Graszaad stoppelbewerking DE stoppelbewerking van graszaad stelt wel heel andere eisen aan die van andere ge wassen en i§ veel moeilijker uitvoerbaar Een graszaadstoppel bestaat uit een grote hoeveelheid dorre massa welke moeilijk verteert wanneer de zode in grote stukken uit elkaar wordt gehaald. De vertering zal pas een volgend jaar plaats hebben, waarvoor vocht en stikstof nodig zijn, die onttrokken worden aan de grond en dus niet beschikbaar zijn voor het nieuw gezaaide gewas. Frees de stoppel van uw gras, een waarborg voor het n age was. Wat Zeeuw s-V laander en demonstreert, wordt rijkelijk met bezoek vereerd. Het doel van deze demonstratie was niet alleen het demonstreren van een bepaald werktuig of een bepaalde ma chine, maar tevens het leggen van de na druk op de noodzakelijkheid van het goed losmaken en direct verkruimelen van de grasmat. Dit ter verkrijging van een goed kiem- bed voor het uitgevallen graszaad en de aanwezige onkruidzaden alsmede het be vorderen van een goede vertering van de stoppel- en wortelresten wat van essen tieel belang is, om het gewas graszaad als een goede voorvrucht te kunnen be titelen. 556 ZEEUWS LANDBOUWBLAD MEVENSTAAND gedichtje waren de slotwoorden van de heer J. P. de Regt, vice-voorzitter "van de Landbouwstudieclubs in Zeeuws-Vlaanderen bij de opening van de Landelijke de monstratie met werktuigen voor de graszaadstoppelbewerking, gehouden op 7 juli 1960 op het bedrijf van de heer C. M. Quaak te IJzendijke. Menige bezoeker zal na de demonstratie met bo vengenoemde uitspraak zeker hebben ingestemd. De demonstratie werd gehouden op een betrekkelijk kort gemaaide geheel dichtgelopen gras zaadstoppel (3-jarige veldbeemd). De grond bestaat voor 40% uit afslibbare delen en was zeer droog. Aan het verslag dat namens de beoordelingscommissie door de heer J. Scheele van de R.L.V.D. voor Zeeuws-Vlaanderen te Axel werd samengesteld, ontlenen wij het volgende: EISEN STOPPELBEWERKING Noodzakelijk is daarom, dat na de oogst van het graszaad" een juiste bewerking zo vlug mo gelijk wordt uitgevoerd, opdat de vertering van de zode nog in hetzelfde najaar plaats heeft. De onttrekking van vocht en stikstof is dan geen bezwaar, daar er nog geen nieuw gewas gezaaid is. Na de vertering komt de onttrokken stikstof weer terug aan de grond. Voor een vlugge ver tering is het noodzakelijk, dat de zode zeer fijn wordt gemaakt en voldoende met losse grond wordt gemengd. In hoeverre de zode fijn ge- maakt moet worden is nog een vraag. Hierover zijn nog te weinig ervaringen om daar richt lijnen voor aan te geven. Bij de beoordeling van het werk van de frezen is er daarom van uitge gaan, dat de zode uit niet teveel grove brokjes mag bestaan. De werktuigen, welke op de landbouwbedrijven voorkomen zoals ploeg, cultivator (triltand) schijvenegge en schijvenploeg geven als resul taat, dat men de zode wel meer of minder kan losmaken maar niet voldoende fijn en met losse grond vermengd krijgt. Een ieder heeft op de demonstratie kunnen waarnemen dat diverse bewerkingen na elkaar met triltandcultivator en schijvenegge uitgevoerd, nog niet eens voldoende waren om de zode los te maken, terwijl van een vermenging met losse grond helemaal geen spra ke was. Na één of meerdere van deze bewerkin gen moest de frees er toch weer aan te pas ko men, om de zode voldoende fijn en met losse grond vermengd te krijgen en leverde ook dan een minder goed resultaat op. liet enige en juiste advies, gegrond op de ervaringen bij de demonstratie, is: voer de eerste en eventueel tweede bewerking van de graszaadstoppel uit met een frees en met niets anders. Hierna kunnen dan de volgende bewerkingen met andere werktuigen worden uitgevoerd. De kosten van het frezen zullen door een betere ontwikkeling van het volgende gewas dubbel en dwars betaald worden. I>E VERSCHILLENDE FREZEN liET was dan ook zeer juist gezien van de organisatoren om bij deze demonstratie de nadruk te laten leggen op de frezen en de ver schillen tussen de£e eens nader te bekijken. Een achttal van deze machines hebben er gedemon streerd. De frezen kunnen in het algemeen in de vol gende groepen worden ingedeeld: Een overzicht van het demonstratie'errein. a. Getrokken of aangebouwde m.achines. Een aangebouwde machine heeft het voordeel, dat de wendbaarheid beter is en dat het op diepte houden, wanneer dit nodig is, via de hef inrichting geregeld kan worden. b. Machines met directe- of indirecte aandrij ving. Bij de machines met directe aandrijving ont breken kettingen en heeft de aandrijving op het midden van de freesas plaats. Op deze plaats kunnen geen messen aangebracht wor den, waardoor bij de bewerking een strookje zode blijft staan. Bij indirecte aandrijving wordt de freesas van de zijkant van de machine aangedreven. Over de gehele lengte van de freesas zijn dan ook messen aangebracht. c. Machines met gebogen messen of haakse m,essen (bladen). Haakse messen, bladen genoemd, vragen meer vermogen van de trekker. Ze geven ech ter het voordeel, dat de zode beter los wordt gemaakt terwijl het fijn slaan veel intensiever is. Waarschijnlijk zullen bladen meer aan slij tage onderhevig zijn. Naast deze drie verschilpunten komen er ma chines voor welke in verstek werken. De ma chine hangt dan niet midden achter de trekker, hetgeen voorkomt bij geringere werkbreedtes. De wielen van de trekker lopen dan over het onbe werkte deel wat tot voordeel kan hebben dat de machine beter op de juiste diepte blijft. Sommige aanbouwmachines zijn uitgerust met sloffen (sleepijzers), andere met steunwielen. Tijdens de demonstratie leek ons het laatste beter. Deze wielen lopen over de grond; sloffen slepen wel eens wat grond voor zich uit. Ook die nen de machines voldoende voor- en achterover te stellen zijn. De schermkap of een gedeelte daarvan moet verstelbaar zijn. Dit alles kan noodzakelijk zijn, naar gelang de omstandig heden, in verband met de hoeveelheid losge maakte grond welke mee terug naar voren wordt geslingerd. RIJSNELHEID EN TOERENTAL AM naast al het voorgaande goed werk te kun- nen leveren is het van het allergrootste be lang, dat de rijsnelheid en de toeren van de freesas juist op elkaar zijn afgestemd. Bij een laag toerental van de freesas en een wat hoge rijsnelheid is de haplengte per mes te groot, waardoor de zode onvoldoende wordt fijngesla- gen. De juiste combinatie trekker-frees is dus zeer belangrijk. In het algemeen kan het zo gesteld worden, dat de freesas een 200 toeren per minuut moet maken en de trekker bij vol toerental van de motor niet sneller mag rijden dan 1 a 1% km/ uur. Kan de trekker deze lage snelheid niet ha len dan is het mogelijk, dat op de freesmachine andere tandwielen aangebracht worden waardoor de freesas een hoger toerental krijgt. Men be denke dat dit extra vermogen van de trekker vereist Bij een normaal toerental van de freesas en een werkbreedte van meer dan 1.50 m zal de trekksr, wil men goed werk leveren, zeker een vermogen moeten hebben van 50 a 60 pk. Zijn de omstandigheden waaronder men moet wer ken ongunstig, b.v. zeer harde grond, dichte zode en veel dood materiaal, dan verdient het aan beveling de bewerking tweemaal uit te voeren. De eerste maal ondiep (3 a 4 cm) waarbij de zode alleen wordt st.uk geslagen en de tweede maal wat dieper ter vermenging van zode en grond. De acht freesmachines zullen we in het kort in volgorde behandelen. Howard Rotavator. Werkbreedte 1.50 m. ANBOUWMACHINE met bladen en zijaan- drijving, voorzien van slof en steunwiel. Toeren freesas 250, minuut. Bij een rijsnelheid van 1 km/uur werd in één bewerking zeer goed werk geleverd. Bij 1.7 km/uur bleven wat zode plakjes over. Over het algemeen zeer goed werk. C'ultlrotor K. R. 160. Werkbreedte 1.60 m. AANBOUWMACHINE met bladen en zijaan drijving, voorzien van twee sloffen. Freesas maakte 170 toeren/min. De rijsnelheid bedroeg 1% km/uur. Bij de eerste bewerking werd de zode wat onregelmatig fijn gemaakt bij een werkdiepte van 5 a 6 cm. Na de tweede bewer king was het geleverde werk zeer goed. Massey-Ferguson. Werkbreedte 1.50 m. AANBOUWMACHINE met bladen en zijaan drijving, voorzien van slof en loopwiel. Rij snelheid 2.3 km/uur en toeren freesas 200/min. In één bewerking was de zode niet voldoende fijn gemaakt, maar na de tweede bewerking was het geleverde werk zeer goed. Eberhardt R. K. 470. Werkbreedte 1.80 m. GETROKKEN machine met bladen en directe aandrijving, voorzien van twee loopwielen. Rijsnelheid 1% km/uur, toeren freesas 170/min. In het midden van het bewerkte deel was de zode 15 cm niet losgemaakt, terwijl door de wat onvaste gang van de machine hier en daar aan de een of andere kant van het bewerkte deel eveneens de zode onvoldoende was losgewerkt. Het losgemaakte deel was wat onregelmatig fijn geslagen. Ook na de tweede bewerking was de zode niet voor 100% los, alhoewel de verkruime ling van de zode heel wat beter was dan bij de eerste bewerking. Is de grond niet zo hard of de zode niet zo dicht, dan zal het losmaken waar schijnlijk aanmerkelijk beter zijn. Agrotiller. Werkbreedte 1.25 m. DEZE aangebouwde machine met bladen werkte in verstek en was voorzien van zij aandrijving en ondersteund met twee sloffen. Vorm en plaatsing van deze sloffen gaven naar onze mening wat gemakkelijk aanleiding tot het ophopen van losse grond voor de slof, waardoor de machine een wat onregelmatige dieptegang verkreeg. De rijsnelheid bedroeg 1.9 km/uur en de frees had 200 toeren per minuut, De wat hoge rijsnelheid was aanleiding dat bij de eerste maal bewerken de zode niet voldoende werd verkrui meld. Na de tweede bewerking was het werk goed. Krone R. E. 2. Werkbreedte 1.25 m. AANBOUWMACHINE met bladen, welke in verstek werkte en voorzien was van zijaan drijving en ondersteund door twee sloffen. Rij snelheid 2 km/uur. Toerental freesas 195/min. De eerste bewerking werd uitgevoerd op een diepte van 2% a 3 cm, waarbij de zode goed werd losgemaakt, maar er te weinig losse grond voor kwam. Dit laatste werd goedgemaakt bij de 2e bewerking toen de werkdiepte 5 a 6 cm bedroeg. Het was zeer juist gezien de voornoemde werk- diepten aldus te kiezen, waardoor met een be trekkelijk lichte trekker van goed 35 pk zeer goed werk werd geleverd. Trekkerwielen en sloffen liepen op het niet bewerkte gedeelte. Van dit merk zijn ook zwaardere en bredere machines verkrijgbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8