Georganiseerde dierziektenbestrijding Is wisselbouw ook in Zeeland rendabel? RUNDEREN DE JUBILEUM-SCHAPENFOKDAG CENTRALE FOKDAG OMMEN I960 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1 9 b ff 611 1. ABORTUS BANG a. slachtvergoedingsbesiuit MET ingang van 1 september 1960 wordt het slachtvergoedingsbesluit van het Landbouw schap van kracht. Het slachtpremiebesluit komt dan te vervallen. Dit slachtvergoedingsbesluit regelt de vergoeding die een houder van een vrij rundveebeslag ontvangt indien onverhoopt één of meer runderen van dit beslag door de Gezondheids dienst als besmet of verdacht moeten worden aan gemerkt en naar aanleiding hiervan door de houder voor de slacht worden afgevoerd. Bedoelde runderen worden op de bedrijven ge taxeerd en móeten op daarvoor door de Gezond heidsdienst aangewezen slachtplaatsen worden ge slacht. Als slachtplaatsen komen in aanmerking Zierikzee. Bergen op Zoom, Goes, Middelburg. Hulst en Oostburg. De veehouder kan hertaxatie aanvragen onder storting van 25,per te her- taxeren rund. De te slachten runderen mogen niet tesameu met onbesmet vee worden vervoerd, titozij ook deze runderen naar de slachtplaats gaan'. In voorkomende gevallen zal de bedrijfsvoorlich- ter van de Gezondheidsdienst U nadere inlichtingen verschaffen. DE houders van niet vrije rundveebeslagen kun- nen ook van het slachtvergoedingsbesluit pro fiteren. Zij moeten dan tussen 1 september 1960 en 1 mei 1961 hun rundveebeslag aan een bloed onderzoek doen onderwerpen en de hierbij te vin den besmette runderen binnen 20 dagen zonder vergoeding van het bedrijf afvoeren. De runderen die hierna als besmet of verdacht worden aange merkt komen voor slacht vergoeding in aanmer king, indien aan bepaalde voorwaarden is voldaan. De financiering van de slachtvergoeding zal door de Zeeuwse veehouders zelf moeten geschieden. Het Landbouwschap zal een voorschot beschikbaar stellen tot dat de provinciale financiering defini tief zal zijn geregeld. b. uitstoot besmette runderen UET Bestuur van de Gezondheidsdienst heeft de Hoofdafdeling Veehouderij van het Land bouwschap verzocht om voor Walcheren en Schou- wen-Duivoland per L november 1$60 de uitstoof- verordening van kracht te doen worden. Deze ver ordening houdt onder meer in. dat wanneer de Ge zondheidsdienst de ondernemer schriftelijk heeft bericht, dat één of meer tot diens rundveebeslag behorende runderen als besmet moéten worden aangemerkt, het verboden is deze runderen bui ten het eigen bedrijf te vervoeren, behalve naar een slachtplaats. Tevens is het verboden de als besmet aange merkte runderen nog langer dan 20 dagen na ge- AP dinsdag 30 augustus a.s. wordt te Goes voor de vijfde keer in successie een Provinciale ^Schapenfokdag gehouden. Deze fokdag staat dit keer in het teken van een jubileumkeuring van wege het veertigjarig bestaan in april j.l. van het Texels Schapenstamboek voor Zeeland. Voor deze fokdag zijn in totaal 225 schapen ingeschreven w.o. 76 rammen. Verwacht mag worden dat deze dag voor de Zeeuwse schapenfokkerij en met name voor de geregistreerde een betekenisvolle kan worden. Schapenfokveedagen beogen naast een rangschik king op volgorde van kwaliteit de afzet van fokf- materiaal. Wellicht willen veel schapenhouders voor het dekseizoen nog een ram of vrouwelijk fok- materiaal aankopen. Vanwege de ruime keuze leent deze fokdag zich hiervoor uitstekend. Moge deze jubileumkeuring een ruime publieke belangstelling genieten. t. k. WOENSDAG 7 september organiseert de Cen trale Vereniging Drenthe-Overijssel weder om haar jaarlijkse centrale fok veedag te Ommen op het prachtig gelegen terrein achter Hotel Ste- geman. De catalogus vermeldt ruim 700 dieren. Er wordt 's morgens om 10 uur begonnen met het keu ren van een 40-tal jonge stieren van zeer goede productie en exterieurafstamming. Dan komen de jonge melkkoeien in de ring. Hierop volgen een 100 dieren met een levensproductie van 30.000 tot 80.000 kg melk. De individuele keuring wordt 's voormiddags be sloten met twee rubrieken Preferente Stammoe ders. Na de pauze vindt de keuring plaats van de 59 groepen afstammelingen van stieren. Direct na afloop der keuring vindt een défilé plaats van de hoogst bekroonde dieren en groepen. daan schriftelijk bericht van de Gezondheidsdienst, op het bedrijf of in een uitstootgebied te houden. De verordening houdt voorts in dat wanneer, on danks een daartoe schriftelijk gedaan verzoek van de Gezondheidsdienst, de ondernemer niet binnen dè gestelde termijn van een of meer tot zijn rund veebeslag behorende runderen een bloedmonster voor onderzoek op abortus Bang in het bezit van de Gezondheidsdienst heeft gesteld, het verboden is het (de) betreffende rund(eren) op het bedrijf of in een uitstootgebied te houden. De veehouders in overig Zeeland dienen er reke ning mede te houden dat voor hen de uitstootver- ordening per 1 mei 1961 van kracht kan worden verklaard! Een beslissing hierover is binnen af zienbare tijd te verwachten. c. aanvullend bloedonderzoek en verklaringen MET ingang van 1 september 1960 worden ge wijzigde reglementen van kracht. Van veel belang is de bepaling dat runderen geboren op of na 1 januari 1959 en aanwezig op abortusvrije be drijven, op een leeftijd tussen 15 en 30 maanden aan een bloedonderzoek moeten zijn onderworpen. Uiteraard vallen ossen hier niet onder. Op grond van deze bepaling werd beslist dat bij verkoop na 1 september 1960 voor runderen jonger dan 15 maanden (dus tot en met 1 jaar en 3 maan den) en aanwezig in een ABR-vrij of abortusvrij rundveebeslag zonder voorafgaand gunstig ver lopen bloedonderzoek een verklaring (dus een drie hoekstempel resp. rechthoekstempel) mag worden afgegeven mits in het stempel wordt vermeld: „te jong". Bij verkoop van runderen ouder dan 15 maanden is dus wel een gunstig verlopen bloedonderzoek nodig om een verklaring (stempel) te kunnen ont vangen. |NDIEN runderen uit een ABR-vrij of abortus- vrij rundveebeslag voor de slacht worden af gevoerd kan voor dat rund zonder voorafgaand gunstig verlopen bloedonderzoek een slachtgeleide- biljet worden verkregen waarmee liet rund wordt toegelaten op abortusvrije veemarkten. Op dit ge- leidebiljet moet dan een stempel „abortusbestrïj- ding" staan. Ook runderen uit niet vrije beslagen kunnen een. soortgelijk geleidebiljet ontvangen onder voor waarde dat een bloedonderzoek gunstig verliep en het rund niet drachtig is (dierenartsenverklaring nodig). d. aankopen zonder verklaring IN een verordening van het Landbouwschap in- zake de bestrijding van het abortus Bang onder het rundvee in de provincie Zeeland van kracht geworden per 1 februari 1960 is ondermeer be paald dat het een ondernemer verboden is run deren aan zijn rundveebeslag toe te voegen of in te scharen indien deze runderen niet zijn voorzien van een geldige verklaring, resp. inschaarformu lier, t a.v. de abortusbestrijding. Overtreding van de bepalingen zijn strafbare feiten! 2. Mond- en klauwzeer WIJ herinneren U er aan dat na 1 september 1960 runderen geboren na 1 januari 1959 en ouder dan 4 maanden slechts dan een mond- en klauwzeer entverklaring kunnen ontvangen indien de enting tenminste 14 dagen en ten hoogste 4 maanden geleden plaats vond. Tevens moet het rund deel uitmaken van een geënt rundveebeslag. In een volgende publicatie van de Gezondheids dienst zal U worden bericht over ziektenbestrijding bij paarden, varkens, schapen, kippen e.d. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Dr. J. TESINK, Directeur. DEZE vraag wordt speciaal in herverkavelingsgebieden, waar men soms voor een geheel nieuwe bedrijfsinrichting komt te staan, nogal eens gesteld. Het lijkt ons daarom nuttig de belangrijkste punten van dit systeem wat nader toe te lichten. Wisselbouw komt in ons land op de zwaardere kleigronden en op veen weinig of niet voor.. WAAROM WISSELBOUW? DE voornaamste redenen waarom het op som mige Nederlandse zand- en zavelgronden (en in Denemarken algemeen) wordt toegepast zijn J. De hogere produktie van kunstweiden in vergelijking met oud grasland; 2. De meeropbrengst van bouwlandgewassen op het gescheurde grasland, In onze streken zal vooral dit laatste punt aan leiding kunnen zijn om tot dit systeem over te gaan, hoewel het eerste punt even belangrijk kan zijn. Op de lichtere droogtegevoelige gronden en die met een slechte structuur kan de bodem vruchtbaarheid door afwisseling van bouwland en grasland aanmerkelijk worden opgevoerd. Tevens is het mogelijk het bouwplan van de akkerbouw gewassen te vereenvoudigen. Doordat voor de teelt van dezelfde bouwland gewassen een groter deel van het bedrijf be schikbaar komt, kan men namelijk, indien men dit wenst, dé teelt van enkele veel op brengende doch door de vruchtwisseling be perkte gewassen, b.v. hakvruchten, uitbreiden. Indien de grond sterk met aaltjes is besmet, kan wisselbouw de zo vaak broodnodige ver ruiming in de vruchtwisseling geven. INZAAI IIET verdient sterk aanbeveling om in augustus of begin september een vroege stoppel (b.v. erwten) in te zaaien. Meestal zal inzaai van een mengsel voor blijvend grasland het meest ge wenst zijn. Ook is het mogelijk een twee- of meerjarig kunstweidemengsel te nemen waarin meer beemdlangbloem en thimothee voorkomen. Deze grassen munten uit door hun goede zomer- groei waardoor bij gebruik naast normaal blijvend grasland de grasproduktie gelijkmatiger wordt verdeeld. Ook de klavers in het kunst weidemengsel dragen hiertoe bij. Bovendien zorgt de rode klaver voor een goede produktie, vooral in het eerste jaar, terwijl de witte klaver in de volgende jaren meer gaat opbrengen. De mineralenverhouding van een grasbestand met klaver is beter (Ca en Mg) dan van een bestand zonder klaver, In Denemarken wordt veel ge bruik gemaakt van klaverrijke kunstweiden. Deze kunnen met een lagere N-bemesting volstaan, de minerale samenstelling is beter, maar zij leveren minde? massa. Op bepaalde gronden is het mogelijk om met een normale stikstofbemesting de klaver in het bestand te' houden naast het voordeel van de hogere produktie. Klaver verdraagt beter stikstof dan schaduw. Veel maaien of beweiden is dus voorwaarde SCHEUREN UOOR de sukkelperiode aanbreekt (meestal na 3 jaar) wordt het grasland gescheurd en enkele jaren als bouwland gebruikt. Hierop kunnen dan b.v. achtereenvolgens aardappelen, bieten en erwten worden verbouwd. Daarop volgt weer de inzaai van gras. Grond die anders slechts matig geschikt is als bouwland, kan op deze manier nog goede opbrengsten leveren. VOOR- EN NADELEN DE voornaamste voordelen van dit systeem zijn dus: 1. Verbetering van de structuur en vruchtbaar heid door de goede organische stof voor ziening 2. Verruiming van de vruchtver wisseling en de mogelijkheid tot een intensiever gebruik van het bouwland; 3. Op de meeste gronden een hogere gras- prouktie doordat de grassen de eerste jaren sneller groeien. Het grootste nadeel zijn de voor de aanleg van het grasland benodigde kosten. Deze bestaan naast de arbeid uit de graszaadkosten ad 130,— per ha. Verder het verplaatsen van de afrastering en de drinkwatervoorziening. Dit werk kan in de wintertijd gebeuren, zodat het weinig kosten meebrengt. Meestal moet wel enig materiaal ver vangen worden. Als direkl voordeel staat daar de besparing aan kunstmest op het pas gescheurde grasland tegenover. SAMENVATTING AP gemengde bedrijven, vooral die met lichte u droogtegevoelige gronden waar gestreefd wordt naar een intensieve bedrijfsexploitatie,. kan verwisseling van bouwland en graslandper- celen zeker rendabel zijn. De vruchtbaarheid van sommige gronden wordt aanmerkelijk verbeterd Verder is het mogelijk om zonder nadeel voor de vrucht wisseling van enkele veel opbrengende ge wassen een grotere oppe-vlakte in het bouwplan op te nemen, zodat de totale opbrengst van het bedrijf wordt verhoogd. R. L. V.D. J. KODDE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7