LEVENSVERZEKERING DE PEELAND-RALLY APOLLO BONUS 561 JAARVERGADERING L. J. G. STAND VAN DE FRUITGEWASSEN OP 9 JULI 1960 KORTE WENKEN xtA de regenval van de laatste dagen zijn er weer boeren, die zeggendat ze te veel gras hebben. Dit kan toch niet! Er is altijd wel een goede bestemming te vinden voor overtollig gras. Vraagt hooien te veel arbeid, dan kan dit gras mgekuüd worden met de kneusmachine. In de w-inter verlaagt een grasprodukt in belangrijke mate de krachtvoer rekening. ui) ZATERDAG 23 JULI 1960 TR EKK ER BEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD Al l). SCHOUWEN- DüIVELAND. Deze wedstrijd die 9 juni op de voor malige ijsbaan van Zierikzee verreden werd en gerekend naar de weersom- standigheid goed geslaagd is. Gezien de uitslag mag men dan ook gerust zeggen dat dit parcours, dat keurig uitgezet was, door verschillende deel nemers goed verreden werd. Het maxi male aantal strafpunten bedroeg 1500. De uitslag was als volgt: 1. Hans Hanse 60 strafp. 2. Ph. Hanse 71 3. R. Klompe 93 4. J. Lievense 102 5. P. van Hattum 122 6. Ph. v. d. Velde 231 7. J. Hanse 233 8. A. Amman 292 9. A. Fierens 317 10. K. van Langeraad 400 UW NAAM GRAAG. Van een viertal lezeressen ontving ik reacties op een artikeltje dat enkele weken geleden in „De Boerenjeugd" heeft gestaan. Het was getiteld: „Het denken maakt de mannen zo moe". Het feit dat. hierop reacties kwamen bewjjst weer eens dat ons orgaan wordt gelezen. En daarover ben ik heel blij. En ik zou de reacties van de betreffende lezeressen graag plaatsen, maar daarvoor is één ding vereist. En dat is, dat ik de naam (en) van de afzender (s) behoor te weten. Niet dat deze namen in onze krant komen, maar het gaat er om dat ik als eind redacteur de verantwoording draag voor hetgeen in ons orgaan wordt ge publiceerd en daarom kan ik niets publiceren waarvan ik de herkomst niet weet. U begrijpt dit ongetwijfeld! Dus trouwe lezeressen, doe me een genoo-" i en schrijf me even een bri' l reacties zijn werkelijk tè leuk (wat krijgen wij mannen er van langs!) om niet in onze krant te komen. VAN DAMME. Streek Oost Zeeuws- Vlaanderen Onlangs hield dc L.J.G. Streek Oost Zeeuws-V la anderen haar jaar vergadering in „Het wapen van Zee land" te Zaamslag. De Streek voor zitter, de heer D. Scheele. opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. De kas werd door enkele heren in orde bevonden. Daarna bracht de sekretaresse een uitgebreid jaarver slag uit over de L.J.G.-aktiviteiten in 1959. Ze wees er daarbij op, dat er twee nieuwe wedstrijden waren georganiseerd, n.l. een behendig* heidswedstrijd en een zaaiwedstrijd. Hierna volgde de bestuursverkie zing. Het bestuur is nu als volgt samengesteld Voorzitter, de heer D. Scheele te Terneuzen; vice-voorzitter, de heer D. Jansen te Hoek; sekretaresse, mej. N. de Kubber te Zaamslag: penning meester, de heer H. Dieleman te Zaamslag en alg. adjuncte mej. A. de Mul te Zaamslag. P.R.-leden: de heer D. Scheele te Terneuzen; de heer D. Jansen te Hoek; mej. N. de Kubber te Zaam slag en mej. M. Kielman te Sluiskil. Afgevaardigde naar de streek- ploegcommissie werd de heer P. Jan sen te Hoek. De Streekvoorzitter deelde nog mee dat de provinciale sportdag zal worden gehouden aan het Westelijk Bolwerk te Terneuzen. Verder ver strekte hij nog enkele gegev ens over de training. Voor de korfbal zal zorg dragen de heer P. Riemens te Hoek en voor de voetbal de heer A. Dieleman te Hoek. De individuele nummers zal de heer D. Jansen te Hoek voor zijn rekening nemen, alsmede ook de op gave. De Streekvoorzitter nam afscheid van mej. Chr. de Feijter te Axel. Zij heeft vele jaren zitting in het Streek bestuur gehad. Zaterdag werd te Kortgene de tradi tionele Peeland-rally verreden. De L. J. G.-afdeling Noord-Beveland heeft dit jaar weer een beste beurt gemaakt, want de organisatie was zeer goed. Niet alleen was zorg gedragen voor een goed uitgezet en beslist niet tè gemakkelijk parcours (geen enkele deelnemer zon der strafpunten kregen de deel nemers een heerlijke pannekoeken- maaltijd aangeboden in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene en werd er 's avonds gezellig gedanst, maar vooral voor de organisatie van dit evenement verdienen Nico de Kater en zijn assistenten een dikke pluim. Het parcours leidde over geheel Noord-Beveland en de deelnemers konden zich ervan overtuigen, dat het „Peeland" zijn naam eer aandoet, want de suikerbieten slaan inderdaad best. Wel kon men zo nu en dan de deel nemers diep horen zuchten, omdat be paalde opdrachten tamelijk moeilijk waren. Maar 's avonds aan tafel, toen Nico de Kater de prijzen uitreikte, was er geen sprake meer van problemen en amuseerde iedereen zich opperbest. De uitslag was als volgt: strafp. 1. J. L. v. Koeveringe, Goes/C. de Jager, Wolphaartsdijk 79 AFD. IJZENDIJKE DEK L. J. G. De voorzitter opende deze vergade ring met een woord van welkom spe ciaal aan de juryleden van de zaai wedstrijd de heren J. Haak, W. de Blaeij en H. Dees. Aan de ploegwedstrijd mogen 2 af gevaardigden van de L. J. G. meedoen. Ook mag er nog een reserve L. J. G.-er aangewezen worden. Deze wedstrijd zal in samenwerking gaan met nog vele andere organisaties. De L. J. G. zou w anneer de deelname te groot zou zijn ook zelf nog een ploegwedstrijd organiseren van de Streek. De organisaties L. J. G., C. J. B. T. B. en R. K. J. B. zouden een wedstrijd organiseren voor „Het onderhoud van werktuigen". Hierbij zullen als jury optreden leden van de Oud-leerlingen Vereniging. Prijsuitreiking van de .Bonenzaai- wedstrijd. Als jury-leden waren ge kozen de heren J. Haak, W. de Blaey en H. Dees. Er waren 18 deelnemers Atn het totaal aantal punten, dat men kon be halen, was 100. No. 1 was de heer T. Rijnberg die een totaal aantal punten van 93 be haalde. H\j heeft nu de wisselbeker voor de tweede achtereenvolgende keer behaald. 2. H. Roelse 91 p. 3. W. Dekker 87 p. 4. W. de Blaey Jzn. 84 p. 5. W. Verplanke Azn. 83 p. 6. J. van Gijs 82 p. 7. D. Dekker Jzn. 81 p. S. Fr. Haak 80 p. 9. A. Luteijn 79 p. 10. B. Verkruijsse 77 p. 2. J. v. d. Velde, Nieuwerkerk 117 3. A P. Steendijk. Kamperland 121 4. B. v. Gorsel, Rilland 125 5. B. v. d. Velde, Kamperland 143 6. J. Bom, Coiynsplaat 147 7. G. Mol, Zaamslag 150 S. G. de Kater, Wissenkerke 152 9. Mej. M. v. Maldegem, 10. Kortgene 15S Z. C. van Damme, Kortgene 159 Een extra prijs werd toegekend aan de verst komende deelnemer, de heer P. R. Dijkhuis uit LuidenburgWarf- huizen (Gr.). Gedurende de afgelopen periode waren de temperaturen laag voor de tijd van het jaar. Het aantal uren zonneschijn was gering en in grote delen van het land viel een flinke hoeveelheid regen. De wind was, vooral in de kustprovincies, overwegend hard. Plaatselijk wordt nog veel last van meeldauw ondervonden. Aantastingen van spint en schurft zijn over het algemeen van wei nig betekenis. Appelen. In Limburg en Noord-Holland komt plaatselijk een sterke bladval voor. Bij Cox's Organge Pippin worden veel gescheurde vruch ten geconstateerd. De rui van dit ras blijkt in Kesteren voort te duren; ook de rui van Jona than in Noord-Brabant is nog niet afgelopen. Peren. Plaatselijk komen op de vruchten verstkringen voor. Klein-fruit. In Noord-Brabant groeien de frambozen door de grote regenval grof uit. In Zeeland werd de kwaliteit door de veel voor komende harde wind nadelig beïnvloed. \rELE bladluizen worden gedood door natuur- lijke vijanden, zoals het lieveheersbeestje en sluipwespen. Parathion doodt ook deze luizen- doder s. Wanneer een bespuiting tegen luizen ijoodzakelijk is, gebruik dan systemische midde len. De luisdodende werking van deze middelen is beter en nuttige insekten worden vrijwel niet gedood. GEPERST hooi mag nooit worden getast op los hooi dat iets eerder is binnengehaald. Het hooi onder de pakjes gaat dan sterk broeien. Geperst hooi mag niet hoger opgestapeld worden dan 3 m. Boven het hooi komt een laag stro ■waarin de waterdamp kan neerslaan. De eerste 3 weken na inschuren van geperst hooi mag hierop geen ander hooi gebracht worden. UOEWEL de levensverzekering in de eerste plaats bedoeld is om het belang van de enkeling te dienen, is het interessant om te zien welk een belangrijke plaats zij inneemt in onze nationale econo mie. Men zou het levensverzekeringsbedrijf kunnen beschouwen als een instelling voor gezamenlijk sparen. De voor de verzekeringen betaalde premies vormen dan de „inlagen" en de uitkeringen zijn de ..terugbetalingen". Omdat de premiebetalingen voorafgaan aan de uitkeringen overtreffen de „inlagen" bij een zich normaal ontwik kelend bedrijf altijd verre de „terugbetalingen". Dit verschil vormt, met de gekweekte rente, de z.g. wiskun dige reserve die dus kan worden vergeleken met het „spaarte goed" bij de spaarbanken. Zo hadden de gezamenlijke Neder landse levensverzekeringsmaat schappijen aan het eind van 1957 ter dekking van hun verplichtin gen een belegd vermogen van 6,3 miljard gld (ƒ6.300.000.000). En ieder jaar komt daar onge veer een half miljard bij. zodat het nu zeker meer dan 7 mil jard gulden bedraagt. Dit be tekent dat het levensverzeke ringsbedrijf als spaarinstituut van evenveel betekenis is als specifieke spaarinstellingen (spaarbanken en boerenleenban ken). IN ons land met zijn snel stij- gende bevolking zijn grote besparingen dringend nodig voor financiering van de woningbouw en de uitbreiding en modernise ring van bedrijven. Het ligt dan ook voor de hand dat de overheid gaarne de grota ontwikkeling van het levensver zekeringsbedrijf ziet. Dit komt o.a. tot uiting door de fiscale be palingen die vaak de verzeke ringnemer in een gunstige posi tie plaatsen. In dit verband mag ook worden opgemerkt dat de boer als ondernemer belang heeft bij het bezit van een levens verzekeringspolis omdat deze het verkrijgen van kapitaal voor uit breiding en modernisering van het eigen bedrijf vaak aanmerke lijk vergemakkelijkt. De aard van het levensverzeke ringsbedrijf brengt mee dat de polishouders vaak vele jaren lang premies betalen alvorens zij recht op een uitkering krijger.. Adv. CB-rassen zijn oogstzekere rassen! wintertarwe (roocfxadig) wintertarwe (witzadig) wintervast resistent tegen gele roest produktief CENTRAAL BUREAU UUM10H IIuil - rOJTtUS 1»S. MMllrtit Om de grote belangen van de polish ouders te beschermen heeft de regering in 1922 de wet op het levensverzekeringsbedrijf afge kondigd. In deze wet, die mede op aandringen van de levensver zekeringsmaatschappijen tot stand kwam. werd o.m. het toe zicht op het levensverzekering wezen opgedragen aan de Ver zekeringskamer. IVE Kamer is te allen tijde be voegd om bij een levensver zekeringsmaatschappij de boeken en bescheiden te controleren en zij heeft o.a. tot taak zulk een onderzoek tenminste eenmaal in de tien jaren te verrichten. Het spreekt wel vanzelf dat dit toe zicht de polishouders een extra veilig gevoel kan geven voor wat betreft de door hen aan de maat schappij toevertrouwde gelden. Het levensverzekeringbec'.rijf is dan ook terecht trots op zijn bijna spreekwoordelijke soliditeit. De Verzekeringskamer stelt ieder jaar een verslag samen waarin talrijke gegevens over het bedrijf zijn verzameld en waaraan ook de in de aanvang van dit artikel vermelde getallen zijn ontleend. Hoewel de levensverzekering maatschappijen als vrije onder nemingen uiteraard geen onno dige inmenging in hun zaken wensen, is hun verstandhouding met de Verzekeringskamer uit stekend, dank zij het begrip dat van weerszijden betoond wordt en dank zij de Wet op het Levensverzekeringsbedrijf, die de maatschappijen de vrijheid laat tot het uitstippelen van hun eigen bedrijfsbeleid. Na deze algemene inleiding zullen wij in een volgend artikel eens wat nader ingaan op het belang van de levensverzekering voor de enkeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13