653 UIT EEN prfieim WEEKBOEK van BRAMujt dïSL/KHQEX vloeibare brandstoffen en smeermiddelen voor r en tuinder ZATERDAG V« SEPTEMBER 169© Weekoverzicht IN de week van 29 augustus tot en met 3 septem ber I960 bleef de binnenlandse graanmarkt aan een wisselende stemming onderhevig al naar gelang de weersomstandigheden. De prijsontwikkeling van de inlandse zomergerst bleef vrijwel onveranderd. Voor de goede kwaliteiten bestond regelmatig een goede belangstelling, terwijl de slechte kwaliteiten moeilijk geplaatst konden worden. De inlandse win- tergerst ondervond, speciaal de laatste dagen, iets minder belangstelling, zodat de prijs van dit produkt zich moeilijk kon handhaven. De inlandse rogge bleef beperkt tegenover een regelmatige vraag. Ook op termijnlevering stond dit produkt in het teken van de belangstelling, doch premies konden hiervoor praktisch niet bedongen worden, zodat de zaken zeer beperkt bleven. Per 1 september j.l. werd bekend gemaakt, dat tot nader order de invoer van tarwe en tarwebloem niet meer wordt toegestaan. Deze maatregel zal genomen zijn ter bescherming van het inlandse produkt, dat voor een groot deel niet door de hoogmolens zal kunnen worden opgenomen en derhalve in de veevoedersektor zal moeten verdwij nen. Het aanbod van inlandse consumptietarwe was de afgelopen week vanwege de slechte weersomstan digheden niet groot en kon dan ook vlot tegen on veranderde prijzen ondergebracht worden. Voor ge droogde tarwe beneden 17,6 vocht waren de fa brieken bereid slechts 0,25 per 100 kg premie te be talen om zodoende hun droogcapaciteit 'niet zwaar der te belasten en derhalve zoveel mogelijk droge tarwe tegen lage prijzen op te kunnen nemen. De inlandse kippehaver bleef prijshoudend gestemd. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten maakt bekend dat gerekend te zijn inge gaan op zaterdag 3 september des middags te 12.00 uur de restitutie, welke wordt verleend bij de uit voer van haver tot nader order ïs vastgesteld op 4, per 100 kg. Granen zaden peulvruchten. Door het tel kens om deze tijd van het jaar terugkerende ver schijnsel van het tekort aan opslagruimte in het binnenland kwamen aangekomen partijen voergraan onder druk te staan en werd bij een matige vraag wat lager afgedaan. De buitenlandse haversoorten konden zich door de goede vraag van de mengvoe derindustrie onttrekken. Franrijk trok met zijn con currerende offertes voergerst van redelijke kwaliteit nogal wat kopers tot zich. In het algemeen bleef het deze week een markt waar weinig beweging in zat. Voor de door de regen beschadigde inlandse tarwe wordt het steeds moeilijker een geschikte bestem ming te vinden. De fabrieken leggen hun kwaliteits- grens bij maximaal 15 schot. Donderdag j.l. be sloot het Produ-ktschap geen invoervergunningen rneer af te geven voor tarwe en tarwevoei bloem en hieruit volgt, dat men tijdig op de voergraanmarkt afzetruimte wil scheppen voor de helaas grote hoe veelheden tarwe die niet voor menselijke consumptie geschikt zullen blijken te zijn. Goede kippegerst,. hoewel schaars aangeboden, is prompt te plaatsen. Met het kopen van inlandse haver zijn de verwerkers tengevolge van de slechte korrelkwaliteit en het lage hl-gewicht zeer terughoudend en dit verklaart lo gischerwijze de belangstelling voor de buitenlandse soorten. Op de brouwgerstmarkt is het nog steeds rustig. 1 Op de peulvruchtenmarkt wordt o.i. de pas door verkopers en kópers gemarkeerd. Tenzij hiertoe ge dwongen door gebrek aan ruimte en of geld vinden praktisch geen verkopen van boerenerwten van rede lijke en goede kwaliteit plaats. Anderzijds is er reeds een flink aanbod in de onvoldoende kwaliteiten. Weliswaar is besloten om toestemming te verlenen voor de uitvoer van 6 erwten en 5 schokkers, doch maar een betrekkelijk deel van de oogst zal hierop kunnen worden verwerkt. Onzes inziens moet de beurs die nog niet ondersteund wordt door bui tenlandse belangstelling van betekenis het hande len in oogst 1960 nog zoeken. Deze week was er wat druk van aangediende september-contracten, doch wij zijn van mening, dat zodra deze transacties zjjn verrekend, de goede kwaliteit een betere prijsvor ming ten deel moet vallen. In fijne zaden ging deze week wederom weinig om, terwijl de noteringen lager werden aangehouden. De exportcijfers van de maand augustus, die hieronder volgen, zijn weliswaar in overeenstemming met de verwachting, maar laten nog eens duidelijk de onbe vredigende gang van zaken in erwten en maanzaad zien. Exportcijfers augustus 1960 1959 1958 Groene- en spliterwten 2.460 4.502 4.577 Schokkérs 748 1.389 991 Bruine bonen 8 47 157 Karwijzaad 366 423 345 Blauwmaanzaad 98 223 125 Op en om de sïaehtveemarkt. De Franse regering heeft met een beroep op de bepalingen van het ver drag van Home inzake de instelling van minimum prijzen met ingang van 26 augustus j.l. de invoer van rundvlees geheel stopgezet. Er worden geen invoeK- vergunningen voor rundvlees meer afgegeven; de reeds in omloop zijnde vergunningen zijn ingetrok ken. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft in verband met deze nieuwe ontwikkeling de afgifte van vergunningen voor de invoer van rundervoor voeten uit Frankrijk eveneens opgeschort. Een en ander 'houdt in dat de handel in rundvlees tussen Nederland en Frankrijk in beide richtingen voorlo pig onmogelijk is gemaakt. De handel in slachtvee en in rundvlees verliep onder invloed van bovenge noemde moeilijkheden dan ook zeer kalm met over de gehele linie enige druk op de prijzen. Het aan houdende natte weer heeft een ongunstige invloed op de handel in gebruiksvee. De vraag naar guste koeien en jongvee is in het algemeen niet erg groot. De markt in deze dieren was dan ook zeer traag met lagere prijzen. De varkensbeurs te Utrecht werd gekenmerkt door voldoende aanbod en een beperkte vraag. De prijzen van vorige week konden zich niet geheel handhaven. De eonsumptie-aardiippelmarkt. Door .het slechte weer blijft het aanbod op de aardappelmarkt klein. De prijzen voor disponibel goed zijn hierdoor iets ho ger komen te liggen. Op verdere termijn blijft de vraag minimaal. De exportverwachtingen worden nog steeds niet hoog aangeslagen. De werkelijke po sitie van de aardappelmarkt lijkt echter nog moeilijk te beoordelen, aangezien de schade vanwege phy- tophtora en natrot, zowel hier als in het buitenland, nog niet is vastgesteld. 6 sept. NOG steeds is de oogst '60 niet geheel geborgen. Elke dag valt er wel niet veel neerslag, maar toch te veel om de erwten van de ruiters te gaan dorsen. De tarwe die gemaaid is wordt ook niet droog genoeg om opgemend te worden en daarom zagen we deze week ook al tarwe uit de schelf of struik gemaaidorst worden, de tarwe gaat dan door de droger en we zijn van 't binnenhalen af. Zo wordt het buitenstaand areaal elke dag wat klei ner. De aardappeloogst gaat ook nog stroef, het land is nog niet precies stuivend en telkens moet er wat anders gedaan worden aan de restanten van de oogst. Toch moet het rooien op gaan schie ten want de bietenoogst staat voor de deur. We zagen deze week ook nog een nieuw model zakkenrooier bezig, waar de aardappels van een tafel moeten worden geraapt. Het geheel is nogal zwaar omdat er 5 personen op meerijden om de aardappels op te rapen. Het zware ronddraaiende rondsel, die de aardappels van de roterende schijf naar boven brengt, geeft nogal gewicht aan het geheel. Wanneer men zo hoort zijn de graanopbrengsten hier goed, hoewel er in de laatste tarwe nognl wat schot gekomen is. De erwtenopbrengsten zijn nprmaal. Wel is ét in de laat gemaaide veel schade gekomen en er zullen meer erwten van boven de 6 slechte zijn dan eronder. Het stro is van 't jaar niet best tot zijn recht ge komen en de kleur is er ook af. Toch moet het in Zeeland heel wat beter zijn dan in 't midden en 't noorden van ons land. We hebt^en wel twee heel'verschillende zomers achter elkaar gehad. Viel er vorig jaar bijna geen regen,, dit jaar hadden we in augustus 140 mm, nogal een groot verschil. We hebben geleerd, wan neer we eenmaal in de regentijd zitten, dat we niet te veel naar de weerberichten moeten luiste ren, want het regende altijd een paar uur nadat de weersomstandigheden over de radio werden uit gesproken. Het is altijd gemakkelijk om nadien te zeggen, we moesten dit en we moesten dat gedaan hebben, maar we zijn altijd wijzer wanneer we van de markt komen dan wanneer we er naar toegaan. Dit za] wel zo blijven, want we hebben een vak waarin we nooit uitgeleerd zijn en elke zomer en elk jaar is weer anders dan 't vorige. Brouwgerst. C. B. K.-kwaliteit, basisnotering on veranderd 30, Haver. De slechte kwaliteiten bemoeilijken ten zeerste het op gang komen van de handel. Van 20 24. Basis franko Rotterdam (bruto): Groene erwten. Groot aanbod in merendeels slech te kwaliteit. Op monster tot 46,50; 3 kwal. 53 ƒ54; 6. kwal. ƒ49; industriekwaliteit tot ƒ33,50. doch zeer moeilijk te plaatsen door het grote aanbod. (Zie verder pagina 651) (Adv.) De ruwvoedermarkt. De tendens waarvan wij vo rige week reeds melding maakten omtrent verhoog de interesse voor tijdig geborgen partijen stro van goede kwaliteit, zette Ydch ook gedurende de afge lopen week voort, waarbij de prijzen iets verder aan trokken. Dit geldt voor tarwe- en gerstestrov De m&rkt van hooi en erwtenstro lag praktisch ongèwij- zigdy Partijen stro die nog niet van het veld konden g| «I gg- «p» gas, V worden gehaald vinden zeer moeilijk kopers aange- H zien pïen het kwaliteitsrisico te groot acht. De strovlasmarkt. Op de vlasmarkt deden zich ge durende de afgelopen week geen wijzigingen van be tekenis voor. Nog steeds wordt de volle aandacht op geëist voor het binnenrijden van de resterende par tijen vlas, zodat van handel praktisch geen sprake is. Notcpiiigen AARDAPPELTERMIJN'MAKKT (Weekbericht 1 t/m 7 september 1960.) vër'-strekt door de firma G. de Vries Zonen, N. V., Amsterdam, voor Zeeland: Goes, Tel. 011006451. De noteringen op de termynmarkt gaven in deze verslagperiode grote schommelingen te zien met voor de Bintje voor april-levering een verschil van ƒ1.00 tussen de hoogst en de laagst gedane zaken. Hieruit kan dei conclusie wordén getrokken dat de oogstverwachtingen globaal genomen ondanks de regenperiode en optredende ziekten toch nog be hoorlijk zal zijn en de perspectieven voor de export verwachtingen maar zeer matig worden getaxeerd. De weekomzet bedroeg 456 contracten (6840 ton) tegenover 781 contracten in de vorige week. (Consumptie-aardappelen. Bintje, 35 mm: november opende op ƒ11,60 en liep terug tot ƒ.11,00. met een geringe omzet, maart gaf enkele zaken op 13,70 en ging eveneens onilaa'g tot 13,20, april gaf in het begin der week afdoe ningen op 14,40 en 14,60 maar ging dagelijks geleidelijk terug tot 13,60. Eigenheimers, 35 mm: geen omzet. Furore, 40 mm: werd voor april met enkele contrac ten gedaan op ƒ14,00. AJpha, 40 mm: gaf een geringe omzet voor april te gen prijzen van ƒ12,00 en 11,90 en ƒ11,80, slui tend met een laatprijs van 11,60 en een biedprijs van 11,10. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Bintje 35 opw. binnenl. sortering, sept. levering tot 10. Bintje 35 opw. binnenl. sortering, direkte lev. autovrij binnenland 10—ƒ11. Bintje 35 opw. export- sortering, franke Rotterdam, direkte levering 11— ƒ11,50. Bintje 45 opw. exportsortering, franko Rot terdam, direkte levering 12,50. ."Eigenheimers van 12—13. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Het sléchte oogstweer van de afgelopen week weerspiegelde zich op de graanmarkt in de sterk verminderde aanvoer. Tarwe. Doorsneekwaliteit, max. 17 vocht en 7 schot, tot 30,75; bij een hoger schotpercentage wordt een pro rato korting toegepast. Partijen metM meer dan 15 schot worden door de industrie nietgji (Q| aangekocht, terwijl voor opgedroogde tarwe voor di rekte levering geen kopers waren te vinden. Kïppegerst was wat ruimer aangeboden. Prijshou dend. Naar gelang kwaliteit van 25,— tot 26,25.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 17