Zomerbeplanting van aardbeien Het planten van glasaardbeien 553 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 3 JULI 136# DE zomerbeplanting van aardbeien is de laatste jaren in ons gewest sterk naar voren gekomen. Het is een werkzaamheid, welke nu weer onze volle aandacht vraagt. Van jaar tot jaar zijn de resultaten met de zomerbeplanting van aardbeien nogal verschillend, maar door al de jaren heen hebben we gezien, dat het van belang is vroeg te planten. Rassen, zoals Regina en Macfhereauch's Frühernte, dienen vóór 1 augustus geplant te zijn. Nu moeten we daar direct aan toevoegen, dat de weersomstandigheden bij dit werk een grote rol spelen. Het beste kan men planten bij regenachtig en donker weer. De planten zullen dan weer vlug gaan groeien, en dat hebben ze nodig om het volgend jaar een zo groot mogelijke oogst te kunnen geven. De laatste weken zijn de weersomstandigheden over het algemeen gunstig geweest voor het planten en wanneer dit zo blijft is er geen bezwaar om dit werk ook werkelijk vroeg uit te voeren. Bij de grondbewerking voor de zomeraanplant van aardbeien worden dikwijls fouten gemaakt. Veel planten zijn het vorig jaar mislukt, omdat de grond teveel was losgemaakt en te sterk uitdroogde. Het beste is het om het onkruid van het betreffende perceel weg te schoffelen en dan te gaan planten. Dus niet eerst ploegen of frezen, want dan is het ge vaar van uitdrogen veel te groot en dat zal gaan ten koste van de plant, en dus van de oogst van het volgend jaar. DE RASSENKEUZE EEN van de eerste vragen, welke beantwoord moeten worden, wanneer het gaat om de zomerbeplanting, zijn die van de rassenkeuze. Nu moeten we er direct aan toevoegen dat dit geen eenvoudige zaak is. Vorige week heeft U in deze rubriek kunnen lezen over de ervaringen met de aardbeien in het afgelopen seizoen. Nu is het zó, dat een slecht jaar nog geen slechte eeuw maakt, en in verband hiermede willen we toch zeker het ras Regina niet afschrijven. Het blijft altijd nog een van de rassen, welke voor onze bedrijven het meest geschikt is, vooral ook, om dat het vroeg komt en dat is zeer gunstig in verband met de werkverdeling welke op de be drijven met kleinfruit zulk een grote rol speelt. De Regina is immers reeds ver geruimd op het moment dat de frambozen komen en dat is toch wel erg belangrijk. Een ander ras, dat een goede beurt heeft ge maakt in 1960, is de Talisman. We zouden echter willen waarschuwen tegen een te ongebreidelde uitbreiding van de teelt van dit ras, want het is een ras waarmee we terecht moeten komen op de markt voor verse consumptie. De Talisman heeft vele goede eigenschappen, maar een bezwaar is dat ze niet of zeer moeilijk zonder dop geplukt kan worden Bij uitbreiding van de teeit van dit ras dient men dat zeker wel te bedenken. Ook is in jaren met veel regen de Talisman gevoelig voor botrytis. ^AT dat betreft lijkt het ons toe, dat het nieuwe ras Red Gauntlet gunstiger perspectieven biedt. Dit ras is eveneens zeer vruchtbaar en heeft bovendien minder last van botrytis, terwijl het ook behoorlijk zonder dop geplukt kan worden. Verder .willen we zeker bij de rassen, die waard zijn om geplant te worden in de komende weken, de Senga Sengana niet overslaan. In een korte tijd heeft dit ras een snelle opgang te zien ge geven en het wil ons voorkomen, dat de Zeeuwse telers er goed aan zullen doen hun aandacht te richten op deze aardbei, welke zo bijzonder ge schikt is voor de fabrieken. We zagen dit jaar opnieuw dat voor de Sen- gana 25 tot 30 cent per kg meer werd betaald dan voor de Jucunda en de kilo-opbrengst van dit ras is belangrijk groter dan van de Jucunda. Het is een gezonde groeier. Er zij» echter ook nadelen van te noemen en dat is de grote gevoeligheid voor botrytis. In jaren waarin deze plaag veel voorkomt, zal de Sengana er in zeer sterke mate door worden aangetast en men zal dan dikwijls moeten spuiten tegen dit vruchtrot om een goed resultaat te behalen. On danks dat, zijn we echter van mening dat de Sen gana een zeer goede vervanger is van de Jucunda. welke het toch eigenlijk niet meer doet in onze aardbeien centra. We hebben nog niet genoemd de Macliereauch's Frühernte. In streken waar men vlug last heeft van nachtvorst en op kalkrijke grond zal de teelt van dit ras betere resultaten geven, dan die van Regina. Voor meerjarige teelt en op slempige grond kan men het beter houden op de Regina. HET PLANTEN. IN dit artikel over de zomerbeplanting van aard beien mogen tenslotte enkele opmerkingen over het planten zelf. zeker niet ontbreken. We hebben reeds gezegd dat de planten rond 1 augus tus in de grond dienen te zitten. Van groot belang is voorts, dat het donker en regenachtig weer is. Dat heeft men echter niet voor het uitzoeken en daarom is het beschikken over een regeninstalla- ti wel erg belangrijk. De planten mogen vooral niet te diep worden gezet. Het hart van de plant moet in elk geval vrij blijven. Het planten moet ook nauwkeurig gebeu ren want een onnauwkeurige planter kan veel bederven. De plantafstand is afhankelijk van het ras. Voor de rassen Sengana, Talisman en Red Gauntlet, geplant op goede aardbeiengrond, kan een af stand van 8090 cm x 3035 cm worden aange houden. Voor Regina kan een afstand van 70 x 30 cm worden aangehouden, evenals voor Mach. Frü hernte. Aan de bestrijding van ziekten bij de pas ge plante aardbeien moet veel zorg worden besteed, terwijl het ook belangrijk is dat de grond tijdig goed los wordt gewerkt, opdat de planten zo goed mogelijk kunnen gaan groeien. Dit losschoffelen van de grond dient, zeker de eerste keer, met de hand te gebeuren. Meer en meer komen we in de tijd van het jaar, welke met recht „de vakantietijd" wordt genoemd. Voor grote groepen mensen is dat een tijd waarop men hoopt en waarnaar men verlangt. Hiervoor wordt gespaard. Dat is ook geen wonder, wanneer men week in week uit hetzelfde, dikwijls eentonige werk moet doen. Dan is het te begrijpen dat men er eens echt uit wil, dat men vrij wil zijn en met zijn gezin wil genieten van de vrije natuur. Dan is men biy, dat men de drukke stad eens een poosje vaar wel kan zeggen. Deze groep geniet dan ook meestal het meest van de vakantie. Zij genieten er dikwijls méér van dan degenen, die een dikke bankrekening hebben en van de vakantie altijd een „Tour de France" maken en van de ene stad naar de andere jakke ren met hun snelle wagens. Zij genieten er méér van dan de groepen van uitgaanders, die liet ge vaar op de weg vergroten en dikwijls onder de ochtend niet slaapmiddelen naar bed gaan om de volgende dag de race weer voort te zetten, als het kan in een nog sneller tempo, want men wil in korte tijd een groot deel van de wereld afreizen en dat kan in deze tijd, maar het gaat ten koste van de mens, als het niet met overleg gebeurt. Deze ma nier van vakantie-besteding kan ons enkel maar vermoeten en rusteloos maken. EN nu komt deze week de vraag: Hoe staat heft met ons? Hebben wij nog vakantie nodig? Of is dat iets van de nieuwe tijd zoals er zoveel din gen zijn, die onze ouders en voorouders niet ge kend hebben? Zij werkten van de vroege maandag ochtend tot de late zaterdagavond en ook dikwijls op de zondag en vakantie was voor boer en tuinder niet weggelegd. Een onderwijzer, die vakantie had, werd in die tijd voor een nietsnut aangezien. Die kon niet mee praten als er gespreken werd over werken. Nu krijgt iedereen vakantie en nog vakantiegeld er bij! Alleen de zelfstandigen met een eigen bedrijf moe ten hun vakantie nemen en als ze vakantiegeld willen hebben moeten ze het uit hun privé-kas ne men. Voor de grote bedrijven en voor de grote zelfstandige ondernemer gaat dat wel. Hun In-drijf zal er niet onder lijden, waaneer uit de kas een post vakantiegeld genomen wordt, en tijdens hint afwezigheid gaat de zaak gewoon voort onder lei ding van de bedrijfsleider of voorman. Zij kunnen dus gemakkelijk weg gaan en ze kunnen iu hun vakantie bet nuttige met hei aangename verenigen en gaan kijken hoe de bedrijfsvoering is in ander'': landen en ze kunnen kijken of daar dingen zijn, die ze ook voor hun bedrijf kunnen gebruiken. Veel moeilijker ligt de zaak voor de kleine zelf standige, die alleen werkt of met weinig perso. neel. Zij kunnen zeer moeilijk weg van hun be drijf. Alles is ingeschakeld in het werkproces, zelfs vrouw en kinderen doen hieraan mee. De teelten volgen elkaar op in een grote regelmaat en al de zorg, welke daaraan is verbonden, is voor die klei ne zelfstandige. Het gevaar is groot dat velen van hen niet denken aan vakantie, laat staan dat ze zich er enige moeite voor zouden getroosten om het. te nemen. Het is voor hen niet weggelegd. Ze moe ten bij hun bedrijf zijn en velen denken dat het niet anders kan. R™ ,ke[en h*?ben we in deze rubriek een pleidooi gevoerd voor uitbreiding menint 1iin de tuinbouwcentra van ons gewest. Nog steeds zijn we de ^1 men knmm tnt'«■tK teelt in onze provincie mogelijkheden liggen maar dan om ™en redeliik kwantum ™tb'eidin°rvan het areaal want thans is de oppervlakte te gering om een redelijk kwantum op de veilingen bijeen te brengen. J)EZE week willen we daar nog een keer op wijzen en we hopen dat men daardoor tot uitbreiding van deze teelt zal komen. We schrij- ben daar thans over omdat het nu tijd is om de grond klaar te maken voor de nieuw aan te leg gen bakaardbei-percelen. In de adviezen voor kleinfruitkvvekers afkomstig van het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Goes werden hierover verschillende wenken gegeven, welke we graag door willen geven. Er wordt op gewezen dat bijtijds de drainbui- zen gelegd moeten worden opdat de grond nog voldoende kan zakken. De buizen worden zó ge legd dat de onderkant daarvan 15 tot 18 cm onder het oppervlak komt te liggen. De zwaarte van de grond zal de diepteligging bepalen. Hoe lichter de grond, hoe oppervlakkiger de buizen gelegd snoeten worden. Gewoonlijk worden hiervoor kraagloze buizen gebruikt van 5 cnp. doorsnee. Deze worden aangebracht in de lengterichting van de bak. Een snelle hergroei van de planten is beslist gewenst. Het is daarom aan te bevelen dit door middel van turfstrooisel of tuinturf, door de grond gemengd, te bevorderen. De aanleg van de bakaardbeien moet rond 5 augustus plaats vin den. Uitgegaan dient te worden van het aller beste plantgoed, zodat alle planten ook volledig vrucht kunnen gaan dragen. Indien slechts één plant per raam door ziekte of dergelijke uitvalt, betekent dit reeds een oogstdepressie van plm. 8 procent. Daarom dient ook vóór het uitplanten van bakaardbeiden, de grond ontsmet te worden. Dit ontsmetten dient om aantasting door grond- insekten, zoals emelten, ritnaalden en larven van lasnuittorren te voorkomen. Aangeraden wordt hiertegen een grondbehandeling toe te passen met 2 kg aldrin-stuif of 0,2 liter aldrin- vloeibaar per are. Deze aldrin wordt over het gehele perceel verdeeld en licht ingewerkt. Tenslotte vermelden we nog dat per raam ge woonlijk 12 planten worden uitgezet. Juist deze groep is het echter, welke liet meeste gebrek heeft aan vakantie, zonder dat ze het wel licht zelf beseffen. Ze worden de slaaf van hun bedrijf en ze gunnen zich geen moment rust of ont spanning. Ze hebben geen andere belangstelling dan hun bedrijf. In deze gecompliceerde, haastige tijd hebben we echter allemaal vakantie nodig, zonder uitzondering. We moeten eens een ogenblik uitgetild worden uit alle zorgen en beslommeringen en u zult later moeten erkennen, dat liet geen verluierde tijd is geweest, maar dat het heerlijke dagen waren die nieuwe moed en kracht hebben geschonken om de schouders weer onder uw eigen bedrijf te zet ten. Tot degene, die denkt dat hij geen vakantie kan nemen, zouden we willen zeggen „probeer het eens, begin er eens aan. In het begin maar voor een kor te tijd en u zult zien, dat er een grote waarheid schuilt in hetgeen we hierboven schreven." Overigens is dat niets nieuws, want in het boek Prediker lezen we reeds dat het voortreffelijk is te eten en te drinken en het goede te genieten bij afi het zwoegen waarmee Iemand zich aftobt onder de zon gedurende de weinige dagen van zijn leven, die God hem schenkt. Daar horen ook bij de genoe gens van een welbestede vakantie. We wensen u die van harte toe in de komende weken. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5