De publiekrechtelijke veilplicht APPELEXPORT BELGIË EN DUITSLAND Een bezoek aan de grootste veiling van België TUINBOUW voor GROENTEN en FRUIT DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 16 SEPTEMBER ,N de jongste vergadering van het bestuur van de afdeling tuinbouw van het K. N. L. C. zijn - een adntal belangrijke onderdelen van het huidige tuinbouwbeleid besproken. Met name heeit toen de publiekrechtelijke veilplicht voor groenten en fruit een punt van bespreking uitgemaakt. Vooraanstaande figuren uit het tuinbouworganisatiewezen menen het namelijk hun plicht te achten de bedrijfsgenoten te confronteren met een situatie waarbij geen publiekrechtelijke veil plicht meer zou bestaan. Dit vraagstuk is niet aan de orde gesteld omdat men een afschaffing van deze veilplicht thans wenselijk zou achten, maar omdat men. gezien bepaalde ontwikkelingen, voorbereid wil zijn op het zich voordoen van een dergelijke situatie. Zowel nationaal waar er diep gewortelde weerstanden bestaan tegen de huidige regeling als internationaal in het kader van de zich ont wikkelende Euromarkt, is er een tendenz, welke tot verdwijning van de publiekrechtelijke veilplicht zou kunnen leiden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft zich reeds gewapend tegen een mogelijke ontwikkeling, door zijn leden te verplichten, de statutaire veilplicht in hun statuten op te nemen. De privaatrechtelijke binding kan op deze wijze in de plaats treden van de publiekrechtelijke. Een punt van belang bij deze privaatrechtelijke band is de trouw van de leden aan hun veiling en daar naast van de veilingen aan de centrale organisatie. WELKE verwachtingen men ook heeft over de toekomstige ontwikkeling van de afzet, het getuigt van een vooruitziend beleid, het oog te richten op de zich voordoende verschijnselen en aan de hand daarvan de toekomstige ontwikkeling zoveel mogelijk in een richting te leiden, waar mede de producenten het meeste zijn gebaat. De middelen, die daarbij dienen te worden gebruikt dienen te zijn ingesteld meer nog op de toekom stige ontwikkeling dan op de huidige situatie. Dit maakt het alles niet eenvoudig en noopt dikwijls tot het nemen van niet populaire maatregelen. Wie echter meent met populaire als u wilt voor iedereen onmiddellijk begrijpelijke midde len een vooruitziend beleid te kunnen voeren, zal moeten ervaren dat van het begrip beleid in de letterlijke zin van „leiding geven" geen sprake kan zijn en het daarentegen steeds zal uitdraaien op het eeuwig achter de feiten aan hollen. Met belangstelling zien we de verdere ontwikke ling op dit gebied tegemoet. Het mag voor ons echter een geruststelling zijn dat onze organisatie ook op dat terrein aktief is en zich met de feiten bezig houdt, zoekend naar de beste oplossing voor ons als tuinders. Al-S we dit overzicht schrijven is het septenée? geworden. Veel van wat duóseiiden mensen ia de afgelopen tijd in l*ewegimg heeft gebracht, in voorbij. Een ieder is op zijn of haar basis terugge keerd en de schoolbanken zijn weer bezet. I>e reizen worden nog eens besproken. Als 's avonds de lamp brandt worden de foto's nog eens l*ekeken en de dia's op het scherm vertoond. Voor velen is de augustusmaand een teleurstelling geweest. De regen heeft veel bedorven. Voor de boer is de teleurstelling; echter nog veel groter. Wie van ons heeft met genoten van de prachtige oogst welke er stond te groeien. Het was een betoverend gezicht als men vanaf dijk of viadukt stond te kijken naar die veelkleurige pracht van de verschillende ge wassen. Keurig in elkaar gepast, kavel aan kavel, blok a;m blok met als afwisseling de groene wei den en de prachtige boomgaarden. Wie doorleeft die schoonheid beter en dieper dan de boer zelf die al zijn kracht en energie heeft gegeven en met de Zegen van Omhoog heeft bereikt dat het allemaal zo mooi is. Wat heeft de augustusmaand teleurgesteld. Wat heeft de boer veel te ver werken wanneer hij nu naar zijn akkers kijkt. Nog steeds staat er een oogst op de akkers, zwart ge blakerd, scheef en in elkaar gezakt, groen en door schoten. De een is gelukkiger dan de ander en heeft mis schien ook weer heel wat geleerd om lw>er te kun-: nen zijn in een slechte oogsttijd. Hoe moet het nu met de aardappelen en de bieten? Allemaal zorgen en financiële tegenslagen. Waarom wij daar nog over schrijven in de tuin- bouwrubriek? We doen dat omdat we ons één ge voelen met allen, die het moeten hebben van de grond waarop zij leven. We bebouwen allemaal onze grond en we doen dat met veel liefde en toe wijding. De een zaait tarwe en bieten, de ander plant bomen en aardbeien, een derde gladiolen en bloemkool. Als we dan van dichtbij zien hoe een mede-ploeteraar in moeder aarde tegenslag heeft, dan doet ons dat pijn en als we medegevoel niet onze naaste hebben, leven we daarin mee. Of zijn we al zó ingesteld dat dit alles ons niet meer raakt? We kunnen niet ieders moeilijkheden op onze schouders nemen maar als we deze mas sale teleurstelling, zien bij onze luedeliedrijfs- genoten, dan gaat dat toeh niet langs ons heen. AOk de tuinbouwsector heeft zijn tegenslagen. Tijdens het onstabiele weer met zijn vele buien, is er hier en daar hagel gevallen. Daar is schade van gekomen. De prijzen van ons hard fruit stellen teleur. Er zijn ook weinig gunstige perspec tieven in dezen. De bramenoogst, de laatste hoop van de klein- fruitkwekers, heeft veel geleden van het weer. De kwaliteit is er sterk door verminderd, de late -Prïn- cessebonen zijn verregend. De aardbeien staan ver loren onder liet onkruid. We'zouden veel op kunnen noemen dat teleurstellend is. Een oude boer, vergrijsd in de strijd om een hard bestaan, hoorde ik eens zeggen toen ik nog heel jong was: „Een mens is nie dikkels twi keer hlieë mie z'n oest". later heb ik daar nog al eens over nagedacht en liet zelf ook ondervonden. Het is een weinig op wekkend overzicht deze keer. Het beeld is er ook naar als men de regen hoort kletteren en alles zo somber en doods is overdag, dat we haast het licht op moeten steken om dit overzicht te kunnen schrijven. Maar als de zon weer een keer door komt, en dat komt ontegen zeggelijk, dan wordt alles weer anders en dan zien we weer lichtpunten die we totaal uit het oog hadden verloren. Dan denken we wel eens: Hoe konden we toen en toen zo pessimistisch zijn. Het is toch nog mee gevallen en traditiegetrouw „ploegen we voort"". Ondanks de lage prijzen van het ogenblik zullen we binnenkort weer onze nieuwe percelen gaart inplanten. We gaan voort ondanks de woelingen in de wereld. Soms is het alsof we leven op vul kanische grond met gerommel in de krater die we moeder aarde noemen. Maar we doen onze plicht in de wetenschap dat zaaien en oogsten, zomer en winter niet op z»Men houden zolang de wereld zal bestaan. Tot de volgende week. op hun feilen gewezen en in de gelegenheid ge steld om hun statistiekin dit opzicht te ver beteren; geschiedt dit niet, dan worden ze een tweede keer forser aangepakt en eventueel uit-, gesloten. Een bijzonder opvoedend systeem. E prijzen van de verschillende produkten waren op het moment van ons bezoek bij zonder laag. Zo voor tomaten minder dan 2 frank per kg en voor rode kool slechts enkele centeneen bewijs dus wel dat invoer uit Neder land niet nodig is om de Belgische prijzen kapot te maken. Al met al onze hoed af voor wat onze Belgische collega's in tien jaar tijd uit de grond hebben weten te stampen en wat zich laat meten met de allerbeste Nederlandse prestaties en standaard. M. A. GEUZE VOOR de Zeeuwse fruitkwekers is de uitvoer naar België altijd erg belangrijk. De expor- ternes op dit land zijn graaggeziene kopers op de veilingen in onze provincie. Vanaf het begin van het hardfruitseizoen 1960 is er ook dit jaar voortdurend een flinke export naar Bel gië en Luxemburg geweest. Sinds dinsdag 23 augustus jl. zit het echter mis met de uitvoer van appelen naar dit land. Vanaf die dag moet er namelijk een heffing bij uitvoer worden betaald en dat is van grote in vloed op de uitvoer, welke sedertdien belangrijk is teruggelopen. Deze heffing is een gevolg van een tussen de ministers van Nederland, België en Luxem burg gemaakte afspraak volgens welke Nederland groenten en fruit naar België en Luxem- ivtftirg^PWg. b)jjv,$n iMtvpergp. wanneer de gi;^ns voor andere landen wordt gesloten. In ons nummer van de vorige week hebben we geschreven over deze regeling en daarin toen ook vermeld de minimumprijzen welke gerespecteerd moeten worden. Deze minimumprijzen lig gen echter te hoog voor de Nederlandse veilingprijs en zodoende moest er een heffing ko men. Begonnen werd vorige week met 6 cent per kg. maar als gevolg van deze heffing daalde de veilingprijs in ons land en hierdoor steeg de heffing zodat deze vorige week vrijdag reeds 11 cent per kg bedroeg. Ondanks deze hoge heffing vond toch nog uitvoer van appelen naar België en Luxemburg plaats vanuit Zeeland maar het ging ten koste van de prijs welke de teler kon maken en het kwantum was niet groot. AOK de export van appels naar West-Duitsland'heeft tot op heden nog niet veel te betekenen en blijft belangrijk achter bij het vorig jaar. Toen was de Westduitse- appeloogst echter maar een derde van die van dit jaar en dat had een grote vraag naar ons produkt tot ge volg. Voor West-Duitsland geldt de. regeling dat de veilingprijs van het ras dat wordt uitgevoerd in ons land minstens 18 cent për kg moet zijn. Ligt de veilingprijs lager dan mag geen uit voer plaats vinden. Hierbij wordt de werkelijke marktwaarde van het ogenblik aangehouden. Wanneer b.v. een bepaalde kwaliteit van een ras rond 15 cent per kg noteert en een exporteur op West-Duitsland wil er 18 cent per kg voor betalen, dan mag toch geen uitvoer plaats vin den omdat die 18 cent niet de werkelijke waarde van het ogenblik vertegenwoordigt. Van de zijde der veilingen moet men nauwlettend toezien op het handhaven van deze rege ling welke voor onze appeluitvoer naar West-Duitsland van zo groot belang is. In elk geval doet de regeling met West-Duitsland heel wat sympathieker aan dan die met België en Luxem burg. TER gelegenheid van het congres van de worden genomen in verhouding tot de opper- Europese Landbouw federatie in Brussel or- vlakte, tuinbouwcultuur, t.w. één aandeel per 750 ganiseerden de Belgen o.a. een bezoek op een m2 warenhuis, of 10 are platglas of 20 are volle middag aan de Mechelse tuinbouwveiling te Sint gronds. Katelïjne-Waver. Deze veiling, hoewel nog slechts Men is verplicht alles te veilen, behoudens 10 jaar oud zijnde, is de grootste van België en vroege aardappelen, fruit en bloemen. De vei- terwijfi de directeurde heer Opdébeek, bij zijn lingskosten zijn zeer laag, n.l. 2,5 De veiling explicatie duidelijk te kennen gaf dat de Belgen is een onderdeel van de Belgische Boerenbond, op veiling gebied veel van Nederland hadden ge- Er wordt op drie dagen in de week geveild en leerd, kwamen wij, na bezichtiging van het ge- wel op maandag, woensdag en vrijdag vanaf 9 hele complex, tot de conclusie dat de tijd even- uur. Uit de aanvoerstaat van 1959 noemen we o.a. eens aangebroken is dat wij van de Belgen kun- 17 miljoen kroppen sla, bijna 6 miljoen bossen nen leren. De veiling heeft inmiddels 1900 leden prei, 8.620.000 'stuks bloemkool, 300.000 kg witlof en neemt een oppervlakte van 9 ha in beslag. De 1.080 ton bonen, een gelijke hoeveelheid uien, jaarlijkse omzet bedraagt 32 miljoen. Er is in- 2.553 ton aardappelen, 180 ton rabarber, ruim middels voor ongeveer 10 miljoen geïnvesteerd 17.000 ton tomaten, waarvan 9.320 ton gestookte en het getal van de fust bedraagt 2,5 miljoen tomaten. De mijnhal heeft 900 kopersplaatsen kisten. De veiling is bijzonder gunstig gelegen; met 4 klokken, terwijl er bovendien in twee talen de actieradius bedraagt ongeveer 60 km. Ze ligt geveild wordt. De teler brengt zijn eigen produk- midden tussen Brussel en Antwerpen in- en is ten in monster voor de klok en er wordt geveild daarvan ongeveer 20 km verwijderd, bovendien met een snelheid van 30 kopen per minuut. In- 5 km van Mechelen en ongeveer 15 km van Leu- dien het monster niet overeenkomt met de ven, terwijl ook Luik slechts op ruim 50 km is partij, kan de koper beroep aantekenen. De vei- gelegen. ling heeft 4 keurmeesters in dienst, die vervol leder lid ihoet tenminste 2 aandelen nemen gens arbitrair beslissen. Zowel kopers als telers van frs. 1.000,G±> 80,—-) en een entrée be- die veelvuldig bij een beroep in het ongelijk ge- talen van frs 3.000,per aandeelDe aandelen steld wordenworden aan het eind van het jaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9