Van Boerderij en Organisatie APOLLO wintertarwe CENTRAAL BUREAU 2EF€W<! T1NDBOÜWBLAD THOIJEiN EN ST. rHII.lFSI.AND. 26 september 1960. ÖOOR drukke werkzaamheden heb ben we een keer verstek laten gaan. Het slechte weer tijdens de oogst- periode is niet alleen nadelig geweest voor het graan en verdere landbouw- produkten, het heeft vooral remmend gewerkt op de najaarswerkzaamheden. Op alle bedrijven op onze schiereilan den is een grote achterstand, voor wat het werk betreft. Daar komt nog bij, dat de zuigkracht van de industrie en de Rotterdamse havens vele mensen aan de landbouw heeft onttrokken, zodat er naast de grote achterstand nog een groot ge brek aan personeel is. Naar het zich Iaat aanzien schijnt de industrie, die toch ook al heel wat arbeid door ka pitaal heeft vervangen, desalniettemin toch steeds maar meer arbeiders te werk te kunnen stellen. Tot voor kort hebben we, vooral op Tholen, vrij gemakkelijk kunnen wer ken omdat er altijd nog wel mensen waren, die zij het dan soms voor hoge lonen, toch bereid waren om het nood zakelijke werk te doen. Op korte termijn is dit thans ingrij pend veranderd, omdat vele landar beiders, ondanks overvloedig werk, toch de landbouw hebben verlaten. De Thoolse boer heeft zijn bouw plan nimmer af behoeven te stellen naar de beschikbare arbeidsbeze ti ling, doch deze tijd lijkt thans voorbij. Men zal zich in de toe komst wel degelijk af moeten vra gen over hoeveel arbeidskrachten men beschikt en aan de hand daarvan zijn bouwplan opstellen. In dit licht bezien, verwachten we een grote tarweuitzaai, mede ook al doordat de opbrengsten van de tarwe dit jaar heel goed waren. De aardappeloogst valt plaatselijk roee en plaatselijk tegen. De kwaliteit van het uitgangsmateriaal speelt hier bij een grote rol. Het aantal zieke knollen valt echter in het geheel ge nomen toch wel tegen. Ziektevrije par tijen zijn er weinig. Neemt men bij dit alles de slechte prijs nog in acht, welnu dan kunnen we weinig enthousiast zijn over de aardappelteelt. Naar schatting zitten ongeveer de helft van de aardappelen momenteel nog in de grond. Het aan tal verzamelrooiers neemt hard toe. On der gunstige omstandigheden kan men daarmee een aanzienlijke grotere capa citeit mee bereiken dan met de voor- raadrooier. De bietenoogst is overvloedig, alleen over het suikergehalte zijn we niet ge rust. Het zal voor de suikerfabrieken niet mee vallen om de bieten tijdig te verwerken. De uienoogst is ook goed, vooral kwantitatief. De kwaliteit is niet zo heel goed en de prijs is uitgesproken slecht, terwijl o.i. de vooruitzichten ook niet erg hoopgevend zijn. SCHOUWEN EN' DI IVELAND. NA de moeilijke oogst van de granen, zitten we nu midden in het zo veelste aardappeldrama. We hadden min of meer op wat tegenvallers gere kend, maar dat het percentage uitval zó groot zou zjjn, had geen mens ver wacht. Er vallen hier en daar grote klappen. De hele partij of meer dan de helft op moeten ruimen voor Wz2 ct per kg benadert de kostprijs bij lange na niet. Bij dit alles gaat het uiteinde lijk maar om één aardappel, de be langrijkste natuurlijk, en wel de Bintje. Jn de polder Schouwen zal ca 50 pro cent wel afgeschreven moeten worden. In Duiveland ligt dit percentage lager. Degenen, die niet of slordig hebben ge spoten, zitten totaal fout. De grond soort speelt hierin een zeer grote rol. Verder zijn de meeste percelen absoluut te laat doodgespoten. Dit wegens het natte weer, zodat geen sproeikar op het land kon komen. Dit laatste is een zwak argument, want er is in zo'n slecht jaar naar onze mening te veel risico genomen. Het speculeren op een nog groen gewas, wordt ook nu weer duur betaald. Nakaarten in deze heeft weinig zin, maar de afgelopen jaren hadden ons toch genoeg kunnen leren. Het is jam mer, want deze strop doet voor velen dit jaar net de deur dicht. De suikerbieten' kunnen nog wat goed maken. Het is onbegrijpelijk, dat er zulke grote suikerbieten kunnen groeien. De eerste gehalten lijken wat aan de lage kant te zjjn. WALCHEREN. NA een oponthoud van enkele dagen zijn de werkzaamheden op het land weer hervat. Uitermate slechte weers omstandigheden, met 70 a 80 mm regen, gaf ons geen gelegenheid om met de aardappel- en bietenoogst verder te gaan. Thans is het prima herfstweer. Laten wij hopen dat het een poosje zo blijft. Degenen, die hun gehele oppervlakte aardappelen hebben gerooid, zijn nog niet talrijk. Van de Bintjes is het grootste gedeelte wel bij elkaar. Alpha en Furore moeten echter voor 't groot ste gedeelte nog gerooid worden. Ondanks doodspuiten is er op ver schillende percelen aardappelen reeds weer zó'n onkruidontwikkeling, dat overwogen wordt nogmaals een bespui ting uit te voeren. Soms is men hier toe reeds overgegaan. Twee bespuitingen met natruim- arseniet van b v. 25 1. per ha brengt risico's met zich mee. Dit middel wordt slechts zeer lang zaam in de grond afgebroken, waardoor schade kan ontstaan aan gewassen, die de eerstvolgende jaren geteeld worden. De mening dat dit alleen het geval kan zijn wanneer wintertarwe wordt inge zaaid, is niet juist. Er is wel scha de geconstateerd twee jaar nadat de bespuiting uitgevoerd was. Op lichte grond is het gevaar hiervoor groter dan op zware grond. Van D. N. O. C. is er geen nawerking te vrezen. Deze bespuiting komt echter tweemaal zo duur als met natriumarse- niet. Ieder, die hier mee te maken heeft, zal voor zichzelf uit moeten maken of de hogere prijs de verminde ring van het risico waard is. Intussen Is de suikerbietenaflevering met horten en stoten op gang geko men. Op 19 september werd te Middel burg 2V- miljoen kg aangevoerd; op 20 september amper 100.000 kg. Het suikergehalte loopt nogal wat uiteen. Gemiddeld ligt dit tussen de 15 en 16 Er zijn uitschieters naar be neden (11 en naar boven <17% Het lijkt er op, dat het gehalte van de Trirave maar zeer matig is, in tegen stelling tot Polybeta en Maribo, waar van het gehalte veel gunstiger ligt. De opbrengst is zeer goed. Nu reeds komen opbrengsten voor van 60.000 kg per ha. Het werk dat de volledige oogstma- chines tot nu toe te zien gaven was vrij gunstig. Als de bieten op in de laatste jaren gescheurd grasland groeien, komt schunikoppen nogal eens voor. De bie ten staan te los waardoor bet mes ze omduwt. Weer is het aantal bedrijven waar de kopschoffel en bietenrooitang de plaats van bietenspa en -mes heeft in genomen, uitgebreid. Hebt. u uw keuze, wat wintertarwe- ras betreft, reeds gemaakt? De gege- \ens van de proefvelden, die vorige week in ons blad werden afgedrukt, kunnen ongetwijfeld uw keuze, helpen bepalen. NOORD-BEVELAND. WANNEER men maar over voldoen de gegevens zou kunnen beschik ken, zo zou er een even belangwek kend als lijvig boek te schrijven zijn over het isolement van Noord-Beveland (dat hiep, hiep, hoera eerstvol gende zaterdag tot het verleden zal gaan behoren). Een boekwerk, dat in twee stukken zou uiteenvallen. Het eer ste deel zou dan kunnen behandelen de rol, die de „boot" voor Noord-Beve land heeft gespeeld, hoe haar bewoners met het wel en wee van haar bestaan waren vergroeid, noodzakelijkerwijs wel te verstaan. Noodzakelijkerwijs ja, want stel je voor, dat je al die wachturen daar op de steigerdam eens tegen C.A.O.-tarief moest vergoeden, dan was je straat arm, ook al was je voordien steenrijk! Om dan nog maar niet te spreken van indirecte schade, als gevolg van soms lang wachten. Als men verder al het geld eens op een hoop mocht zien, dat Noordbeve- landse landbouwprodukten minder heb- (Adv.) C.B. rassen zijn oogstzekere rassen Deze produktieve en zeer oogstzekere roodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen ge!e roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen geven! TELEFOON 111340 - POSTBUS 112, ROTTEROAM ben opgebracht doorde boot, welk een grote hoop zou dat wel niet wezen! Naast vele negatieve, had het bootje ook nog enkele weinige positieve kan ten. De steiger en de boot waren im mers een trefpunt van vele Noordbeve- landers en het wachten werd maar al te vaak verzacht door een praatje. En hoeveel jong liefdesgeluk zou er niet opgebloeid zijn op deze plaats? Och ja, we weten het, dat zou toch wel zijn gebeurd, daar heb je geen boot voor nodig, maar het werd toch maar ge waardeerd! Wat zou de schoolgaande jeugd van vroeger en thans veel kunnen verhalen over de boot! Van hoog water, van boze schippers (bedoeld als het meer voud van schipper), van, ja, van zóveel. Gebeurde het weer eens voor de zo veelste maal dat men van de overkant was gekomen, dan volgde na thuis komst als een refrein steeds deze vraag: „En. wie waren er zoal op het bool je?" Ja, het eerste deel zou een lijvig geheel kunnen worden. Het tweede deel zou kunnen hande len over al die pogingen welke in het verleden werden verricht, om Noord- Beveland een vaste oeververbinding te bezorgen. De vereniging „De Noordbe- velandse Brug" zou daarin ongetwij- veld herhaalde malen voorkomen. Wat is er toch een papier volgecijferd om de rentabiliteit van zulk een eventuele brug maar aantoonbaar te maken! Doch genoeg hierover, het is mis schien een Noordbevelander nog eens gegeven, zulk een gedenkboek samen te stellen. In elk geval zal het zaterdag met rechi feest kunnen zijn op Noord-Be- land. En misschien vloeit er nog bloed, want een Noordbevelandse middenstan der heeft verklaard, het schaap van de Goese middenstand met de buks te lijf te zullen gaan. Maar laten we dat vooral niet hopen, want wat nu juist niet bij een feest past, dat is bloed! WEST ZEEI WS-VLA AN DEREN. HET wordt eentonig om het te moe ten schrijven, maar opnieuw heeft de regen stagnatie in de oogstwerk- zaamheden teweeg gebracht. Het rooien van de vele nog te velde slaande aard appelen kwam geheel stil te liggen, maar ook 't rooien en afvoeren van de suikerbieten is de vorige week dermate moeilijk verlopen, dat de verwerkings capaciteit van de suikerfabrieken niet ten volle kon worden benut door gebrek aan bieten. Dit is erg jammer, vooral vanwege de uitzonderlijk grote hoe veelheid bieten, die de fabrieken te ver werken zullen ki-ijgen. Nadelig is dit, niet alleen voor de suikerfabrieken, die hierdoor later met de verwerking van de bieten klaar zul len komen, maar speciaal voor de telers is het verschuiven van de oogstwerk- zaamheden naar een later tijdstip fu nest, omdat zij, naast de extra kosten welke dit teweegbrengt, ook nog het risico moeten dragen van een langere bewaring, een risico dat de suikerfa brieken stelselmatig op de verbouwers hebben afgeschoven en dat, vooral wanneer het december begint te wor den. niet mag worden onderschat. Overigens heeft het slechte weer de boeren gelegenheid geboden om zich wat nader te verdiepen in de diverse millioenen nota's. Veel gaat hierbij boven onze pet, vooral de defensie-uit gaven en de jaarlijks terugkerende te korten. De traditionele najaars fok- en vet- veetentoonstelling te Oostburg heeft dit jaar ook haar aandeel gekregen van de overvloedige regenval. De grote waar de, die dit jaarlijkse evenement heeft voor de veehouderij in ons gewest, kon vanwege de stromende regen jammer genoeg niet volledig tot haar recht ko men. Overigens was het de aangevoerde dieren aan te zien, dat er dit jaar over wegend een overvloed aan veevoeder beschikbaar is. Het vee zal hier wél bij varen. Laten we hopen, dat ook de veehou ders zelf hun aandeel zullen krijger» van deze meerdere welvaart.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4