V erwaclitingen Ramingen In dii nummer 0 Agrarisch vakonderwijs in Zee land pag. 663 0 De sulkerbietenoogst. Wat is er nieuw bij het machinaal rooien? En de bietenoogst nu en in de toekomst pag. 664 en 665 0 De Peter Standen Beetmaster bietenrooier. De beproeving volgens het 1. L. R.-bul Ie tin «o 151 pag. 667 en OVERZICHT No. 2546 Frankering hij abonnement: Terneurert ZATERDAG 17 SEPTEMBER t%0 48e ,?aarg«ïtg van plan is te doen en niet te doen. MEER DAN GEWONE BELANGSTELLING IIET is de eerste begroting, die geheel door het thans zittende kabinet is opgesteld. Verleden jaar immers was nog een gedeelte voorbereid door het vorige ministerie. Wij zijn daarom be nieuwd, wat de minister van Financiën uit zijn koffertje tevoorschijn zal halen. Er leven onder ons volk zeer vele wensen, die natuurlijk, naarmate men politiek verschillend denkt, een andere rangorde hebben. De verdere ontwikkeling van ons land vergt de nodige voor zieningen. Men denke maar eens aan de Delta werken, aan de inpoldering van de Lauwerszee, aan de tunnelvraagstukken in Amsterdam, aan onze wegen met het snel toenemende vervoer. Maar ook aan de verdere industrialisatie, aan de ontwikkeling van de typische plattelandsgebie den, aan de noodzaak van cultuurtechnische ver beteringen in de landbouwsector. Daarnaast spelen vraagstukken van het loon- beleid, van arbeidstijdverkorting en van de vrije zaterdag een rol. En tenslotte zucht Nederland onder een zware belastingdruk, die volgens sommigen te zwaar is en volgens anderen juist zwaar genoeg. In de eigen landbouwsector vraagt, men zich af. welk landbouwbeleid gevolgd zal wor den. Hoe denkt de huidige minister van Land bouw over de garantieprijzen, hoe over de waarde van de kostprijsberekeningen? Gaat de komende Europese Economische Gemeen schap reeds een zichtbare rol spelen bij dit alles? Het zijn zo maar een aantal vragen, die op komen en waarover wij volgende week wat wij zer hopen te zijn. Het is tevens daarom dal wij de Troonrede en de Begroting met meer dan ge wone belangstelling tegemoet zien. Wij hopen in dit blad onze lezers in de weken die volgen, over de voornaamste zaken zo goed mogelijk in te lichten. I.ANDBOUWCIJFERS OET is dit jaar een late oogst geworden. In het noorden des lands worden de nazomerse septemberdagen koortsachtig benut. Met behulp van vrijwilligers haalt men de bijna verloren ge achte granen binnen. De schade, die het slechte weer heeft veroorzaakt, is groot en bestaat voor namelijk uit een terugvallen van de kwaliteit. Het grote ondernemersrisico is weer eens duide lijk gedemonstreerd. Reeds in het voorjaar waar schuwden wij in ons blad van 23 april 1960 onder de kop „Voorbarig optimisme", tegen te optimis tische verwachtingen, die toen in dagbladen wer den uitgesproken en die spraken van het goede boerenjaar, dat zou komen. Nog altijd kan men in de landbouw pas een oordeel vellen, wanneer alle produkten geoogst zijn en de prijsontwikke ling bekend is. Het is juist één van de redenen, waarom het landbouwondernemerschap speciale aspecten vertoont, die bijvoorbeeld in ons belas tingsysteem onvoldoende erkend worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op grond van de op 20 augustus gehouden derde voorlopige oogstraming opbrengstcijfers gepubli ceerd van een aantal akkerbouwgewassen. Deze cijfers gaven wij u reeds in het blad van de vorige week. Er bleek wel een goede kilo opbrengst, maar het is juist de kwaliteit, die zeer veel te wensen overlaat. En dit tikt door in de portemonnee. Tenslotte laten wij nog een staatje volgen van de geschatte tarwe--oogst ia de landen van de E. E. G. (in 1000 t.ï 1956 1957 1958 Bondsrepubliek 3.490 3 870 3.721 Belgïë/Luxemb. 635 809 840 Frankrijk 5.683 11.082 9.601 Italië 8.634 3.478 9.815 Nederland 309 393 402 E.E.G. totaal 18.801 24.632 24.379 1959 4.522 858 11.551 8.466 502 i960 4.343 310 10.571 7.100 510 Zoals men uit dit staatje, dat afkomstig is uit „Ernahrungsdiensf" van 6 sept., ziet, blijft de tarwe oogst in de E.E.G.-landen ongeveer 2,1 mil joen ton achter bij de recordoogst van 1959. 0 De uilslag van de prijsvraag „Wie wordt kampioen?" en de uitslagen van de eerste en tweede prijswinnaars uit Zee land <>p pag. 659 0 De Tuinbouwrubriek behandelt de problemen rond de fruit- pluk op P*g. 661 0 Ik nieuwe Porsehe-Dieseltrek? kers pag. 662 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. E. M waarui opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZBBUWSH LANDBOUWMAATSCHAPP1J de LANDBOUW JONGEREN GEMEBNSCHAP ZEELAND |N de komende week valt de derde dinsdag van september. Deze dag heeft voor ons volk een speciale betekenis, want dan begeeft onze Koningin zich in de Gouden Koets naar het Binnenhof in Den Haag om in de oude Ridderzaal de Troonrede uit te spreken en de zittin gen van de Tweede- en Eerste Kamer te openen. Deze dag is daarom van zoveel belang, omdat de rege ring via de Troonrede haar programma voor het volgende jaar bekend maakt en tevens omdat de Minister van Financiën de Rijksbegroting voor het Dienstjaar 1961 bij de Tweede Kamer indient. Uit de vele, daarin voor komende cijfers kan een leek natuurlijk niet wijs worden. Maar het zijn de Memories van Toelichting, die bij de verschillende hoofdstukken dezer begroting zijn gevoegd, waaruit men een beeld kan krijgen, wat iedere Minister Met lossen van suikerbieten uit een verzamelkipbak aan de hoop. (Men leze het artikel „Wat is er nieuw bij machinaal bieten rooien?'' Pag. 664,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 1