De maand AUGUSTUS op het Zeeuwse landbouwbedrijf J Hf Z AïERDAG ft AIGUST tf S 58! DAAR in de maand juli het afrijpingsproces sterk vertraagd is, zal de maand augustus zijn naam als oogstmaand eer aan kunnen doen. Laten wij hopen dat wij een mooie oogstmaand krijgen, zodat de boei zijn produkten goed en met de minst mogelijke kosten mag oogster.. Naast de oogst dient men vooral goed op de ziektebestrijding in aardappelen en stam'oonen te letten. Verder verdient een goede stoppelbewerking onze aandacht. DE STOPPELBEWERKT^TG GRANEN WILLEN Wij een goede kwaliteit graan met eén hoge kiemkracht oogsten, dan dient het droog 17 vocht) en goed rijp te zijn. Dit is vooral van belang voor brouwgerst en zaaigranen. Let vooral goed op, dat bij zaaigranen en brouw gerst geen vermenging met andere granen kan ontstaan. Graan, afkomstig van percelen waarin veel- doorgroei voorkomt, dient na het maaidprsej} onmiddellijk -gedroogd te worden. .y ERWTEN DE erwten worden meestal met de maaidors- machine vanaf de ruiter gedorst. Dit gebeurt veelal in de morgenuren, daar er later bij scherp drogend weer teveel stukgeslagen erwten in de zak komen. Dit veroorzaakt schade door extra schoningskosten en mindere kwaliteit. BLAUWMAANZAAD DAAR blauwmaanzaad grote moeilijkheden geeft bij het maaidorsen van stam, wegens onregel matige afrijping van de bollen en vogelschade, is de beste oogstmethode wel het maaien met de graanmaaierzelfbinder om daarna het gemaaide gewas in nokken of schelven te plaatsen. Om vogelschade aan de bollen te voorkomen, dient het hok of de schelf afgedekt te worden met stro, riet of iets dergelijks. Ook is het mogelijk de vogels af te schrikken door middel van een knal apparaat. STAM BON EN DE stambonen dienen tot vlak voor de oogst ge spoten te worden met 4 kg zineb of maneb per ha. Hierdoor kan het percentage piksel door de vlekken- en/of spikkelziekte belangrijke ver minderd worden. Rassen dié zowel vatbaar zijn voor vetvlekken als vlekkenziekte kunnen behandeld worden met een middel dat koper en zineb bevat, tegen 10 kg per ha. Met dit mengsel wordt tevens de spikkel ziekte bestreden. Op het eind van de maand is het veelal mogelijk om de bonen te oogsten. Het trekken met de hand vraagt veel arbeid. Het is evenwel mogelijk de bonen met een erwtenploegje uit te rijden en daarna te ruiteren. In de praktijk komt het nog maar al te veel voor dat bij het ruiteren de bonen te vlug boven op het hout getast worden, met het gevolg dat na het bezakken de ruiters open komen te liggen. Bij een goed opgezette ruiter hebt u geen gevaar dat de ruiter in kan regenen. UIEN OP die percelen waar niet gespoten is met para- thion tegen de preimot, komt nu veel bescha diging van de larve van de preimot voor. U kunt deze evenals de thrips bestrijden met 25%-ig parathionbevattend middel, tegen 1.5 liter per ha. Aan de spuitvloeistof dient een uit vloeier toege voegd te worden. De uien mogen na drie weken voor de oogst niet meer gespoten worden. Om koprot zoveel mogelijk te voorkomen dienen de halzen zo vlug mogelijk gesloten te zijn Dit kan bereikt worden door het bestrijden van de valse meeldauw 4 weken voor de oogstdatum te beëindigen. De uien dienen te worden opgetrokken op het moment waarop van het regelmatig gestreken loof nog groen is. Wacht men te lang met het rooien, dan loopt men de kans dat het optrekken bemoei lijkt wordt, terwijl tevens de koprotkansen toe nemen. De uien dienen vérder zo snel mogelijk gedroogd te worden. Diegene die een drooginrichting heeft kan de uien na 710 dagen nadrogen op het veld in de drooginrichting brengen. Men zorge dat de inblaastemperatuur van de drooglucht constant 30° C is. De gehele droging moet in maximaal 3 etmalen worden beëindigd. Om te voorkomen dat de uien kaal worden, mogen ze niet direkt worden verwerkt. JAARDAPPELEN JOEWEL er dit jaar weinig phytophthora in de aardappelen voorkomt is het Üoch noodzakelijk geregeld controle op deze ziekte uit te oefenen. Gedurende de. graanpogst worden de aardappelen zo gemakkelijk vergeten.' Vooral 'voor de late ras sen is augustus nog een kritieke periode. Houdt de late aardappelen regelmatig goed onder de koper. Mocht er ondanks een regelmatige bespui ting toch nog phytophthora optreden, dan dient het gewas doodgespoten te worden zodra meer dan 20 van de planten een tiental zieke blaadjes heeft. De hogere kg opbrengst bij verdere groei weegt dan niet meer op tegen het verlies aan zieke knollen. Wees bij het doodspuiten met_ natrhunarsenïet en DNOC uiterst voorzichtig. Voorkom overwaaien van de spuitvloeistof op luzerne, weilanden of dijken. Jaarlijks komen sterfgevallen voor bij het vee door vergiftiging. Niet alleen op lichte, maar ook op zware, grond kan door de arsenieten schade ontstaan aan het volgende gewas. Overdrijf daarom de hoeveelheid arseniet niet; 15 liter per ha is meestal voldoende om ..lucht" in het gewas te brengen. Om de kans op schade te verminderen kan het doodsDuiten beter gebeuren met DNOC in olie. Eventueel kan ook een mengsel van natriumarseniet en DNOC in olie gebruikt worden. Als meer dan één keer doodgespoten moet worden, dient men slechts één keer arseniet te gebruiken. GRASZAAD DE percelen die na de oogst gescheurd moesten worden zijn natuurliik alle góed bewerkt met een frees zodat het uitgevallen zaad goed kan kiemen. Het graszaad waarvan de dekvrücht ge ruimd is. dient zo vlug mogelijk bemest te worden met 200 a 300 kg kalksalpeter per ha. naar gelang de voorvrucht. Om de structuur te verbeteren is het gewenst de grond te bewerken met een schoffelwerktuig. Daar dit in de praktijk zelden lukt. is het ook mogelijk de tanden van een triltandcultivator zo te stellen, dat ze tussen de rijen door kunnen. Hiermee kan de grond tussen de rijen prima bewerkt worden. niREivi na. do oogst vraagt de stoppelbewerking onze volle aandacht. Vooral de wortelonkrui den kunnen door een stoppelbewerking goed be streden worden. Zijn de weersomstandigheden te ongunstig voor een stoppelbewèrking en bevindt zich veel kweek of hoefblad in de grond, dan kart er meestal met goed resultaat een chemische onkruidbestrijding toegepast worden. Kweek kart bestreden worden met: 1. TCA (trichloor azijnzuur); 2. dalapon, voorheen in Nederland DCP genoemd Aan het gebruik van T. C. A. dient een grond bewerking vooraf te gaan, zodat de wortelstokken bloot komen te liggen. Binben 3 dagen daarna dient ^een TCA-bespuiting toegepast te worden tegen ,o kg per ha in 800- 1000 liter water Onge veer 4 weken na de bespuiting moet opnieuw een grondbewerking uitgevoerd worden. Dalapon is een middel dat zowel door de blade-, ren als door de wortels opgenomen wordt. Het moet worden toegepast wanneer het gras actief' Na een grondbewerking moet gewacht vvopdeh m- weer' jonge stuitert gevormd zijn Dalapon dient gespoten te worden tegen 20 kg per ha m 800—1000 liter water. Na 3 a 4 weken moet ook hier een grondbewerking worden toegepast Bij beide middelen is het raadzaam dat de grond en het gewas droog zijn; ook mag er niet'gespoten warden wanneer er regen-verwacht wordt. Drie maanden na de behandeling is de grond weer geschikt voor de'teelt van gewassen. Alleen wanneer chemische bestrijding en grondbewerking hand in. hand-gaan; kan van deze bestrijding een bevredigend resultaat worden verwacht. Ook klein hoefblad kan in de stoppel met tame lijk goed resultaat bestreden worden. Van de aminezouten van 2,4-D moet dan de drievoudige dosis en van 2,4.5-TP echter 5 liter per ha worden gebruikt. Deze bestrijding slaagt het beste in een vroege stoppel; mits de bestrijding niet te lang na het vrijkomen van het land wordt uitgevoerd. Men spuite dan ook bij voorkeur in de eerste helft van augustus. Het hoefblad is dan nog zeer actief in groei. Bij deze behandeling zijn vochtige omstan digheden gewenst. Drie a vier weken na de be spuiting dient het land normaal, te worden be werkt. Waar in oktober tarwe gezaaid moet wor den, spuite men geen groeistoffen. KALK- EN STALMESTBi:MESTING AP gronden waarop een kalk bemesting nodig is, kan deze het beste aangewend worden bij eert stoppelbewerking. De kalk kan dan goed door de bouw voor vermengd worden. Praktisch alle gronden zijn dankbaar voor een organische bemesting in de vorm van Stalmest! Benut de waarde van stalmest dan ook volledig en ploeg de mest direkt na het spreiden onder, andere droogt ze uit en gaat veel van de waarde verloren. GRASLAND EN VOEDERWINNING STOPPEL- EN NAGEWASSEN HET kan zijn, dat er op sommige percelen jonge klaver en wikken veel schade voorkomt door vreterij van de bladrandkever. Zodra u vreterij waarneemt, kunt u het gewas bespuiten met een 25%-ig DDT bevattend middel tegen 2.5 "kg of liter per ha. De wikken staan er over het algemeengoed voor. zodat een flinke opbrengst verwacht kan worden. Deze wikken kunt u voor verschillende doeleinden gebruiken n.l. 1. groenbemesting; 2. drogen in een groenvoederdrogerij 3. inkuilen voor veevoeder. Wikken, gezaaid na 10 augustus, komen meestal niet meer voldoende tot ontwikkeling. Stoppel knollen kunnen gezaaid worden tot 20 augustus (denk echter om het bietencvstenaaltje). Men hoort tegenwoordig dikwijls de opmerking dat de stoppelklaver niet meer 'wil groeien en dat ze na het ruimen van de dekvrücht geheel of ge deeltelijk verdwijnt. De oorzaak hiervan is meestal fosfaatgebrek. Soms komt er ook kaligebrek in voor. Daar er op graan meestal weinig fosfaat gestrooid wordt, "is het aan te bevelen na het rui men van de dekvrücht een fosfaatbemesting toe te passen van 200 a 300 kg super per ha. Op kali- arme percelen kunt u eveneens een kalibemesting geven. Na een verse bemesting herstelt het gewas zich meestal bijzonder snel. Slaat u bij wijze van proef eens een strook over, opdat u kunt verge lijken. HE verzorging van het grasland blijft de aandacht vragen. Zonodig dienen de bossen gemaaid en de rc.estflatten gespreid te worden. Na elke beweiding dient 30 a 40 kg zuivere N per ha gestrooid te worden, liefst in de vorm van Kas. Op vele bedrijven is het mogelijk nog gras in te kuilen. Deze percelen dienen bemest te worden met 80 kg zuivere N per ha. Voor diegene die nieuw grasland in wenst te zaaien, is half augus tus de beste tijd. Een fosfaatbemesting gelijk tijdig met het inzaaien is sterk aan te bevelen. Denk ook eens aan een stalbemesting op grasland. De beste tijd hiervoor is de maand augustus. Geef op grasland nooit teveel stalmest gelijk. De beste stalmestgift is 15 ton per ha. De stalmest dient zeer dun uitgespreid te wor den, daar anders onder de proppen mest het gras verstikt, met als gevolg kale plekken. Indien mo gelijk doet men er goed aan om vooral bij een stalmestbemesting gebruik te maken van een stal- meststrooier. In de meeste gebieden is er wel ëeir. loonwerker die er een bezit. De maand augustus is dus, zoals uit voorgaande moge bl'jk^p niet alleen een oogstmaand; maar tevens dienen dan de voorzorgs maat regelen geno- .men te wojden -voor sc-hoon land met een goéde structuur. ï|én góed bverwögen bedrijisbehéer voor nu en in de^tóekomst zal niet alleen de winstmoge lijkheid, maar ook de arbeidsvreugde verhogen. R. L.V. D., Goes. M. A. DE HOND. (Adv.) KORTENAERKADE 1. 'S-GRAVENHAGE B KANTOREN AMSTERDAM ARNHEM, E i NDHO VE N, S-GR A VE NH AGE, GRÓNlNGtN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5