RADIO ZITDAGEN m Goed nieuws voor de bezitters van een combine Uitbreidingsplannen biervliet middelburg Zitdagen Boekhoud- bureau yekzeki:ringsinsti,ujngeN der z. l. m. goes: Iedere dinsdag op het Landbouwhuisi ZEEUWS U AND BO IWBLAD Verzekeringszaken ||ET Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. heeft in haar vergadering van 16 juni 1960 het voorstel van de Uitvoerende Kommissie, betreffende het verzekeren van combines, goedgekeurd. Dit be tekent, dat vanaf genoemd tijdstip de leden van de Noord Brabantse Mij van Landbouw en de Z. L. M hun zelfrijdende- en/of getrokken combine bij de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. kunnen verzekeren tegen W. A. risiko's of op all riskkondities. Tot nu toe konden de leden van voornoemde organisaties wel hun auto, tractor, motorrijwiel en/of bromfiets bij de Onderlinge tegen de beken de gunstige voorwaarden en zeer lage premie tarieven verzekeren. De Uitvoerende Kommissie DEMONSTRATIES OP THOLEN VOOR het tuinbouw- en gemengde bedrijf is mechanisatie van zeer grote betekenis. De teelt van tuinbouwgewassen is meestal zeer arbeidsintensief. Arbeidskrachten zijn in bepaalde perioden schaars en duur. Bovendien is het van het grootste.belang, dat de werkzaamheden op het juiste moment worden uitgevoerd. Om de telers een indruk te geven welke werk zaamheden zoal mechanisch kunnen worden uit gevoerd, zal er door grondgebruikers, die reeds eerder een trekker hebben gekocht, een demon statie worden gegeven met hun trekkers en werk tuigen. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Streekverbeteringscommissie voor Tholende Zeeuwse Groentetelersvereniging en de Bedrijfs- studiegroep voor Tholen en St. Philipsland. Deze demonstratie zal worden gehouden op dinsdag 12 juli a.s. Te St. Anna land begint de demonstratie om 9 uur op een perceel land van de heer J. L. Goede- gebure, dat gelegen is achter de Veiling. Te St. Maartensdijk begint de demonstratie des middags om 2 uur op een perceel land van de heer A. L. Hage, „Reigersberg", gelegen aan de weg naar Stavenisse. Er zal gedemonstreerd worden met een kleine vierwielige trekker en met enkele tweewielige trekkers. Aan deze trekkers zullen diverse werk tuigen worden gekoppeld, bijvoorbeeld ploeg, frees, cultivator, plantmachine, aardappellichter, enz. Op iedere plaats zal een circa 3 uur durende demonstratie worden gegeven waarbij de assisten ten van de Rijkstand- en Tuinbouwvoorlichtings- diensten aanwezig zullen ^ijn. Gaarne wekken wij belanghebbenden op deze demonstratie bij de wonen waar getoond wordt dat het werk in het klein land- en tuinbouwbedrijf zoveel vlotter en gemakkelijker kan worden uitge voerd. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor de gehele gemeente, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 22 juni 1960, kunnen be langhebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Vanaf 24 juni 1960, gedurende vier weken, lig gen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage twee ontwerpen voor partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak met de bij behorende bebouwingsvoorschriften. De partiële herziening betreft het gebied ten zuidwesten van de Seisweg en ten zuiden van het kanaal door Walcheren. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indie nen. ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schiingeniann. Redactie en Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—2345-2346. Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen. was echter de eerste jaren, gezien het financiële draagvlak van dé maatschappij, wat huiverig om kapitale machines als een combine in de verzeke ring op te nemen. Gezien echter de gunstige ont wikkeling van de maatschappij en de steeds gro tere aandrang van de zijde der leden heeft de Uit voerende Kommissie gemeend het verzekeren van combines niet langer te moeten uitstellen. Voor de leden is dit ongetwijfeld goed nieuws. Immers in de eerste plaats behoeven zij hun combine niet meer elders te verzekeren en in de 2e plaats krij gen de leden de kans hun combine op zeer voor delige kondities te verzekeren. ÏJE W. A. premie zal bij een dekking van 500.000 u per gebeurtenis ƒ13,75 bedragen. Wil men de comoine tevens tegen eigen schade (kasko) ver zekeren dan komt er 5 premie per ƒ1000 ver zekerde waarde bij. Een combine met een ^catalogusprijs van b.y. 25.000 zal op all riskbasis gedekt, derhalve een premie vergen van ƒ13,75 plus (ƒ5 x 25» is 138,75. Voor een combine van 20.000 bedraagt de all riskpremie 13,75 5 x 20) is 113,75. Aan de hand van deze twee voorbeelden zal ieder lid de premie voor zijn combine kunnen bepalen. Vaststaat, dat bovenstaande tarieven zeer voor delig zijn, evenals voor de andere motorvoertuigen. Bovendien wordt nog korting gegeven voor scha devrij rijden, beginnende met 10 na 1 jaar en opklimmend tot 30 -% na 5 schadevrije jaren. Alle gewenste inlichtingen over deze nieuwe verzeke ring zijn verkrijgbaar bij onze vertegenwoordigers en op het Landbouwhuis te Goes. Ongetwijfeld zul len de combine-bezitters weten wat hun te doen staat. de L. PRAKTIJKCURSUS betreffende het trekken, hokken en schelven van vlas ap verzoek van diverse belanghebbenden uit de vlasindustrie zal omstreeks me dio juli in Zeeuws-Vlaanderen op het per ceel van de heer De puis bij Axel een cursus plaats vinden betreffende het trekken, hok ken en schelven van vlas. Aan deze cursus zijn geen kosten verbonden (reis- en verblijfkosten wórden vergoed), terwijl deze cursus bestemd is voor allen, die met het practische werk betreffende het oogsten van vlas te maken hebben. Algemeen is-men van oordeel, dat er aan de voorlichting voor het oogsten van vlas en de wijze waarop dit doorgaans geschiedt, nog wel een en ander ontbreekt. Zij, die belangstelling hebben voor deze cursus, kunnen zich tot uiterlijk 12 juli a.s. opgeven bij de Consulent voor de Vezelge wassen, Bornse steeg 53, Wageningen (te!. 083763845). De Consulent voor de Vezelgewassen, Ir. J. C. FRIEDERICH. RUILVERKAVELING KLEVERSKERKE (in voorbereiding) CT\E voorbereidingscommissie voor de -ruilver- '-LJ kaveling Kleverskerke zal op dinsdag 12 juli a.s. des avonds 7 uur in het Verenigingsge bouw te Arnemuiden een voorlichtingsvergade ring houden. Toegang voor alle belanghebbenden. Inlichtingen zullen o.a. worden gegeven over 'de mogelijkheid tot verplaatsing van bedrijven naar de IJsselmeerpoldersbedrijfsvergroting en de procedure van de stemming. Dinsdag 12 juli a.s., 12.20ƒ2.30 uur, Hilversum I Met medewerking van ir. P. A. Schippers van de Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Drente zal een vraaggesprek worden uitgezonden over de kwaliteitsverbetering van aardappelen. De uitzending wordt besloten met enkele flitsen van de 7 juli gehouden demonstratie van öogst- werktuigen door de Limburgse Fruittelersorgani- satie te Roermond. Vrijdag 15 juli a.s,, 12.20^-12.30. uur, Hilversum I Door de heer A. Leever van het Rijkslandbouw- consulentschap voor Oost-Overijssel, zal de teelt van snijmais worden behandeld. WISSENKERKE: Woensdag 13 juli in ho tel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 13 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 14 juli in hotel ..Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 14 juli in hotel „De Eendracht". DE STREEKVERBETERINGS COMMISSIE KOEWACHT EN OMSTREKEN GEÏNSTALLEERD Woensdagmiddag 29 juni 1960 is te Koewacht de streekverbeteringskommissie voor dit gebied door de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de Provin ciale Raad voor de Landbouwvoorlichting, officieel geïnstalleerd. In zijn openingswoord kon de voorzitter van de streekverbeteringskommissie, de heer C. J. Ver- cauteren, een groot aantal belangstellenden verwelkomen, die voor deze plechtigheid in hotel Zelandia waren bijeengekomen. Namens het Ministerie van Landbouw werd op deze bijeenkomst het woord gevoerd door ir. J. M. A. Penders, inspekteur van de landbouw voorlichting. In zijn betoog, waarin hij een algemene beschouwing gaf over het streekver- beteringswerk, wees de heer Penders op het grote belang van de initiatieven der streekbewoners. De veranderingen, die in de komende periode tot stand gebracht zullen worden, moeten gedragen worden door de streek om zodoende het rendement van de beschikbare gelden en het profijt voor de bewoners van de streek zo groot mogelijk te maken. Met vermelding van enige gegevens betreffende het gebied nam daarna de Rijkslandbouwconsu- lent voor Zeeuws-Vlaanderen, ir. J. A. H. Hae- nen, enkele problemen van deze streek in nadere beschouwing. Het streekverbeteringsgebied, dat ten zuiden van Axel Hulst langs de grens is gelegen, heeft een totale oppervlakte van 4700 ha. Meer dan de helft van de 350 bedrijven in het gebied heeft een bedrijfsgrootte van kleiner dan 10 ha. Doordat de vlas verwerkende industrie sterk aan betekenis heeft verloren, zijn moeilijkheden op Let gebied van de arbeidsvoorziening ont staan. Op de mogelijkheden, die in dit verband een verdere ontwikkeling van de tuinbouw zou kunnen bieden, werd door verschillende sprekers de aandacht gevestigd. Grotere economische mogelijkheden voor het landbouwbedrijf liggen er in de richting van het gemengde bedrijfstype. De heer Haenen wees op het feit dat door de bedrijfsstijl in dit gebied, die veel overeenkomst vertoont met die in de akkerbouwgebieden, men niet die resultaten behaald, die op deze grond soort en onder de omstandigheden van deze streek mogelijk zijn. Men hoopt met de in het kader van de streek- verbetering geboden mogelijkheden van inten sieve voorlichting op landbouwtechnisch, so ciaal-economisch en huishoudelijk gebied en met verbetering van de produktie-omstandigheden door middel van een ruilverkaveling, waarvoor de aanvraag door de drie landbouworgnisaties reeds is ingediend, zoals de voorzitter van de streekverbeteringscommissie meedeelde, de pro blemen van -deze streek in de komende jaren dichter bij een oplossing te brengen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP YERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLIC"H TINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. b.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEE: Donderdag 14 juli in hotel „Huis van Nassau" van 11—13 uur (de heer Van Burg). Komt hier met uw vragen, op het gebied van Landbóuw-Risico, motoivoertuigenverzekering. etc. Alle. gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt.-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 2