DRAINAGE, voorwaarde voor mechanisatie KORTE WENKEN ZATERDAG 1# SEPTEMBER lf>90 647 Btttfcn maken «le kosten ruimschwols goed J^E krantenlezer, die zich niet beperkt tot het nieuws alleen, maar ook kennis neemt van de beschouwingen daarover, zal zich bewust zijn van de geweldige ontwikkeling op allerlei ge bied, welke zich momenteel bezig is te voltrekken. De industrieële productie breidt zich voortdurend uit en wordt geperfectioneerd door automa tisering. liet verkeer blijft zich ontwikkelen en vermindert de afstanden. Onderontwikkelde gebieden worden ontwikkeld, perfectionering van atoomcentrales zal indus trievestiging onafhankelijk van bestaande energiebronnen mogelijk maken. De gevolgen van een en ander worden op sociaa-1 en politiek terrein nog moeilijk verwerkt, doch ook hier is ontwik keling gaande, getuige de jongste verdragen voor Europese samenwerking. Men behoett geen pro feet te zijn om te voorspellen dat deze ontwikkeling zich voort zal zetten en dat ieder mens, iedere producent en iedere gemeenschap zich in de toekomst meer en meer geconfronteerd zal zien met een grotere omgeving, ja met de gehele wereld. Ook de landbouw, speciaal de Nederlandse landbouw, zal naar middelen dienen om te zien om zich in het raam van een grotere gemeenschap en van toenemende concurrentie te handhaven. De ter beschikking staande middelen van rationalisatie en mechanisatie zullen hiervoor ten volle benut moeten worden. met een nauwkeurigheid, die het handwerk eve naart of voorbij streeft. Uitvoering van drainage is in de cultuurtechniek een wel zeer sprekend voorbeeld van perfecte me chanisatie. Alede hierdoor wordt thans in Neder land dan ook het overgrote deel van de drainagewerkzaamheden uitgevoerd zon der financiële bijdrage van de overheid. Deze werkzaamheden, die een eerste voorwaarde zijn voor de verdere mecha nisatie van de Nederlandse landbouw, in het bijzonder voor de akkerbouw, be horen momenteel dan ook volledig tot de verantwoordelijkheden van de indi viduele ondernemer. De ervaringen in de afgelopen jaren hebben overtuigend bewezen, dat de baicn ruimschoots tegen de kosten op wegen. Dit artikel moge voor vele grondgebruikers aan leiding zijn om de toestand op hun bedrijf nog eens te beschouwen in het licht van de mogelijk heden van nu en de noodzakelijkheden van de toe komst. N.V. „GRONTMÏJ", DE BILT. MECHANISATIE IS GEEN ZAAK VAN MACHINES ALLEEN MOG al te vaak beschouwt men de mechanisa tie als een zaak van machines alleen. Dit is zij echter niet, want bij de overwegingen van aan schaffing van machines, dient men tevens zijn aandacht te wijden aan de voor-waarden, waar onder deze efficiënt werken. Aanleg van goede landbouwwegen, vorming van rationele kavels en een goede bodem-toestand voor de machine zijn hier van groot belang. Zij vormen het fundament, waarop de machine moet werken en zonder goed fundament kan geen machine zijn werk goed verrichten Deze overwegingen tellen steeds zwaarder als men ze beschouwt in het per spectief van de toekomst, zoals die boven uiteen gezet werd en die zal leiden tot toepassing van zwaardere machines en vervoer in grotere massa. BEZWAREN VAN WATEROVERLAST MAAST de juiste afmetingen van de percelen voor efficiënte bewerking met machines speelt de begaanbaarheid een grote rol, in het najaar bij de oogst van aardappelen en bieten, in het voor jaar bij de grondbewerking. Overmaat van water vermindert de draagkracht van de grond en ver slechtert de voorwaarden voor goede krachtover brenging van de trekkerwielen. Juist als men door spoorvorming veel trekkracht nodig heeft, is de trekker het minst in staat zijn volle trekkracht uit te oefenen. Deze verminderde draagkracht leidt tot kleinere vrachten en dus duurder transport, in het uiterste geval zelfs tot totale onbegaanbaarheid van het terrein, zoals velen deze natte nazomer meer tot hun schade bij de aardappeloogst ondervinden. Ook om andere redenen is wateroverlast in het perceel schadelijk. Niet alleen zijn natte perioden meer gevoelig voor uitvriezen, ze zijn ook kouder en kunnen in het voorjaar latei bewerkt en inge zaaid worden, hetgeen bezwaren van onkruidbe- strijding en vergroting van risico's medebrengt. De plantenwortel vindt in dergelijke percelen na melijk niet tijdig het gewenste volume- waarin water en lucht in de juiste verhouding voor een goede groei aanwezig zijn. ONTHEFFING VAN WATEROVERLAST DEN moderne bedrijfsvoering zal er op gericht zijn deze nadelen van wateroverlast zoveel mogelijk op te heffen en te zorgen voor een goede afwatering, waardoor een voldoend laag slootpeil gehandhaafd kan worden. Voor een vlotte afvoer van het water is ook het tijdig reinigen van- de sloten noodzakelijk. Nietminder gewenst is een vlotte waterafvoer uit het perceel zelf naar de sloot, door het aanbrengen van drainages. Greppels zijn als verouderd te beschouwen, niet alleen omdat zij deze functie minder efficiënt ver richten, doch bovenal omdat zij het land te zeer in stroken delen, die een efficiënt gebruik van ma chines verhinderen. Bovendien veroorzaken ze no deloos landverlies en bevorderen de groei en ver spreiding van onkruid. Door aanleg van goede bui zendrainages zijn bovendien perceelsvergrotingen toe te passen, waardoor beter gebruik van machi nes mogelijk wordt. We dienen deze drainage dan ook volledig in het licht van de maatregelen te zien, die nodig zijn voor de doorvoering van de zo noodzakelijke mechanisatie van de landbouw, ter handhaving van onze concurrentiepositie in de grotere gemeenschappen, waarin wij als klein land ons meer en meer gaan oplossen. TAAK VAN DE ONDERNEMER UELE gebieden van Nederland zijn probleem- gebieden. Ingrijpende maatregelen zijn er no dig, die veel geld kosten. De middelen die daar voor ter beschikking staan, zijn beperkt in ver houding tot de behoefte zodat er tientallen jaren zullen verstrijken aleer de specifieke moeilijk heden van die gebieden door uitvoering van wer ken en sanering opgeheven zijn. In vele gevallen zijn de voorwaarden <?chter gunstig, zodat de "boer zelf verbetering kan aanbrengen, die rendabel zijn. Gelukkig geschiedt dit ook. De volledige mechanisering van drainagewerk zaamheden maken de uitvoering ervan in korte tijd mogelijk, ook in de wintertijd en onder de hui dige natte omstandigheden. De bestaande Neder landse machines vervangen de arbeid van circa 25 man geschoolde draineerders. Het werk geschiedt VOOR vele gronden is stalmest onmisbaar en niet te vervangen. Behalve de er in aan wezige meststoffen, heeft stalmest nog het voor deel dat het de org. stof en struktuur van de grond op een beter peil brengt. Ploeg de uitge reden mest direkt, onder, maar zorg dat. dit vooral niet te diep gebeurt. ANDANKS vele waarschuwingen komen door de toenemende mechanisatie ook in deland- bouw steeds meer ongelukken voor. Denk bij het werken met de vaak grote machines om de vei ligheid van uw medemens. Scherm alle gevaar lijke delen af, kijk goed uit en wees ook vooral niet roekeloos. OP verschillende bedrijven zijn nog een groot aantal sloten. Het. dempen hiervan is uit oogpunt van bedrijfsvereenvoudiging en mecha nisatie een werk dat zich dubbel en dwars be taalt. Maak eens een praatje met een deskundige en u zult merken dat er door de moderne drai nagemethoden meer mogelijkheden zijn dan u aachc. DE kantjes er bij langs lopen, wekt bij u mis schien een minder goede gedachte op. Het is evenwel goed werk extra aandacht te schen ken aan de perceèlskanten. Vandaaruit komen vele wortelonkruiden het perceel Op. Ploeg de kanten af en bewerk ze goed met egge of kultiva- tor. DE meeste akkerbouwbedrijven hebben drin gend behoefte aan org. stof in de grond. Op dergelijke bedrijven zou men de bietenkoppen voor veevoer of voor verkoop kunnen bestem men, maar het blad onderploegen. Is de grond voldoende droog en ligt het blad mooi op rijen, dan kan men met een schijfkouter aan de hef- inrichting van de trekker het blad mooi van de koppen afsnijden. Een ander punt, dat de aandacht verdient, is de breuk, welke bij het transport en verwerken van aarden buizen optreedt. 4 a 5 materiaalverlies is geen uitzondering. Bij toepassing van plastic komt breuk praktisch niet •voor. Mocht het zich evenwel in een enkel geval voordoen, dan is koppeling van de breukeinden zeer eenvoudig door gebruik te maken van een mof van 12 cm lengte. GOEDE VERWACHTINGEN DEN nauwkeurige voorspelling van de uiteindelijke prijs van plastic buizen, wanneer massale produktie en aflevering meer gestabiliseerd zijn, is 'moeilijk. Een verdere prijsverlaging staat evenwel vast. De kosten van het leggen zijn niet minder belangrijk. Deze kunnen o.a. worden gedrukt door een nauwere drainsieuf te graven. De eerste machine op dit gebied, n.l. van de firma Barth te 's-Gravendeel, heeft in samenwerking met de Grontmij onlangs zijn eerste km's>plasiic drain op deze wijze gelegd. In plaats van een sleuf van 1820 cm breed, graaft deze een sleuf van slechts 7 cm. Hierin kan de machine zowel buizen van 4 cm als van 5 cm buiten- diameter leggen. Bij een dergelijke sleuf breedte is één baal turfmolm vol doende voor het afdekken van 100 m drain. Het geringere grondverzet, het gemakkelijker dichtschuiven van de sleuf en de grotere rijsnelheid leiden tot een belangrijke prijsverlaging per meter drain. In dit verband kan tevens de aandacht worden gevestigd op een glasvezel- produkt, dat niet duurder is dan turfmolm en in plaats daarvan als afdek materiaal kan worden gebruikt. Tevens moet hierbij worden vermeld, dat nog te vaak afdekmateriaal wordt toegepast op gronden met een goede structuur, waar het ons inziens over bodig kan worden geacht. Ook door het weglaten van turfmolm kan ge middeld de kostprijs van drainage in ons land nog verder worden gedrukt. Hier komt nog bij, dat bij een snel lopende machine, vooral als deze een smalle sleuf graaft, het tempo van het strooien van de turfmolm wel eens bepalend kan zijn voor de prestatie per uur. Momenteel wordt plastic drainbuis geleverd in stukken van 6 meter lengte met een buitendiameter van 4 cm. Deze doorsnede wordt in verband met de gladheid van het materiaal voldoende geacht. jjAMEN VATTEND kunnen we zeggen, dat de toepassing van de drainage met plastic huizen op praktijkschaal een feit is geworden, doch dat de ontwikkeling in de richting van een verdere prijsverlaging nog in volle gang is. Thans reeds 'ligt het prijsniveau bij toepassing van de machine met een smalle sleuf (7 cm) beneden de kostprijs van de traditionele methode met aarden huizen, hoewel plaatselijke omstandigheden hierbij uiteraard een belangrijke rol spelen. We verwachten, dat door deze nieuwe ontwikkeling de drainage zowel in Nederland als daarbuiten in nog hoger tempo zal worden uitgevoerd met als einddoel verbetering van het rendement in land- en tuinbouw. GRONTMIJ, DE BI'LT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11