewassen zaaien, verplegen en oogsten vraagt meer tijd dan één gewas op dezelfde oppervlakte. De resultaten van de proefvelden zijn in een afzonderlijk artikel vermeld, zodat over de rassen- keuze niet geschreven zal worden. Aan een kruimelig zaaibed moet de voorkeur worden gegeven boven een grove ligging van de grond. Zaaizaadontsmetting is een eerste eis die wij moeten stellen. Doordat de wintertarwe onder slechte weersomstandigheden is geoogst, kunnen op de korrels o.a. Fusariumschimmels voorkomen. Voorzover zaaizaad wordt aangekocht, is dit als regel wel ontsmet. Wanneer echter van eigen oogst wordt gezaaid, is de kans groter dat het ontsmetten vergeten wordt. Droog, geschoonde zaaizaad kan zonder bezwaar reeds enige tijd vóór het zaaien worden ontsmet. Partijen met een hoog vochtgehalte, met meer of minder schot, of waar dorsbesehadiging in voor komt, dienen kort voor het zaaien ontsmet te worden om kiembeschadiging te voorkomen. De ontsmetting heeft plaats met een kwikmiddel in een dosering van 2 gr. of 2 cm'1 per kg zaad. Wordt een aantasting van ritnaalden (koper wormen) verwacht, dan kan een gecombineerd middel worden gebruikt. Deze middelen bestaan uit kwik -|- aldrin of dieldrin. WEIDE- EN VOEDER BOL \V FR is dit jaar een overschot aan sappig voer. Zowel voederbieten als het bijprodukt van de suikerbieten in dé vorm van koppen en blad geven een hoge opbrengst. Op het gemengde bedrijf is er alle reden toe om de voorraad bietenloof en koppen, voorzover niet voor direkte levering nodig, in te kuilen. Al is dit voedsel de aanstaande winter niet nodig, de volgende zomer kan het van pas komen. Zij, die gewoon zijn suikerbietenkoppen en blad te verkopen, kunnen dit thans helemaal niet of slechts voor een lage prijs. Volgens een berekening is de bemestingswaarde van een nor male opbrengst 105,per ha. De opbrengst is nu belangrijk hoger dan normaal. Ook wanneer bij verkoop een wat hoger be drag bedongen kan worden, is onderploegen aantrekkelijker, daar het afvoeren ook meer struktuurbederf met zich mee kan brengen. Het grootste deel van de bemestingswaarde, n.l. 5/c deel, zit in het blad; slechts V<> deel zit in de koppen. Of het lonend is dubbel te koppen, zal afhangen van de prijs die de koppen kunnen opbrengen en van de tijd die er voor gevonden kan worden. UET al of- niet maaien van stoppelklaver hangt "af van de voedersituatie op het betrokken bedrijf. Alleen inkuilen komt in aanmerking. Dit kan gemengd met koppen en blad plaats hebben, waarbij er zorgvuldig op moet worden toegezien dat de menging goed is. Kapotsteken van de kop pen is daarbij aan te bevelen. Het laten drogen van stoppelklaver lijkt niet aantrekkelijk omdat de bemestingswaarde al vlug hoger is dan de prijs waarvoor verkocht kan wor den. grondbewerking MAAR verwachting zal er niet veel gelegenheid meer zijn om stoppelbewerking toe te passen. Bij gunstig weer kan een begin worden gemaakt met het op wintervoor ploegen. Een gesloten lig ging van de grond draagt er toe bij dat in het voorjaar een goed zaaibed gevormd kan worden. Koppen en blad moeten goed ondergeploegd worden, anders kunnen ze in het voorjaar bij het uitlopen een infectiebron voor de vergelingsziekte vormen. R. L. V. D„ Goes. A. C. SIMONSE. Bieten tang.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6