FLAMINGOTARWE, valt weer op door prachtige stand De ontwikkeling van de mechanisatie op akkerbouwbedrijven 1946-1956 U LEVENSVERZEKERING 't Is weer oogst Vervolg Tuinbouw pagina PRIJSDALING VOOR TOMATEN 583a Boer enj cugd Heeft U in de late nazomer wel eens erg in de zwaluwen gehad? Zij maken zich dan klaar om de reis naar het warme Zuiden te beginnen. Reeds weken van tevoren vliegen ze bedrijvig af en aan naar de verzamelplaatsen en iedere morgen zijn ze onrustiger. Ze wachten op goed weer en plotseling... is daar het moment. Eén geeft het sein en in een oogwenk is de start naar verre onbekende oorden een feit. De lucht is vol met die flitsende zwart-witte vogeltjes, die vrolijk tsilpend de verre reis aanvaarden. En met een beetje gevoel voor romantiek kunt U bovenstaande van toepassing brengen op onze boeren. De oogst staat voor de deur. Een jaar van hard en noest werken is achter de rug en moet nu zijn bekroning vinden in een goede oogst. De boeren zijn ongedurig. Op hun „verzamelplaatsen", de beurzen en vergaderingen bespreken zij druk de komende „trek" (oogst). En eindelijk is het dan zo ver De eerste combines bewegen zich zwaar grommend over de vruchtbare akkers en plots is héél de wijde polder vervuld van het monotoom geluid van de ge staag voortploeterende monsters. De grote trek is begonnen v. D. AFD. AXEL NAAR DE „FEORIADE". Bij voldoende deelname gaan we op vrijdag 26 augustus a.s. naar de „Floriade" te Rotterdam. Opgave vóór 15 augustus a.s. bijMej. C. de Fejj- ter, Stationsstraat 32, Tel. K 3155-702 en de heer P. Verstraten, Langedreef M 56, Tel. K 1155-867. Nadere inlichtingen bij bovenstaande adressen. Ook leden van Zaamslag en Hoek kunnen de reis meemaken. PLOEGEN WEDSTRIJ D De Z. L. M., C. B. T. B., C. J. B. T. B. en L. J. G. af delingen Schouwen-Duiveland organiseren op zater dag 27 augustus een ploegwedstrijd op het bedrjjf van de heer J. Deïst, Kijk-Uit te Zonnemaire. Degenen, die aan deze wedstrijd wensen deel te nemen, dienen om 12 uur op het terrein, dat gelegen is tegen de Veerdijk, aanwezig te zijn. Het inschrijfgeld bedraagt voor trekkers 2,50, voor paarden 1, Trekkers zijn verdeeld in: rondgaande-, kantel- en wentelploegen. Het te ploegen perceel is lichte grond. Opgave lot uiterlijk zaterdag 13 augustus b\j de heer W. de Boer, Blokweg te Zierikzee. VAREN IS FIJNER DAN JE DENKT Vrijdag 19 augustus organiseert de streek Zuid- Beveland een tocht met de showboot vanuit Vlis- singen. Opgave vóór 17 augustus bij mej. T. van. Boven, Poelweg IA, Goes, telef. 01100-2276. ff|E vervanging van veel handenarbeid door machinale arbeid sedert de Tweede Wereldoorlog is een ontwikkeling op de landbouwbedrijven in Nederland die aan iedereen, die op eniger lei wijze bij de agrarische produktie is betrokken, bekend zal zijn. De publikaties van periodiek gehouden landbouwtellingen in de naoorlogse jaren, invoer- statistieken van landbouwtrekkers en -werktuigen enz. echter geven deze ontwikkeling aan op grond van het totaal aantal trekkers en landbouwwerktuigen in een gebied. Hoe deze ontwik keling zich binnen de afzonderlijke bedrijven voltrok komt daaruit niet naar voren. Teneinde ook hierin een inzicht te verkrijgen moeten gegevens over de aanschaffing van trekkers en belangrijke machines per bedrijf bekend zijn. De boekhoudingen die door het Landbouw-Econo- nomisch Instituut worden bijgehouden, kunnen voor dit doel belangrijk materiaal verstrekken, omdat daarin o.m. uitvoerige gegevens over de werktuiginventaris van de betrokken bedrijven worden verzameld. Daar echter een bedrijf niet langer dan vijf jaar achtereen bij het L. E. I. in administratie kan zijn, is aanvulling met andere gegevens nodig. Het L. E. I. heeft daartoe in 1957 een enquête gehou den op alle akkerbouwbedrijven ntet een L. E. I.- administratie, waarbij gevraagd werd naar alle grote Werktuigen, die sinds 1945 op deze bedrijven in gebruik zijn geweest. De uitkomsten van deze enquête zijn thans ge publiceerd als Bediijfsecomische Mededeling no. 35 van het L. E. I.: „De ontwikkeling van de mechanisatie op akkerbpuwbedrijven 19461956". Niet alleen is daarin na te gaan hoe het aantal trekkers en grote werktuigen in deze periode regelmatig toenam, doch ook de leeftijd van de thans aanwezige grote werktuigen is daarin in tabellen en grafieken weergegeven, terwijl voor de trekkers tevens is onderzocht wanneer en waar om in verschillende gevallen tot vervanging van trekkers werd overgegaan. IT de enquête blijkt: Dat niet alleen het aantal trekkerbedrijven in deze 10 jaar sterk toenam, doch dat ook vooral in de laatste jaren, het aantal bedrij ven met meer dan 1 trekker aanzienlijk gro ter1 i& geworden. De overschakeling op motorische trekkracht had voorts tot gevolg dat speciaal de grond bewerkingswerktuigen hierbij dienden te wor den aangepast. De uitbreiding van het aantal trekkerploegen verliep daarom in vrijwel hetzelfde tempo als de toeneming van het aantal trekkers. Daarnaast is ook het gebruik van arbeidsbe sparende machines, zoals aai dappelpootmachi- nes, kunstmeststrooiers en transporteurs nog voortdurend toegenomen. Daarentegen heeft de aanschaffing van grote speciale oogstwerktuigen op deze bedrijven geen grote omvang aangenomen. Voor de oogst van granen, vlas, aardappelen en suiker bieten wordt echter in toenemende mate ge bruik gemaakt van de diensten van loonwer kers of werktuigencoöperaties. Op veel bedrijven, vooral in het zuidwesten van ons land, die nog wel de beschikking heb ben over een graanmaaier, werd deze machine in de laatste jaren weinig meer gebruikt. Het maaidorsen van granen is hiervoor in de plaats gekomen. Aardappelvoorraadrooiers hadden het gebruik van werpradrooiers reeds vrijwel geheel ver drongen. Nu door verzamelrooiers met opzak inrichting nog meer op handenarbeid kan worden bespaard, wordt een voorraadrooier op verschillende bedrijven al weer als „ver ouderd" beschouwd. De exploitatie van zak- kenrooiers geschiedt echter voor het over grote deel door loonwerkers. Ook volautomatische bietenrooimachines en vlasplukmachines werden in geringe mate op de bedrijven zelf aangeschaft. De vrij hoge aanschaffingskosten weerhouden de meeste deelnemers ervan zelf deze oogstmachines aan te schaffen. Bestelling van deze pablikatie kan plaats vin den door overschrijving van een bedrag van j 3,50 op girorekening no. 41.22.35 ten name van het L.E.I. Op het strookje dient vermeld te worden: Verzoeke toezending van B. E. M. 33. West-Duitsland is altijd onze belangrijkste af nemer van tomaten en in dit land komen thans reeds grote partijen van de eigen oogst aan de markt. Verder is daar ook een grote concurren tie van tomaten uit Italië en Bulgarije. In Enge land ligt de zaak niet anders. Al deze faktoren hebben tot de prijsval in ons land aanleiding gegeven. F|E stooktomaten zijn thans vrijwel allemaal u geruimd. Het zijn nu de koude tomaten welke aan de veiling komen. Over de uitkomsten van de teelt van stook tomaten hoort men weinig opgewekte geluiden. De telers zijn in voorgaande jaren wat verwend met de prijs. Thans was deze belangrijk la^er. Hierbij komt verder dat ook de opbrengst lager was dan in voorgaande jaren. Deze teelt is hier door op verschillende bedrijven teleurstellend geweest, zeker gezien de hoge verwachtingen welke men er van had. Over de koude tomaten is men meer tevreden. Er zijn verschillende telers in onze provincie welke, voordat de grote prijs daling kwam, reeds een flink kwantum op de vei ling hadden aangevoerd. Ook dit jaar zien we weer dat de telers er ver standig aan doen te streven naar een vroege oogst van koude tomaten. Dit geeft ook in 1960 weer de beste resultaten. Ook elders in het land zien we een streven in deze richting. We zullen moeten trachten onze grote aanvoe ren kwijt te zijn voordat de grote aanvoeren in het buitenland los komen. Bij het opzetten van het teeltplan voor het volgend jaar zal het zeker goed zijn hieraan aandacht te schenken. (IV) HOEWEL dekking van het overlijdensrisico bij de levensverze kering nog steeds op de voorgrond staat, is men reeds lang geleden tot de ontdekking gekomen, dat 't voor het publiek aan trekkelijk is de nabestaandenverzorging te combineren met ver zorging van de eigen oudêdag. Aan deze gedachte danken de vele verzekeringsvormen, die naast een uitkering bij overlijden een uit kering bij in leven ziin van de verzekerde omvatten, hun ontstaan. Een zeer eenvoudig voorbeeld hiervan vormt de gemengde ver zekering. Dit is ongetwijfeld de meest populaire ver zeker ings vorm in Nederlarfd, wel een bewijs hoe de gedachte van „sparen met j^sipadekking" aanspreekt bij zeer velen. Bij de gemengde verzekering wordt een kapitaal uitgekeerd wanneer de verzekerde op een bepaalde datum in leven is. Komt de verzekerde echter vóór die datum te overlijden, dan wordt het kapitaal reeds direct bij overlijden uitgekeerd. We zien hier dus duidelijk de beide elementensparen voor de eigen oudedag (kapitaal bij in leven zijn) en risicodekking ten behoeve van nabestaanden (kapitaal bij overlijden vóór de einddatum). PEN eveneens veel toegepas- te verzekeringsvorm is de ideaalverzekering, waarbij meer dan bij de gemengde verzeke ring de nadruk valt op het dek ken van overlijdensrisico. Bij de ideaalverzekering wordt een kapitaal uitgekeerd op een vooraf vastgestelde datum, on afhankelijk van het al of niet in leven zijn van de verzekerde op die datum. Bovendien gaat er echter bij overlijden vóór de einddatum een reeks van uitkeringen lo pen, voortdurend tot de eind datum. Na het overlijden ko men er dus periodieke uitke ringen, terwijl pas daarna het verzekerde kapitaal wordt uit gekeerd. Na het overlijden is echter geen premie meer ver schuldigd. Ook hier is de be doeling duidelijkbij leven op de einddatum kan de verze kerde het gespaarde kapitaal gebruiken voor oudedagsver- zorging van hemzelf en zijn echtgenote, terwijl bij eerder overlijden de nabestaanden eerst een reeks uitkeringen ontvangen voor hun levens onderhoud en daarna op de einddatum het kapitaal ter be schikking krijgen. Het is wel duidelijk dat b.v. de ideaalverzekering in hoge mate kan voldoen aan de be hoeften van de zelfstandige ondernemer die meer dan de werknemer is aangewezen op eigen voorzieningen. En in het boerenbedrijf geldt dit mis schien meer dan waar ook. Welk een geruststelling om te weten dat bij voortijdig over lijden de middelen aanwezig zullen zijn om personeel aan te stellen ter vervanging van de weggevallen werkkracht. En welk een gevoel van vrijheid als een voldoende oudedags- verzorging de bejaarde boer in staat stelt zijn bedrijf aan zijn zoon over te laten. TENSLOTTE komen wij dan nog tot de verzekeringen waarbij de nadruk valt op de oudedagsverzorging, meestal in de vorm van een uitgestelde of dadelijk ingaande lijfrente. Daarbij verzekert men zich van een vast inkomen, ingaande op een bepaalde leeftijd en voort durend tot het overlijden van de verzekerde. Wil men de lijf rente reeds dadelijk laten in gaan, dan moet een koopsom worden gestort. Laat men de lijfrente eerst op een toekom stig tijdstip ingaan, dan kan met premiebetalingen worden volstaan. Daarbij kan dan nog bepaald worden dat bij overlij den vóór de ingang van de lijfrente de betaalde premiën aan de nabestaanden worden teruggegeven. Zoals u ziet: keus genoeg! In het volgende en laatste ar tikel hopen wij o.a. nog iets te vertellen over de fiscale voor delen van de levensverzekering. Adv.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9