De afzet van zomerappels TUINBOUW Nieuw hardfruitseizoen is begonnen Minimumprijsregeling appels en peren DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 30 JULI 1900 571 TOE zijn altijd wat huiverig van afzet- en oogstverwachtingen van fruit. Reeds dik- wijls hebben we gezien dat het anders uitkwam dan voor de aanvang van het seizoen werd verwacht. Dat kan ook moeilijk anders want teveel onberekenbare fak- toren spelen een rol bij de grootte van de oogst en het tijdstip waarop deze op de markt komt. Wanneer we deze week toch uw aandacht vragen voor de afzetverwachtmgen dan is dat omdat het ondanks alles van belang kan zijn dat u een inzicht hebt van de toestand zoals deze er thans ligt op truitgebied. In een hoofdartikel is vorige week in „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, aandacht geschonken aan de afzetverwachtingen voor appels in de zomermaanden. Daarin lezen we dat de aanvoer van zomerappelen in ons land de laatste twee jaar zeer groot is geweest. In 1958 was de aanvoer van appels in de zomermaanden op de Nederlandse veilingen 66 miljoen kg. en in 1959 was dat niet •minder dan 84 miljoen kg. Ofschoon het aanbod veel groter was, was de prijs het vorig jaar belangrijk hoger dan in 1958. Gemiddeld werd namelijk in 1958 ƒ21,50 per 100 kg betaald voor de zomerappels en in 1959 was dat 28,20. Na een overzicht te hebben gegeven van de exportmogelijkheden van appelen in voorgaande jaren komt het Centraal Bureau van Veilingen in haar orgaan tot de conclusie dat de produktie van appelen dit jaar heel wat groter zal zijn dan het vorig jaar maar in de zomermaanden zal dit niet leiden tot een grotere aanvoer. In 1959 was de aanvoer in zijn geheel bijzonder vroeg, maar in 1960 valt dit niet te verwachten. HOEWEL het beschot dit seizoen beter lijkt te worden dan vorig jaar, zal door het vroeg- beidsverschil met 1959 de aanvoer tot september a.s. kleiner blijven. Dit zal vooral tot uiting ko men in de veilingaanvoer in de maanden juli en augustus. Mogelijk wordt de aanvoer in september even groot als in september 1959. De binnenlandse vraag lijkt minstens even groot te zullen worden als in 1959 en nog wat groter dan in 1958. De txportvraag daarentegen zal belangrijk kleiner uitvallen dan in 1959 en deze vraag zal niet veel groter zijn dan in 1958. In juli en augustus lijkt een kleiner aanbod een vrij wat kleinere vraag te ontmoeten en daarom kunnen in deze maanden de gemiddelde veiling- prijzen wel lager worden dan het vorig jaar; zij kunnen de prijzen van 1958 dicht benaderen. "Verder wordt in bedoeld afzetoverzicht gezegd dat in september een ongeveer even groot aan bod als in 1959 een aanmerkelijk kleinere vraag zal ontmoeten en dat zal tot gevolg hebben dat ook de prijzen wat lager zullen komen te liggen. |N september wordt gerekend op veilingprijzen op een niveau van dat van 1958. De conclusie tenslotte van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen is dat de afzet van appelen tot eind sep tember in zijn geheel veel overeenkomst kan hebben met de afzet in 1958 en dus moeizamer zal verlopen dan het vorig jaar. vooral ten aanzien van de minder gevraagde rassen en kwaliteiten. PRACTISCHE WENKEN yOORAL bij zwarte bessen spelen virusziek- ten dikwijls een grote rol. Het is in het be lang van de teler dat hij hieraan terdege aan dacht schenkt, en wanneer men in zijn bessen perceel struiken aantreft welke kennelijk zijn aangetast door virus en daarbij denken we dan speciaal aan het beruchte brandnetelbladvirus, dan doet u er goed aan deze direct te verwijde ren want ze vormen een gevaar voor de struiken welke nog gezond zijn. I>E bramenpluk is deze week begonnen. Dit is het laatste produkt van de kleinfruitbedrij- ven en de oogsfwerkzaamheden duren verschei dene weken. Het is te hopen dat de afzet hiervan een gunstig verloop mag hebben want over het algemeen hebben de kleinfruitkwekers dit jaar geen reden om optimistisch te zijn over hun be- drijfsuitkomsten. De bramen kunnen echter nog wat goed maken. Ten aanzien van het gewas zouden we willen opmerken dat het noodzakelijk is dat de jonge scheuten gQed zijn weggelegd. Als u dit nog niet hebt gedaan moet het nu wel zo vlug mogelijk gebeuren want wanneer het wordt nagelaten geeft het grote moeilijkheden bij de pluk. Worige week is in onze provincie het nieuwe hard- w fruitseizoen begonnen. Vanaf maandag moch ten dc appels van het ras Yellow Transparant bo ven 60 mm worden aangevoerd. De eerste dagen was het aanbod nog niet groot en dat is ook te begrijpen, want over het algemeen hangen er veel vruchten aan de bomen bij de Yellow's en deze zijn overwegend nog klein van stuk. Het aantal telers, dat reeds voldoende vruchten boven 60 mm kon plukken, is dan ook niet groot. Hierbij komt verder nog dat de meeste fruitkwekers het zeer druk hadden met de bessenpluk, waardoor er nog weinig gelegenheid was om de Yellow's na te lo pen. In de komende week mag echter op een snel le toename van het aanbod wórden gerekend, vooral ook omdat dan ook de kleinere maten aan gevoerd mogen worden. Omtrent de afzetvooruitzichten is het moeilijk iets te zeggen op het ogenblik. Er zullen veel Yel low's komen in de komende weken, want vrijwel overal staat dit ras er goed voor. Het prijsverloop zal voor een belangrijk deel worden bepaald dooi de afzetmogelijkheden op de buitenlandse markten en met name in Wesl-Duitsland. De laatste jaren zien we hier steeds een grote belangstelling voor onze zomerappels en het is heel goed mogelijk dat deze belangstelling er ook dit jaar zal zijn, ook al moeten we niet op zeer hoge prijzen rekenen in verband met de grootte van de oogst. De prijzen welke maa/dag voor de eerste Yellow's werden be taald op de Zuid-Bevelandse veilingen, waren als volgt: Yellow Transparant I 65-75 mm 0.90 1,00. 60- 65 mm 0,70-—0,80: II 6575 mm ƒ0,850,96, 6065 mm 0,65- 0,70. Alles per kg. Ook valappelen werden nogal wat aangeboden. Al naar gelang de kwaliteit werd hiervoor 10 tot 20 ct per kg betaald. Nader vernemen we nog dat de Prov. afzetcommis- sie als tussentijdse maatregel besloten heeft de aan voer van alle maten Yellow Transparant reeds toe te staan met ingang van donderdag 21 juli.. De rassen Beauty of Bath en Stark Éarleyst mochten met ingang van donderdag aangevoerd worden voor wat betreft de grootste maten. Om trent het prijsverloop hiervan kunnen we dus op het ogenblik nog niets naders meedelen. Tenslotte willen we de telers van hard fruit nog wijzen op de verplichting, welke ook dit seizoen weer bestaat, om in elke kist een kaartje te doen waarop ver meld staat de naam van de aanvoerder. UET hoofdbestuur van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen heeft besloten tot een minimumprijsregeling voor appels en peren in het komende seizoen. Deze regeling kent twee uitvoeringsperioden. De eerste gaat in op 25 juli en duurt tot 3 sep tember. Gedurende deze periode geldt voor con sumptie-appels en -peren op de Nederlandse vei lingen een ophoudprijs van 6 cent per kg. Voor industriefruit is de ophoudprijs 7 cent, per kg. Wanneer het fruit voor deze prijzen niet ver kocht kan worden, vindt doordraai plaats. De teler krijgt dan geen vergoeding. Er zal in deze periode ook geen heffing worden ingehouden. Op maandag 5 september treedt een andere regeling in werking. Dan geldt voor consumptie appels en -peren een ophoudprijs van 8 cent per kg. Voor industriefruit is de ophoudprijs 3 cent per kg. Wanneer consumptiefruit niet voor 8 cent per kg. verkocht kan worden, wordt het opnieuw ge veild. voor de industrie. Dan geldt voor alle appe3s en peren met uitzondering van kroet, een op houdprijs van 5 cent per kg. Bij doordraai krijgt de teler voor consumptie-appels een vergoeding uitbetaald van 6 cent per kg. of zoveel meer als door de industrie voor het doorgedraaide con sumptie fruit wordt betaald. Voor kroet appels en voor alle soorten peren is geen vergoeding bij doordraai. Ten behoeve van het minimumprijzenfonds van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilin gen zal op appels weer een heffing worden inge houden. Om te voorkomen dat het goede pro dukt moet betalen voor het produkt van mindere kwaliteit, zal deze heffing enkel worden ingehou den op appels welke worden verkocht op de veilingen tegen 0,15 per kg. of minder. De heffing zal 0,20 per 100 kg. bedragen. Het vorig jaar heeft deze heffings- en vergoe dingsregeling ook gegolden maar toen is ze praktisch niet in werking getreden omdat het slechts sporadisch voorkwam dat appels werden verkocht voor prijzen beneden 0.15 per kg. Zoals uit een ander artikel in deze rubriek blijkt, is er grote kans dat dit jaar de regeling wel op ruirno schaal in de praktijk beproefd zal moeten worden. Deze week is liet de laatste week geweest dat verschillende van onze kleinfmitprodukten werden aangevoerd. Een uitzondering hierop maken uiter aard ile bramen, waarvan de aanvoer is begonnen. Thans komt het hard fruit meer naar voren. Wat de resultaten van het zacht fruit betreft hopen we u t.z.t. aan de hand van aanvoercijfers en middenprijzen een overzicht te geven. Ondertussen is de aanplant van aardbeien reeds volop aan de gang. De weersomstandigheden wa ren hiervoor zeer gunstig. Voor rassen en plant- systemen verwijzen we naar het artikel in ons nummer van vorige week. Terwijl dus de bramenpluk op gang gaat komen, zitten we ook volop in de bonen. Al deze werk zaamheden hebben echter in hoofdzaak betrekking op de kleine en gemengde bedrijven. Op de grote bedrijven wordt meestal geen of zeer weinig kleinfruit geteeld. Deze beginnen nu aan bun trek te komen. Op deze bedrijven zijn de inkomsten die nu gaan komen ook zeer welkom want het is maanden achtereen niet anders ge weest dan maar geld uitgeven. De ziektebestrijding heeft handen vol geld gekost en dat was nodig om een goed produkt te kunnen telen. Nog steeds gaat «Ie strijd tegen velerlei ziekten en plagen voort, zodat ons spuitboek een heel dossier wordt. Onze vroegste zomerappel, de Yellow Transpa rant is reeds een keer iloorgeplukt en voor een goede prijs verkocht kunnen worden. Op ile voet werd deze gevolgd door de Stark Earlyst, de mooie en aantrekkelijk blozende appel die nog steeds zichzelf verkoopt, al kon de smaak naar onze me ning wel wat beter zijn. Deze weck zijn voorts gevolgd de Perzikrode zomerappel en de Early Victoria en bij de peren de Oomskinderen, een ras dat nog altijd goed in trek is. Alles wijst er op dat we een grote oogst te verwerken zullen hebben en de afzetmogelijkheden zullen zonder twijfel min der zijn dan het vorig jaar. In een afzonderlijk artikel wordt hierover meer verteld. Daarin kunt u lezen dat de verwachting bestaat dat we dit jaar weer dicht bij het prijspeil van 1958 zullen komen. Zoals in het artikel ook reeds wordt gezegd, zijn dat echter voorspellingen en deze behoeven niet altijd uit te komen. De angst voor een lage prijs zal echter voor velen weer een drang zijn om het fruit maar zo vroeg mogelijk van de bomen te halen zodat liet reeds in de kis ten staat te wachten als de datum van aanvoer is vastgesteld. Het gevolg is dat we de eerste dagen reeds een grote aanvoer ren van een over het algemeen slecht uitgegroeid, groen produkt. Er moet nu eenmaal een eerste aanvoerdatum wor den vastgesteld, maar dat wil niet zeggen dat men dan ook alles maar moet aanvoeren. Men dient een plukrijp produkt op de veiling te brengen, dat binnen korte tijd ook eet rijp kan wor den. Door geregeld door te plukken kan men veel bereiken. Als we een goed produkt op de veiling brengen, kunnen we het binnenlands gebruik op voeren en onze exportkansen vermeerderen. De consument heeft een goede smaak gekregen. Men kan hem niet alles meer voor zetten. Dat is rede lijk en te begrijpen. Wij kopen immers ook geen winkelwaren die niet deugen of slecht van smaak zijn. Het beste zou zijn dat de handelaar de groene, voor de tijd geplakte partijen fruit, eenvoudig niet kocht voor de verse consumptie, maar ze naar de industrie verwees. Onze veilingen hebben zeker een taak om dat le bevorderen. Laten we als kwekers toch verstan dig zijn en in een jaar met minder gunstig beoor deelde afzetvooruitzichten met angst voor lagere prijzen, ons niet laten verleiden tot een niet ver antwoorde pluk. Daar zullen we heus de markt niet mee verbeteren. Alleen met een goed produkt kan dat gebeuren. Dat wil zeggen met een produkt dat op tijd is geoogst en goed is opgekweekt. Hier voor is een kans aanwezig dat we er goed voor betaald zullen worden. Richtlijnen moeten er zijn, maar de teler moet zelf beslissen. Ieder bedrijf is anders en er is geen enkel jaar eender. Men moet natuurlijk aan de an dere kant ook weer niet wachten lot de meeste vruchten onder de bomen liggen. Alle overdrijving schaadt in deze en men zal de gulden middenweg moeten bewandelen. Te rijp fruit kan ook niet meer worden verhandeld en is Ie snel aan bederf onderhevig. Behandel ook bij het plukken on sorteren uw fruit met «le meeste zorg. Elke kneuzing welke wordt aangebracht, betekent kwaliteitsverminde ring. Ook de houdbaarheid wordt er ongunstig door beïnvloed. Op de veilingen en tijdens het vervoer naar «le verschillende bestemmingen is hierop zeker nog wel wat aan le merken. Tot «le volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7