uoor de at zullen we deze winter dragen De nieuwe belastingontwerpen VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP IS UIT DE NIEUWE WINTERMODE 01 ZEEUWS LANDBOUWBLAD DARIJS, Rome en Florence hebben de nieuwe ideeën aan honderden journalisten en in kopers getoond en wij hebben de beschrijvingen van de modellen gelezen in de krant. Straks zullen wij de „vertalingen" van de confectiefabrieken aan de rekken van de zaken in grote en kleine steden zien hangen. Wij zijn maar wat blij met dat aftreksel van de „grote mode Wat we in de kranten zagen aan modellen zouden we nooit durven dragen, tenminste niet in onze goede stad en onder de ogen van onze kritische familieleden. Gewoonlijk houden wij Nederlandse vrouwen wel van de wintermode, die we zowat negen maanden van het jaar moeten dragen in ons zo weinig mild klimaat, In de zomer bloeien we kort op in onze katoentjes, die niet zo vaak een kans krijgen, vooral niet in deze natte zomer. Op een kille regendag zien we dus met plezier de warme donkere kleuren en de wollige stoffen verschijnen. Immers we weten dat de cjunne zomerstofjes gauw opgeborgen zullen moeten orden. We zullen de dunne jurk niet missen als we rillerig door de straten lopen om warm te worden. Er is veel te zien wat het hart verwarmt. De g kleuren zijn diep, de stoffen ruig en gezel- lig. De veranderingen niet zó ingrijpend dat g de kleren, die we ;pog hebben, door de nieuwe mode ineens belachelijk zijn ge werden. 'Het is de moeite en de kosten we] waard om aan dacht en geld te besteden aan de winterkleren. Tenslotte haalt de wintergarderobe de meeste draagdagen en zelfs jaargangen. Dus mogen we er ook meer geld aan besteden. Een goede wollen stof gaat lang mee, kan dus door een goede naaister worden gemaakt naar een duurder ■patroon dan het luchtige jurkje voor één zomer. ÏEen klassiek model is wel aangewezen als men niet elke winter voor de kosten van een nieuwe garderobe wil komen te staan. Verveelt zo'n een voudig goed model een beetje, dan kan een poosje op non-actief hangen in de kast geen kwaad. Later is het gevalletje opeens weer gezellig ge worden en het is toch niet uit de mode geraakt. DE KLEUREN WAT de kleuren betreft: „er is voor elk wat wils". Als tussenkleuren tussen de sei zoenen zien we zwart wit in alle mogelijke com binaties en het gevaarlijke lila. Beide tintencom- binaties kunnen dienen voor blond en voor bruin. Zwartwit vraagt wel om een frisse kleur, natuur ofuit een doosje, de laatste liefst met smaak toegepast. Lila is beslist niet voor de moede af getobde vrouwen, die er in een toilet van die tint uitzien als een geest. Nu is er lila met vèel blauw en niet veel rood. Deze tint past bij heel verschil lende typen. Wil men dus lila proberen, dan moet er een beetje tijd genomen worden om de goede tint voor eigen persoon te kiezen. Blauw-lila maakt valer dan paars met veel rood. In beide ge vallen is aan te bevelen geen garnering te nemen 0 van een andere kleur, hoogstens een wit of crème kraagje. Zoek de kleur uit, zowel bij dag als bij kunstlicht. Lila kan beeldig zijn om mee uit te gaan, maar het kan in het tegendeel verkeren als men er mee thuis komt. Kijkt u dus eerst eens hoe u er na een lange visite 's avond laat uitziet vóórdat u zich aan lila waagt. Zwart wit is heel wat veiliger. De B. B.-ruitjes zijn er nog, de Windsorruiten houden het al jaren uit zonder vervelend te worden. Er zijn allerlei gemengde stoffen en tweeds, die jong en oud goed kleden. Prachtig zijn dit jaar de zwart wit visgraatstoffen. In een stevige tweed of een fijne kamgaren mogen ze duur zijn, maar ze zijn onverslijtbaar. Ze vervelen niet en passen zich gemakkelijk aan bij jumpers, blouses en vesten. ALLERLEI COMBINATIES MOGELIJK MAAR er liggen nog andere kleuren op ons te te wachten. Er zijn zaken waar alles bruin, groen en beige is in allerlei combinaties. Dat zijn nu ook juist die warme tinten, die een vrouw op een verregende vakantiedag in de winkels lokken. Geen wonder. Zelden was er zoveel keuze als dit jaar. De donkere typen zullen deze warme kleuren goed staan. Blonde typen kijken natuur lijk uit naar al dat prachtige groen, dat overal te koop is. Deze sortering past dan bij bruin als u deze tint voor uw garderobe hebt, terwij] zwart-wit-lila het beste bij zwart passen. Voor jonge meisjes en slanke vrouwen zien we veel Schotse ruiten, die echt niet voor de dik kerdjes werden geweven. Niet voor niets draagt men in Schotland de familie-tartan met de ge liefde twin-sets, vesten en truitjes. Een tartan, zoals de ruit in Schotland wordt genoemd, mag alleen door de eigen familie worden gedragen. mannen de kilt, vrouwen de plooirok, soms met tweed jasje, waarbij men dan weer afwisselt met een tweed rok. Echte conservatieve Schotten krijgen het te kwaad als ze de heiligschennis zien, die we plegen door allerlei tartans te dragen, die niet voor de buitenwacht zijn bestemd. We hebben er in gelukkige onwetendheid geen weet van. We vinden het veel erger enorme ruiten op brede schouderbladen te tellen. Dit is helemaal niet nodig omdat kleine patronen te kust en te keur te koop zijn in wol. Hoewel wij aan wol de voorkeur geven, zijn deze kleine patronen ook in de nieuwe mengstoffen verkrijgbaar. BE NIEUWE RU I TEN ST OFFEN IDEAAL I\E nieuwe ruitenstoffen zijn ideaal voor kleine meisjes, als jurk en als plooirokje zijn ze sterk, gemakkelijk te wassen en vaak flatteus voor de kleine figuurtjes. Hoeveel moeders heb ben niet wat „op de pennen" voor de dochtertjes. Er is geen betere achtergrond voor een effen truitje of vest dan een geruit plooirokje. Dat kleine goed kan die heldere kleuren dragen en een bijpassende jumper is gauw gebreid. Men iö in goed gezelschap als men foto's van het Britsë Koningshuis bekijkt. Zo ,is er voor elke vrouw wel wat moois uit de nieuwe wintermode te halen. De roklengte is geen probleem. We gaan niets uitleggen of verkorten, want we kunnen letterlijk alles dragen. Het lijkt of er op de duur wat meer lijn in de mode komt. Geen A- of Z- lijn, maar een lijn van het gewone dagelijkse leven, dat vraagt om goede draagbare kleren voor de gemiddelde vrouw, die een bezig leven leidt. En dat lijkt mij een goede oplossing in een wereld waar steeds meer geproduceerd wordt en waar steeds meer verkocht moet worden. Ergens moet voor de gewone vrouw een „ho" zijn. Als we dus lezen, dat de Italiaanse mode alles in een gouden gloed zet met ingeweven metaaldraden, dan hoeven we ons zo'n maliën kolder niet aan te schaffen om goed gekleed te gaan. In een gezellige wollen jurk passen we veel beter in het dagelijks leven en in een mooie rok met truitje kunnen we ook nog eens een handje uitsteken, wat ook wel te pas komt. Juist in de overvloed, die ons op mode gebied wordt geboden, geldt voor elke vrouw als eerste stelregel: Ken u zelf'. Hebt u deze moeilijke kennis verworven, dan volgt het goed gekleed gaan vanzelf. Over de toevoegin gen, de schoenen, de tassen en hoeden, die de wintergarderobe zoveel fleur kunnen geven, praten we een volgende keer. D. ELEMA—BAKKER. DE AFTREK VOOR DE WERKENDE GEHUWDE VROUW iOK fiscaal vormen man en vrouw een éénheid. Art. 2 lid 1 Besluit Ink. Bel. 1941 luidt: „De gehuwde vrouw is niet zelve belasting plichtig. De met het verwerven van inkomen in verband staande aangelegenheden van de ge huwde vrouw, alsmede haar onverrekend'e ver liezen en haar persobnlijke verplichtingen', wor den geacht haar man te betreffen." Gevolg hiervan is, dat als beide echtgenoten een inkomen hebben, deze inkomens samengesteld en als inkomen van de man beschouwd en bij hem belast. Door de sterke progressie in het tarief In komstenbelasting vaak een dure geschiedenis. Dit spreekt heel duidelijk als man en vrouw b.v. beide ©en dienstbetrekking hebben, maar het is even goed het geval als boer en boerin samen op hun landbouwbedrijf werken. AAN dit bezwaar komt het ontwerp Inkomsten belasting 1958 tegemoet door in art. 45 lid 2 te bepalen: „Het belastbare inkomen wordt, uitsluitend voor de toepassing van de tabel, verminderd mét 3,voor elke dag van het kalenderjaar, waarop de niet duurzaam gescheiden levende echtgenote van de belastingplichtige gedurende ten minste 4 uren werkzaamheden heeft verricht in dienstbetrekking, dan wel ten minste vier aren m-htereen werkzaamheden heeft verricht, hetzij in haar onderneming of in die van haar man, hetzij voor het verwerven van inkomsten uit arbeid anders dan uit dienstbetrekking. De vermindering bedraagt ten hoogste 624, HIEROVER is van agrarische zijde opgemerkt, dat het woordje „achtereen", wat wij hier hebben onderstreept, tot gevolg zou hebben, dat van deze aftrek in de landbouw niet zou kunnen worden geprofiteerd, omdat de aard van de werk zaamheden van de echtgenote in het bedrijf mede brengt, dat ze wel vier uur en langer per dag werkt, doch deze werkzaamheden niet achtereen verricht. B.v. 's morgens 1*4 uur melken, 's morgens y/z uur kippen verzorgen, 's middags V2 uur vee ver zorgen en 's avond 2 uur melken en 1 uur vee ver zorging. Alles samen uur maar nooit 4 uur achtereen. De tegenwoordige' Minister en Staatssecretaris van Financiën willen deze aftrek in verschillende opzichten verruimen. „De bewindslieden wensen deze aftrek in verschillende opzichten te verruimen. Te dien einde is in de nota van wijziging op het wets ontwerp inzake de inkomstenbelasting het be drag per arbeidsdag verhoogd tot 4,50 en het jaarlijks maximum tot 1.000,Verder heb ben de bewindslieden de aanvankelijk voor de aftrek gestelde eis van beroepsarbeid geduren de ten minste 4 uur per dag teruggebracht tot 3% uur. Het komt toch veelszins voor dat de vrouw een volle ochtend werktijd of namiddag werktijd heeft, doch dat deze werktijd minder dan 4 uur bedraagt. Een belangrijke verruiming van de onderhavige faciliteit ligt nog in het nieuwe voorstel de gehuwde vrouw, indien zij in een kalenderweek in totaal ten minste 18 uur beroepsarbeid heeft verricht, een aftrek voor 6 dagen te verlenen. Van deze bepaling zullen in de eerste plaats die vrouwen profiteren, wier werkkring een arbeidsduur omvat die de ene dag onder en de andere dag boven het gestelde dagmaximum komt. Daarnaast zal het voor schrift echter ook een gunstige werking uit oefenen in veel andere gevallen, waarin de ar beid een meer incidenteel karakter draagt. Voorwaarde voor de aftrek is, dat de belas tingplichtige aantoont dat aan de voorwaarden voor de aftrek per dag dan wel per kalender- week is voldaan." De laatste voorwaarde is logisch en verklaar baar, maar kan no'g wel eens tot moeilijkheden aanleiding geven. Hoe dit zij, het ontwerp bevat in deze gewijzigde vorm voor de agrarische sector „goed nieuws", vooral voor het kleine- en middenbedrijf (gemengd bedrijf), waar de arbeid van de medewerkende vrouw vaak zeer belangrijk is. MEIJERS. (Advertentie) Heeft V reeds Originele MADO Wintertarwe besteld?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4