Het Zuid-Bevelandse Tuinfeest LEVENSVERZEKERING 545 LJ.G.-Orkest Tholen kreeg drumstel NIEUWE BESTUURSLEDEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL ZIERIKZEE CURSUSJAAR 1959—60 co ZATERDAG 16 JULI I960 DE BOERENJEUGD ZAA WEDSTRIJD. Uitslag van de zaaiwedstrijd georga niseerd door de L. J. G. in samenwer king met de Kring Walcheren der Z.L.M. De ereprijs die de Z. L. M. voor deze wedstrijden beschikbaar heeft gesteld, werd door de voorzitter der Z. L. M., de heer A. W. Ce vaal, met enkele woorden uitgereikt aan de winnaar. De uitslag was als volgt: Behaalde punten voor Richt. Afwerk. Tot. 3. P. Maljaars, Oostkapelle 88 2. K. Poppe, Grijpskerke 88 3. A. Lampert, Biggekerke 86 4. J. Koole, St. Laurens 87 5. C, Dieleman, St. Laurens 86 6. D. Vos, Koudekerke 85 7. A. M. Ovaa, Koudekerke 85 8. M. Koole, St. Laurens 86 9. J. Hollebrandse, Koudekerke 84 10. R. Boogaard, Koudekerke 82% 82 164% Voorbereiding van een feest eist veel van iemands krachten. Dat begon al dagen vóór het eigen lijke festijn op zaterdag 30 juni zou plaats vinden. Zwoegend zaten toen 's avonds in een hutje, nu niet „op de heide", maar dit keer in de Poel, de enthousiastelingen, die een tuin feest wilden organiseren. Ze kwamen daar gewapend met scharen, papier, nietmachines en een hoop energie. We knipten, schreven en vouwden de lootjes dicht. Het leek of het hutje was veranderd in een drukkerij, voor de staatsloterij deden we vast niet onder. Wilde plannen kwamen boven. Ar tistiek verantwoord moet het zijn! Tot in de nacht werd er gezwoegd en onze harde mannenwerkers kre gen knorrende magen. Maar helaas het hutje was geen snackbar! Op ons tuinfeest moet ons dat niet gebeuren; wij willen haring, tomaat en ei. Zaterdagmiddag met een moor dende hitte werkten dezelfde enthou siastelingen aan de opmaak van de tuin. De eerste aanblik van die tuin was een zandvlakte; we wraanden ons in een woestijn. Gelukkig met behulp van vele bezems bleek onder de „Sahara" een dansvloer te liggen. „Peenetten" uit Nisse; „ruiters" uit de Poel, een „fuke" met pannen uit Krabbendijke vormden onze entou rage. Dit was 't begin van het spel; want wat is een tuinfeest zonder bloe men, zonder parasols, zonder lam pions en zonder muziek. Om acht uur schetterde de muziek en de Z.P.M.-sters en L.J.G.-ers kon den gaan zwieren tussen de lam pions. Midden onder het feestgedruis arriveerde een L.J.G.-er, alias ex-mi nister Lieftink in een open kinder wagen. Hij was dit keer vergezeld door een lieftallige chauffeuse. Nu inde hij geen belasting maar deelde met gulle hand feesthoedjes rond. Onze feestgangers werden honge rig; de haring, tomaat en ei kwa men dus goed van pas. Een flink jongmens uit het noor den des lands hield een vlotte Ameri kaanse verkoping. Nu werd het tijd om het feest te staken. Onze lam pions waarschuwden ons; ze deden dat op simpele wijze; n.l. door in brand te vliegen. Met een laatste knipoog van onze maan was het tuinfeest uit. Ondanks het zomerseizoen wordt het L. J. G.-orkest Tholen regelmatig uitgenodigd om bü feestelijke gelegen heden muzikale medewerking te ver lenen. Het optreden i.v.m. het vijfjarige be staan van Huize „Ten Anker" was nauwelijks een week geleden of men ging scheep met een groot aantal Thoolse Z. L. M.-leden naar de Delta werken en naar Rotterdam. Terwijl het prachtige schip ..Eras mus" naar de bouwput in het Haring vliet koerste, zórgde het orkest voor vrolijke klanken. Maakte het zien van de bouwput, de tocht met de boot en het prachtige weer deze dag reeds tot een onver getelijke, voor de leden van het L. J. G.-orkest ging bovendien een lang gekoesterde wens in vervulling. De „actie drumstel" werd aan boord van de „Erasmus" afgerond met een verloting. De loten „vlogen weg" en het resultaat was een plastic zak met bankbiljetten. Mede als gevolg van de gunstige reactie's die wij ontvingen naar aan leiding van onze oproep in „De Boe- renjeugd", was het thans mogelijk om tot aanschaffing, van een drumstel over te gaan. Maandag 4 juli j.l. werd het prach tige instrument voor de eerste maal gebruikt. Ruim ƒ400,heeft het in totaal gekost. Vanzelfsprekend nodigen wy U uit de nieuwe aanwinst bij een volgend optreden te komen bekijken. De leden van het L. J. G.-orkest danken alle geefsters en gevers dui zendmaal voor hun bijdrage. Onge twijfeld zal het orkest nu nog beter aan Uw aller muzikale wensen tege moet kunnen komen. De jongelui die nog geen lid zijn, die een instrument zouden willen leren bespelen of die vocaal iets presteren raden wij aan contakt op te nemen met de dirigente of met één van de leden. U bent als lid van het L. J. G.-orkest Tholen van harte welkom! L. HAGE. Bjj de onlangs gehouden vergade ring werden als bestuursleden van de afdeling Stavenisse van de L. J. G. ge kozen de heren J. Hage, P. Wesdorp en M. Neele. Het bestuur bestaat thans uit de heren P. C. J. Steendijk, L. Hage en het eerder genoemde drietal. Besloten werd voorts om ook de komende winter weer enkele cursus sen te organiseren. Gezien het feit dat aan de landbouw school te Scherpenisse een vak-oplei ding in Bloembollenteelt mogelijk zal worden, zullen deze cursussen een meer algemeen vormend karakter hebben. Zjj die hiervoor belangstelling heb ben of suggesties (ook leden van de Z. L. M.) worden verzocht per om gaand contakt op te nemen met het bestuur. H. 88 176 86 174 85 171 84 171 84% 170% 85 170 84 169 83 169 83 167 N tegenstelling tot de variaverzeke- ringen ligt het accent bij de levens verzekeringen in het persoonlijke vlak. Voor iedere candidaat liggen de mogelijk heden en de behoeften anders mede omdat bij de levensverzekering het fiscale element een belangrijke rol speelt. De levensverze keringssector is een moeilijk terrein ivaarbij gedegen en betrouwbare voor lichting van uitermate groot belang is. De stichting Zeeuws Voorlichtingsinsti tuut op Verzekeringsgebied werkt reeds sinds jaren samen met het Onderling Ver zekeringsgenootschap „De Olveh van 1879" te Den Haag. Een bijuitstek deskundige van de ..Olveh van 1879" heeft in een aantal artikelen, de levensverzekering in het algemeen en enkele vormen in het bijzoner uiteengezet. Wij plaatsen hiervan onderstaand het eerste artikel en zullen in onze volgende nummers de andere bijdragen opnemen. Red. Overgegaan van klas I naar klas II: J. van Damme, Ouwerkerk; T. v. d. Sluis, Zie- rikzee; H. v. d. Velde, Kerkwerve; L, Steenpoorte, Oosterland; Mar. Moermond. Noordwelle; K. v. d. Velde, Haamstede; J. Brouwer, Nieuwerkerk; L. de Bruine, Oosterland; P. v. d. Berge, Haamstede; P. Berrevoets, Zierikzee; M. Goudzwaard, Nieu werkerk; L. Hanse, Zierikzee; H. v. d. Berge, Brui- nisse; K. Nikerk, Oosterland; Sj. Steketee, Brui- nisse; R. Bolle, Oosterland; G. Deurlo, Haamstede; H. Dingemanse, Haamstede; B. de Jonge. Ooster land; H. Coomans, Scharendijke; W. de Valk, Nieu werkerk; T. Jonker, Haamstede; H. Dooge, Ooster land; B. Sies, Zierikzee. Niet bevorderd 6 leer., iingen. Overgegaan van klas II naar klas III: L. Kraak, Sirjansland; H. v. d. Zande. Burgh; Pv. Boogert, Bruinisse; J. Christiaanse, Zierikzee; R. Hanse, Duivendijke; Jp. v. d. Sluijs, Haamstede; - B. Goudzwaard, Haamstede; Jb. de Feiter, Renesse; ft. Ganzeman, Noqpdgouwe; Joh. Hanse, Kerk- werve; H. v. Damme, Ouwerkerk. Cursus ontijdig beëindigd 1 leerling. verzekeringsgedachte is tegenwoordig onder de Nederlandse bevolking zeer verbreid. Er zullen naar verhouding nog slechts weinig gezinnen te vinden zijn waar men niet in een of andere vorm met verzekering te maken heeft. Dit is een natuurlijk gevolg van de behoefte van de mens om zich te beschermen tegen de hem omringende gevaren. En van oudsher heeft de mens begrepen dat samenwerking met anderen het aangewezen middel.is om tot een doeltreffende bescherming van geestelijke en stoffelijke waarden te geraken. Bij de levensverzekering zo wel als bij de andere soorten verzekeringen treedt de gedach te van samenwerking sterk op de voorgrond. De grondgedachte is steeds dat men gezamenlijk de risico's draagt, die voor de enkeling te zwaar zijn. Met het ingewikkelder worden van de betrekkingen tussen de mensen neemt de behoefte aan bescherming tegen financiële risico's toe. Zo zijn bijvoorbeeld de W. A.-verzekeringen, ziekte kostenverzekering en bedrijfs schadeverzekering nog niet zo lang geleden ontstaan en tot grote ontwikkeling gekomen. De levensverzekering heeft al tijd een geheel aparte plaats in genomen. Dat komt zelfs tot uitdrukking in een afzonderlijke wet op het levensverzekeringbe. drijf waarop wij in een volgend artikel nog terug hopen te ko men. IIET is nu ongeveer 150 jaar geleden dat het verant woorde levensverzekeringbedrijf in Nederland zijn intrede deed. Met verantwoord is bedoeldge fundeerd op de levensverzeke- ringswiskunde. Wij mogen met trots vaststellen dat Nederlan ders een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van deze nog betrekkelijk jonge tak van wetenschap hebben geleverd. De namen van Johan de Witt en Chrisiaan Huygens zijn onver brekelijk met. de geschiedenis van het levensverzekerings wezen verbonden. Zij waren de eersten die (zonder het van elkaar te we ten) aangaven hoe bepaalde berekeningen in verband met leven en dood van de mens, ge maakt kunnen worden. Zoals hierboven al werd aan gegeven heeft de levensverzeke ring met ander soorten verze kering gemeen, dat zij in wezen berust op het principe van het samen dragen van risico's. Wat de enkeling niet kan, kan men gemeenschappelijk wel. Alleen daardoor is het mogelijk dat de levensverzekeringmaatschappij zonder bezwaar aanzienlijke be dragen kan uitkeren op polis sen waarvoor soms nog slechts weinig premie betaald is. Voor een juiste toepassing van de wetenschappelijke methoden waarop het bedrijf gebaseerd is, moet men de be schikking hebben over betrouw bare gegevens omtrent het sterfteverloop. Een belangrijke steun voor het bedrijf is daar om het bestaan in ons land van een goed werkende burgerlijke stand. Daardoor is het Centraal Bureau voor de Statistiek in staat om tabellen te vervaardi gen waaruit blijkt hoe de sterf tekansen zich in ons land ont wikkelen. Elke vijf jaar ver schijnen er nieuwe tabellen, waarin de resultaten van waar nemingen over de afgelopen vijf jaren zijn verwerkt. Bij het vaststellen van de premie wordt er van uitgegaan dat het sterfteverloop in de toekomst ongeveer overeen zal komen met wat in het verleden is waargenomen. AMDAT verzekeringen altijd betrekking hebben op be talingen in de toekomst, moet bij de premieberekening ook rekening worden gehouden met de invloed van de rente. Nie mand kan natuurlijk met zeker heid voorspellen hoe de rente stand in de toekomst zal zijn, zodat ook hiervoor een zo goed mogelijke schatting moet wor den gemaakt naar aanleiding van de ervaringen in het verle den en de feitelijke toestand op het moment van de berekening. Ook moet de levensverze keraar rekening houden met de aan de uitoefening van zijn be drijf verbonden kosten. Heeft men eenmaal ten aan zien van de drie elementen sterfte, rente en kosten, waaruit de premie is opgebouwd, een keuze gemaakt, dan geschiedt de berekening van de premie volgens bijzonder vernuftig op gebouwde formules die niet al_ leen bij de Nederlandse maat schappijen, maar ook interna tionaal dezelfde gedaante ver tonen. Een volgende keer hopen wij U o.a. iets te vertellen over de vlucht, die het levensverzeke ringbedrijf in Nederland geno men heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13