eekoverzicht Noteringen UIT EEN acfieim wwj^ee/rsoee van 3RAM m d7SLIKH0EK ZATERDAG 9 J II E T I960 ca» In de week van 27 juni tot en met 2 juli 1960 bleef de binnenlandse graanmarkt kalm gestemd met wei nig zaken. De inlandse zomergerst werd slechts zeer beperkt aangeboden en voor disponibele partijen konden weer iets hogere prezen gemaakt worden. Op de nieuwe oogst augustus/september-levering werden op het onveranderde prijsniveau geen zaken gerapporteerd. Van de inlandse roggemarkt zijn geen bijzonderheden te melden. Zowel voor directe levering als voor de nieuwe oog9t levering sept.- dec. bood deze markt een verlaten beeld. De inland se havermarkt gaf weinig verandering te zien, hoe wel de Groninger beursnotering hoger afkwam. Dit waarschijnlijk als gevolg van enige dekkingsvraag voor de juli-contracten, aangezien de vraag voor directe levering beperkt bleef. Op de nieuwe oogst levering sept.-dec. werden op een onveranderd prjjs- niyeau enkele zaken gerapporteerd, dochWerder lag ook dit artikel* verlaten in de markt. Als geheel sloot de binnenlandse graanmarkt in een rustig4 stemming met weinig zaken. In groene erwten én schokkers ging de afgelopen week weinig om tegen onveranderde prijzen. Karwjjzaad en blauwmaan- zaad zijn goed prijshoudend gestemd zonder zaken van betekenis. DE PEULVRUCHTEN EN ZADEXMARKT. Hierover vallen weinig bizondérheden mede te delen. Wel is het aanbod tengevolge van de ver anderde weersomstandigheden schaars geworden, waardoor de handel een vaster aanzien heeft ge kregen. Op de zadenmarkt is het wat maanzaad aangaat nog steeds zeer moeilijk op enigszins lonende prijzen tot zaken te komen. Bruto notering basis franko Rotterdam: Groene erwten 3 ƒ46; nieuwe oogst. ƒ48. Schokkers 3 ƒ47,50; nieuwe oogst ƒ51,50. Maanzaad exportkwaliteit 131. Karwijzaad exportkwaliteit 152. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht van 30 juni6 juli 1960 verstrekt door de firma G. de Vries Zonen, N.V. te Amsterdam, voor Zeeland: Goes, tel. 011003594. Alhoewel de omzet nog beperkt blijft bleek er toch wat meer animo te zijn terwijl ook het prijsniveau wat hoger kwam te liggen maar de laatste beurst|ag weer terugliep nar de oorspronkelijke notering. 'Deze week was er een omzet van 133 contracten (1195 ton) tegen de vorige week 95 contracten. OONSl MPTIE-A ARDAPPELEN. Eigenheimers 35/hierin kwam nog geen enkele transactie tot stand, terwijl er geen wijziging is ge komen in de grote verschillen tussen de laat- en biedprijzen. Bintje 35: voor October werden enige zaken ge daan op 12,terwijl november opende op 12,20 en daarna opliep tot 12,50 om te sluiten op 12, december noteerde 12,40. april zette in op 15,20 en liep geleidelijk omhoog tot 15,70 en zelfs 15,80, maar zakte later weer in tot 15,10 met een slui tingsnotering van 15,20. BEURSBERICHT MARKT GOES 5 JULI 1960. HOOI. De prijs voor lucernehooi, geperst uit de ruiter bedroeg 95100 per ton. Weidehooi deed 80 85 pér ton. VLAS. Vlas werd verkocht voor 1500—1800 per ha, met alle werk voor rekening van koper. EIEREN. Voor de eieren kan een prijs van ƒ1,96—ƒ2 per kg worden verkregen. FRITTAFZET 29 JUNI—5 JULI 1960 Bij de aardbeien zonder dop was de Jucunda het ras waarvan nog enige aanvoer was. De noteringen schommelden van 7485 cent, met dinsdag een op leving, toen deden de inmiddels gecombineerd aan geboden I en II van 91—95 cent per kg. In doos werden Talisman verhandeld van 35—55 cent voor I en van 3040 cent voor II. De frambozenaanvoer was op vrijdag en maandag vooral vrij groot, doch bereikte niet meer het kwan tum van maandag 27 juni. De prijzen waren stabiel, I in krat werd geveild voor 90—104 cent per kg, II liep van 78—90 cent. Export was er naar België, terwijl ook een partij per vliegtuig werd verzonden naar^ Zweden. Los in krat deden de prijzen van 56—59 cent, hiervan werd geëxporteerd naar West- Duitsland en Frankrijk. Van rode bessen werden flinke hoeveelheden ge veild, tot 22 ton per dag per veiling. De prijzen hier voor trokken aan, voor het binnenland en export werden prijzen besteed van 75—100 cent per kg de fabrieken betaalden van 69—76 cent per kg. Van zwarte bessen werden dinsdag iets grotere hoeveelheden geveild, in Goes een kwantum van 2800 kg. De prijzen waren voor I van 245—249, voor II dikwijls met teveel bessen en welke nog niet vol doende zwart waren), van 218237 cent. Rijpe kruisbessen deden van 70—86 cent per kg. Kersen noteerden: I n Markiezen 150—177 120—135 Zoete Morellen 105123 85102 Inspecteur Löhnis 140150 85126 Klerken 160—170 95—120 GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam waren maandag de officieuze noteringen per 100 kg vor voedergra- nen, kippegerst naar kwaliteit tot 28,25 en voor haver, ongepunte, op monster, tot 25,75. Peul vruchten franco Rotterdam noteerden voor groene erwten op monster tot ƒ41,50. Voor schokkers op monster werd tot ƒ43,betaald. Het Produktschap voor Granen-, Zaden- en Peul vruchten maakt bekend dat gerekend te zijn inge gaan op maandag 4 juli I960 des middags om 17 uur de monopolieheffing bij de import van voertarwe tot nader order is vastgesteld op 2 *per 100 kg. MARKTBERICHTEN VLAS. Naar de „Vlasbode" van 30 juni 1960 uit Kortrijk meldt staat het thans onbetwistbaar vast dat de vlas- groei tengevolge van de zware regens tijdens de bloeiperiode* en het 'af rijpen 2\vare schade opgei open heeft. De gunstige kentering in de weersomstandig heden zal de verminking beperken zonder op ener- lei wijze de aangelichte schade te beperken. Men stelt op sommige percelen snelle toename vast van het afsterven van het vlas, hetgeen in uitzonderlijke gevallen tot een compleet waardeverlies van de par tijen aanleiding geeft. Deskundigen noemen de ziek te „Fusarium lini". Ook andere ziekten worden waargenomen waarvan de „Vlasbode" o.m. noemt „dode Harrel" en het „verbruinen". In Kortrijk zijn de vlassers de mening toegedaan dat meer dan de helft van het winningsgebied aan vlas door het legeren beschadigd is, terwijl 10 a 20 om verschillende redenen zoals ziekte, onvol doende stengellengte enz. tot de laagste kwaliteiten behoort. De strovlashandel beperkt zich tot selectioneren alleen het beste van de vlasoogst wordt gekocht met uiteenlopende prijzen naar gelang de stand van het gewas. Voor de massa van hetgeen te velde staat oordelen de vlassers dat prijzen tussen 2 en 2.25 Fr. per kg een gangbare marktwaarde zullen zijn. De handel in zaad en kaf is zonder betekenis, ter wijl de vlasvezel-markt lusteloos en verlaten is. Voor wat betreft Dundee schrijft de „Vlasbode", dat de markt kalm blijft met in het algemeen gelijk blijvende prijzen. Het prijsniveau van vlaslint is on vast. Voor Kortrjjks vlas in A-kwaliteit geldt een prijs van 1?0 pond sterling voor onmiddelijke leve ring. Er is geen wijziging in de prijzen van Rus sisch vlas en de Russische autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat zij slechts kleine partijen sla- netz kan aanbieden voor levering le helft 1960 ge baseerd op een prijs van 162 voor no. 11. De weersomstandigheden in Rusland zijn niet gunstig, tengevolge van een droogte in sommige streken zo als sedert 1928 niet meer is voorgekomen. Rotterdam. In het algemeen blijven de verwach tingen voor de nieuwe oogst gunstig. Behoudens enkele zware buien, die tot gevolg gehad hebben, dat plaatselijk in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Hol land het vlas gelegerd is, blijven de weersomstandig heden uitstekend. Indien het vlas goed overkomt, is er kwantitatief van deze vlasoogst veel te ver wachten. In België en Frankrijk is de schade door de regens toegebracht groter dan in ons land. Vooi- vlas van oude oogst is geen belangstelling meer. De handel te velde is eveneens zeer- kalm. Men hoort verschillende prijzen noemen. Aangezien bij de no teringen zelden de voorwaarden genoemd worden, is het moeilijk op dit moment prijzen te geven, die gemaakt zijn. VEEMARKT 's-HERTOG EN BOSCH. Op de markt van woensdag werden aangevoerd 7392 stuks vee, De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ6751275; Guiste koeien 650—965; Kalfvaarzen 880—1265; Klam- vaarzen 685—890;Guiste vaarzen f625^-f850; Pinken 435—ƒ.640; Graskalveren ƒ300—ƒ475; Nuchtere kalveren voor fok- en mesterij ƒ75—ƒ220; Weideschapen ƒ50—ƒ75; Ooien met lammeren f105 —ƒ180; Drachtige zeugen ƒ220—ƒ285; Lopers ƒ55 ƒ68; Biggen 35ƒ48, alles per stuk. Slachtrunderen:aanvoer 725 stuks. Extra kwal. ƒ3,30—ƒ3,45; le kwal. ƒ3,05—ƒ3,25; 2e kwal. 2,70 2,95; 3e kwal. ƒ2,55—ƒ2.70; Vette stieren ƒ2,90 —ƒ3,15; Worstkoeien ƒ2,40- ƒ2,55, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kwal. ƒ2,702,95; idem 2e kw. 2,30—2,60; idem 3e kw. ƒ1,85—ƒ2,20; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,40ƒ1,75; Slachtvarkens ƒ1,36 ƒ1,50; Slachtzeugen le kw. ƒ1,12ƒ1,22; idem 2e kw. 1,021,10, alles per kg lev. gew. Vette schapen ƒ75ƒ125; Zuiglammeren ƒ50 90; Nuchtere slachtkalveren 5575, alles'p. st. ten, maer toen we den lesten dag wig reeën uut Parijs em me ollebei gezeit tegen den Eifeltoren in de varte „au revoir" tot weerziens, want wat ebben we der genoten, gezien en ok geleerd. Toch was sen we wee blië toen we ankwammen in Zeeland want, waer is waer, zo as et klokje tuus tikt, tikt et nergens. 5 juli. UOOR we op reis gaan met buurman nog even langs ons bedrijf. De droogte en de harde wind hebben op de droogtegevoelige gronden al veel schade gedaan. De aardappels en ook de sui kerbieten gaan er van lijden en we hopen, dat het weermeisje gelijk krijgt, die vanmorgen zei, regen tegen de avond. Het vlas is er uit en staat op de ruiters. Het vlas rijpt van 't jaar zeer ongelijk en 't is moei lijk om uit te maken wanneer te beginnen. De ene plaats moet er uit en de ander is nog te groen. De erwten gaan ook al achteruit en volgende week zien we erwten maaien. Er zijn zeer zeker veel goede percelen erwten en bij tijdig spuiten is er weinig onheil te duchten. De gerst begint ook al op te schieten, vooral de vroege soorten als Piroline, die we deze week nog wel zien maaien. Er zijn heel zware percelen op ons eiland dit jaar, die zeker niet veel nat kunnen ver dragen. Buurman Willem vertelde nog van zijn verre reis: „We bin 's aevens op de derde dag mie de bus nae de Follies Bergères geweest, dat is een groot toneelgezelschap, die 's zomers en 's winters uit voeringen geven. Het betekent herderinnenspel, noe èk in Frankriek vee lelijke schaepen gezien, maer deze herderinnetjes, die wassen mooi Plone". „Jae, da's waer", zei Plone, „der was t'er een aan 't ziengen en toen kwamen der in eens van boven wel vuuf en twintig zangeressen in een gon del vol mie blommen versierd nae beneeën en toen was 't een groot blommentoneel mie een prachtig zangkoor. Nae de pauze was het toneel veranderd in een groot zwembassin, der stond zeker 2 meter waeter in, je zou zeggen oe kan dat zo gauw. Toen be gonnen ze van olie kanten te spriengen van boven uut 't gebouw, van de kanten, 't was gewoon een groot zwembad in de stad maer dan in olie kleu ren verlicht en grote verscheidenheid van dames in badpakken". „Jae, zei Plone, noe bin ons al wat gewend nae die êete zeumer van vliejaer, anders was het toch Zommè zommè gewist oor". „Nee", zei Willum, „het was prachtig, ik wisse nie oe ze dat ollemaele klaerspeelden". „Nou", zei Plone, „ik zou julder mannen, dat wel is willen zien doen, ik zie je a mie je benen rond je nals ol maer rond duukelen in de Schelde, nee, mannetje, zo lenig as die er- derinnetjes bin julder nie. De vierde dag, zei Willum bin me bie de metro gewist, de ondergrondse spoorweg, die onderdeur eel Parijs loopt. Parijs ligt op zeven heuvels en daerdeur komt het dat de trein wel is boven de grond komt. Je gaet van de straat mie een trap nae beneëen, koopt een kaartje, wacht even in de bredere stationstunnel daer komt de trein, 2 wa gons, de wagons gaên automatisch open, nae een minuut wee automatisch dicht en dan mot je bin nen wezen. Je mot goed uutkieken welke richtige je uutmot want zit je verkeerd dan mot je laeter wee terugkommen, dat staet goed aangegeven in de stations. We reden in een kwartier onderdeur Parijs nae Vincennes een stad achter het bos van Bologne, wae oltiet grote paerderennen worden gehouden. Nou, der was net wedstrijd, dat gieng vort, mie 21 paerdën gelieke starten ze. 15 x moest de baen gelopen worden. Het eerste paerd na 5 ronden was een kleine vos, die zeker 20 meter voor lag. Ze liepen ruum 40 km per uur, dus dat is nie flauw, maer in de laeste ronde kwam no 4 een brune mer rie, zó fel opzetten dat de vos 't verspeelde. Der waeren onderden mensen en de toto had het druk. Maer zelf meewedden durfde ik nie jön ik ken daer gin mens. Laeter bin men mie de ele groep in 't bos van Bologne gewist, dat is 2000 ha groot dus je kunt er zeker wel kwietlopen. „Den lesten dag bin me gin wienkelen", zei Plone, noe bin we nie in vee wienkels gewist, wel in een êele groten, die êette Le Printemps, de lente, dat was vrêed, wat ze daer ollemael verkochten. Je kon er om zo te zeggen mie een eel oud spulletje an ingaan en as een grote meneer uutkommen in een auto. Olies kon je daer kopen. Jae, je mot na tuurlijk is wat meebriengen voe je fermielje, dat spreekt maer dat loopt stiekum op oor, want olies is diere in Frankrijk, behalve wien, die kost van 40 ct af de flesse. Maer ik gelove dat die goedkope wien voe Frankrijk funest is, want die drienken ze as de paerden pitwaeter, groot en klein. De Fransen bin wel prettige mensen. Ze bin vriendelijk en behulpzaam en de vrouwen netjes gekleed om deur een riengetje te alen en de kin- ders ok, maer weet je wat ze mien bin, te analerig. As ze iemand tegenkommen, die ze in gin 2 daegen gezien ebbe. dan alen ze die an of iejaeren wig was. Kiek, zei Plone dat staet mien nie art, stel je voor diesendags op de Mart, kom je Flup Wisse tegen uut Baekendorp die je eergisteren nog gezien ei, dan midden op de Mart die man analen van komsa, nee, dat wilt er bie ons nie in. „Jae", zei buurrpan, „jelk volk ei. zo z'n gewen-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15