De stand van de landbouwgewassen De landbouwgewassen staan er over het algemeen goed voor KORTE WENKEN ZATERDAG 2 JULI 1960 509 werkplaats met 8 man perso neel wordt dit uitgewerkt en zo kreeg ook deze planter zijn werktuig dat gemaakt in Rilland, wellicht nu ergens in de Kongo cocosnoten raapt en ter bestemder plaatse in de aanhangwagen deponeert. Met octrooi aanvragen houdt de heer Sinke zich niet op. Naar hij zegt: de vooruitgang in de mechanisatie is veel sneller dan de tijd die het kost, waarin een octrooi ver leend kan worden. Het risico dat anderen van zijn ideeën profiteren neemt hij dan maar voor lief. De heer Sinke gaat door, is alweer met zijn vol gende problemen bezig en tracht praktische oplossingen te vinden waar een bedrijf iets aan heeft. Wie weet vindt hij binnenkort iets ter vereen voudiging van de oogstwerk- zaamheden of ter voorkoming van de vorstschade! J. F. B. De circelmaaier toegepast voor strohakselen. HOEWEL de weersomstandigheden in dit voorjaar veel overeenkomst vertoonden met 1959 is er, dankzij de regenval in mei en juni. een gunstiger ontwikkeling bij de landbouwgewassen te constateren dan verleden jaar. De gemiddelde juni-stand voor alle gewassen is 70 tegen 66 verleden jaar. Dit vermeldt het landbouwoogstbericht van de directie akker- en weidebouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, opgesteld naar gegevens per 10 juni 1960. Alleen de stand van aard appelen en karwij laat nog te wensen over, doch in de stand van het laatste gewas is sedert 10 mei een belangrijke verbetering gekomen. WINTERTARWE JVE stand van de wintertarwe is momenteel beter dan andere jaren in juni. Het gewas staat merendeels in de aar. Hier en daar is het stro dooi de snelle groei wat te slap. Sommige percelen zijn reeds gelegerd. In de Noordoostpolder treedt bij het ras Dippe's Triumph nogal wat gele roest op en in Oostelijk Flevoland in verschillende tarwe- percelen vrij ernstige meeldauwaantasting. De stand van de rogge is nog verbeterd. Er komen vrij veel zware percelen voor. Hier en daar is het gewas gelegerd en in enkele gevallen is men tot maaien en inkuilen overgegaan. lijden tal van percelen belangrijke schade door het havercystenaaltje. De mais heeft een goede stand en de mengsels van granen zijn door de regenval enorm verbeterd. PEULVRUCHTEN WINTERGERST OOK bij de wintergerst is de stand uitzonderlijk zwaar. Van alle granen komt in dit gewas de meeste legering voor. In Zuid-Limburg zelfs bij 2/3 gedeelte van het totale areaal. IYE stand van de peulvruchten is dit jaar gemid- field belangrijk beter dan in juni in de laat ste 10 jaren. Deze gewassen staan minstens zo goed als in 1958. De groene erwten staan in veel gevallen erg zwaar zodat bij veel neerslag rotting in dit gewas wordt gevreesd. In West-Drente was het voor de erwten tijdens de bloei wat te droog. In de Betuwe is met de Pinksterdag plaatselijk de erwtenbloesem verbrand. In noordelijk Zuid-Hol land waren de erwten wat geel van kleur door mangaangebrek, terwijl in het zuidwestelijk zee kleigebied hier en daar de St. Jansziekte, vroege verbruining, cysten en Amerikaanse vaatziekte schade deden. Ook in dit gebied is de gemiddelde stand echter nog goed te noemen. ZOMERTARWE BLAUWMAANZAAD DEHALVE in enkele droogtegebieden is de zomertarwe zwaar ontwikkeld met hier en daar wat slap stro. Legering van dit gewas komt nog weinig voor, maar de kans daartoe is overal aanwezig. In West-Drente was de bladontwikkeling op sommige plaatsen zo groot dat gemalen kainiet is gestrooid om enige bladverbranding te krijgen. In het zuidwesten van het land komt in de tarwe vrij veel meeldauw voor. In de zuidelijke provin cies staat het gewas reeds in de aar. HET blauwmaanzaad heeft vaak een onregel matige stand vanwege de minder goede op komst door de droogte. In de noordoostelijke pol der staan sommige percelen wat te hol, doch andere hebben een te dichte stand. In Zeeland heeft men aantasting door luizen geconstateerd. Het suiker- en voederbietenzaad heeft een wat on regelmatige stand afhankelijk van de kwaliteit van het pootgoed en het verschil in dë gevallen hoe veelheid neerslag. In Gronirtgen is de secundaire vergeling soms reeds zichtbaar. ZOMERGERST I\E zomergerst heeft in enkele gebieden nog te kampen met droogteschade doch overigens is de stand goed. De beoordeling was jji 1958 in juni nog iets gunstiger. In de meeste gevallen moet dit gewas niet te veel regen krijgen, omdat hier en daar reeds legering optreedt. In Oostelijk Flevo land is de stand door de zeer sterke uitstoeling te welig en in het zuidwestelijk zeekleigebied komt veel meeldauw voor. VLAS OOK het vlas staat zwaar en hier en daar wat onregelmatig. Door de vroege bloei wordt ge vreesd dat dit gewas wal te kort zal blijven. In het zuiden van het land komen reeds gelegerde percelen voor. SUIKERBIETEN HAVER AOK de stand van de haver is nog wat minder gunstig dan in 1958. In vergelijking met het mei-bericht is het gewas echter goed bijgekomen. Op tal van percelen komt de pluim reeds te voor schijn. Enkele zeer zware percelen, waarin lege ring optrad, werden gemaaid om in te kuilen. In Zeeland komt hier en daar een vrij sterke aan tasting met meeldauw voor en in Noord-Limburg DE stand van de suikerbieten is over het alge meen goed. Waar de luizen best rijding tijdig is uitgevoerd is de luizenbezetting belangrijk min der dan verleden jaar. AARDAPPELEN DE aardappelen staan er niet gunstig voor. Er zijn percelen, welke beslist een goede stand hebben, doch daarnaast komen percelen voor w aai van de stand zeer veel te wensen overlaat. De wlndschutmaaier. Het pootgoed dat in 1959 werd gewonnen is ge groeid onder zeer bijzondere omstandigheden en door de grote kiemlustigheid tijdens de bewaring zijn de kiemen in vele partijen erg verzwakt. De opkomst was daardoor in I960 vrij onregelmatig en er komen in dit gewas buitengewoon veel zieke planten voor. Pootgoed, dat niet werd gekeurd, geeft praktisch alleen zieke planten. Een groot aantal percelen is aangetast door y-virus en blad rol, waardoor de selectie zeer wordt gehinderd. Plaatselijk was de aantasting zo erg dat tot om ploegen werd overgegaan. Van de bijna 29.000 ha, voor keuring aangegeven, aardappeien werd we gens de ongunstige gezondheidstoestand ongeveer 10 teruggetrokken. Voor de poterteelt is dit een gevoelige tegenslag, temeer omdat verwacht kan worden dat ook het afkeuringspercentage hoog zal zijn. UIEN DE stand van de uien is goed, zelfs beter dan de laatste jaren in juni het geval was. Op de Zuidhollandse eilanden heeft dit gewas echter hier en daar een te dichte stand. GROENVOEDERGEWASSEN BIJ de groen voedergewassen ontwikkelden kla ver en vooral luzerne zich goed en de eerste snede gaf, zowel kwantitatief als kwalitatief, een goede opbrengst. In Oostelijk Flevoland heeft de luzerne, ondanks de bestrijding, nog steeds last van luis. Vooral de klaver komt na het winnen van de eerste snede langzaam weer aan de groei. Behalve karwij en aardappelen staan de gewas sen er gemiddeld goed voor. Dit is voor een groot gedeelte te danken aan de neerslag in de tweede en derde decade van mei en begin juni. DIT jaar komen er in aardappelen weer veel luizen voor. Deze luizende overbrengers van virusziekten, zijn vooral funest in streken waar voor eigen teelt pootgoed gewonnen wordt. Om besmetting zoveel mogelijk te voorkomen moet op deze perceeltjes loof getrokken worden, zodra de potermaat bereikt is. Beter is een iets lagere opbrengst te accepteren dan te wachten met looftrekken tot het pootgoed ziek is. DE eerste erwtenpercelen zijn gemaaid en zijn te gebruiken voor inzaai van een stoppel gewas. Voor veebedrijven kan een voedergewas genomen worden. Pas echter op voor kruisbloe- migen in verband met het bietcncystenaaltje. Voor groenbemesting zijn wikken op dit tijdstip het meest aan te bevelen. De zaaizaadkosten wor den ruimschoots terug gekregen door betere op brengsten in de eerstvolgende jaren. PA ARDEN BLOEM EN zijn een prima konij- nenvoer, maar wanneer dit kruid in gras land eenmaal de overhand krijgt, is het met de grasopbrengst gedaan. Dit jaar is veel zaad van paardenbloemen uitgevallen. Wanneer dit zaad nu tot ontkieming komt, belooft dit wat te wor den voor het komende jaar. Ploeg zeer slechte percelen om en spuit de betere in september met 2.4 D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9