De schapen op de Thoolse fokveedag DE PRIJZEN REGLEMENT KORTE WENKEN ZATERDAG 17 AUGUSTUS m VP de Thoolse fokveedag waren de schapen met 68 inzendingen vertegenwoordigd. In eer- ste instantie was een groter aantal verwacht. De teruggang van het aantal schapen in dit gebied in aanmerking genomen, mag de aanvoer van de geregistreerde schapen van het Texelse ras echter goed worden genoemd. De afname van de schapenstapel is voor een groot deel het gevolg van de herverkaveling. Onder deze omstandigheden zijn de mogelijkheden tot het houden van schapen beperkt. Op deze keuring is gebleken, dat de kern van de fokkerij Is behouden. In vergelijking met de vorige regionale Thoólse schapenkeuring is een duidelijke vooruitgang te bespeuren. De kwaliteit van de aangevoerde dieren heeft een goede indruk gemaakt. Een groot percentage was van goed type met evenredige bouw. De dieren waren in een goede conditie, terwijl de lammeren, behoudens een uitzondering, zèer goed ontwikkeld zijn. Naast de selectie op type en exterieur zal in de toekomst, steunend op de stamboekgegevens, aan de wol- en lammerenproduktie grotere aandacht moeten worden besteed. Vooral de lam- merenproduktie is van door slaggevende invloed op het rendement van de teelt. Bij de 2-jarige en oudere rammen behaalde Z 506 van L. J. Vermaas te Sint Maartensdijk de eerste prijs. Deze ram is van goed type en evenredig ge bouwd met sterke benen. In een betere conditie bad hij meer indruk gemaakt. De 2a prijs was voor ram Z 508 van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Ruim gebouwde, iets platte ram met best type en goede conditie, is echter doorgezakt in de koten. Z 369, .eig. J. Boonman, Oud-Vossemeer, verkreeg de 2e prijs. Typische, doch iets enkele ram met platte ribben. Bij de 1-jarige rammen werd een 2e prijs toege kend aan Z 587 van M. C. J. Kosten te Tholen. Evenredige ram met goed type, doch matig ontwik keld. De rubriek enkelingen ooien, geboren in 1959 was in haar geheel van zeer goede kwaliteit. De best ontwikkelde 1. o. 5466 van M. A. Geuze werd la geplaatst. De 1b prijs was voor 1. o. 5449 van dezelf de eigenaar. Goed type, evenredig, iets vernauwen de achterhand. De rubriek enkelingen ooien, geboren voor 1959 was van beste klasse. Z 4408, eig. C. L. Geluk te St. Maartensdijk verwierf de la prijs. Fraai gelijnde ooi met correcte bouw en beste benen; is echter iets beknopt. De lb prijs was voor Z 4041 van M. A. Geuze. Best ontwikkelde, evenredige typische ooi, iets blauwe kop. Bij de oudere ooien met 2 «ooilammeren kreeg Z 3548 met lammeren 6360 en 6361 de eerste prijs. Best ontwikkeld, typisch en uniform koppel. Bij de oudere ooien met ramlammeren werd geen eerste prijs toegekend. Z 3158 met lammeren 6336 en 6337 verkreeg de 2e prijs. Goed ontwikkeld kop pel met goed type, één lam iets smal. Bij de rubriek oudere ooien, met een ooi- en een ramlara was de la prijs voor Z 2927 met lammeren 6270 en 6271 van C. L. Geluk. Fraai type, uniform en blanke koppen. De lb prijs behaalde de iets lichte ooi Z 3653 met haai- typische lammeren, eig. J. L. Mol, St. Maartensdijk. Z 4040 met ooilam 6350 van M. A. Geuze verkreeg in de rubriek oudere ooien met 1 lam de eerste prijs. Best ontwikkeld, breed, typisch koppel, ooi iets blauwe kop. Z 4412 met ramlam 6278 van L. J. Vermaas kreeg eveneens een eerste prijs toegekend. Evenredige en typische, iets lichte ooi met goed lam. De rubriek jaarling ooien met lam was van goede klasse, doch kon meer uniformiteit vertonen. L.o. 5451 met ooilam 6358 kreeg de eerste prijs toege kend. Evenredige, voldoende ontwikkelde, typische ooi met iets beknopt lam. Eigenaar M. A. Geuze. De goede gebouwde, evenredige ooi 1. o. 5135 met goed ontwikkeld ramlam 6265 van L. A. M. Elen- baas werd la geplaatst. De lb prijs werd toegekend aan 1. o. 5450 met lam 6351 van M. A. Geuze. In de rubriek tweelallen ooilammeren was de la prijs voor het koppel 6268 en 6269 van L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse. Goed gebouwde, typische lammeren met iets smalle koppen. Het tweetal van M. A. Geuze werd lb. VePTolp prü*«raii£ „Wie wordt kampioen?" le prijs: Een prim^. stamboek-merrieveulen beki qppd.^piet 1 A premie provin- 2e prijs: Grote „Èsta" diepvrieskist (350 li ter inhoud). 3e prijs: Ken schotel-kunstmeststrooier met geëmailleerde schotels (strooi- breedte 2.20 m). Fabrikaat: Land- bouwmaehinefabriek P. J. Zwee- gers Zonen te Geldrop. 4e prijs. „Philips" radio-gramofoontoestel. 5e prijs: Aardappelsorteermachine. Aangebo den door de C. I. V. te Rotterdam. 6e pi'ijs: Cambridge-wals, driedelig werk- breedte 2.20 m; aangeboden door Centraal Bureau te Rotterdam. 7e prijs: Compleet dames- of herenrijwiel. 8e prijs: Paardenploeg (meerschai'ige stop- pelploeg); Fa. Jos. Imants te Reusel. 9e pi'ijs: Twintig dozen (500 kg) paarden- koek; aangeboden door de N. V. Koudij-s' Voederfabrieken B. K. te 's-Hertogenbosch. 10e prijs: Een vaarskalf; aangeboden door het veemarktbedrijf te 's-Hertogen bosch. 11e prijs-: Tien balen (1000 kg) kalkammon- salpeter; beschikbaar gesteld door „Staatsmijnen", „Mekog" en „Cie. Neérlandaise de l'Azöte". 12e pi'ijs: Paarden- en Veescheernxachine; „Hauptner 07" aangeboden door de Schiedamse Wei'ktuigen en Machi nefabriek N. V, te Schiedam. 13e prijs: Vijf en twintig balen (1000 kg) dro ge pulp; aangeboden door de Verenigde Coöperatieve Suikerfa briek (V. C. S.) te Dinteloord. 14e prijs: Wit buffellederen monstertuig; zadelm. B. P. Paree te 's-Heeren- hoek. 15e prijs: „NijP'-membraampomp op tweewie lig onderstel; landbouwmachinefa- briek P. J. Zweegers Zonen te Geldrop. 16e prijs: „Koltcc—'schrikdraadapparaat voor lichtnetaansluiting 220 volt met rijkskeur; aangeboden door de N. V. Koltee te Breda. 17e prijs: „Udine"-weidepomp. 18e prijs: Stalen stalmestkruiwagenfabri kaat „Landwerk". 19e pi'ijs: Keuken uitzet; Fa. J. Dodemont te 's-Hertogenbosch. 20e prijs: „Hezo"-weidepomplandbouwma- chinefabriek P. Heesters Zn. te Haren. "21e prijs: Vierentwlntig-dèlig eetservies. 22e prijs: Twee droogvoerbakken; fabrikaat „Landwerk". 23e pi'ijs: Hoofdstel met koper en gareelrïem. 24e prijs: Electrische koffiemolen; Fa. J. Do demont te 's-Hertogenbosch. 25e prijs: Luxe assortimentskist sigaren. Verder nog een aantal mooie en waardevolle troostprijzen. Voor de prijsvraag: ..Wie wordt kampioen?" gelden de volgende bepalingen: 1. AAN deze pi'ijsvraag kan uitsluitend woi'den rl deelgenomen door abonnees van „Ons Platteland". „Zeeuws Landbouwblad", „De Landbo- de", en „Boer en Tuinder". 2. IEDER abonnee kan slechts voor één prijs in I aanmerking komen. De oplossing moet wor den ingezonden op het formulier dat op deze pagina is afgedrukt en voor wat onze lezers betreft uiterlijk dinsdag 6 september in het bezit zijn van de redactie van het „Zeeuws Landbouwblad". Op de voorzijde van de enveloppe, waarin 't formulier wordt verzonden ge lieve men in de linkerbovenhoek het woord „Prijs vraag" te vermelden. Antwoorden, niet op dit formulier ingediend of na 6 september ontvangen worden ongeldig geacht. In verband met het karakter van deze prijsvraag is hier voor geen inschrijfgeld verschuldigd. 3. *>E prijsvraag betreft twee vragen, n.l.: U a. Welke hengsten zullen ter gelegenheid van de op 13 en 14 september te 's-Hertogenboseh te houden nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nèderlandsche Trekoaard" respec tievelijk als kampioen en als reserve-kampioen 1960 worden uitgeroepen en welke hengst zal in de eind strijd om deze titel als 3e op tal komen te staan? Met deze laatste bedoelen wij dus de hengst, die in de strijd om het kampioenschap door de jury na de kampioen en de i'eserve-kampioen de beste wordt geacht. b. Welke hengsten zullen in de categorie „Heng sten met afstammelingen" vaderpaardenrespec tievelijk de eerste, de tweede en de derde plaats be zetten? TENEINDE de deelnemers aan deze prijsvraag op 1 de hoogte te stellen van de hengsten, die voor de hiervoor bedoelde titels en prijzen in aanmerking komen, geven wij op deze pagina een volledig over zicht van de hengsten van 4 jaar en ouder en tevens van de „hengsten met afstammelingen", die voor deze tentoonstelling werden ingeschreven. In dit vei'band willen wij er, ter voorkoming van misverstanden, nog speciaal de aandacht op vestigen, dat in de strijd om het kampioenschap en het reser ve-kampioenschap der hengsten alleen de nummers 1 en 2 van de categorieën hengsten van 4 en 5 jaar, grote maat, hengsten van 4 en 5 jaar midden- en kleine maat, hengsten van 6 jaar en ouder, grote maat, hengsten van 6 jaar en ouder midden- en kleine maat en hengsten „aangegeven uitsluitend voor deelneming kampioenschap" kunnen mededingen. Het is dus uitgesloten, dat drie in dezelfde catego rie ingeschreven hengsten respectievelijk als kam pioen, reserve-kampioen en „derde op tal" zouden worden aangewezen. 4. DIJ meer dan één juist antwoord zal de prijs- D vraag-commissie beslissen aan welke deelne mer de eerste prijs en aan welke deelnemer(s) de volgende prijs op prijzen zullen worden toegekend. Geeft geen enkele deelnemer het juiste antwoord, dan zal degene, wiens antwoord de uitslag der des betreffende keuringen het dichtst benadert, als win naar worden aangewezen. Er worden 25 prijzen uit geloofd. 5. IJEN ieder, die aan deze prijsvraag deelneemt, Mj wordt geacht zich bij voorbaat aan de uit spraak der prijsvraag-commissie te onderwerpen. Correspondentie over deze uitspraak of anderszins wordt t.a.v. deze prijsvraag niet gevoerd. Tct kampioen bij de rammen werd, aangewezen de ram Z 506 van L. J. Vermaas. Het reserve-kampioen schap was voor ram Z 508 van M. A. Geuze. Bij de ooien verwierf de 7-jarige Z 2927 van C. L. Geluk het kampioenschap. Typische, correct ge bouwde en goed gestopte ooi, maar is iets aan dé kleine kant. Deze ooi wierp in 6 keer 13 lammeren, bracht er 12 groot en schoor als 1-jarige 4,8 kg wol met kwaliteit matige prima. Met deze ideale pro- duktie-eigenschappen naast een doelmatig exterieur is dit een waardig kampioene. Nog te meer kan dit worden bevestigd, daar haar dochter Z 4408 het reserve-kampioenschap behaalde. Een fraai gelijnde ooi met correcte bouw, eveneens eigenaar C. L. Geluk. Deze goed geslaagde keuring levext een bijdrage tot verbetering van de sehapenstapel, bevordert de animo en verhoogt de vakkennis. De organisatoren hadden gezorgd voor een prima accomoriatie van de schapen met een overzichtelijke opstelling van de hokken. We menen te mogen verwachten, dat de schapen een blijvende inpassing in het kader van de Thoolse dag zullen behouden. De Hoofdass.-A b/d R.V.- en Z. V. D., J. H. LANTINGA. NOG is de struktuur van de grond goed. Zorg dat zo mogelijk het land onder droge om standigheden op wintervoor geploegd wordt. Voordat de bietenoogst begint kan de zwaardere grond voor zover deze stoppelbloot is op winter' voor geploegd zijn. Maak de ondergrond goed los met een onderaarder. De ondergrond breekt vooral in een droge periode goed open. DE aardappeloogst is weer begonnen. Het vorige jaar heeft ons geleerd, dat vooral bij het machinaal rooien onder droge om standigheden de kans op knolbeschadiging toe neemt. Deze beschadigde partijen geven extra kosten van norteren terwijl ze minder gewild zijn bij verkoop. Beter is het de rooimachine zo af te stellen, dat de aardappelen niet beschadigd worden. OOK bij U zullen waarschijnlijk enkele per celen niet de gewenste oogstopbrengsten geven, omdat de drainage hoognodig aan vernieuwing toe is. Het is nu de juiste tijd om de drainage te vernieuwen. De zivare draineer- machines zullen onder deze vrij droge omstandig heden goed werken en de struktuur van de grond weinig bederven. VROEGER gebruikte iedere akkerbouwer de stoppelploeg. Tegenwoordig ziet men alleen de meest vooruitstrevende boeren van dit zeer nuttige werktuig gebruik maken. Deze ploeg is nodig om het land goed te verkruimelen, de taaie wortelonkruiden af te snijden en het stro, stop pels en stalmest onder te ploegen. Heeft U geen stoppelploeg koop er dan een. STOPPELKNOLLEN worden veelal te dik ge zaaid. Neemt men na de opkomst geen maat regelen, dan blijven de knollen te kein en het blad sterft vroegtijdig af. Door te dik-staande knollen langs en indien nodig overdwars te eggen, is dit te voorkomen. Wees hierbij niet te voorzichtig. Juist als U denkt, dat er teveel planten uitgaan krijgt U het beste gewas. VLINDERBLOEMIGE groenbemestings gewas sen kunnen totaal ten gronde gaan door vre- terij van de bladrandkever. Bladrandkevers komen vooral voor wanneer op erwtenland wikken gezaaid worden. Ook is dit hel geval wan neer klaver als dekvruchl onder graan gezaaid is naast een perceel erwten of lucerne. Kontroleer de wikken en klaver regelmatig op vreterij en spuit zonodig direct met DDT. t rOOR de morfine-bereiding is er óp het ogen- V blik belangstelling voor blaauwmaanzaadbol kaf. Met weinig moeite kunt U een extraatje van 75,130,— per ha opstrijken, door het kaf op te vangen. Enkele eenvoudige verande ringen aan de maaidorser en er komt 500 kg bollcaf per ha in de zak. De rayonassistent kan U over de mogelijkheden hiervan inlichten. xrERSCHILLENDE percelen aardappelen heb- y ben dit jaar weinig loof gevormd en ver tonen de neiging om vroeg af te sterven. Juist deze percelen aardappelen geven aanleiding tot ernstige vervuiling van het land, terwijl ook het machinaal rooien stagneert. Voorkom een te weelderige onkruidontwikkeling door chemische bestrijding of door de aardappelen tijdig te rooien. STALMEST op grasland is ideaal, mits de mest niet te ruig is en geen te grote hoe veelheden worden toegepast. Vooral nieuw inge zaaide percelen en graslanden waarvan de zode hol is, zijn met stalmest gebaat. Een hoeveelheid van maximaal 15 ton per ha geeft het meeste effekt in de maanden augustus of september. OP fosfaat- of kaliarme gronden en ook op fosfaatvastleggende- en kalifixerende gronden is het niet gewenst om in het najaar de meststoffen aan te wenden. Er wordt teveel vast gelegd, zodat het komende voorjaar toch weer een aanvullende bemesting nodig is om een goede opbrengst te verkrijgen. Dit geldt in de eerste plaats voor hakvruchten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9