Fruitsortering op kleur TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK DE APPELEXPORT NAAR BELGIË EN LUXEMBURG ZATERDAG 2 7 AUGUSTUS l»f>© F|E wetenschap staat niet stil. In onze tijd worden we dat steeds opnieuw gewaar. Wat van- daag onmogelijk lijkt, wordt morgen als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd. Het is werkelijk verbazingwekkend als we zien hoe snel de ontwikkeling op technisch gebied gaat en we vragen ons wel eens af waar het eind van dit alles ligt. Aan de vooruitgang van de techniek werden we ook weer herinnerd toen we in het Vakblad voor de Groothandel in aardappelen, groenten en fruit een artikel lazen over het fruitsorteren op kleur dat in Amerika reeds op grote, schaal wordt toegepast. Voor het op kleur sorteren van citroenen heeft men daar een elektronisch oog in gebruik ge nomen. „Pure Gold" is een grote organisatie in Californië welke zich heeft ingesteld op de handel in citroenen en op de teelt hiervan. Ook in ons land worden steeds veel Pure Gold citroenen ingevoerd. Voor het op kleur sorteren van de citroenen heeft Pure Gold in Californië een hele batterij van zgn. elektronische ogen welke onschatbare diensten bewijzen. Hierdoor zijn de Pure Gold Pakstations de modernste van de gehele wereld. 6.000 tot 8.000 cartons met citroenen kunnen in dit pakstation per dag op kleur worden gesorteerd. Hiermede wordt bereikt dat het produkt in een uniforme kleur op de markt wordt gebracht. IWANNEEK men een weekje door ons land heeft gezworven, doet men uiteraard vele indruk ken op en men is dan ook geneigd deze indrukken weer te geven. Alleen moeten we er daarbij weer voor oppassen dat deze indrukken niet een al te persoonlijk cachet dragen maar dat ze getoetst zijn aan de werkelijkheid. De eerste indruk die zich aan ons op deed was: wat leven we toch in een klein landje. Men heeft het spoedig van Zuid tot Noord en van Oost tot West doorkruist. Als men dat goed doordenkt is het geen wonder dat we op velerlei terrein „klein'' zijn en afhankelijk van die politiek van de grootmachten. Vandaar de moei lijkheden welke we dikwijls hebben hij onderhande lingen bij handelsovereenkomsten met onze grote buren. We zijn niet alleen onder de indruk ge komen van «ie kleine oppervlakte van ons land maar nog meer van de geweldige massa's mensen welke op deze kleine oppervlakte leven en werken. De grote steden barsten uit als een vuurspuwende berg en de lavastroom bedekt honderden hectare's waar eziige jaren geleden de boer en de tuinder nog rustig zijn bedrijf uitoefende. Allen «lie leven en werken in de buurt van de grote steden en industrie centra leven wel erg in de spanning dat ze oj> een zekere dag zullen vernemen dat bun grondbezit ook in het uitbreidingsplan is opge nomen. Dat de honger naar levensruimte onrust- borend is toegenomen en groots wordt toegepast kan men zien als men bekijkt hoe stad aan stad wordt aaneengetrokken en de oude steden worden omgeven door ongekend grote nieuwe wijken. Als men ziet hoe snel dat alles gaat en men bedenkt daarbij wat er wordt aangelegd aan recreatie oorden, sportvelden, gebieden voor watersport, kortom alles voor ontspanning en vermaak, voor al deze op elkaar gepakte mensen, als men ziet hoe het wegennet steeds groter en uitgebreider moet worden dan vraagt men zich wel eens af hoe Nederland er over 25 tot 50 jaar zal uitzien. Men komt ook onder de indruk van de pro blemen die deze uitbreiding voor ons agrarisch volksdeel met zich meebrengt. We ondervinden dit ook in Zeeland maar als men ziet hoe dat het geval is in de Randstad Holland dan gebeurt het in onze provincie alles nog niaar erg in het klein. Steeds wordt erop gewezen wat Zeeland te wach ten staat wanneer onze provincie met de Delta werken wordt „opengelegd". We kunnen dit zien wanneer we thans de steden in Holland voor ogen nemen. Men moet dan ook als vakantieganger veel zoeken om in ons land nog een rustig plekje te vinden. Om nu eens echt te genieten van een niet kunstmatig aangelegd recreatie-oord waar je bovendien in hoofdzaak je eigen taal hoort spre ken, is niet zo eenvoudig. Gelukkig zijn deze plek jes er nog, ook al worden ze elk jaar schaarser. Het is goed om niet alleen grote steden, Flo- riade's, grote sportwedstrijden enz. te bezoeken, maar zich ook de tijd te gunnen om het leven eens gade te slaan van onze mede agrariërs die een voudig en zeer bescheiden hun bedrijf uitoefenen en het razende verkeer van deze tijd langs zich heen laten gaan. Om te kijken naar de mensen die hun eigen leven nog leven zoals ook hun ouders dat deden. We zijn op hun bedrijfjes geweest en in hun woningen. We hebben gezien hoe ze werkten. Op zulke momenten komen er veel vragen en ge dachten bij je op. Vragen waar je direct geen ant woord op kunt krijgen. Als hun oogst verregend Ls en hun magere akkerbouw weinig verwachting geeft, hoort men ze nog niet klagen en zijn ze nog beleefd tegen de toerist welke met zijn mooie, glan zende wagen daar eens komt kijken. Meermalen hebben we gedacht dat hoogconjunctuur nog geen tevreden mensen maakt. In.deze mening zijn we weer versterkt door het bezoek aan vele grondge bruikers in andere streken van het land die met veel minder aardse goederen genoegen moeten ne men dan velen van ons, maar ook tevredener leven dan velen onzer. Men kan zo materialistisch wor den dat men enkel maar over geld meer kan den ken en dat de jacht om maar zo gauw mogelijk zoveel mogelijk geld te hebben, de mens geheel in beslag neemt. Dan kan het gebeuren dat het lijkt of er geen andere waarden meer zijn in het leven. Het geestelijke en het culturele dat is allemaal maar bijzaak. Het geld, daar gaat het om. Er zijn streken in ons land waar dit de mensen beheerst. Daarnaasf kent men het rustige, aan de natuur overlatende leven van de eenvoudige landman. Vergelijkt men daarmee het uitgaande, mondaine leven van de mens die steeds meer genot wenst, dan krijgt men wel een veelzijdig beeld van «le verschillende levensuitingen in ons kleine landje. VeJe artikelen zouden we kunnen schrijven over al deze dingen die men in een week van reizen en trekken aan zich voorbij ziet rollen. De mens hunkert naar meer zien en meer ge nieten, naar verre reizen, de wereld rond. Noch- thans wordt het oog niet verzadigd. Toch kan men veel leren op zijn vakantiereizen, ook in eigen land. Men kan dan tot deze conclusie komen dat men het nog zo slecht niet heeft en dat de eigen zorgen en moeiten de zorgen en moeiten zijn van duizen den anderen. Dat wat wij vaak als weelde, rijkdom en genot zien, dikwijls niets meer is dan schijn. We moeten onze vakantie overpeizingen beslui ten. De ruimte Ontbreekt ons om er verder op door te gaan. We zijn dankbaar dat we ook In deze dagen een blik hebben kunnen slaan in de ver- Citroenen kunnen nog groen of half groen zijn als ze worden geplukt maar overigens toch reeds geheel rijp zijn. Zij kunnen dan nog niet in de handel worden gebracht en worden enige tijd op geslagen in speciale cellen. De mate van het groene stadium kan variëren. Vroeger werd dit op kleur sorteren door vrouwen gedaan, maar dit was zeer vermoeiend en kon gemakkelijk leiden tot on nauwkeurigheden. De elektronische ogen bieden hier een grote uit-# komst. De citroen wordt door de transportband aangevoerd, valt door een 6-hoekige kast en tijdens deze val wordt in een fraktie van een seconde de citroen door de machine van 3 zijden bekeken. De machine weet nu de mate van groenheid van drie zijden. Hiervan maakt ze een gemiddelde en wanneer de citroen aan het einde van zijn korte luchtreis, welke slechts een fraktie van een secon de duurt, zacht wordt opgevangen door een rond draaiend wiel, is reeds beslist waar de citroen te recht zal komen. Er wordt langs een electronische weg een kontakt tot stand gebracht waardoor op het juiste moment een klepje opengaat en de citroen op de juiste transportband komt. Op deze wijze kan de machine op vier tot vijf soorten „groen" sorteren. Daarna gaat het fruit in de cel len om na te rijpen, ook weer elke kleur bij elkaar. 1/OOR zover ons bekend, zijn we in ons land nog niet zover dat we het fruit op kleur kunnen sorteren met de machine. Voor- ons staat echter vast dat het er in zit dat dit ook in de toekomst mogelijk zal zijn. Dan is het geen vraag meer of een vrucht wel voldoende kleur heeft. De ma chine za] het wel uitmaken en weer zullen er min der arbeidskrachten nodig zijn om het werk te doen. Ook dat lijkt een eis van de tijd. De ontwikke ling op het gebied van het sorteren van fruit houdt hiermede trouwens al rekening. Steeds worden er sorteermachines uitgevonden welke efficiënter werken. We zagen dat ook weer bij een van onze Zeeuw se veilingen waar in de afgelopen weken een nieuwe sorteermachine werd geplaatst welke, met FRUITAFZET (17—23 AUG. I960.) Dinsdag 23 augustus begon België met een heffing van 6 cent per kg voor de naar dat land uitgevoerde appels. De terugslag daarvan op de prijzen was be langrijk. Vooral de Zigeunerin moest het ontgelden. De prijzen hiervoor daalden van 37 a 47 cent naar 20 -24 cent voor de exportkwaliteiten. De Manks' Codlin werd in grote hoeveelheden geveild, overwe gend in een kleine maat. De prijzen hiervoor daal den van 2534 cent naar 1828 cent. Tydeman's Early Worcester werd met 5090 be taald voor dé exportkwaliteit los, verpakt werd hier voor 76105 cent betaald. Begonnen werd met de James Grieve. De prijzen liepen van 50 a 60 cent terug naar 33 a 43 cent voor de maten 70 mm en op. Jammer genoeg werden ver schillende te groene partijen aangevoerd, welke niet geveild konden worden. Een prachtig zicht vormden de aan jonge boompjes hangende Rode James Grieve Lired, welke in een perceel te zien waren. Mooi van vorm en met een helderrode kleur maakt deze Rode Grieve een goede indruk. In de peren werden grote hoeveelheden Clapp's Favourite geveild, de laatste dagen liep de aanvoer al sterk terug. De prijzen bleven goed op peil. Export kwaliteiten deden van 3545 cent pjer kg. De pruimenaanvoer bleef op een behoorlijk peil. De prijzen bleven goed, deze waren: Belle de Louvain I 50 70, 30-55. Victoria I 70—115 15 65. Reine Claude d'Althann I (met export naar België) 85 153. verpakt 159- 169,'35 80. Jefferson I 60—90, 35—60. Bramen bleven op peil met 8595 cent per kg. schillende levensomstandigheden van vele van onze bedrijfsgenoten. Dat stemt ons tot nadenken on Inspireert ons tot nieuwe inzichten. Tot de volgende week. nauwelijks de helft van het aantaj arbeidskrach ten van vroeger, een hogere capaciteit heeft. Deze machines zijn niet goedkoop maar ze betalen uit eindelijk zichzelf omdat arbeidskrachten duur en schaars zijn. We zien in Zeeland een toenemende belangstel ling om het fruit te laten sorteren op de pak stations van de veilingen. We geloven dat de telers daar verstandig aan doen want we krijgen dan een uniform produkt aan de veiling en de pak stations zijn gespecialiseerd op het werk dat uit eindelijk toch veel tijd kost. Er kunnen nog wel bedrijven zijn waar men zelf evengoed kan sor teren maar dan zal men toch, zeker op bedrijven van enige omvang, de beschikking moeten hebben over een sorteermachine want do tijd om met de hand te sorteren, lijkt toch wel voorgoed voorbij te zijn. MET ingang van woensdag 17 augusus j.l. heb ben België en Luxemburg de invoer van appelen uit de E. E.G.-landen verboden. Deze maatregel is genomen in verband met de prijs ontwikkeling' van appelen op de markt in deze landen. Ingevolgeeen tussen de betrokken Benelux Ministers gemaakte afspraakmag Nederland nog wel appelen blijven uitvoeren naar België en Luxemburg, mits een overeengekomen minimum prijs wordt gegarandeerd. Voor de maand augustus is deze minimum prijs B. frs. 6,65; september B. frs. 6.30; oktober B. frs. 6,25; november B frs. 6,50 en december B. frs. 6,70. Wanneer de veilingprijs van appelen in ons land daalt beneden deze overeengekomen mini mumprijs, moeten de exporteurs bij export van appelen naar België en Luxemburg een heffing betalen. Deze heffing kan dagelijks verschillend zijn, afhankelijk van de veilingprijs. Een voor recht is in elk geval dat de grens voor ons Jand niet automatisch is dicht gegaan toen dat voor de andere E. E. G.-landen het geval was. Op het mo ment dat we dit overzicht schrijven is de prijsont wikkeling van de appelen op onze veilingen nog zodanig dat geen heffing betaald moet worden wanneer ze worden uitgevoerd naar België en Luxemburg. Genoemde landen kopen nog elke dag een flinke hoeveelheid appelen, in het bij zonder ook op onze Zeeuwse veilingen. Het is opmerkelijk dat vooral de keukenappels zoals Early Victoria en Codlin Keswik zo ge vraagd zijn voor de Belgische markt. Verder hebben we dit seizoen ook gezien dat de Belgen veel belangstelling hadden voor de mooi gekeurde Stark Earlyst waarvan het aan bod reeds behoorlijk is toegenomen en op som mige dagen op de Zuid Bevelandse veilingen prachtige partijen te koop waren. Het is te hopen dat de prijs van appelen in ons land zich voorlopig enigszins zal kunnen hand haven, dat is voor onze export naar België en Luxemburg ook erg belangrijk. Vooral de goede kwaliteiten zijn immers altijd gevraagd in dit land en het is altijd goed merkbaar wanneer de exporteurs op België als kopers in onze veiling- banken zitten. In elk geval is de situatie van het ogenblik bevredigender dan het vorig jaar toen er geen sprake was van Benelux preferentie bij de uit voer van groenten en fruit naar België en Luxemburg. Wanneer toen de grens dicht ging voor de E. E. G.-landen gold dat ook voor Neder land. Wat dat betreft heeft de Ministersconferentie van het afgelopen voorjaar toch wel een gunstig resultaat opgeleverd, ook al moeten we er bij zeggen dat de gestelde minimumprijzen hoog Zijn en bij een toename van het aanbod u>el degelijk een exportbelemmering kunnen vormen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11