HET FRUITCORSO EN DE OOGSTTIJD 688 TUINBOUW oedgekozen vloeibare brandstoffen en smeermiddelen voor boer en tuinder HET FRUITCORSO ZEEUWS LANDBOUWBLAD "17ANZELFSPREKEND willen we deze week in onze tüinbouwrubriek een nabeschouwing geven over het fruitcorso van de afgelopen week. Een gebeurtenis welke zoveel duizenden naar Goes heeft gebracht en te maken heeft met onze fruitteelt, is zeker de moeite waard. We zijn ook naar Goes ge-, weest en hebben getracht dit grootse evenement '/oor onze provincie zo objectief mogelijk te bekijken en daaruit zijn toen bij ons enkele gedachten naar voren gekomen. Wat het weer betreft is. alles mee gevallen en de organisatie was prima geregeld. Dat laatste is op zichzelf al een knap stuk werk. De hoofdzaak is echter de deelname en de inhoud van het corso. We hebben elk jaar nog het corso gezien en we zijn van mening dat de kwaliteit er sterk op vooruit is gegaan. Men kon er nu een zekere sfeer van standing in aantreffen. Het heeii ons echter in hoge mate teleurgesteld, dat er van de zijde der fruittelers zo weinig deelname was. Als men de reclamewagens even uitschakelt en wan neer men de overigens prachtige muziekgezelschappen wegdenkt, blijft er van de stoet niet veel meer over. Men vraagt zich af hoe dat allemaal komt. Zijn de eisen die men stelt voor een praalwagen van dien aard, dat een particuliere fruitkweker daar moeilijk aan kan voldoen, ook al vanwege de kosten, of is er niet de behoefte om er aan deel te nemen Het corso valt in een drukke tijd en we kunnen ons indenken dat het moeilijk is om de tijd vrij te maken om een praalwagen te maken. Wanneer er echter werkelijk animo voor bestond, zou naar onze mening dat alles echter geen bezwaar behoe ven te zijn. Wil het Zeeuwse fruitcorso een jaar lijks terugkerend evenement worden en blijven, zo als bijv. Aalsmeer en Zundert met hun bloemen corso, dan zal het de steun van alle fruitkwekers en van alle organisaties op fruitgebied in onze provincie moeten hebben. Als men ziet hoe er in het corso 1960 slechts één veiling vertegenwoordigd was,'dan is dat toch wel een heel sober geval. Daar klopt iets niet. Mis schien dat het voor verschillende van onze Zeeuwse veilingbesturen niet gemakkelijk is een post te vo teren voor dit doel. "11 JE zouden verschillende vragen en gedachten naar voren kunnen brengen aangaande het in veel te geringe mate deelnemen van de fruitkwe kers aan het corso. Ons inziens dient elke. fruit kweker terdege te beseffen dat het fruitcorso een grootse reclame is voor Zeeland als fruitgebied. Door middel van een stoet van praalwagens wordt reclame gemaakt voor een produkt van deze streek en zijn we als fruitkwekers niet trots op ons pro dukt Weer denken we in dit verband aan Aalsmeer dat als bloemencentrum wereldnaam heeft verkre gen. Ook dat is echter niet vanzelf gegaan. Daar voor moest reclame gemaakt worden. Wanneer we door een evenement als het fruitcorso de aandacht kunnen vestigen op Zeeland als fruitgebied, dan kan hierdoor de afzet worden bevorderd en we zijn van mening dat we als fruittelers en als fruit telersorganisaties daar achter dienen te staan. Ook op andere manier helpen we immers onze reclame bevorderen. Denk maar eens aan het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen. We zullen zover moeten komen dat we als fruit kwekers spontaan het fruitcorso onze steun ver lenen. Dat zal vanzelfsprekend moeten worden, zo dat het ook vanzelfsprekend is dat elk jaar een fruitcorso door Goes rijdt en men niet tot in het laatste ogenblik in de onzekerheid blijft verkeren of het nu door zal gaan of niet. Het is zeker geen reclame voor ons Zeeuwse fruit, wanneer men zo verdeeld is dat men niet weet waar men aan toe is. Kritiek zal er wel altijd zijn. Aan de weg tim meien is eenmaal niet mogelijk zonder kritiek. Het is immers zo gemakkelijk om aan de kant van de weg te staan en minachtend de schouders op te halen. Fruittelend Zeeland zal echter naar onze mening kleur moeten bekennen. Het zal duidelijk uit moeten spreken waar het heen wil. Een corso dat geen volledig beeld geeft van wat men beoogt en als ideaal stelt, is niet afgewerkt en zal terug lopen of mogelijk verdwijnen. \KTE hebben het corso 1960 gehad. Alle eer voor de organisatoren en deelnemers voor wat zij hebben gepresteerd. Velen stonden langs de kant van de weg te kijken en genoten van het machtige schouwspel. Ook in andere, negatieve zin, staan echter velen langs de kant van de weg en zij hel pen niet mee om de glorie van het Zeeuwse fruit te vertolken in een machtig schouwspel dat door tienduizenden wordt gadegeslagen. Waarom niet Laat ons allen eens ernstig nadenken over deze vraag en haar trachten te beantwoorden. Laten In een ander artikel wordt uitvoerig ingegaan op het fruitcorso dat zaterdag in Goes is gehouden. We willen niet in herhaling treden, maar hier enkele opmerkingen maken over de behaalde prij zen en de wagens in het algemeen. We geloven dat het corso mooier was dan alle vorige welke er werden verreden. Er zat meer lijn in de opbouw van de wagens en het feit dat vele wagens waren ontleend aan legenden en sagen, deed goed. Vooral ook de duidelijke toelichting in het programma, was prettig. Dat Haamstede de dorpenprijs heeft gekregen en na de heer Tilroe het hoogste aantal punten, was iets waarmede ongetwijfeld elke be zoeker het eens geweest zal zijn. In voorgaande jaren is men het dikwijls niet eens geweest met de jury. Nu was dat wel het geval, want dat de heer Tilroe uit Kapelle-Biezelinge met zijn wagen de eerste prijs zou krijgen, stond bij ieder vast. Wo.t was die wagen mooi. We zijn in het corso vele originele ideeën en schitterende afwerkingen ge wend, maar deze keer ivas de wagen van de heer Tilroe wel bijzonder fraai. Ook de wagen van Haamstede, met Neptunus en de zeemeermin was werkelijk af. Niet minder mooi was echter „Het Olifantsjong" van de veiling Goes en ook het paard van Troye van de Gebr. van 't Westeinde van 'srH. Arendskerke was fraai afgewerkt en maakte een kleurige indruk. Hoewel ze tevreden moesten zijn met een derde prijs, willen we toch ook de afdeling Zuid-Beveland West van de Bond. van Plattelandsvrouwen met hun Zeeuwse leeuw niet vergeten, xoant ook dat was mooi en deze afdeling isr een voorbeeld voor andere afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen. We zouden de da mes aan willen raden eens in eigen kring te be spreken of het niet mogelijk zou zijn, het volgend jaar ook van de partij te zijn. Het is een goede activiteit, waarbij we er bovendien aan meewer ken om Zeeland meer bekendheid te geven als fruitgebied. Dames, denkt er eens over na. Mis schien lezen wij er nog ivel eens nadere suggesties over in uw rubriek in dit blad. Bekijk in elk ge val eens wat u kunt doen en zet alle vooroord.elen opzij. Uw collega's van Zuid-Beveland West gaven een goed voorbeeld. Het olifantsjong van de Veilings vereniging „Zuid-Beveland" te Goes. we allen onze gedachten hierop concentreren, een ieder in zijn eigen organisatie en omgeving, om te komen tot een oplossing van dit „corso-vraagstuk" van de Zeeuwse fruitteelt. Het fruitcorso is het ten volle waard. OOGSTTIJD ^"^NDERTUSSEN zijn we druk bezig met de pluk en kunnen we de produkten oogsten welke we gedurende vele weken als een kind hebben verzorgd. Wat is het een prachtig" gezicht die mooi beladen bomen, glanzend in het zonlicht of weer kaatsend 's avonds in het maanlicht, wanneer we het niet laten kunnen om nog even door de boom gaard te lopen wanneer alles stil is. Soms hoort men het knappen van een tak die het niet langer volhouden kan, of het vallen van een vrucht die er als het ware wordt afgegroeid door een sterkere vrucht. Op zulke momenten komt het bij de mens naar voren dat de oogsttijd toch wel een heel mooie tijd is. Dan komt ook naar voren dat de schepping toch wel heel mooi is. Men denkt op zulke momenten niet aan een lage prijs maar ziet voor zich het proces van bloem tot vrucht dat zich in enkele maanden heeft afgespeeld. Arbeid kan wel eens vermoeiend zijn en niet altijd wordt het beloond, maar wat zou een mens zich ledig en onnuttig gevoelen als hij niet in de gelegenheid was om te werken, om te bouwen en te planten. Hij zou ook van de weelde van het oogsten niet kunnen genieten zoals hij thans doet. Tot de volgende week. FRUIT AFZET 14—20 SEPTEMBER 19G0. De weersomstandigheden waren deze week wel zeer wisselvallig. Begon het eerst met regen, zater dag tot maandag was het mooi weer. Zo kon ook het zesde Zeeuwse fruitcorso in stralend herfstweer door de straten van Goes rijden. Dinsdag, en vooral in de nacht van dinsdag op woensdag echter, was het weer volop regen en jammer genoeg ook storm. Er kwam in de meeste boomgaarden veel schade, vooral van de peren waaide veel af. Terwijl ook de minder beschut staande hogere appelbomen een gedeelte van hun vruchten moesten laten vallen. Ook gezien in verband met de nog geringe vraag bij de fabrieken voor val, betekent dit een groot financieel nadeel voor de fruittelers. De aanvoeren in de veilingen bestonden bij de appels in hoofdzaak uit Cox's Orange Pippin, deze werd stevig betaald, met noteringen van 4060 cent. Ellison's Orange bracht rond 30 cent. op. Bramley's Seedling, in kleine hoeveelheden geveild, deed 14—20 cent. Het merendeel van dit ras wordt in de gas- cellen opgeslagen. James Grieve, aflopend in aan voer, deed 2538 cent. Transparente de Croncels bracht weinig op, van 1417 cent, een enkel par tijtje verpakt deed van 20—32 cent. In de peren was het hoofdras nog steeds de Bonne Louise d'Avranches. De prijzen hiervoor bleven van 25—42 cent. Conference bracht van 42—54 cent op, veel van dit ras wordt in de koelhuizen opgeslagen, LegipoiU deed van 39—50 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 16