De Thoolse Fokveedag M ADO 555 DE RENTABILITEIT VAN* HOOI VENTILATIE BIJMENGING VAN INLANDSE TARWE ZATFRDAG 23 JULI 196 0 IN een ten geleide van de catalogus voor de op S juli in Poortvliet gehouden Thoolse fokvee dag maakten we reeds gewag van gunstige vooruitzichten voor de rundveefokkerij in dit deel van Zeeland. De meer dan 30 inzenders van rundvee hebben met een 130-tal getoonde dieren laten zien dat zij op weg zijn een veestapel van aanmerkelijk betere kwaliteit op te bouwen. Een toenemende animo voor beter fokvee dat op een goede gebruikswaarde kan bogen, tekende zich in de rubrieken melkvee bij een vrij groot aantal goede exemplaren af, welke met eerste prijzen werden bekroond. De kwaliteitsverbetering was bij het jongvee heel duidelijk. In het bijzonder vormden verschil lende uit Friesland aangekochte fokvaarzen van hoogwaardige afstamming in exterieur en type een aanwinst waarmede de kern van melk- en fokvee reeds in de nabije toekomst kan worden versterkt en uitgebreid. En dit laatste heeft de thans in ontwikkeling zijnde rundveeteelt in Tho- len nodig, aangezien de selectiemogelijkheden in het aanwezige melkveebestand niet groot genoeg zijn. Dat voor een succesvolle, fokkerij gebruik moet worden gemaakt van zeer goede stieren is een eerste vereiste. Het in Tholen aanwezige stieren materiaal is hiertoe van onvoldoende gehalte. Men zal de oplossing van de stierenkeuze dienen te vinden in de K. I.-vereniging en de organisatie van het centrale K. I.-station in Zèeland. Indivi duele selectie van de bij het vrouwelijke dier best passende stieren verdient alle aandacht en kan ook in landelijk verband door aanwending van diepvries-sperma van goed fokkende K. I.-stieren toepassing vinden. In dit verband spreken vvë de wens uit dat de inmiddels door de K. I.-vereniging Tholen aangekochte nieuwe stier, waarvan exte rieur en afstamming een verbetering inhouden, na de noodzakelijke keuring op geschiktheid voor K. I., een versterking van de K. I.-vereniging en de fokkerij zal betekenen. De op de fokveedag getoonde stieren konden het niet tot eerste prijzen brengen. Bij de 12 ja rigen behaalde Scout van Zonnestein, eig. M. Anthonisse, Poortvliet een 2a prijs, gevolgd door Kaatje's Wodan 3 van L. W. de Rijke te Tholen (2b). Het vrouwelijk jongvee was met 55 dieren goed vertegenwoordigd. In de rubr. kalveren, geb. 1-1 tot l-3-'60 behaalde Betsy van Joh. Akkermans te St. Annaland de 1ste prijs (goed gelijnd type, kon ster ker in schouderaansluiting en benen), voorts werden 2 tweede en één 3e prijs toegekend. De pinken, geb. 1-7 t/m 31-12-'59 vormden een vrij goede rubriek, met dieren van ruim voldoende kwaliteit in Geertje's Jeltje van M. Anthonisse (la. pr.) en Bontje 4 (v. Amadis Hollander) van D. J. Polderman, Oud-Vossemeer (lb. pr.). De middenmoot bevatte 5 dieren met 2de prijzen, gevolgd door 2 derde prijzen. De rubriek vaarzen, geb. 1-1 tot l-7-'59, bestond uit een grote kollektie van in doorsnee voldoende gehalte maar wat weinig uniform. Dé kopgroep was goed, met 4 eerste prijzen. De la. prijs ging naar Anna (v. Dr. Lente's Verwachting) van J. P. Kloet, St. Maartensdijk, een behangen vaars van goed type, maar rriinder sterke achterbenen; lb. Marjetta van C. Dorst, Stavenisse; lc. Sonja (v. Blitsaerd Knaap) van J. L. Fase, Poortvliet; ld. Jeltje K 50 van C. W. van Dalen, Tholen. Er werden in deze rubriek zes tweede en vier derde prijzen toegekend. In de rubriek kallvaarzen, geb. 1-5 t/m 31-12-'58, dongen 16 dieren mee. De kopgroep bevatte enkele beste vaarzen terwijl de kollektie als geheel wat meer eenvormigheid, liet zien dan de rubriek jongere vaarzen, la. Adèle van Veldzicht (v. Mercedes), van C. L. Geluk ert Zn,. St. Maartensdijk, een evenredig gebouwde en sterke vaars die even meer adel kon hebben, goed 'zij-aanzicht, kruis kon vlakker; lb. Jannie (v. Rotterda Sikkema 89) malse diepe vaars van beste ontwikkeling, achterbenen onvoldoende droog; lc. Geeske 5 (v. Markus F. R. S.) een Friese vaars met toekomst, van M. van Ast te Poortvliet, in adel de beste, iets gedrukt in de bovenhand, ge volgd door ld. Hiltje 19 (v. eveneens Markus) van dezelfde eigenaar, correct van type met goede ver houdingen, minder krachtige achterbenen. De 2de prijsgroep omvatte vijf dieren van redelijk soort, gevolgd door acht derde prijzen. De rubriek oudere kalfvaarzen, geb. vóór 1 mei 1958, was minder regelmatig maar met enkele uit blinkers. De la. prijs was voor Etje 1 (v. Tabe F. R. S.) van M. van Ast. Deze behaalde met dit dier het kampioenschap van de kalfvaarzen. Etje heeft veel adel, is gesloten en diep van bouw met. harmonische verhoudingen; de achterbenen zijn, voldoende sterk maar iets sabèlbenig. Ze werd gevolgd door Trijntje 8 van M. H. van Oorschot, Tholen, eveneens van goed type, beenstand wat minder sterk', welk dier reserve kampioene werd; lc. Greetje (v. Sjoerd) van W. A. de Wilde, Poortvliet, typisch, kruis iets hellend; ld. Dora 58, F. R. S., van Gebr. Noom, St. Maartensdijk; best behangen, iets weke bovenhand. De koeien werden in zes leeftijdsrubrieken gekeurd, waarvan de 1ste kalfskoeien waren gesplitst. De jongste dieren, geb. na l-l-'57 vormden een vlot goede rubriek met twee heel goede kopnummers, la. Nelly, van J. M. F. Goorden, Oud-Vossemeer, even redig gebouwd produktietype, met goed uier, voor hand wat enkel; lb. Beb van C. Giljam, best soort met kwaliteitsuier, ribben wat weinig gewelfd. Deze dieren werden gevolgd door twee tweede en twee derde prijzen. De rubriek 1ste kalfskoeien, gebr. vóór 1 juli 1957, bevatte tien dieren. De la. prijs was voor de adelijke melkvaars Corrie (v. Rudolf) van W. A. de Wilde, die als jonge koe. na zware con currentie, reserve-kampioene van de melkgevende koeien werd. Dit dier heeft een uitstekende afwer king in exterieur met een goed gevormd kwaliteits uier. Gezien haar op goede Friese bloedlijnen steu nende afstamming een koe met toekomst. De lb. prijs in haar rubriek ging naar Jeltje 49, van C. Bevelander te Poortvliet, ook van goed type. even minder sterk in de bovenhand; lc. Klaaske 10 F. R. S.. van M. H. van Oorschot; ld. Tonriy 23, van A. L. Hage, St. Maartensdijk. Na deze goede kopgroep volgden vier tweede en twee derde prijzen. De tweede kalfskoeien waren minder uniform, goede melkkoeien maar met nogal bemerkingen op uiervorm. Een kopgroep van vijf bruikbare dieren met eerste prijzen werd opgesteld; la. Maartebloem 114, F. R. S., van C. Giljam. Scherpenisse, een koe met goede ribdiepte en melktekenen, in de bo venhand en het kruis wat weinig gevuld; lb. Trijn tje 7 (v. Butenmoark Juweel) van J. L. Fase; lc. Rintje 117, F. R. S., van J. L. Fase; ld. Lenie (v. Minke's Paul Sikkema) van P. J. Goorden, Oud- Vossemeer; le. Bertha 106, van A. Klippel en Zn., Stavenisse; lf. Geertje's Lucie (v. Rott. Sikkema 114) van M. Anthonisse. Voorts werden zes tweede en twee derde prijzen toegekend. In de rubriek 3e kalfskoeien werden drie eerste, vier tweede en drie derde prijzen toegekend met als kwalificatie: goede klasse met zeer goede kopnum mers. De la. prjjs was voor de oud-kampioene (1959) Driesum 10 (v. Sjouke) van C. Giljam, Scherpenisse, (goed type .met dito uier, kon breder in de boven hand); lb. Sonja van M. Anthonisse, Poortvliet; lc. Dora, van G. A. de Hond, Tholen. De kampioenkoe kwam uit de rubriek van de 4e kalfskoeien. Dit was Gerrie 1 van A. Klippel en Zn, die haar onderscheiding als oud-kampioene 1957 in prima conditie wist te prolongeren. Een fraai type met beste ribdiepte en krachtige bovenhand. Ze wordt gesierd door een goed ontwikkeld uier van goede kwaliteit met enige bemerking op de speen- stand. De lb. prijs in haar klasse was voor Rooske van J. J. v. d. Zande, Tholen; lc. Cathalijnhof's Willemke 43 van C. L. Geluk en Znj ld. Willy van J. J. v. d. Zande; le. Maartje 34 van dezelfde eigenaar. Een verdienstelijke kollektie eerste prijzen, gevolgd door vijf tweede en drie derde prijzen. De oudere koeien waren wat onregelmatig in maat en type, met toch wel goede gebruiksdieren; la. de oud-kampioene 1958 Aafje 15, van J. J. v. d. Zande (fijn en sterk gelijnd type) met best uier, iets arm gespierd; lb. Trijntje 12. van ir. M. A. Geuze, Poort vliet; lc. Marjetta, van M. Anthonisse, gevolgd door zes tweede en vier derde prijzen. Aan de verzwaarde eisen voor de produktieklasse voldeden een 7-tal koeien. Kampioene in deze prestatieklasse werd Jikke 8, van J. P. Kloet, St. Maartensdijk met de volgende opbrengsten in 3 op eenvolgende iactatieperioden 3.7 4760 kg melk met 4.03 vet in 314 dagen 4.7 5373 kg melk met 4.00 vet in 307 dagen 5.8 6317 kg melk met 4.07 vet in 320 dagen De rangschikking was verder: 2.) Matzen 98, van J. L. Fase; 3.) Maartje 34, van J. J. v. d. Zande; 4.) Bontje 1, van D. J. Polderman; 5.) Cath. Willemke 43, van C. L. Geluk en Zn; 6.) Selma 3, van P. Bur gers, Poortvliet; 7-> Adèle v. d. Meidoorn, van C. L. Geluk en Zn. Voor de gr oepskeu ringen was in voldoende mate ingeschreven. De gewenste uniformiteit werd echter niet altijd voldoende bereikt. Een verdienstelijke lste prijs werd behaald door J. J. v. d. Zande met een voldoende eenvormige bedrijfskollektie van vijf melkvormige koeien. In de rubriek bedrijfsgroepen van drie koeien viel de hoogste eer toe aan L. J. Fase met de goed bij elkaar passende Trijntje 7, Mina 4 en Matzen 98 (la. pr.), op de voet gevolgd door het trio Driesum 10, Maartebloem 114 en Beb van C. Giljam. In de rubriek bedrijfsgroepen van drie vaarzen boekte M. van Ast goede resultaten met een 2-tal uniforme groepen opgebouwd, uit goedsoortige die ren waarmede resp. een la. en lb.-prijs werd be haald. De groep van W. A. de Wilde waarin de re serve-kampioene van de kdeien (Corrie) met twee vaarzen (waarvan één van minder kwaliteit) stond opgesteld werd met een lc. prijs als derde geplaatst. Gelet op de kwaliteit was het aantal inzendingen (9 groepen) in de rubriek koeien met twee directe afstammelingen te groot. De uniformiteit waaruit de fokwaarde móet blijken was in doorsnee te gering. Er werden nog drie eerste prijzen toegekend waar bij de jury haar goede wil toonde; la. Trijntje 12, Adv. is de ideale tarwe voor de boer die wil maaidorsen met behoud van kwaliteit met haar dochters Trientje 2 en 3, van ir. M. A. Geuze, een groep met een doelmatig gebouwde en in exterieur minder fraai afgewerkte moeder, met twee dochters van de stier Amadis Hollander, waar van één nogal wat minder in exterieur dan de moe der. Een lb. pr. behaalde C. P. de Hond, Oud-Vosse- .rneer, met Cato en twee dochters, die als geheel minder uniform waren; lc. werd geplaatst Cath. Wil lemke 43 met een vaars en een stier van C. L. Geluk en Zn. De fokgroepen (zelfgefokt) van drie stuks vrouwe lijk rundvee van één bedrijf maakten een goede beurt. Een la. prijs behaalde het trio Dora-Bles-Mad- die, van G. A. de Hond, Tholen, dat een passend! geheel met voldoende individuele kwaliteit liet zien. De lb. prijs was voor J. J. v. d. Zande met de koeien Rooske-Bontje en Bertha, een vrij uniforme groep van behoorlijk gehalte. Samenvattend kunnen we zeggen dat de Thoolse veehouders door goede voorbereiding van hun in zendingen fokdieren ook aan toilet en wijze van voorbrengen wordt meer zorg besteed, al geldt dit nog niet voor allen!! van hun fokveedag iets goeds hebben gemaakt. Een en ander zal stellig in positieve zin mede werken aan de verdere opbouw van de rundvèeteelt in dit gebied. De goede samenwerking met. de paarden- er* .scha penfokkers op deze toondag heeft zijn nut meer dan bewezen. Er was „voor elck wat wils", waarbij de geslaagde wedstrijd in handmelken, de kalveropfok- wedstrijd en het waardige slot van de dressuur eri springnummers van de Thoolse ruiters het nuttige en aangename verenigden en velen, ondanks het drei gende weer, hebben geboeid. Al met al een gelukwens ten volle waard! Ir. W. L. HARMSEN, Rijksvee teeltèonsulent voor Zeeland. J'ublikatie nr. 11 van het P.A. W. te Wapeningen door J. Grijpstra (L.E.Ij en ir. T. T. Wind en dr. R. A. de Widt (P.A. W.) HE hooiventilatie is een belangrijk middel om het weerrisico te beperken. De toepassing maakt echter meestal ingrijpende wijzigingen in de bedrijfsvoering noodzakelijk. De schrij vers hebben een onderzoek ingesteld naar de technische en economische aspecten van de hooiventilatie. Het bleek dat door hooiventilatie niet alleen een belangrijk beter produkt werd verkregen, maar dat ook meer hooi per ha werd gewonnen. De verliezen op het veld en bij bewaring zijn namelijk veel geringer dan bij de conventionele hooiwinningsmethode. Bovendien kan men met een geringer aantal arbeidsuren volstaan. Voor de drie meest voorkomende systemen van hooi bergen, n.l. berging op zolders, in een buiten- berg of een tas in de schuur en in twee of drie tassen in de schuur, zijn de ventilatiekosten be groot. In het eerstgenoemde geval lagen de kos ten vrij veel hoger dan bij de andere systemen. Op de bedrijven waar het hooi in één tas of in een buitenberg was opgeslagen waren de venti latiekosten lager dan op de bedrijven waar het hooi in twee of drie tassen werd bewaard. De schrijvers komen uiteindelijk tot de conclusie dat koudeluchtventilatie rendabel op de bedrij ven kan worden aangewend. Warme-luchtven- tilatie is pas rendabel wanneer er meer dan 40 ton hooi wordt gewonnen. Hierbij is uitgegaan van de veronderstelling dat de betere hooikwa- liteit en de grotere kwaliteit volledig in het bedrijf kunnen worden aangewend en dat broei zelden voorkwam. Bestelling van deze publikatie kan geschieden door overschrijving van 1,op giro 966643 t.n.v. het P. A. W. te Wageningen. IN de vorige bestuursvergadering was het I Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten in princijbe akkoord gegaan met het uitgangspunt de verplichte bijmenging op 35 te stellen en eerst in september a.s. het bijmen gingspercentage definitief vast té stellen, reke ning houdende met de kwaliteit en dé kwantiteit van de komende oogst, waarbij het aanvaarden van een percentage van 40 voor het komende oogstjaar doch ook een lager percentage dan 35 geenszins zou zijn uitgesloten. HE Directeur-Generaal van de Voedselvoor- U ziening heeft aan het bestuur van het pro duktschap bericht, dat hij zich niet zonder meer kon verenigen met het door dit bestuur inge nomen standpunt. Gezien de te verwachten omvang van de komende tarwe-oogst is de Directeur-Generaal van mening, dat er op dit moment geen reden is te veronderstellen dat voor het komende oogstjaar het bijmengings percentage lager zou moeten zijn dan het thans geldende van 40. Het bestuur van het produkt schap heeft in zijn vergadering van 7 juli zijn vorig uitgangspunt bekrachtigd en zal dus op deze aangelegenheid in de september-vergadering terugkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7