de <*Urouw APOLLO wintertarwe IVIJ GINGEN NAAR AMSTERDAM VAN HET PLATTE I. AND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP PROEFBEDRIJF V. P. Z. CENTRAAL BUREAU 30-jarig bestaan Bond van Plattelandsvrouwen «6 Vervolgens werd een prachtig geborduurd kleed voor de hoofdbestuurstafel aangeboden. Een af gevaardigde van de Zwitserse Bond bood naast baar gelukwensen een liefelijk klingelende koebel aan. Drente kwam voor de dag met een beeldige kraantjes koffiepot, waar het hoofdbestuur tij dens de vergaderingen in Den Haag uit gelaafd kan worden. In de pot zat een briefje met de mededeling, dat er op de jubileumdag een bedrag van ƒ5976,80 op de girorekening van ons Eigen Huis was overgeschreven. Ook de kleine afdeling Rumpt liet zich in dit opzicht niet onbetuigd en had verscholen tussen een snoezig bloemstukje een envelopje met inhoud voor hetzelfde doel ge zonden. Namens de Provinciale afdelingen bood ons erelid mevrouw WiersmaRisselade tuin stoelen aan voor het toekomstige eigen huis. HEIJLA S. HAASSE AAN HET WOORD NA al die felicitaties (er waren ook heel wat telegrammen binnengekomen), kreeg de schrijfster Hella Haasse het woord om te spre ken over „het vrouwenleven door de eeuwen heen". Zij begon met te zeggen, dat het niet doenlijk was dit belangrijke onderwerp grondig te behan ÏBRUW S LA N DBOHV1BLAB delen in de korte tijd, die haar was toegemeten. Immers er zijn hier zovele facetten, dat deze on mogelijk stuk voor stuk belicht kunnen worden. Spreekster stelde vast, dat aan de wezenlijke kenmerken van de vrouw door de eeuwen heen niet zo heel veel veranderd is. Zij wees daarbij op één van Rembrandt's schilderijen, waar een vrouw over de onderdeur gebogen staat. De vrouw staat op de drempel, tegelijk binnen en buiten. Er is het veilige gevoel van op eigen ter rein te zijn. Wij weten, dat Rembrandt voor deze figuur Hendrickje Stoffels koos. de vrouw, die hem in zijn moeilijkste jaren bijstond, maar die tevens vele boze tongen in beweging bracht. En het is of deze vrouwenfiguur over die onderdeur de wereld wil toeroepen: „Praat maar raak, ik ben in veilige haven, ik ben de waehteres van Rembrandt's huis". Vele meesters uit de gouden eeuw hebben de vrouw geschilderd als een ingetogen, maar te vens moedig wezen, want hoewel zij de behoed ster was van de huiselijke haard heeft de Neder landse vrouw als medewerkster van de man aan zien genoten. Hoe kan het ook anders in een land dat eeuwen geleden hoofdzakelijk bevolkt was door vissers en boeren. Men had de vrouw broodnodig om het bedrijf gaande te houden. Zij (Adv.) stond dus op de drempel tussen gezin en maat schappij. De gemiddelde vrouw van I960 is nog altijd de vrouw op de drempel, ook al rijdt zij een auto en heeft zij een elektrische wasmachine, al bézit zij handelingsbekwaamheid en bewegings vrijheid en voelt zij misschien meer het „eigen ik", dan de vrouw van een paar eeuwen geleden. Die drempel is niet letterlijk, doch symbolisch be doeld. Zij staat in twee werelden, in haar huis en in een onbekende wereld, een wereld vol ver anderingen en problemen. De Nederlandse vrouw is tevens Europese en zelfs wereldvrouw. En daarom kan zij eigenlijk niet meer op de drempel blijven staan. Zij leeft niet meer zoals de vrouw van vroeger geïsoleerd in haar binnenhuis. Zij is mede verantwoordelijk voor wat er in de wereld gebeurt. Die wereld vraagt vrouwen, die bereid zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid te dragen. De vrouw is als volwaardig mens de maatschappij binnengetre den, zij moet zich bewust worden van „individu" zijn van haar verantwoordelijkheid voor de mede mens, ook buiten haar deur. KOSTUUMSHOW NA deze boeiende causerie volgde een prach tige kostuumshow. Klederdrachten uit tien provincies waren bijeengebracht en we kregen kostuums te bewonderen van 1750 tot op heden. We kregen de raad mee, alles wat er nog aan kle derdrachten over is, te bewaren, want er is in de loop der tijden reeds teveel aan waardevolle cultuurgoederen verdwenen. Nadat de presidente alle medewerkenden had bedankt en de vergadering gesloten had, volgde een gezellige lunch, waarbij door ieder een behalve'broodjes met kaas ook een kwart liter melk in karton verpakt, geconsumeerd werd. Wij hebben dus op deze feestdag onze vaderlandse zuivel alle eer aan gedaan. Na de lunch volgde een boottocht door de Amsterdamse grachten, een attractie, waarvan steeds een grote bekoring uitgaat. Vele Hol landers leggen meer dan duizend kilometers af om in Venetië te gondelen en sommigen on der hen hebben nog nooit de moeite genomen het „heerlijk Amsterdam" vanuit zijn grach ten te bekijken. Het hoofdbestuur heeft onze hoofdstad alle eer aan gedaan en haar leden Amsterdam op zijn mooist getoond. Een waardig slot van een uitmuntend ge slaagde dag. AP maandag 19 septembeF is het proefbedrijf der Vereniging tot bevordering van de Pluim veehouderij in Zeeland te Wissenkerke officieel geopend. Doel van het proefbedrijf: „door verge lijkend onderzoek objektieve gegevens beschikbaar stellen t.b.v. fokkers pluimveehouders enz. in Zeeland. Op dit modem ingerichte proefbedrijf dat nu reeds over 2000 kippen beschikt, wordt nage gaan welke kippen voor de boer-pluimveehouder de beste gebruikswaarde hebben. Onlangs zijn de resultaten van dit eerste proefjaar de aanloop periode -bekend gemaakt. De gepubliceerde cijfers geven opmerkelijke verschillen te zien. Het financiële resultaat per hen liep uiteen van ƒ4,11 als laagste tegenover 10,67 als hoogste. Binnen enkele jaren zal dan ook uit het onderzoek blijken welke soort kippen voor de Zeeuwse pluimvee houder het beste resultaat geeft. Ter verbetering van de Zeeuwse pluimveestapel wordt door de V. P. Z. te Wissenkerke belangrijk werk gedaan, en wij kunnen belanghebbenden dan ook aanraden zich ter plaatse hiervan op de hoogte te stellen. WANNEER u geen koelhuis hebt, kunnen aardappelen voor langere tijd opgeslagen worden door een kiemremmingsmiddel toe te voegen. Zorg echter dat de aardappelen goed droog zijn. Het middel mag niet toegevoegd wor den vóór de aardappelen uitgezweten zijn. Is dit niet het geval dan is de werking van het middel onvoldoende. C.B. rassen zijn oogstzekere russen Deze produktieve en zeer oogstzekere roodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen gele roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen gevenl teiefoa* u1340 Postbus hz, rotteroam ||itmaal was het nu eens niet Utrecht of DenHaag waar wij een hoogtijdag van de Neder- landse Bond van Plattelandsvrouwen gingen vieren, maar genoot onze mooie hoofdstad de eer meer dan duizend van onze leden binnen haar poorten te hebben om èr het dertig jarig bestaan van de Bond te herdenken. Stellig zou er een veelvoud van deze duizend naar de. goede stede Amsterdam getogen zijn, zo er meer plaats geweest was, doch de grote zaal van Krasnapolskv was tot de laatste stoel bezet met leden uit bijna alle delen van ons land. De presidente mevrouw Tonckens—Hadders mocht in haar openingswoord ook enkele buiten landse gasten verwelkomen en daar er indertijd bij de viering van het zilveren jubileum uit voerig op het ontstaan en groei van de Bond was ingegaan, volstond mevrouw Tonckens met een terugblik op de laatste vijf jaar. De Bond heeft zich aan te passen in een snel veranderende wereld waardoor het noodzake lijk was het kommissiewerk steeds meer uit te breiden. Ook aan de reeds bestaande kursussen werden nieuwe toegevoegd. Zij noemde als voorbeeld kursussen voor boerinnen, middensfand- sters, pensionhoudsters en een kursus in sociologie. Het ledental groeide sinds dat zilveren jubi leum van 45.000 tot 53.500, verspreid over 626 afdelingen. Ondanks de veranderingen, die er plaatsvonden, bleef de doelstelling dezelfde en wel: „De belangen van het platteland te dienen in de ruimste zin van het woord." De presidente stelde voor een telegram te zenden aan onze Hoge Beschermvrouwe, H. M. de Koningin, welk voorstel met een daverend applaus werd begroet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4