Wie wordt kampioen? De hoofdprijs van de prijsvraag Dana van de Vlasbloem 219072 BE ap©LL@ BONUS zeeuws landbouwblad „GROTE GEBEURTENISSEN WERPEN HUN LICHTPLEKKEN VOORUIT" DE RASSENLIJSTEN VOOR GROENTE EN FRUIT iMINIMUMPRUSREGELING APPELS EN PEREN ZIEKTEBESTRIJDING IN HET NAJAAR zegt het spreekwoord en aangezien de komende Nationale Trekpaardenshow een grote agrarische manifestatie is, zouden er vele lichtplekken moeten zijn waar te nemen. Dat is dan ook inderdaad net geval. Wij denken slechts aan: het record aantal aangiften van bijna 500 elite-paarden, de enthousiaste voorbereidingen van tal van bijzondere attracties, de veelvuldig aangekondigde excursies, de succesvolle organisatie der gelijktijdige expositie van paardenwerktuigen, de grote buitenlandse belangstelling enz. enz. Maar dit zijn niet de lichtplekken waarop wij doelen. Wij doelen n.l. op de prijsvraag die - - getuige het enorme-aantal ingezonden oplossingen zo in het brandpunt der belangstelling s-taat. En vervolgens op de eerste hoofdprijs, het. stamboekmerrieveulen, dat, door haar bijzondere kwaliteit, afstamming en hoge bekroning (la premie op de Fokdag en Premiekeuring te Zierikzee), deze belangstelling ongetwijfeld nog zal verhogen. Het spreekt vanzelf, dat die belangstelling óók de vraag inhoudt, wie zich straks winnaar van deze of één der volgende hoofdprijzen zal mogen noemen. Om dat nü reeds te kunnen vertellen zou er een profeet moeten opstaan. .Doch daar dit, zélfs voor onze prijsvraag, maar amper verwacht mag worden en wij zelf beslist niet met de helm geboren zijn, moeten wij U het antwoord hierop, tot 14 september a.s. in Den Bosch, schuldig blijven. Wél kunnen wij U inlichten omtrent de hoofdprijs zelve, die op de foto hierbij staat afgebeeld. Deze foto toont U namelijk: als eerste hoofdprijs van de prijsvraag: „WIE WORDT KAMPIOEN?'' op het demonstratieterrein, als het lang ver wachte ogenblik daar is, dat zij aan de gelukkige winnaar zal worden overgedragen. Tenslotte wijzeh wij er nog op dat de prijzen op woensdag 14 september a.s. uitgereikt zullen wor den. De redaktie rekent er daarom op, dat alle hoofd prijzen de eerste tijdens en de overige direct na de demonstraties aan de rechtmatige win naars. of een door hen daartoe gemachtigde, kun nen worden overhandigd. Dank zij de royale steun van hengstcnhouders, verenigingen en fokkers kon deze prachtige hoofd prijs alsook de vele andere schitterende prijzen worden uitgeloofd. Dana van de Vlasbloem 219072 is een prima bruin merrieveulen, geboren op 21 mei 1960 op het bedrijf van de fokker B. de Witte te Eikerzee (Zee land). De Vader van Dana is de bekende Zeeuwse 1ste premiehengst David K. 2485 die ook dit jaar weer één der kanshebbers is voor de hoogste nationale titel. Haar Moeder is de 9-jarige Keurstamboek- en Premiemerrie Hilda van Wissekerke K. 51326, houdster van het gebruikswaardecertificaat A. Uit deze gegevens blijkt wel, dat onze Dana van ae Vlasbloem van goede origine is. Ook in haar exterieur verloochent Dana haar beste afstamming niet. Extra van soort, har monisch gebouwd, fraai gelijnd met soliedxm cor rect fundament, vormt zij, naar onze vaste over tuiging, een waardige hoofdprijs. Hierboven ziet ge Dana nog op het bedrijf van de lokxer. Op 14 september a.s. zult ge haar in levende lijve terugzien in Den Bosch. Op de tweede dag van de „Nationale" en voor de grote tribune TUINBOUW VEZE week maandag nieuwe minimumprijsregeling voor appels en peren in werking getreden. Deze regeling vertoont praktisch geen verschil met die van het vorig jaar maar toen is ze vrijwel niet toegepast geworden omdat er een dermate grote vraag naar fruit was dat doordraai praktisch niet plaats vond. Terwille van onze lezers willen we daarom deze week de nieuwe regeling nog een keer opnemen. De minimumprijs vóór appels bedraagt thans 8 cent per kg en voor peren is dat 6 cent per kg. Appelen en peren die op de minimumprijs van 8 cent, resp. 6 cent per kg doordraaien, dienen op nieuw te worden geveild. Daarbij mogen dan alft kopers uitsluitend optre den de fabrikanten welke op de veiling een gezegelde fabrikantenverklaring hebben ingeleverd. Bij deze verkoop van doorgedraaide en onder maatse appelen en peren worden de volgende minimumprijzen aangehouden: appelen met uit zondering van'kroet 5 cent per kg; kroetappelen 3 cent per kg; alle peren 3 cent per kg. Wanneer appelen niet tegen 5 cent per kg ver kocht kunnen worden mogen ze niet bij de kroet worden gezet maar moeten ze vernietigd worden. VERGOEDING \JOOR appelen, met uitzondering van kroet, 1 geldt een vergoeding van 6 cent per kg. Bren gen de appelen, nadat ze op de minimumprijs van S cent per kg zijn doorgedraaid, meer op dan 6 cent per kg dan krijgt de teler deze meerdere op brengst. Kroetappelen welke meer opbrengen dan 3 cent per kg worden ook in hun geheel aan de Van het instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen vernamen wij dat de Rassenlijst voor Fruitdie 2 maanden geleden verscheen, vrijwel uitverkocht is! Als u nog een exemplaar wilt hebben moet u vlug zijn. Het adres is Dr. S. L. Mansholtlaan 15, Wageningen en de prijs 2, per stuk..Dfc nieuwe Rassenlijst voor Groente ge wassen komt aan het eind van deze maand ge- reesL is op de veilingen de telers uitbetaald. Hetzelfde geldt voor de peren welke doordraaien op 6 cent en meer opbrengen dan 3 cent. De regeling houdt dus in dat de teler voor de gewone appelen altijd 6 cent per kg krijgt met de mogelijkheid van een hogere opbrengst, wanneer ze worden verkocht tussen 6 en 8 cent per kg. HEFFING TER financiering van de vergoeding van 6 cent per kg wordt weer een heffing ingehouden op alle appelen welke 15 cent per kg of minder op brengen. Deze heffing bedraagt 0,20 per 100 kg. Kroet van appelen is niet aan heffing te onder werpen, evenmin als alle peren. Dat is ook te be grijpen want hiervoor geldt geen vergoedings regeling bij doordraai. FRFITAFZET 31 AUG.—6 SEPT. I960. Maandag en dinsdag werd bet weer beter, en om dat het aantal rassen om te plukken toegenomen was, ging de aanvoer, welke verleden week matig was, nu toenemen. De prijzen van de peren bleven hoog, de appelprij- zen waarvan dit nog niet geschreven kan worden, werden toch iets steviger. Er werd heel wat voor export gekocht, jammer is hierbij de nog steeds voort durende heffing, voor België. De laatste dagen be droeg deze 10 cent per kg voor appels. Clapp's Favou rite uit de koelhuizen werd gewikkeld verzonden naar Finland. De prijzen waren: Transparente de Croncels Ellison's Orange Mankus Codlin James Grieve Laxton's Fortune Pitmaston Duchesse Bonne Louise d'Avranches Beurré de Merode Beurré Lebrun Beurré Hardy Triomphe de Viènne Siegneur d'Esperen I, gr.m. I, kl.m. III 29—21 18—21 1218 32—36 38—44 10—26 24—26 21 24 10—14 28—38 33—39 16—26 33—52 38—48 37-44 38—41 12—19 54—69 38 33 41 36 12—21 78—83 66—73 36—60 66—97 61—90 28—61 51—63 4549 20—39 Burbank Giant i 82, ia- J, J OG steeds vraagt de ziektebestrijding in onze boomgaarden de aandacht. Int de eerste plaats zouden we de telers van winterfruit willen adviseren om toch vooral de schurftbestrijding niet te veronachtzamen. Er is immers zo laat in het seizoen een gevaar aanwezig dat er als het ware een zekere spuitmoeheid optreedt, maar men kan ook nu nog gemakkelijk schade krijgen door de schurftzwam. •Verder is de laatste jaren op sommige bedrij ven nog al wat schade veroorzaakt door de lar ven van de zuringbladwesp welke zich ophouden in het onkruid en grote gaten kunnen boren in de aan de bomen hangende appels en soms ook wel in de appels welke in de kisten staan. Op be drijven waar men daar wel last van heeft gehad verdient het aanbeveling hiertegen te spuiten. Ook is belangrijk dat het onkruid zo kort rrw- gelijk wordt gehouden want daar bevinden ze zich maar al te graag en van hieruit ondernemen de larven hun aanvallen op onze appels. (Adv.) CB~rassen zijn oogstzekere rassen.' wintertarwe (roodzadig) wintertarwe (witzadig) wintervast resistent tegen gele roest produktief briek 1562; Warwick Di ooper I I 118 123, labriek 60—100. 120—135; Monarch

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8