FOKVEEDAG WALCHEREN D 683 VOOR jive gunstige invloed v&n enkele goedlokkende stieren was goed merkbaar. De stier Dr. Lente's Verwachting van de K. I.-Vereniging Walcheren kwam niet alleen numeriek met meer dan 40 nakomelingen op de voorgrond maar gaf ook dooi" de kwaliteit van deze nafok de toon aan onder de vaderdieren. In de rubriek afstammelingen van 1 stier behaalde Dr. Lente's Verwachting, evenals in 1959, met een collectie uniforme goed behangen en evenredige koeien, met melktekenen die van voldoende ontwikkeling en goede kwaliteit waren de eerste prijs. DK 8ste jaarlijkse fokveedag van de Wal- cherse rundveefokkers is op 8 sept. jL te Middelburg onder zeer gunstige weers omstandigheden gehouden. Hoewel de door aanhoudende regens vertraagde werkzaam heden op de landbouwbedrijven mede oor zaak zijn geweest van minder bezoek dan wenselijk was, was er gedurende de gehele •lag een behoorlijke belangstelling voor dit evenement. Opvallend was dat rundveehou ders uit alle delen van de provincie, met veel aandacht de getoonde ontwikkeling van de veefokkerij op Walcheren volgden, terwijl er tevens belangstellenden uit Belgisch-V laan- deren aanwezig waren. Bijzonder ingekomen waren de Inzenders met het langdurige be zoek van de nieuwe voorzitter van het Ned. Rundvee Stamboek te Den Haag, de heer J. Leenheer, die daarmede het bewijs leverde dat de veeteelt in Zeeland ook in landelijk verband mee gaat tellen. Van de omstreeks 220 ingeschreven dieren van 44 inzenders misten wij die van een enkele fokker. Het getoonde gaf echter een goede afspiegeling van de fokkerij. De kwa liteit van het aangevoerde vee dat door de jury's critiseh werd beoordeeld, waarbij zich het aantal eerste prijzen tot dieren van heel goede klasse beperkte, toonde duidelijk een voortgezette vooruitgang in type en unifor miteit aan. Dit kwam het meeste naar voren in de rubrieken vaarzen en jongere koeien. Bij de oudere koeien was minder eenvormig heid, hoewel in deze categorieën ook uit stekende kopnuniiners voorkwamen. De collectie vaarzen van deze K. I.-stier stond 2a (eveneens behoorlijk eenvormige, goed ge ribde en gevulde kwaliteitsdieren) en nog vóór de toch verdienstelijke groepen oudere melkgevende dochters van Adema 406 en Leon (resp. 2b en 2c- prijs). We stippen hierbij aan dat de niet meer aan wezige stier Adema 406 van de stierenvereniging Gapinge, gezien de verbetering van het type bij zijn dochters die ook bij de collecties (8-tallen) werden getoond, beslist een gunstige bijdrage aan de veeverbetering heeft geleverd. Hoewel we het type van zijn dochters aan de lichte kant achten, is er een vooruitgang in adel en afwerking van het exterieur, vergeleken met de Ulker Adema, 8- koeien waarvoor hij hoofdzakelijk werd gebruikt. Het goede bloed van Adema 406 dat zijn oorsprong vindt op de doorgefokte Friese stal Knol te Hart- vverd verloochent zich ook hier niet. De stierenkeüze voor de zich thans hoofd zakelijk als eigen fok aandienende goede fok- vaarzen en koeien in Walcheren zal de uiterste zorg vergen. Het beschikbare stierenmateriaal is nog niet goed genoeg, met name dreigen de stierenverenigingen ach terop te geraken wat de ex t erf eu rei sen betreft. De afstamming en bloed- opbouw geeft gelukkig wel een wat gunstiger beeld maar hiermede alleen komt men er toch niet. DOKTER LENTE'S VERWACHTING, ÜfMWH) S, eig.: K. I.-Vereniging Walcheren. ROOJRBA WIETSE, eig.: K. I.-Vereniging Walcheren le prijs en kampioen by de stieren. DE fokveedag heeft geleerd, dat de K. I.-vereni ging Walcheren de beste mogelijkheden biedt. De óud-kampken Ornea Adolf is in exterieur van voldoende klasse. Zijn eerste resultaten vooral met dochters van Dr. Lente's Verwachting konden in de jongste rubriek pinken worden getoond. De uitslagen van de keuring, nl. de la-prijs van 3 eer ste prijzen,* alle 4 tweede en voorts 2 derde prijzen van 10 afstammelingen zijn niet onverdienstelijk, maar een conclusie is nog niet te trekken. Zijn 3-jarige stalgenoot Roorda Wietse (Friese Evertje's Adema 3 x Roorda Adema F.R.S.) liet zich op deze fokveedag gunstig zien, liep in exte rieur en type uit boven zijn concurrenten van de plaatselijke stierenverenigingen. Hij behaalde de lste prijs en tevens het kampioenschap bij de stie ren. Roorda Wietse is zich uitstekend gaan ont wikkelen en heeft ruim voldoende adel. Omschrij ving: fraaie'kop.met goede, diepe voorhand, rib- ronding is voldoende met iets minder flankdiepte, bovenhand kon sterker, achterstel met goede kruismaten en passende dijen, beenwerk zonder- bemerking. Algemeen voorkomen iets vrouwelijk. Hoewel wij voldoende vertrouwen hebben in de fokkwaliteiten van de genoemde K. I.-stieren zal een wat ruimere stierenkeuze op het Cen traal Stierenstation, aangevuld met het gebruik van diepvries-sperma van bekende goed fokken de K. I.-stieren elders in ons land voor een aan tal van de beste koeien in Walcheren zeer nuttig kunnen werken. Een goede bloedaansluiting mag hierbij niet uit het oog worden verloren. VAN de verenigingsstieren werd de 2-jarige Leen- dert Wouter (Friese Wouter x Gerben) van de Stierenvereniging Grijpskerke met een 2e prijs bekroond. Heeft met zijn malse behangen type voldoende adel maar miste toch iets teveel in hard heid (weke rug) en ontwikkeling van de voorste ribben om tot de lste prijsklasse door te dringen. Zijn 2e prijs was echter voldoende voor het reserve kampioenschap. Zijn leeftijdsgenoot Henk (Roos jes Douwe x Botermijn R.P.S.) van de Vereniging Aagtekerke krèèg een 3de prijs (beknopte stier met goede achterhand die in de schouders en de voorste ribben tekort komt). In de rubriek van de 3-jarigen en oudere stieren werden achter de reeds genoemde Roorda Wietse de stieren Hendrika Wijtstaart Anna's Adema van de Vereniging Ga- pigne en Karei van de Vereniging Aagtekerke resp. met 3a en 3b-prijs bekroond. Eerstgenoemde heeft kwaliteit ge noeg maar is te week van bouw, de tweede is ster ker maar komt aan adel tekort, terwijl de stand in dë achterbenen te steil is. De 1% jarige Janna's Bernard van J. de Lange te Ritthem, kon ondanks zijn goe de afstamming voor zijn exterieur ook niet verder komen dan een 3de prijs. EEN korte samen vatting van de rubrieken vrouwe lijk jongvee en de hoogste bekronin gen laten we hier volgen. In de ru briek jonge pinken (geb. 1-7 tot 31-12- 3959) kwamen de volgende vlot goede dieren aan de kop: la Boukje 98 (v. Ornea Adolf R.P.S.) van Js. Vos te Koudekerke, lb Marijke's Ery (v. Rutje's Adema R.P.S.) van Tz. de Buck te Grijpskerke, le Krol 46 (v. Dr. Rente's Verwachting R.P.S.) van Js. Vos. De grotê Wbriek vaarzen, geb. 1-1 tot l-7-'59 had, gezien de kwaliteit van de staavtgroep beter iets kleiner kunnen z\jn, met overigens een goede kopgroep, waarbij 3 eerste prijzen, la Mieneke 5 (v. Dr. L. Verw.) van L. P. Brasser te Vrouwenpolder, lb Gonda (v. Friesma's Paul) van K. Poppe te Grijpskerke, lc Jantje (v. Rotter da Sikkema 89 R.P.S.) van P. Verhage Wzn te Koudekerke. De sterk bezette klasse vaarzen en kalfvaarzen, geb. 1 nov.31 dec. 1958 was van voldoende gehalte met een 3-tal onsoortige dieren. De beste kopnummers waren Rotterda Sikkema 89-dochters nl. la Corrie 4 van A. Poppe te Grijpskerke en lb Annetje 26 van Js. Vos. De wat kleinere categorie geb. tussen 1-7 en l-10-'58 was als groep uniformer met als uitlopers 2 dochters van Dr. Lente's Verwachting, nl. Krol 45 van Js. Vos (la-prijs) en Juliana 10 van B. Arendse te Gapinge. De oudere kalfvaarzen (geb. tussen 1-1 en 1-7 '58) hebben als geheel een goede indruk ach ter gelaten. Ook in deze rubriek gaven 2 beste na komelingen van Dr. Lente's Verwachting de toon aan, la Kobie van G. de Jagèr te Serooskerke, lb Adèle 2 van W. de Buck te Middelburg. |E leeftijdsrubrieken van de koeien waren zoals ge bruikelijk weer gesplitst in hoogstens of meer. dan 6 mnd gekalfd. In de jongste categorie werden enkele dieren niet uitgetrokken, overigens was de kwaliteit behoorlijk. Met eerste prijzen werden bekroond Cor rie 3 (v. Rotterda Sikkema 89) van A. Poppe, een typische melkvaars met mooie maten en melkteke nen, kruis iets weinig gevuld. In de oudmelkse cate gorie was een prima kopgroep met 4 eerste prijzen: la Marijke 8 (v. Rotterda Sikkema 89) van L. P. Brasser te Vrouwenpolder, fraai gelijnd type, lb Pietje 20 (v. Dr. Lente's Verwachting) van Js. Vos, lc Juliana 9 (v. Rott. Sikk. 89) van B. Arendse en ld Jopie 3 (v. Dr. L. Verw.) van A. Lorier te Souburg. Stuk voor stuk van beste kwaliteit. De beide categorieën koeien, geb. tussen 1-1 en l-7-'57, werden door de jury als zeer goed en uni form gekwalificeerd, waarin de vooruitgang in type misschien wel het beste tot uiting kwam. De rubriek met hoogstens 6 mnd gekalfde dieren leverde succes sen voor het voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman" te Grijpskerke met 2 uitstekende dochters van Dr. L. Verw., nl. la Beppie 3 en lb Pel Jantje 22. De kopgroep in de rubriek koeien langer dan 6 mnd gekalfd imponeerde nog meer met 5 eerste prij zen, waarvan de la-prijs van zodanige kwaliteit was dat ze na zeer zware concurrentie met 14 mededing sters bij de kampioenkeuring als kampioene van de koeien werd aangewezen. Deze onderscheiding viel toe aan de Rotterda Sik kema 89-dochter Mieneke 3 van L. P. Brasser, een koe die het ideale type benadert met vrijwel geen bemerking op 't exterieur-. Ze is nog iets weinig mas saal als 3-jarige, haar uier is een weinig opgetrokken in de voorkwartieren. In haar rubriek werd ze ge volgd door Tjitske 51 (v. Haskera Gouverneur) van A. Poppe «lb), Bouma (v. Dr. L. Verw.) van H. A. Vos te Middelburg (lc), Erna 64 (v. Adema 406) van B. Arendse (ld) en Emma (v. Dr. L. Verw.) van P. Verhage Wzn. De zorgvuldig opgebouwde fokstal van L. P. Bras ser te Vrouwenpolder heeft op deze fokveedag de grootste bewondering afgedwongen door ziin fraaie uniforme en ook uitstekend getoiletteerde en voor gebrachte veestapel. In de rubriek in 1956 geb. melkkoeien, hoogstens 6 mnd gekalfd, was het Mie neke 2 (v. Dr. L. Verw.) van dit bedrijf die als la werd geplaatst, vóór de Adema 406-dochter Grada Adema II van A. Wattel te Gapinge. De gesplitste rubrieken van deze jaargang, langer dan 6 mnd gekalfd, waren groter en minder uniform, maar met voldoende typische dieren vooraan: la Dania 4 (v. Dr. L. Verw.) van W. Louwerse te Ga- tZie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11