Boerderij en Organisatie Provinciale Sportdag L. J. G. 1960 te Terneuzen PROVINCIALE TREKKERBEHENDIGHEIDSWEDSTRIjD ZEEUWS LANDBOUWBLAD 25 juli. THOLEM EN ST. PHIL1PSLAND. ff|OORDAT de teelt van tuinbouw- 11/ produkten op het eiland Tholen «leeds meer toeneemt, heeft het Xringbestuur besloten om voor Tholen «m St. Philipsland een speciale tuin- bouwcommissie in te stellen. Deze commissie gaat zich vooral bezighouden met de tuinbouwaange- legenheden in de kring. Wij menen te mogen opmerken dat dit een zeer wijs besluit is, een besluit dat door de tuin bouwproducten telende leden van har te zal worden toegejuicht, omdat dit college bestaande uit mensen die hun hoofdberoep in de tuinbouwsector hebben beter de problemen de tuin- bouwaangaande kunnen behartigen dan anderen die uit hoofde van hun hoofdberoep daar verder vanaf staan, zonder daa. mee te willen suggereren, dat de tuinbouwbelangen bij hen niet in veilige handen waren. Dat er op tuinbouwgebied de laatste tijd meer activiteiten worden ontplooid dat be wijst de totstandkoming van de ratio nalisatiekern voor de kleine land- en tuinbouwbedrijven te St. Annaland, en de vorige week gehouden demonstra tie met kleine tuinbouwwerktuigen, die gedeeltelijk ook nog wel toegepast kunnen worden op de kleinere land bouwbedrijven. Deze demonstratie die zowel op St. Annaland als op St. Maar tensdijk gehouden werd was een suc ces, vooral op St. Annaland. MOOKD-BEVELAND. DE regen van de laatste weken heeft aan enkele gewassen geen goed gedaan. Het vlas, dat aanvankelijk vrij goed leek te zullen opkleuren, ziet nu grauw, de mooie bank-gele kleur is er dit jaar niet bij. En voor de erw ten vooral werd het hoogst critiek, dit in verband met het optreden van de vlekte zaden. Vandaag was het ge lukkig weer goed weer en het was dan ook één en al drukke bedrijvigheid op de akker: erwten maaien, erwten rui- teren en vlas schelven. Bijna 30 van de Noord-Bevelandse oppervlakte aan bouwland moet in enkele dagen in de ruiter of in de schelf. Dat be tekent heel wat, vooral wanneer het weer tegenzit. Zo is de laatste helft van de julimaand een tijd van top drukte geworden, nu in enkele jaren tijds de oppervlakte erwten steeg van 4 tot 16 Het zaaien van de wikken gebeurt op heel wat bedrijven bovendien nog tussen de bedrijven door. Reeds zagen we de eerste wikken bovenkomen. Hier en daar neemt men een proef met de Alexandrijnse klaver. Voordelen van deze groenbemester zijn wel de gerin gere kosten aan zaaizaad vergeleken met wikken, terwijl het bovendien geen waardplant is voor het erwten- cystenaaltje, wat een geducht nadeel is van de wikken bij het huidige areaal erwten. Een nadeel van de Alexan drijnse klaver lijkt ons wel de minder grote opkomstzekerheid. De aardappels hebben nu goed kun nen drinken, maai de wind daaren tegen heeft heel wat schade gedaan. Wie dit jaar vroeg heeft gepoot, is het best af: hier' zien we de beste loofontwikkeling. En loof moeten we toch hebben voor een goede op brengst, En dan tenslotte de bieten, die over het algemeen uitstekend staan. Hit de proefrooiingen kan men de grote kans op een maximale opbrengst afleiden. Voor twee weken terug werden er reeds bieten van 1100 gram gewogen! Een deel van de geproduceerde suiker zal dan ook wel op de vrije.markt te recht komen. ZUID-BEVELAND. ONDANKS de vroege uitzaai van de gewassen lijkt het er op dat we een late oogst zullen krijgen. Ten op zichte van verleden jaar zijn we op zijn minst 10 tot 14 dagen later. Ver leden zomer verliep de oogst zeer vlot en-gemakkelijk door de gunstige weers omstandigheden. Dit jaar is de oogst echter niet hoopvol begonnen, als we nu zien dat half deze week het laat ste vlas pas geplukt zal zijn, terwijl er bovendien nogal wat in de schelf ge bracht moet worden. In West Zuid- Beveland staan de meeste erwten wel in de ruiter, in Oost Zuid-Beveland moesten er deze week nog veel ge maaid worden. Vorige week waren ze eigenlijk nog wat te groen, nu zijn ze doordat door het ongestadige buiige weer er niet gemaaid kon worden, eigenlijk al te rijp geworden. In de erwten komt dit jaar vrij veel schimmel voor op de peulen. Bij tijds maaien en zo spoedig mogelijk ruiteren kan de schimmelaantasting weliswaar niet tegengaan, maar toch wel enigszins beperken. De kwaliteit van de erwten wordt dan ook door de regen en de schimmelaantasting be hoorlijk ongunstig beïnvloed. Ook de kwaliteit van het vlas is door de regen er niet op vooruit gegaan. Dit geld het meest voor die partijen die deze week nog geplukt moeten wor den en voor de partijen die door de regen te lang in de hokken moesten blijven staan voor dat ze geschelfd konden worden. Dat er ook nog gevaar in de buien kan zitten bleek vorige vrijdag wel toen in het Oostelijke deel van Rilland nogal wat hagel viel. Er is nogal wat schade ontstaan in zomergerst, aard appelen, suikerbieten en uien. Ook was er nog schade in een enkel fruitper- ceel. De suikerbieten groeien prima, we zien thans een ongekend goede loof ontwikkeling, hoewel er hier en daar een enkel wat lichter wordend per ceel voorkomt. De vergelingsziekte laat zich hier en daar in zeer geringe mate zien en de veroorzaakte schade hierdoor zal wel uiterst gering zijn. WALCHEREN. HET oogsten van de akkerbouwge wassen is nu op gang gekomen. Op een enkel perceeltje na is het vlas geplukt en voor een deel aan schelven of ruiters geplaatst. De erwtenoogst is in volle gang. Zowel de maaimachinè als het erw- lenploegje worden hiervoor gebruikt. Dat het niet altijd even mooi gaat ligt soms aan de grond. Een onjuiste af stelling, vooral wanneer met het schoffelapparaat gewerkt wordt, is echter ook we] eens oorzaak dat het werk minder vlot verloopt. Een scherp en een juiste stand van het mes is be langrijk. Een topopbrengst van de erwten wordt niet verwacht. „Er is te weinig volk in uus", zei een ouder.e boer deze week. Waarmee hij te kennen gaf dat de peulen niet goed gevuld zijn. Het Engels raaigras voor zaadteelt ligt meestal op 't zwad. Wij zullen maar hopen op enkele dagen droog weer. Sinds de methode van uit het zwad dorsen algemeen is geworden hebben wij nog geen natte zomer ge had. Zou het gewas lang in 't zwad moeten liggen dan is schade als ge volg van vastgroeien te verwachten. Overigens heeft het de laatste weken wel op veel dagen geregend, de hoeveelheid is echter vooral voor de westkust van Walcheren nog niet groot. De eerste Bintjes zijn gerooid voor direkte aflevering. Verschillende per celen zijn te velde verkocht om vroeg gerooid te worden om daarmee de periode tussen Eerstelingen en Doré's en het tijdstip dat de Bintjes algemeen aan de markt komen op te vullen. Dat men hiervoor niet de slechtste perce len uitzoekt is te begrijpen. Nu de eerste gewassen zijn geoogst komt er. grond vrij voor teelt van na- gewassen. Wikken, Westerwolds raai gras en stoppelknollen komen hiervoor in aanmerking. De kans van slagen lijkt vrij groot daar de grond vol doende vochtig is. Deze week zal de eerste gerst nog wel worden geoogst. De tarwe zal vlug volgen. Het is bekend dat bij af wisselend regen en zon het graan los in het kaf zit. Bij de Felix is dit van nature reeds het geval. Als het gewas lijp is zullen wij niet mogen wachten om te maaien, daar anders door uit waaien een belangrijk verlies kan ont slaan. \V EST ZEEL" WS-VLA A N DER EN VANWEGE de vele opgebouwde schelven en ruiters geeft ons pol derlandschap tijdelijk een bijzondere aanblik te zien. Wanneer men vanaf een hoog gelegen punt onze polders overziet, wordt men pas goed gewaar hoeveel van dergelijke miniatuur to- rentjes er in weinig dagen tijds wer den gebouwd, torentjes welke slechts een kort bestaan zijn beschoren, maar die gedurende hun korte levensduur een veelvoud van hun bouwkosten kunnen opbrengen, vooral tijdens een periode met regenachtig weer zoals we de laatste tijd gehad hebben. Ook bij het bouwen van schelven zien we allengs meer op een ruiter bouwen. Vooral als het vlas nog wat jeugdig of vochtig is, kan men bij ge bruik van een ruiter eerder tot schel ven overgaan. Tijdens de landelijke demonstratie met werktuigen voor de graszaadstop- pelbewerking te IJzendjjke is ons nog eens op overtuigende wijze gebleken, dat wanneer we tot de teelt van gras zaad willen overgaan, er op berekend moeten zijn dat we hierbij niet kun nen volstaan met onze, de meeste boe renbedrijven eigene werktuigen. Maar dat we om de stoppel van dit gewas doelmatig te kunnen bewerken, ons werktuigenpark zullen moeten uitbrei den of onze post loonwerk verhogen. Mogelijk zijn ook vele nieuwe gras zaadtelers er niet op ingesteld om met eigen werktuigen een zwaar ge was graszaad te kunnen maaien. Zo wel uit bedrijfstechnische als uit eco nomische kant bezien, zal iedere gras zaadteler terdege met deze feiten re kening moeten houden. UITSLAG TREKKER- BEK EN DIGH EI DKYV EDSTR1JD NOORD-BEVELAND. 9 juli j.l. vond op een perceel van de heer Dees te Wissen kerke de eerste Irekkerbehendigheidswedstrjjd op Nrd- Beveland plaats. Leek de belangstelling van de leden voor deze wedstrijd aanvankelijk maar matig, later waren er toch nog negen deelnemers en kon op een sportieve middag teruggezien worden. De uitslag was als volgt: strafp. 1. Jac. van Dijke, Colijnsplaat 75 2. A. van Dijke, Colijnsplaat 167 3. C. Schippers, Kort gene 199 4. C. de Kam, Kamperland 215 5. W. de Vos, Kats 265 W. Wiskerke, Koiigene 344 7. Joh. v. Oeveren, Kortgene 377 8 L. Luijk, Colijnsplaat 470 9. J. v, Langeraad, Karnperi. 495 Hoogspringen dames. Ie pr. Mevr. VerburgGanzeman, 1.31 m, Sch.-Duiv. 2e pr. M. Riemens, 1.27 m, O. Zvl. 3e pr. P. Haak, 1.25 m, W. Zvl. Hoogspringen heren. Ie pr. H. v. d. Zande, 1.63 m, Sch.-D. 2e pr. K. v. Langeraad, 1.61 m, Sch.-D. 3e pr. W. d. Hamer, 1.51 m, W. Zvl. Balwerpen dames. Ie pr. A. Steendijk, 23.30 m, Sch.-D. 2e pr. M. Riemens, 21.10 m, O. Zvl. 3e pr. P. Haak. 20.60 m, W. Zvl. Kogelstoten heren. Ie pr. H. v. d. Zande, 11.70 m, Sch.-D. 2e pr. W den Hamer, 11.00 m, W. Zvl. 3e pr. K. v. Langeraad, 10.70 m, Sch.-D. Verspringen heren. Ie pr. H. v. d. Zande, 5.50 m, Sch.-D. 2e pr. K. v. Langeraad, 5.38 m, Sch.-D. 3e pr. W. den Hamer, 5.08 m, W. Zvl. Verspringen dames. Ie pr. M. Riemens, 4.07 m, O. Zvl. 2e pr. mevr." VerburgGanzeman, 3.78 m. Sch.-D. 3e pr. W. Dhont, 3.78 m, W. Zvl. 1500 m heren. Ie pr. W. den Hamer, 5 min. 15.2 sec., W. Zvl. Hel is de bedoeling om jaarlijks een provinciale ti ekkei behendigheidswed- slrijd te doen houden. Vorig jaar is hiermee een begin gemaakt. Zoals een ieder zich zal herinneren werd deze toen gehouden in Aarden burg op de laatste dag van de Z. L. M.- tentoonstellingsdagen. Deze wedstrijd droeg toen een internationaal karak ter. Voor de beste L. J. G.-er was toen tevens een wisselbeker beschik baar gesteld, welke M. Vos uit Koude- kerke wist te bemachtigen. De L. J. G. uit West. Zeeuws-Vlaan- -deren heeft die wedstrijd toen geheel verzorgd. Om dit evenement, evenals de sport dag b.v. te laten rouleren zal nu de Streek Zuid-Beveland hiervoor zorg dragen. De deelname zal beperkt zijn tot 2e pr. P. Hollebrandse, 5 min. 22.2 sec., Walch. 3e pr. T. Reijnberg, W. Zvl. 4e pr. P. Riemens, O. Zvl. 5e pr. W. Minnaart, Z.-Bev. 6e pr. F. Haak, W. Zvl. Driekamp dames. Ie pi. M. Riemens, 13 pnt. O. Zvl. 2e pr. A. Verkruijsse, 7 pnt.. W. Zvl. 3e pr. W. Dhont, 6 pnt., W. Zvl. Driekamp heren. Ie pi. H. v. d. Zande, 14 pnt.. -Sch.-D. 2e pr. W den Hamer, 12 pnt., W. Zvl. 3e pr. K. v. Langeraad, 10 pnt., Sch.-D. twee, hooguit drie man, per Streek en dan wel die candidaten die op de Streekbehendigheidswedstrijden als de besten uit de bus zijn gekomen. Ook de bezitter van de wisselbeker mag deze ten allen tijde komen verdedigen. De wedstrijd zal plaats vinden op zaterdag 3 september op het bedrijf van de heer J. Lindenbergh te 's Heer- Arendskerke. Streekbesturen worden verzocht vóór deze datum een behendigheids wedstrijd te verrijden. Nadere gegevens zoals opgeven van deelnemers, aanvangsuur enz. worden nog nader gepubliceerd. Opgave voor deze wedstrijd dient te geschieden vóór 6 augustus a.s. bij mej. T. van Boven, Poelweg IA, Goes, Tel. 01100 22776. Uitslagen: Voethal. W. Z.-VI.—'Walch. O Z-VI W. Z.-V1. O. Z.-V1.—Walch. Ie prijs W. Z.-Vl. 2e prijs Walcheren. 3e prijs O, Z.-Vl. Korf! wil. O. Z.-Vl. Sch.-Duiv. Z.-Bev.Sch.-Duiv. O. Z.-Vl.—Z.-Bev. 3—0 P 4 0—1 2- 2 4—1 0-2 le pr. Z.-Bev. 2e. pr. O. Z.-Vl. 3e pr. Sch.-Duiv. 10(1 m dames. Ie pr. A. Verkruijsse 14.9 sec.. W. Zvl. 2e pr. M. Riemens. 15.2 sec., O. Zvl, 3e piW. Dhondt, W. Zvl. 100 in heren. le pr. W. den Hamer, 12.1 sec., W. Zvl. 2e pr. H. v. d. Zande, 12.9 sec., Sch.-D. 3e pr. K. v. Langeraad, 13.2 sec., Sch.-D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4