C^§§jj§gr ^l&ri£t£&iicflterL \V eckovreziclit UIT EEN geheim r^fW ^EM °EK van V BRAM-w dïSLÏKHOÉK Noteringen Z ATDRfl g W; SEfTEMIER 1960 [N de week van 12 tot en met 17 september was de binnenlandse graanmarkt in het algemeen ge steld uitgesproken flauw gestemd. Zulks als gevolg van het te grote aanbod in praktisch alle voedergranen met daar tegenover een zeer kleine vraag. De inlandse zomergerst-markt kon zich daardoor dan ook niet handhaven en het produkt werd er dientengevolge lager geoffreerd. Enkele prima partijen vonden nog wel enige belangstelling tegen onveranderde prijzen, doch hiervan waren de omzetten zeer beperkt. Ook de inlandse maalgerst kon zich nauwelijks handhaven, terwijl zaken praktisch niet gemeld werden. Het aanbod inlandse rogge nam regelmatig toe, de verkopers zagen zich dan ook genoodzaakt de vraagprijzen regelmatig te verlagen. I.v.m. de grote ruimte problemen, zowel in consumptie- als in de produktiegebieden waren de afzetmogelijkheden op het ver laagde prijsniveau dan ook zeer beperkt. Wel bestond er nog enige belangstelling voor dit artikel op voorjaarslevering, doch de biedingen kwamen niet in overeenstemming met de vraagprijs. De inlandse tarwemarkt was deze week nog zeer onoverzichtelijk. De maalindustrie nam zoveel moge lijk consumptiewaardige tarwe op tegen onveranderde prijzen. Tevens was er vraag in de markt voor tarwe met minder dan 5 schot waarvoor men een premie in het vooruitzicht stelde. Voertarwe was moeilijk te plaatsen. De prijs van de inlandse haver brokkelde regelmatig af, zonder dat zaken van betekenis gedaan konden worden. Inlandse maalhaver doorsneekwaliteit werd de laatste dagen dan ook dringend en tegen lage prijzen geoffreerd. Kippehavèr kon slechts in kleine hoeveelheden voor directe levering geplaatst worden eveneens tegen lagere- prijzen. Als geheel sloot de markt in een flauwe stemming en praktisch zonder zaken. De afgelopen week kenmerkte zich door een zeer lusteloze stemming, hetgeen resulteerde in een prijsdaling van enige guldens van groene erwten en schokkers. Het aanbod van boerenpartijen is groot en hoewel de kwaliteit zeer matig blijft, is de bui tenlandse vraag dermate teleurstellend dat de prijzen zich niet kunnen handhaven. Men heeft over het algemeen wel het vertrouwen, dat de toestand in de toekomst zal verbeteren, doch als ge volg van de beperkte opslagcapaciteit en de -geringe export, is het voor vele kopers moeilijk de aan hen aangediende contracten te ontvangen, waardoor deze weer dringend op de markt wor den aangeboden, hetgeen uiteraard met prijsconcessies gepaard moet gaan. Slechts een beperkter aanbod en een toenemen van de buitenlandse vraag kan in de huidige situaties verandering brengen. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt bekend, dat gerekend te zijn ingegaan op zaterdag 17 september, des middags te 12.00 uur de restitutie, welke wordt verleend bij de uitvoer van rogge tot nader order is vastgesteld op 7,per 100 kg. De vergoeding, welke wordt verleend bij de denaturatie van inlandse tarwe is onveranderd op 8,05 per 100 kg. ZADEN EN PEULVRUCHTEN. (f|OK de peulvruchten en zaden hebben deze week W geen geschiedenis gemaakt. Het aanbod is te groot, de kwaliteit veelal slecht en buitenlandse vraag is afwezig. Het prijsniveau liep terug, bevorderd door nood-verkopen om wille van ruimte of geld. Deze markt, die veel ongeschikt materiaal heeft te ver werken, heeft dringend behoefte aan rust, dus min der aanbod. Een eerste voorwaarde voor herstel is een terugkeer van de buitenlandse vraag, maar hoe kan de importeur vertrouwen in onze markt hebben, wanneer wij ons geen beperkingen opleggen? De vraag naar spoedige leverbare bruine bonen is als gevolg van het uitblijven van aanvoer vrij groot, zo dat goede prijzen konden worden gemaakt van de schaars aangeboden partijen. Als de weersomstandig heden echter gunstiger worden is vrij spoedig een groter aanbod te verwachten. Ook blauwmaanzaad en karwijzaad zijn zeer rustig gestemd zonder zaken van betekenis. OP EN OM DE SLACHTYEEMAKKT. ZOALS reeds eerder medegedeeld zit de export van rundvlees naar Frankrijk helemaal vast. Tot nog toe heeft de slachtveemarkt in ons land hierop prak tisch-nog niet in ongunstige zin gereageerd. De prij zen van de achterbouten zijn weliswaar gedaald, .maar daartegenover zijn de prijzen van het v.oorvlees even duidelijk gestegen. De prijzen van de slacht dieren van prima kwaliteit konden zich derhalve ge middeld handhaven. De handel in de minder cou rante kwaliteiten had een traag verloop en de prijzen tendeerden hier enigszins in dalende richting. De handel in guste koeien en jongvee is nog steeds erg stil. Het aanbod van slachtvarkens neemt, hoewel het nog niet overdreven groot is, geleidelijk toe. Als gevolg van het feit dat de groothandelsprijzen van AARDAPPELTEKMIJNMARKT. Weekbericht van 15 t/m 21 september 1960 verstrekt door de firma G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam: voor Zeeland: Goes, tel. 011006451: De flauwe stemming, waarvan in de vorige ver slagperiode gewag werd gemaakt, liet zich ook de afgelopen week gelden. De laatste beursdag gaf evenwel enige stijging te zien kennelijk als gevolg van de ongunstige weers gesteldheid en daarmede verbandhoudende oogstbe- richten. De weekomzet bedroeg 310 contracten (4650 ton) tegenover 679 contracten in de vorige week. Consumptie-aardappelen. Bintje 35/oktober werd met enkele contracten gedaan op ƒ.10,50; november eveneens met geringe omzetten op 10,80 en 11,december gaf enkele transacties te zien op ƒ11,en ƒ11,20; maart gaf een weekomzet van 20 contracten op 13,—; april opende op 13,50 en gaf verder geringe schomme lingen te zien tussen deze prijs en 13,70, terwijl op de laatste beursdag alle 53 contracten werden ver handeld op 13,90. Eigenheimers 35/geen omzet. Furore 40/gal voor april een afdoening van 5 contracten op 14,terwijl de sluitingsnotering aangaf voor: Laten ƒ14,50 en Bieden ƒ14, Alpha 40/geen omzet met een Iaat- en bied prijs als slot van resp. 11,70 en 11,30. KORENBEURS ROTTERDAM. Tarwe. Doorsneekwaliteit, 17 maximaal 15 schot, ƒ30,95, met korting vanaf 7% schot, Het aanbod was gering. de verschillende vleesdelen van het varken de laat ste weken iets gedaald zijn, was de vraag niet groot en verliep de handel erg traag. De varkensbeurs te Utrecht sloot dan ook kalm met prijzen van 2,03 2,05 per kg geslacht gewicht voor de varkens tot 90 kg. Varkens van 120150 kg levend gewicht' wer den in hoofdzaak verkocht tegen een prijs van 1,67 per kg levend gewicht met een tarra van 4 kg. De aanvoeren op de biggenmarkten waren groot, bij een kleine vraag. De handel verliep dan ook zeer traag tegen dalende prijzen. DE CONSUMPTIE-AARDAPPELMARKT. DE situatie op de aardappelmarkt is momenteel niet rooskleurig. Het aanbod overtreft de vraag. Spe culatieve aankopen worden weinig verricht. Het beeld van de phytophtora-aantasting is verschillend. Som mige percelen Eigenheimer en Bintje vertonen een flinke aantasting. Omtrent de omvang van deze schade in het buitenland is nog maar weinig bekend. DE STROYLASMAKKT. DE betere vlaslintmarkt kon nu ook op de strovlas- markt bespeurd worden en speciaal gold dit voor de mindere soorten, waarin regelmatig transacties tot stand kwamen. De zaailijnzaadmarkt veranderde niet. DE RUWVOEDERMARKT. HET aanbod in de diverse strosoorten bleef groot, doch nu kreeg de markt toch wel moeilijkheden om dit te verwerken en sloot daardoor nauwelijks prijshoudend. Inmiddels is het stropersen van het veld praktisch voltooid eri verwachten wij a.s. week een afnemen van het dringende aanbod, hetgeen aan de marktsituatie ten goede kan komen. Voeraardappelen en bietenkoppen vonden nog maar moeilijk kopers. Voertarwe. Van 5,tot 20, Yoergerst, Het aanbod is momenteel belangrijk groter dan de vraag. Naar gelang kwaliteit van ƒ21,— tot 26,—. Brouwgerst. C.B.K.-kwaliteit, basisnotering onver anderd 30, Haver. Tengevolge van het dringende aanbod lager. Van 20,tot 23,doch voor mooie blanke haver wordt belangrijk meer betaald. Basis franko Rotterdam (bruto) Groene erwten. Geen zaken van betekenis en dan nog hoofdzakelijk in de industriekwaliteiten. Op monster van 35,tot 42,50; industriekwaliteit van 30,tot ƒ34,3 kwal. ca. ƒ50,laten; 6 kwal. 45,laten. Schokkers. Zeer weinig verhandeld. Op monster van 35,tot ƒ44,3 kwal. ca. 49,50 laten; 5 kwal. ca. 46,laten. Capucijners, Op monster van 45,tot 60, Rozijnerwten. Geen handel; geen notering. Bruine bonen. Op monster tot ƒ80, Maanzaad. Exporlkwaliteit op alle termijnen 119 laten. Kaxw ijzaad. Exportkwaliteit, okt.-lev. ca 145, RUWYOEDERS. (Pariteit Noord-Beveland.) Weidehooi 8595; Lucernehooi 95100; Tarwestro, kleine pakken, 37,5040; idem grote pakken ƒ45ƒ47,50; Zomergerstestrc ƒ37,50—ƒ40. Erwtenstro 45—47,50; Schokkerstro 37,5040. Voeraardappelen 1,752. Suikerbietenkoppen geen notering, geen handel. -.689 20 september. De eerste bietenwagens lossen hun volle netten in het lege schip, de gang is er weer in. Eer de laatste netten gelost zullen worden zullen we St. Nicolaas al aan horen komen. Wat gaat het leven toch snel; we zien ons nog de eerste bieten zaaien alsof het nog maar net geleden is en nu zijn we reeds aan "t oogsten. We hadden een paar mooie dagen en de machine deed het werk goed, doch maandag was de regen weer spelbreker en zullen we wel genoodzaakt worden de zaak weer te stoppen. Het aardappel- werk stagneert ook door de regen en vooral in de zware grond staat er een zware wijs op. Er is op t ogenblik voor de boer niet veel moois aan. De prijzen van de producten zijn zeer laag te noemen en er is weinig vraag en teveel aanbod. Er is nog geen rust gekomen om de zaak te kun nen overzien. Laten-vre hopen dat dit alles spoedig zal beteren. Gisteren was het weer de traditionele Prinsjes dag, de opening van de Staten-Generaal. We kon den de plechtigheid zien en horen en zo was heel Nederland gisteren in Den Haag, waar de gouden koets met het Koninklijk gezin wel het hoogte punt was. We hoorden H. M. de troonrede voor lezen, waaruit we konden horen welke koers er in het komende jaar zal worden gevaren. We hoorden uit de miljoenennota van de Minis ter van Financiën, dat de landbouw minder be deeld zal worden. Een beter en aangenamer geluid was dat er belastingverlaging, waarschijnlijk met ingang van 1 juli '61, der inkomsten- en Joonbelas ting zal plaats vinden; dat is een geluid dat in geen jaren is gehoord. Het was immer maar ver hoging dat in de lucht hing. Jammer dat de defensierekening zo hoog is, n.l. 1800 miljoen, doch de politieke horizon der wereld is nog niet zó schoon, dat dit geschrapt zal kunnen worden. Er zou heel wat beters mee verricht kun nen worden, b.v. ziekenhuizen, bejaardentehuizen enz. van gebouwd kunnen worden, doch de tijd is er nog niet rijp voor. Op het ogenblik zijn alle ogen gericht op de grote conferentie in New York. waar de vertegen woordigers der verschillende landen zullen trach ten elkaar te vinden, wat niet zal meevallen, om de vrede te behouden en de grote wanorde in sommige landen in goede banen te leiden. We hopen, dat ze dat mag gelukken. YLASMARKT. Ongerepeld vlas goede kwaliteit 1723 ct.; afwij kende kwaliteit 1217 ct; gerepeld vlas voorjaars levering 1926 ct. Zeer goede kwaliteiten iets boven notering, alles per kg af boerderij. Zaailij/ixaad beurscontracten 65,nominaal. Voorgeplombeerd zaailijnzaad naar kwal. 52, AARDAPPLLBEURS ROTTERDAM. Bintje 35 opw. binnenl. sort, autovrij binnenland, tot 9,Bintje 35 opw. exp. sort., franko Rotter dam, okt.-lev. ƒ10ƒ10,50; Bintje 45 opw. idem tot 10,50; Eigenheimers, autovrij binnen!, 12,5013. BEURSBERICHT MARKT GOES, 20 SEPT. 1960. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 vocht, boerenschoon af boerde rij per 100 kg ƒ20—ƒ29,70; Gerst idem 23—ƒ28; Haver, idem 20— 23,50; Kleine groene erwten, idem ƒ20ƒ41,50; Schokkers idem 30ƒ43; Blauw maanzaad, idem ƒ90ƒ105; Capucijners idem 50— ƒ60. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw., binnenl. sortering, 7,50 8,25; Bintje, 35 mm opw., export sortering ƒ7,50— 8,25, alles per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. De prijs van voederaardappelen bedroeg 1,50 per 100 kg. Uien. Uien noteerden 45 cent per kg, onafgestaart, ge leverd aan de sorteerinrichting. Hooi. Lucernehooi 90—ƒ95; Weidehooi 80ƒ85; Gras- zaadhooi: Veldbeemd ƒ45; Roodzwenk ƒ37,50, alles per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro ƒ42,50ƒ47,50; Tarwestro ƒ40—ƒ45; Erwtenstro ƒ45ƒ47,50; Schokkerstro ƒ42,50—ƒ45; Haverstro 37,50ƒ40, alles per ton, geperst af be drijf. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 20— 24 ct.; afwijkende kwaliteit 1020 ct; goede kwal. gerepeld vlas, af boerderij 2027 ct; afwijkende kwal. 1520 ct, alles per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 1,90—2,28 per kg, al naai gelang de gewichts klasse.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 17