De vijfde Provinciale Zeeuwse SCHAPENFOKDAG te Goes De Provinciale Varkensfokdag te Goes 682 BEN JUBILEUMKEUnme AP 30 augustus hield het Schapenstamboek >p de Grote Markt te Goes haar vijfde Provin- 6iaI<' Fokdag. Dit eerste lustrum had tevens een bijzonder karakter, in verband met het 40-jarig bestaan van deze vereniging, en stond hiermede m het teken van een jubileumkeu- xing. In het geheel van de tevens gehouden rundvee-, varkens- en geitenkeuringen maakten de schapen een goede indruk. De publieke belangstelling was groot. In de voormiddag was de regen enige keren een spelbreker. Als gevolg van de natte huiden verminderde het „zicht" belangrijk. Ondanks dat volgden de inzenders en belangstellenden de verrichtingen van de jury met grote aandacht. Op sportieve wijze bekampten de eigenaren elkaar om de plaatsing van de dieren. De kwaliteit van de dieren maakte een goede'indruk De vooruitgang in wolkwaliteit ontwikkelt zich zeer gunstig. De goede sfeer in aanmerking genomen, mag deze fokdag bijzonder geslaagd worden genoemd. Een groot aantal fokdieren, voornamelijk rammen en ramlammeren, werden te«en zeer goede prijzen verhandeld. Dit is een verheugend verschijnsel. Hiermede beantwoordt een scha- penfokdag aan haar doel. Immers de mogelijkheid om de beste fokdieren voor de lokkerii te behouden wordt hiermee benut. Ten opzichte van vorig jaar is de Zeeuwse schapenstapel met ongeveer 20 afgenomen. De geregistreerde fokkerij kon zich desondanks ruimschoots handhaven. Ook de belangstelling voor de Provinciale Fokdag is nog toegenomen. Op deze 5e Provinciale Toondag van geregis treerde schapen van het Texels ras, waren door 34 inzenders 225 dieren aangevoerd, afkomstig uit alle delen van de provincie. Dit aantal was ver deeld over 145 nummers en ondergebracht in 13 rubrieken. DE RAMMEN V. VOOR de rubriek 2-jarige en oudere rammen waren 10 dieren ingeschreven. Het was een goede rubriek met zeer goede kopnummers. Z 475 van J. C J. v. d. Velde te Kamperland werd In de rubriek 2-jarige en oudere rammen werd de ram Z 475, eig. J. C. J. v. d. Velde la geplaatst. Beze ram behaalde eveneens de kampioenstitel. 2 a geplaatst. Zeer typische, iets plalte ram mei beste voorhand en fraaie huid. De 1 b prijs be haalde Z 508 van M. A. Geuze te Ouü-Vossemeer. Typische, fraai gelijnde ram met beste huid, doch weke koten. Z 573 van L. Huijssen —de Feijter te Terneuzen werd 1 c. Correct en sterk gebouwd, doch kon iets meer adel vertonen. De rubriek rammen, geboren in 1959, omvatte eveneens 10 dieren. De gemiddelde kwaliteit was iets beneden die van de oudere rammen. De eer ste prijs behaalde Z 542 van J. de Bourgraaf te Oostburg. Typische, goed ontwikkelde ram met correcte benen en beste huid; kop kon fraaier. IÏE RAMLAMMEREN fYEZE rubrieken vielen gemiddeld tegen. Een beperkt aantal was van goede kwaliteit. Bij de tweetallen kon geen eerste prijs worden toe gekend. Bij de enkelingen, geboren vóór 15 maart, be- haaide 6413 l.o. van C. J. Zoeter te Ouwerkerk de eerste prijs. Goed type en beste huid. Kop kon iets fraaier. Bij de ramlammeren, geboren na 15 maart, werd 6548 l.o. van A. VerhageHoste te Schoon- dijke 1 a. Goed type. iets blauw aan de kop. De 2 b prijs was voor 6502 l.o. van Fa. F. Dekker te Axel. 1)L OOIEN MET LAMMEREN DE ooien met 2 ooilammeren waren van goede klasse met een extra best kopnummer. Deze eerste prijs was Z 4300 met lammeren 6012 en 6013 van J. Buteyn te Aardenburg. Best ontwik keld, uniform en fraaie koppen. Bij de ooien mei ooi- en een ramlam was de eerste prijs voor Z 3774 met de lammeren 6412 en 6419 l.o. Typisch koppel met iets te fijne koppen, eigenaar C. J. Zoeter te Ouwerkerk. De rubriek ooien met een ooilam was een goe de klasse met fraaie huiden. 5375 l.o. met lam fill van C. de Jager te Lewedorp verwierf de eerste prijs. Uniform koppel. De rubriek ooien met. ramlam was matig. Er kon geen eerste prijs worden toegekend. GROEPEN OOIEN DIJ de groepen ooien, geboren vóór 1959, werd een eerste prijs aan een drietal van de Fa. 1Dekker te Axel toegekend. Bij de tweetallen was de la prijs voor het soortige en ruim gebouwde koppel van J C J v. d. Velde te Kamperland. De 1 b werd toegekend aan het koppel (moeder met dochter) van C I» Geluk te Sint Maartensdijk. Fraai, doch iets be- knopt. Bij de tweetallen, geboren in 1959, was de eerste prijs voor het koppel van J. L. de Jager—de VIie- ger te Biezelinge. Goedsoortig koppel met goede huid. Koppen konden iets meer uitdrukking ver tonen. Een goedsoortig tweetal met fraaie huiden van C. J. Zoeter te Ouwerkerk verkree® eveneens een eerste prijs. ENKELINGEN OOIEN HE rubriek ooien, geboren vóór 1958, was van goede kwaliteit. Overwegend waren het ruime en ontwikkelde dieren met goede huiden. Z38/4 van R. C. Jansen te Waterlandkerkje werd la geplaatst. Een fraaie, ruim gebouwde ooi, de halsbespiering kon even zwaarder. 1 b werd Z 3966 van C. de Jager te Lewedorp. Bij de enkelingen ooien, geboren in 1958, werd de HL Grote Markt in Goes was op 30 augustus j.l. het trefpunt van tie fokkers van het Neder lands Land var ken in Zeeland. Bijkans 130 dieren, waaronder 16 zeugen niet biggen, waren voor deze centrale fokdag ingeschreven. Ondanks de moei lijke verbindingen in onze waterrijke provincie verliep de aanvoer vlot en kon op tijd met tie keuringen worden begonnen. De publieke belang stelling- was ondanks het minder fraaie weer in de morgenuren, later op de dag goed en blijvend. Veel geïntereseerden volgden nauwlettend de ver richtingen van de jury, hetgeen ongetwijfeld ver helderend heeft gewerkt ten aanzien van de te volgen fokrichting. Aangaande de kwaliteit van de ingezonden die ren kunnen geen vergelijkingen aangehaald wor den van een aantal jaren terug. Deze fokdag werd n.l. voor de tweede keer gehouden. Een ver schuiving ten gunste of ten ongunste is daarom moeilijk vast te stellen. Wel bleek, dat de voeding en verzorging van de verschilende dieren en met name van de jarige en anderhalfjarige beren nog te wensen overlaat. Dooreengenomen worden de fokdieren te veel in gemeste toestand gebracht. Dit komt de fokkerij zeker niet ten goede. De oudere beren vormden een goed geheel. De Overijsselse Hildebrand-zoon Harold 800 P van Hermans te Walerlandkerkje werd 1 a geplaatst en later op de dag met het reserve-kampioen schap getooid. Zijn klassegenoot de vierjarige oud-kampioen Bennie 756 P van Audenaert te Axel werd 1 b geplaatst. De tweejarige beren hadden een goede toon- aangever in hun rubriek n.l. Broer 806 P van Pieters te Sint Jansteen. Deze goed ontwikkelde, behangen beer met niet te gerekte voorhand ver kreeg een eerste prijs en werd na de individuele keuringen kampioen. Bij de anderhalf-jarige beren bezette de Friese Leonardus-zoon 828 P van De Buck te Colijns- plaat de eerste plaats en bij de jarige een Over ijsselse Odin-zoon Otto 843 P van de Varkens- fokvereniging Walcheren. Een drietal eerste prijzen bij de jongere beren waren vervolgens voor een Brabantse Adjudant- zoon 851 P van Noorthoek te Anna Jacobapoldef en een tweetal Christ-zonen van Iz. de Buck te Grijpskerke. goedsoortige Z 4283 van J. Meuwenhuyse te Le wedorp op 1 a geplaatst. Z 4284 van dezelfde eigenaar werd ,1 b. De enkelingen ooien, geboren in 1959, was een zeer goede rubriek. De zeer typische, fraaie, maar iets beknopte 5374 l.o. van C. de Jager te Lewedorp werd 1 a geplaatst. De 1 b prijs ver wierf 5133 l.o. Fraai en ruim gebouwd, iets week in de koten. Eigenaar P. J. Risseeuw te Breskens. OOILAMMEREN r-EN goed viertal van P. G. A. de Lange le Wis- senkerke verkreeg een tweede prijs. De kop pen hadden we graag even fraaier gezien. Bij de drietallen werd een eerste prijs toege kend aan een zeer goede groep van J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Het fraaie koppel 6001 en 6002 van B. A. v. a. Slikke in Sluis werd bij de tweetallen 1 a. Bij ge lijke grootte had dit tweetal nog meer indruk ge maakt. Het goedsoortige koppel 5859 en 5860 van de Fa. F. Dekker te Axel verkreeg de 1 b prijs. De rubriek afstammelingen van 1 jaar en ouder, minstens 5 dieren, omvatte slechts 1 num mer. Getoond w erden 5 dochters van ram Z 311, eigenaar M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Aan deze groep wérd een 2 e prijs toegekend- Er was even te weinig uniformiteit. KAMFIOENSKEURINGEN BIJ de rammen werd Z 475 lot kampioen aan gewezen. De eigenaar J. C. J. v. d. Velde te Kamperland kwam hierdoor in het bezit van de door de Commissaris der Koningin beschikbaar gestelde fraaie legpenning. Het reserve-kampioen schap was voor ram Z 542 eig. J. A. de Bourgraaf te Oostburg. De kampioenskeuring bij de ooien was span nend. Uiteindelijk werd de 1-jarige 5374 l.o. van C. de Jager te Lewedorp tot kampioene uitgeroe pen. Zeer fraai type, beste huid en mooie kop. Het reserve-kampioenschap was voor de even eens 1-jarige 5133 l.o. van P. J. Risseeuw te Breskens. Fraai en ruim gebouwd. Om plaatsruimte te beperken zijn alleen de eerst-geplaatsten in de rubrieken en onderver delingen vermeld en omschreven. Deze fokdag heeft oen goede indruk ge maakt. De bereikte resultaten zijn een gevolg van het paren van vakkennis met liefde voor de fokkerij. We hopen, dat de snelle vooruitgang, die de laatste jaren plaats vond, zich mag voort zetten. De Hoofdass. - A b/d R. V. e*n Z. V. D. J. H. LANTINGA Door de jury werd nogal eens een aanmerking gemaakt op het beenwerk en een te geringe ont wikkeling van een aantal dieren. Wij kunnen niet anders dan deze uitspraak onderschrijven en met klem wijzen op een juiste, doelmatige voeding en verzorging. Het vrouwelijk fokmateriaal was in doorsnee van goed gehalte. De tweejarige zeugen werden door de jury omschreven als een goede klasse; de 1 a. prijs was in deze rubriek voor de soortige, goed gelijnde, harde zeug Oldien 4197 van Melens te Eede, Anja 4110 van De Buck. Colijnsplaat volgde met een 1 b prijs en Gelaa 4189 van Heyn- driks te Eede met een 1 c prijs. De anderhalf-jarige zeugen vormden ook een best geheel met enkele goede kopdieren. Aan de kop werden hier geplaatst Irene 4261 van. De Buck te Colijnsplaat en Beatrix 4271 van Van Hoo- tegem te Kruiningen. De sterzeugen met biggen mochten gezien wor den, hoewel de biggen in doorsnee iets aan de jonge kant waren. Favoriet in deze klasse was de bekende Aagje 3974 S van De Buck, Grijpskerke. Bij de oudere zeugen met biggen vormde Hetty 4112 van Van Hootegem, Kruiningen, het beste geheel, terwijl Rika 4145 van De Schipper, Kou- dekerke, aangewezen werd als de beste zeug. De jongere zeugen met biggen vormden even eens een goed geheel. Talia 4287 van Van Sluys en Zn, Zoutelande, en Astrid 4290 van Bonte, Koewacht, gaven hier de toon aan. Voor het kampioenschap van de zeugen ver schenen een achttal soortige zeugen in de ring. Henriëtte 4083 S van Hermans, Waterlandkerkje, werd hierbij aangewezen als de beste zeug met Rika 4155 van De Schipper als reserve. EEN waardig sluitstuk van de fokdag vormde de keuring van bedrijfscollecties, bestaande uit 3 zeugen van 1 jaar en ouder. De 1 a prijs werd toegekend aan een jonge, uniforme groep van Van Hootegem, Kruiningen, en de 1 b prijs aan een uniform drietal harde zeugen van De Bruine, St. Laurens. Samenvattend kan gezegd worden, dat de fok kers in ons gewest met voldoening kunnen terug zien op deze fokdag. Hopelijk krijgen ze in de naaste toekomst ondersteuning van meer serieuze collega's ter verruiming van de fokkerijbasis. J. H. TER* KEURS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10