Het aardbeienseizoen is afgelopen 543 TUINBOUW DE RASSENL1JST VOOR FRUITGEWASSEN 1960 DURE BONEN DINGEN VAN DE WEEK De oogstverwachting hard fruit ZATERDAG 16 JULI I960 HET aard beien seizoen 1960 behoort voor onze provincie tot het verleden. Misschien komen er in de komende week nog enkele kleine partijtjes Jucunda op de veilingen, maar dat zal toer. van geen betekenis meer zijn. De aardbeienkwekers kunnen de balans en resultatenrekening van hun teelt in 1960 opmaken. Het beeld dat zij te zien zullen krijgen zal weinig opwekkend zijn. Het zat niet best met de aardbeien in Zeeland in 1960, zoals het trouwens nergens in ons land best zat met de aardbeien. GLAS A ARDBEIEN IDE kunnen de aardbeienteelt in onze provincie in drie gedeelten onderscheiden en wel in de teelt van glas-aardbeien, de vollegrondsteelt voor verse consumptie en de teelt voor de industrie. Uiteraard is daarbij de teelt voor de industrie van de meeste betekenis en dat zal ze ook moeten blijven want dit is de kurk waarop de aardbeien- teelt drijft. Ten aartzien van de glasaardbeien kunnenwe opmerken dat de kilo opbrengst over het algemeen tegengevallen is. De prijs heeft veel goed gemaakt. Plaatselijk had men schade door botrytis en meel dauw. Het kwantum glasaardbeien in Zeeland was dit jaar wat groter dan het vorig jaar, maar voor een vlotte afzet zijn er toch nog te weinig en het grote probleem dat de telers op moeten lossen is, er voor te zorgen dat er meer glas komt. We twij felen er niet aan of er zijn kansen voor deze teelt in onze provincie maar dan moet er ook een uit breiding van betekenis plaats vinden, waardoor het voor de exporteurs en grossiers de moeite waard is om naar Zeeland te komen om aardbeien te kopen. VOLLE GRONDSTEELT f|E volle grondsteelt voor verse consumptie heeft een betrekkelijk beperkte mogelijkheid. Dit jaar verliep de afzet voor dit doel vrij vlot. De aardbeien waren minder duur en dat stimuleerde de vraag. In Zeeland hebben vooral de exporteurs op België zeer grote hoeveelheden afgenomen. Bijna dagelijks waren ze aanwezig om aardbeien te kopen en vooral de Red Gauntlet en Talisman waren favoriete rassen. Dat zijn trouwens ook wel de meest geschikte rassen voor verse consumptie met in het begin van het seizoen daar nog bij de Regina. Tijdens de drukste aanvoerdagen van de Regina was de prijs van aardbeien in doosjes niet hoog maar toen het aanbod afnam steeg de prijs en uit een mededeling aan de leden van de veiling in K-apelle vernamen we dat de gemiddelde pï^s van de Talisman op deze veiling dit jaar 132,06 w;as en van de Red Gauntlet 134,47. Uit het overzicht van genoemde veiling omtrent de andere aardbeienrassen en hun aanvoer in het WELKE KASSEN PLANT U IÏE 10e Kassen lijst voor fruitgewassen 1960 uitgegeven door bet Instituut voor de veredeling van Tuinbomvgew assen is w ederom verschenen. Evenals vorige jaren geeft deze rassen lijst een schat van betrouwbare praktische ge gevens over «Ie belangrijkste" rassen van fruitgewassen. Door het raadplegen van. deze rassenlijst profiteert men van «Ie ervaringen van anderen en wordt de fruitteler in staat gesteld op onbevooroor«!eelde wijze daarvan kennis te nemen. Bekemle en mimler bekende rassen van alle fruitsoorten worden uitvoerig behandeld, terwijl een register het naslaan vergemakke lijkt. Prijs 2,per stuk te bestellen bij het f. V. T. te Wagen ingen, giro 93.54.17. VORIGE week is de aanvoer van dubbele prin- cessebonen op de Zeeuwse veilingen begonnen en deze week is deze verder toegenomen. Uiteraard weten we niet hoe de prijs zal zijn op het moment dat dit blad verschijnt maar dat de bonen vorige week en in het begin van deze week duur werden betaald is iets dat zeker is. Vorige week waren er op de veilingen van Goes, Kapelle en Krabbendijke dagaanvoeren van 5000 kg bonen en we zagen toen prijzen besteden van 1.10 tot ƒ1,60 per kg. Dat zijn zeer hoge prijzen en de telers die kon den plukken hebben er goed mee gezeten. Het waren de grossiers uit de grote steden in Holland welke de grootste afnemers waren van de Zeeuw se bonen. Nu zat het met net weer ook mee voor de prijs vorming. Het was donker en dikwijls koud weer en dat stimuleert de vraag naar dit produkt. We vernamen dat in het Westland de teelt van vroege bonen dit jaar geen succes is. De storm heeft daar grote schade veroorzaakt aan het gewas en over hei algemeen zal ei een lage oogst zijn. afgelopen seizoen, bleek dat het daarmee alles behalve goed hegft gezeten. In 1959 kwamen er op deze belangrijkste Zeeuw se aardbeienveiling 897 ton aardbeien. Dit jaar kwam men voor de voornaamste rassen aan een totaal aanbod van 498 ton. Dat is dus maar ruim de helft van het vorig jaar en toen waren er ook reeds klaagzangen omdat de aardbeienoogst tenge volge van de droogte zo slecht was. Ook dë prijs onderging ten opzichte van het vorig jaar nog een daling. Dit jaar kwam men op nóg gèen 90 cent per kg tegen het vorig jaar nog 97 cent. Als we de rassen onderling vergelijken dan zien we dat vooral de Madame Moutot een misoogst heeft gegeven. In 1959 kwam van dit ras nog 155 ton op de vei ling in Kapelle maar dit jaar kwam men niet ver der dan 48 ton. Vooral de nachtvorst van begin mei heeft dit ras veel schade toegebracht, terwijl ook het areaal afneemt. We kunnen ons voor stellen dat het na dit jaar nog verder af zal nemen. Gezien de teeltuitkomsten van de laatste jaren kan het wel spoedig zo zijn dat we geen Madame Moutot meer hebben in Zeeland. Ook de Jucunda verliest in belangrijke mate ter rein. ïn 1959 kwam van dit ras nog 275 ton op da veiling maar dit jaar kwam men slechts aan 102 ton. De Regina heeft ondanks alles een betere beurt gemaakt en was ook het afgelopen jaar weer verreweg het belangrijkste ras in Kapelle. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer hiervan 299 ton en dit jaar kwam er 183 ton, BIJ elkaar genomen tonen deze cijfers duidelijk aan dat het niet best zat met de aardbeien in Kapelle en omgeving in het afgelopen seizoen. Uiteraard zal het in de andere aardbeiencentra van ons land en van onze provincie, vrijwel gelijk hebben gelegen. Overal is de opbrengst tegen gevallen. Dat verklaart ook de gestegen prijs vanaf het midden van het seizoen. Hoi prijsvebjoop is namelijk geheel anders ge weest dan de deskundigen hadden verwacht. Men rekende op een lage prijs en op de mo gelijkheid van doordraai van betekenis tegen een prijs van 45 cent per kg. De prijs kwam ge middeld bijna aan het dubbele en doordraai kwam praktisch niet voor. Opnieuw een bewijs dat het zeer moeilijk is het afzetverloop te voorspellen. Wel vragen we ons af wat het prïjsverloop geweest zou zijn wanneer er werke lijk een grote aardbeienoogst was geweest. HET OUDE GEWAS DE aardbeienkweker staat op het ogenblik voor de vraag wat hij moet doen met het oude ge was. Het is nodig om perceel voor perceel na te gaan hoe de resultaten het afgelopen jaar zijn ge weest, en mankeert er wat aan de planten dan zal men het verstandigst doen om ze op te ruimen. Men kan beter radicaal een versleten perceel op ruimen dan er mee voort sukkelen. Het belang biervan wordt gelukkig door de meeste aardbeien- telers érkend en men handelt ook dienovereen komstig. Er zullen echter ook percelen zijn die waard zijn om te blijven liggen. In de eerste plaats moet daar aandacht aan worden besteed want het zijn die percelen die het volgend jaar een oogst moeten geven. Vooral is het belangrijk dat het onkruid uit de percelen wordt verwijderd. Tijdens de pluktijd heeft men hieraan weinig aandacht ge schonken en er zijn veel percelen welke een gron dige opknapbeurt dringend nodig hebben. Verder is het goed om enkele bespuitingen uit te voeren ter bestrijding en voorkoming van luis, aardbeienmijt, meeldauw en bladvlekkenziekte. Uit ervaring weet men dat juist na de pluk de aan tasting van mijt het allerergste kan zijn. Tegen de mijtaantasting kan men spuiten met 0,2 endrin, of 0.25 Vc Kelthane of 0,3 c/o thiodaan. Zoals men weet zijn er rassen welke nog een na-oogst kunnen geven. Endrin mag men enkel toepassen op die rassen waar dit niet het geval is. Thiodaan mag men spuiten tot 6 weken voor de oogst en kelthane tot 2 weken voor de oogst. Als men het aardbeienperceel op wil ruimen kan men het beste dit zo vlug mogelijk doen. Men kan dan nog een nateelt op het aardbeienland toepas sen, waarbij we in het bijzonder denken aan bonen of bloemkool. Verder vraagt ook bet aanplanten van nieuwe percelen de aandacht. Dit is echter een zaak apart waar we in de loop der komende welden nader aandacht aan hopen te schenken. |\E afgelopen week werden we bepaald bij bet „Congo-drama", dat zich afspeelt in het zich vrijmakende zwarte werelddeel. Aan dit «barna zijn vele konsekwenties verbonden voor al wat blank van huid is en Europeaan. We weten allen wat zich heeft afgespeeld in het voormalig Ned. Indië. Het heeft er alles van weg dat het in Afrika en met name in «Ie Congo, de zelfde weg op gaat. En terwijl er in de wijde wereld veel beroering is en alles kookt en bruist, terwijl er geïntrigeerd en gespioneerd wordt, wordt in ons eigen landje de „toto" uitgevochten met een élan alsof ons geluk en onze welvaart er van afhangt. Maar de fruitkweker, en zeker de kleinfruit- kweker, heeft op het ogenblik geen tij<l om zich druk te maken over dat alles. Hij is bezig met «Ie oogst en We kennen er velen die nergens anders tijd voor hebben. Die zelfs «Ie kranten niet in kijken in deze dagen. De oogst betekent voor de klein- fruitkweker het leven, zijn bestaan. Het bepaalt zijn toekomst. „De frambozenslag" heeft baar hoogtepunt bereikt. Een enorme drukte bracht het met zich mee «lie duizenden en duizemlen doosjes te vullen. Meestal zijn het kleine perceeltjes waar op ze worden geteeld. Bij bet oogsten gaan de frambozen in kleine kratjes en in kleine doosjes maar als alles bijeengebracht is op de centrale plaats, op «1e veiling, «tan wordt het een hoeveel heid van vele tientallen tonnen per dag. Zware vrachtwagens met aanhangwagen moeten er aan te pas komen om «le heerlijke vruchten te vervoe ren naar «le plaats van Instemming. De „doosjes" maken een goede beurt dit jaar als men ze ver gelijkt met <fe prijs welke voor het vat wordt be- taaferi. Men ziet weer een keer dat de kwaliteit altijd beter wordt betaald en «lat meerdere is voor de kweker als beloning van zijn meerdere moeite en zorg. D«' ro«ie bessen komen in een groot kwantum op «1e veiling en ze maken een betere beurt dan «le aardbeien en de frambozen. Men ziet weer een keer dat spreiding van «le teelten gewenst is. Er is altij«l wel iets «lat het „<t«>et". Dit zien we op bet ogenblik ook weer aan «le dubbele princesse- boueii welke duur werden verkocht. Zelfs nu de aanvoer tóch wel van enige betekenis gaat wor den, is «Ie prijs nog hoog. Zonder twijfel zal «Ie prijs in de komende weken dalen maar als men reeds geprofiteerd heeft van «le „primeur-prijs" «fan beeft men «lat toch in elk geval weer binnen. Zo zal er zeker van onze telers veel gevergd worden om vroeg met goe«le kwaliteit en ook met een beho«>rlijk kwantum aan «le markt te komen. Wie de „gele trui" kan veroveren is zeker meer dan seconden of minuten voor op zijn collega's welke altijd rustig aan doen alsof er geen concur- .rerende collega's zijn in binnen, en buitenland. We leven in alle opzichten in een haastige, spannende wereld. Ook «1e tuinbouw moet zich hierbij aan passen, Dat vraagt «le gehele mens met al zijn energie en doorzettingsvermogen. Toch moet men oppassen «lat gel«l en be«lrijf niet alles is. Daarover graag «le volgende week. ■trORIGE week hebben we opgenomen de r ooffstramingen van hard fruit zoals deze is berekend met als basis de standcijfers van de rijkstuinbouwconsulentschappen. Uiteraard zijn het schattingen welke worden gemaakt en de ervaring heeft geleerd dat het dikwijls anders is uitgekomen dan deze schat tingen deden vermoeden. Dat komt duidelijk uit wanneer we oogstra- mingen van voorgaande jaren vergelijken met de uiteindelijke opbrengsten van het betreffende jaar Dan zien we merkwaardige verschillen. In 1958 b.v. werd omstreeks half juni de verwachting uitgesproken dat de appeloogst een grootte zou bereiken van 330 ton en de uiteindelijke Neder landse appeloogst werd in dat jaar 383 miljoen kg. Het vorig jaar werd de verwachting uitgespro ken dat op basis van de standcijfers, de appel- produktie 277 miljoen kilo groot zou worden en het werd 325 miljoen kg. Dit jaar heeft men een raming van 310 mil joen kg. appelen en dgt zou neer kunnen komen op een produktie van rond 350 miljoen kilo, w-at meer is dan het vorig jaar. We vermelden deze cijfers om aan te tonen dat men altijd voorzichtig moet zijn met het hante ren van algemene verwachtingscijfers. Overigens willen we er ook graag van uitgaan dat de oogst- raming, zoals deze wordt gegeven door de direc tie tuinbouw van het ministerie van Landbouw, zo serieus mogelijk wordt opgezet. Dat men daar bij voorzichtig te werk gaat hebben de ervarin gen van voorgaande jaren geleerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11