APOLLO m De uienhandel wintertarwe MARKTBERICHTEN VLASBERICHTEN TUINBOUW CENTRAAL BUREAÜ ZATBRBAG AUGUSTUS 1960 (Vervolg pag, 617.) VEEMARKT ROTTERDAM Op de véemartk te Rotterdam werden woensdag 3.241 stuks vee aangevoerd. De prijzen van vette koeien waren bij iets mindere aanvoer en kalme han del onveranderd bij die van dinsdag. Vette kalveren werden vlot tegen 2,40 tot 3,10 per kg verhandeld. Graskalveren waren onveranderd in prijs. Bij iets mindere aanvoer en vlotte handel waren de noterin gen voor nuchtere kalveren stabiel. Voor lopers werd bij kalme handel 60 tot 90 betaald. De aan voer van biggen was kleiner en de prijzen waren onveranderd. Bij redelijke handel brachten slacht- paarden 1,90 tot 2,50 per kg op. Bij tamelijke han del werden veulens kalm verhandeld. De handel in schapen en lammeren was goed. Schapen noteerden 80 tot 120 en lammeren 70 tot 100. De prijzen voor kalf- en melkkoeien waren bij matige aanvoer vooral niet hoger. De prijzen voor vare koeien liepen van 670870 per stuk. Vaarzen en pinken werden traag verhandeld. VEEMARKT V HERTOG EN BOSCH Op de markt van woensdag werden aangevoerd 7393 stuks vee, zijnde: 2587 runderen, 287 graskalve ren, 1227 vette kalveren, 321 nuchtere kalveren, 553 schapen, 17 geiten, 35 fokzeugen, 669 slachtvarkens, 20 lopers, 1677 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen Voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien 6751250, guiste koeien 625950, kalfvaarzen 8501225, klamvaarzen 740960, guiste vaarzen ƒ625ƒ825, pinken 440—650, graskalveren 285 - 435, nuchtere kal veren voor fok- of mesterij 90—ƒ240, weideschapen ƒ5085, drachtige zeugen ƒ250—ƒ300, lopers 59ƒ74, biggen ƒ3553. Alles per stuk. Slachtrunderenaanvoer 706 stuks. Extra kwali teit ƒ3,25ƒ3,45; le kwaliteit ƒ3,053,20; 2e kwa liteit ƒ2,75—ƒ2,95; 3e kwaliteit 2,55—2,70;vette stieren 2,853,20, worstkoeien 2,452,55. Al les per kg gesl. gew. Vette kalveren 2,103, nuch tere slachtkalveren 1,651,85, slachtvarkens 1,48 1,62. slachtzeugen ƒ1,15ƒ1,32. Alles per kg levend gewicht. Vett,e schapen 75—115, vette lammeren 60 95, nuchtere slachtkalveren 6090. Alles per stuk. AAN de „Vlasbode" van T5-8-'60 ontlenen wij aan de daarin opgenomen marktberichten, betref fende de Rotterdamse Strovlasmarkt, dat de ongun stige weersomstandigheden gedurende de pluk- en oogsttijd de markt zeer sterk beïnvloeden. De vlassers hebben volop werk om het door hen zelf geteelde vlas binnen te krijgen. Door de vlas- serjj is óp deze wijze een flink deel van het areaal in beslag genomen. Deze werkzaamheden en de kwali teitsvermindering, met name die van de kleur, maken de kopers uiterst voorzichtig, terwijl bovendien dë grootte van het areaal in Nederland, maar ook in België en Frankrijk, de concurrentie veel minder scheip maakt. Ook in België en Frankrijk is de oogst getroffen door het onophoudelijk slechte weer. Prijzen liggen tussen 1500 en 1900 per H. A. uit de schelf en van 10.tot 22 ct per kg. Uit Kortrijk meldt de „Vlasbode" dat het vlasoog sten opnieuw een slechte week heeft doorgemaakt. Het stijgen der temperatuur heeft het gevaar voor beschadiging verhoogd. Verleden jaar waren de le veringen naar de vlasserijen reeds in volle ontplooi ing en nu moet nog vlas getrokken worden. Het oogsten sleept aan en dit ten nadele van de kwali teit van het vlas. Volgens de eerste ontvangstname in de vlasserij zou het gewicht beneden de verwachtingen liggen, rekening houdende met het hoog vochtgehalte. Dit zou een bevestiging zijn van de regel dat gelegerd vlas steeds tegenvalt voor wat het oogstrendement betreft. Het dient echter nog uitgemaakt te worden in welke mate dit vroegtijdig gesleten vlas als repre sentatief voor het geheel van de oogst te beschou wen is. De strovlashandel ligt gedrukt onder de invloed van de oogstbeschadiging en de zwakke positie van de vlasvezelmarkt. Er zijn nog kopers op zoek naar de minst beschadigde partijen; zij treden hoofdzake lijk op in de Franse departementen Seine-Maritime om partijen vast te leggen in het vooruitzicht van het open stellen op 15 augustus van het onbenuttigd gedeelte van het export-kontingent. In de Nederland se N. O. Polder worden nog diskussies gevoerd over de beste partijen maar te hoge vraagprijzen beperken de omzet. Het bereikte zakencijfer ligt op laag niveau en men voorziet dat de strovlashandel moeilik zal blij ven tot het ogenblik is aangebroken om de koopwaar onder dak te brengen voor het overwinteren. De prijzen op de binnenlandse markt beginnen zich aan te passen op de kwaliteit van het vlas: ,30 tot 1,80 Fr. voor de gemene partijen, 1,80 tot 2,40 Fr. voor de gewone kwaliteiten en, tot 3 Fr. voor het beste strcvlas. Voor het buitenlandse sitrovlas liggen de prijzen hoger -daar het gaat over geselectioneerde partjjen welke weinig of niet beschadigd zijn en zich door bun kwaliteitseigenschappen onderscheiden. JJE uienhandel is thans in ons land weer volop op gang gekomen. Elke dag worden er vele tienduizenden kilo's verladen voor export. Vooral West-Duïtsland en Engeland zijn grote afnemers van uien en de wekelijkse uitvoer ligt thans tussen 3 en 4 miljoen kg. Dat is een grote hoeveelheid maar er staat tegenover dat er veel uien zijn en dat er op het ogenblik reeds veel telers willen verkopen. Hierdoor is er voortdurend een betrekkelijk groot aanbod en het gevolg hiervan is dat de prijzen in de afgelopen weken regelmatig zijn terug gelopen. Op het moment dat we dit schrijven wordt voor de export geschikte middelkwaliteit rond 11 cent per kg betaald, terwijl de grove uien nauwelijks een prijs kunnen halen van 10 cent per kg. Vooral grove uien zijn er dit jaar erg veel en deze geven de exporteurs en handelaren ook we] de meeste zorg. |\E prijs welke de teler kan maken ligt thans rond 8 cent per kg. Dat is geen hoge prijs maar bij een goede kilo opbrengst valt het toch wel mee. De kilo opbrengst geeft over het alge meen geen reden tot klagen, zeker niet wanneer we gaan vergelijken met het vorig jaar. Toén was de uienoogst een grote teleurstelling op vele be drijven tengevolge van droogte en warmte en be droeg de oogst gemiddeld zeker niet meer dan de helft van een goede oogst. Wanneer we er dit jaar vanuit gaan dat er een goede oogst is, wil dat zeggen dat de produktie wel kan liggen rond 40.000 kg per ha. Dat is niet weinig maar dat kan toch wellicht voor dit jaar wel worden aange houden. In Zeeland is er volgens de mei-inventarisatie een areaal van 1866 ha uien. Dat wil dus zeggen dat er in Zeeland'ongeveer 75 miljoen kg uien zouden kunnen groeien dit jaar. Dit cijfer geeft enigszins een idee van de omvang van de teelt in onze pro vincie. Vooral op Tholen zijn vele grondgebruikers hier bij betrokken, maar ook Zuid-Beveland is een uiencentrum van betekenis. AP het ogenblik kan nog weinig worden ge- zegd omtrent de afzetmogelijkheden in de komende tijd. Er is in vele streken sprake van een goede oogst en op de buitenlandse markt moet rekening worden gehouden met een behoorlijke concurrentie van andere uien-landen. Wanneer DE UITZAAI VLASOOGST 1960 IN VERGELIJK MET 1959 I960 1959 voorlopige definitieve cijfers cijfers Gr öningen 2.323 HA 1.735 HA Friesland 554 HA 410 HA Drenthe HA HA Overijsel HA 6 HA id. (N.O. P.) 2.359 HA 1.365 BA Oost-Flevoland 303 HA 4 HA Gelderland 23 HA 9 HA Utrecht 2 HA HA Noord-Hólland 3:104 HA 1.924 HA Zuid-Holland 2.763 HA 1.701 HA Zeeland 30.133 HA 6.153 HA Noord-Brabant 2.763 HA 3.807 HA Limburg HA HA Totaal 24.1327 HA 15.J14 HA Nederland echter een goed produkt kan leveren tegen een niet te hoge prijs dan ziet het er wel naar uit dat er voorlopig voor de Nederlandse uien voldoende export mogelijkheden zullen zijn. De telers zullen er echter alles aan moeten doen wat mogelijk is om een goede kwaliteit te verkrijgen en te behouden. De laatste jaren is er wel een verbetering te constateren maar wat het is ge weest is de uienkwaliteit toch nog niet. Deskun digen zijn bezig om uit te zoeken wat het beste is voor de uien en daarom mag worden verwacht dat onze kwaliteit steeds beter zal worden en daarom zullen we zeker ook kunnen blijven con curreren op de wereldmarkt. DE IDEAL ROTHERY GRAAN REINIGER MET BLAZER DE Firma W. van Gemeren Zonen N.V. te Greup deelt ons mede, dat zij de import op zich hebben genomen van de Vdeal Rothery Graan- reiniger met blazer. Deze nieuwe machine is revo- lutionnair op het gebied van het reinigen van gra nen. Zij is ideaal als reiniger en transporteur voor elk landbouwbedrijf dat granen verbouwt en deze los'verwerkt. Het principe van de machine is ee:. vijzel van 4.70 mtr. lengte omgeven door een koker. In het midden is een zeef van 2.4 mtr. lengte aange bracht die er onkruidzaad, stof e.d. uithaalt. Deze zeven kunnen in verschillende maten worden ge leverd. De vijzel mondt uit in een aftapinrichting met 4 aftappunten voor 'akken. Op deze aftapinrichting is Veen windmolen aan gebracht, die -er voor zorgt dat kort stro, halve aren, kaf, zaaddoppen e.d,, van hpt graan worden ge scheiden en worden afgevoérd. Met het geheel wordt een zeer goede reiniging verkregen. Vooral'wanneer het graan in een silo moet wor den opgeslagen, komt de Ideal Rothery graanrei- niger goeck van pas. Door het verwijderen van groen, onkruid en ander vochthoudend materiaal, worden de droogkosten aanzienlijk teruggebracht. D-e Ideal Rothery graanreiniger met blazer is leverbaar met een electromotor van 1 pk (kracht stroommotor), lichtnétmotor van 1 pk of met een 23/2 pk Harper Vincent 2-tact benzinemotor. De prijzen van deze machine liggen laag, waar door het gébruik van deze machine zeer snel ren dabel kan zijn. (Adv.> C.fi. rassen zijn gogstzekere rassen Deze produktieve en zeer oogstzekere roodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen gele roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen geven! TELEFOON -1 11340 .- tffcSTBUS .112, R0TTER0AI 3P0'-,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15