FRAMBOZEN-OOGST is in volle gang FRUIT- en GROENTE-INVOER wordt verder geliberaliseerd J 511 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK KWALITEITSEISEN TOMATEN r" Minimumprijzen zachtfruit produkten OPLEIDING TOT TUINBOUWSPECIALIST ZATERDAG t JULI 1960 |\EZE week is de aanvoer van frambozen op de Zeeuwse veilingen volop op gang gekomen. Duizenden kilo's zijn er aangevoerd en het kan wel eens zo zijn dat de afgelopen week de drukste aanvoerweek van dit seizoen is geweest. Hoewel we uiteraard op dit moment nog niet kunnen schrijven over het prijsverloop van de gehele week, ziet het er toch wel naar uit dat het niet geweldig geweest zal zijn en dat de fram bozen verkocht zijn geworden tegen een te lage prijs, zoals dat ook de vorige week het geval was. Het gaat dit jaar niet met de afzet van dit voor Zeeland belangrijke produkt. Beneden een gulden mogen de frambozen in doosjes niet komen. Vorige week lag de prijs tus sen 80 en 85 cent per kg. Maandag was er op de veiling in Kapelle-Bieze- linge een aanbod van 55 ton frambozen in doosjes en de prijs lag toen tussen 82 en 85 cent per kg. „Geen juichtonen in de Zeeuwse kleinfruit» centra" schreef vorige week een provinciale krant. Zo is het ook inderdaad. IIOEWEL we er nooit veel voor gevoelen om direct bij een iets minder gunstige gang van zaken te gaan klagen, moeten we op dit moment ten aanzien van de frambozen toch zeggen dat het niet goed zit dit jaar en dat vele kleine zelf standigen er een minder goed jaar door zullen heb ben. Het zit deze mensen trouwens toch al niet mee want op deze kleine fruitbedrijven begint het seizoen meestal met de aardbeien en daarmee zit het ook fout dit jaar. Het vorig jaar was de kilo opbrengst laag en de prijs was niet geweldig. Dit jaar is de kilo-opbrengst nog belangrijk lager ge weest dan het vorig jaar en ook de prijs is lager gebleven. Een dubbele teleurstelling. Nu volgen de frambozen, die het al even slecht doen. Nee, het gaat niet best om wat geld bij elkaar te krijgen voor de kleinfruitkwekers en dat is jammer want het zijn juist de kleine zelfstandigen die werken van de vroege morgen tot de late avond met heel hun gezin en daarvoor thans maar een schamele beloning ontvangen. In vergelijking met andere centra van ons land mogen we over de frambozenprijs hier betrekkelijk niet klagen. Het zou nog erger kunnen zijn. In andere centra zijn er doorgedraaid en die verkocht zijn, brachten niet veel meer op dan 55 cent per kg. Dan zitten we hier altijd nog wat gunstiger en dat komt wel in hoofdzaak door het goede produkt dat we hier aan kunnen bieden. De telers zullen er ech ter voor moeten zorgen dat het produkt ook goed blijft. KWALITEITSEISEN IN dit verband willen we nog een keer de kwali- teitseisen voor frambozen opnemen zoals deze zijn gegeven door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in verband met de vorige week van kracht geworden zijnde minimumprijsregeling voor frambozen. Daarbij is vastgesteld dat frambozen kwaliteit 1 bestaat uit vruchten welke naar het eigen der soort van voldoende grootte en kleur, van een behoorlijke en gelijke rijpheid, droog, ongekneusd, viij van larven, botrytis, blad en onreinheden zijn. Aanvoer in doosjes moet plaatsvinden met een inhoud van 250 gram. De doosjes moeten voor wat Zeeland betreft geplaatst zijn in een krat. Bij fram bozen in tubs bestaat kwaliteit I uit vruchten zon der dop, welke voldoende rijp, vrij van botrytis, blad en onreinheden zijn. Vocht, voor zover van de vruchten zelf afkomstig, is toegestaan. Kwaliteit 2 bestaat uit vruchten welke voldoende rijp, prak tisch vrij van blad, onreinheden en botrytis zijn. Bij frambozen in tubs bestaat kwaliteit 2 uit vruch ten zonder dop, waarin de onder kwaliteit I ge noemde gebreken slechts in beperkte omvang voor mogen komen. De telers zullen er goed aan doen bij het aan voeren van de frambozen rekening te houden met deze kwaliteitseisen welke zijn gegeven om de af zet zoveel mogelijk te bevorderen. Schenk daarom aandacht aan de sortering van frambozen zoveel als mogelijk is, wellicht dat het het resultaat van de teelt in onze provincie enigszins gunstig kan beïnvloeden. TIJDENS de zomermaanden zal ons blad in een dunnere uitgave dan gewoonlijk verschijnen. Onze redaktie is van mening dat in het volle oogst- seizoen de tijd ontbreekt om lange artikelen te lezen en te bestuderen. Daar zit inderdaad veel in. De dagen zijn lang, druk en vermoeiend. Als men eindelijk klaar is, is het tijd om naar bed te gaan en veelal komt men er niet zo gauw toe om nog eens kranten en tijdschriften te gaan lezen. Daar om zal onze tuinbouw rubriek in de komende tijd dan ook slechts hoogstens één pagina groot zijn. We zullen echter trachten u op deze beperkte ruimte zo goed mogelijk op de hoogte te houden ten aanzien van de gang van zaken op de bedrijven en niet te vergeten het afzetfront. U kunt hierdoor toch een indruk krijgen van wat er zo al omgaat in onze sector. Ons streven zal er op gericht zijn in korte artikelen u een lezenswaardige pagina te bieden waar ook in deze drukke tijd nog wel een ogenblik belangstelling voor kan bestaan. Deze week gaan we speciaal in op de frambozen en wat daar op het ogenblik mee samenhangt. Jammer is het dat de afzet van dit produkt zoveel zorgen geeft want hierdoor hebben ook veel van onze kleinfruitkwekers zorgen. De kosten die ge maakt moeten worden liggen hoog en de gelde lijke opbrengsten zijn laag. Ze zijn te laag voor deze tijd en dat is jammer. Op de teleurstellende aardbeienteelt van dit seizoen, hopen we volgende week terug te komen. Tot de volgende w eek. IN haar vorige week gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen besloten met ingang van maandag 27 juni de aanvoer van klei nere tomaten dan de CC sortering, te verbieden. Tevens is de bepaling gemaakt dat alleen droogge- scheurde tomaten mogen worden verkocht indien deze tomaten geen andere gebreken vertonen. Zo dra deze drooggescheurde tomaten wèl andere ge breken vertonen, mogen zij niet worden verkocht. Verder blijft evenals het vorig jaar onvermin derd van kracht dat partijen tomaten niet mogen worden geveild indien daarin bepaalde gebreken voorkomen zoals grauwe vruchten; natgescheurde vruchten; vrhehten met steel- of ander botrytis; waterzieke en aardappelkwade vruchten; vruchten met neusrot; noodrijpe vruchten; door groeistof behandeling ernstig misvormde vruchten; kleinere dan CC tomaten. Indien op de veiling tomaten worden aangevoerd waarin zich vruchten bevinden met de hierboven genoemde afwijkingen, dienen deze vruchten uit de partij te worden verwijderd en vernietigd. Droog gescheurde tomaten mogen als afwijkend worden geveild, wanneer dit afzonderlijk gebeurt. MET ingang van 1 juli a.s. zal de invoer van groenten en fruit in ons land verder worden geliberaliseerd. Met ingang van die datum zal enkel de invoer van selderij, prei en druiven in ons land nog aan enige beperking gebonden zijn. We kunnen dus praktisch spreken van een vrije invoer van tuinbouwprodukten in ons land. Voor druiven geldt een bepaling dat er jaarlijks een contingent wordt vastgesteld dat dit jaar 445 ton bedraagt. Als dit contingent is ingevoerd in ons land kan de verdere invoer worden stopgezet. Het wil echter niet zeggen dat het ook gebeuren zal. We zien hieruit weer opnieuw dat we naar nieuwe en vrijere verhoudingen gaan in het tuin- bouwbestel en we zullen er goed aan doen om er als kwekers rekening mee te houden. We kunnen op dit ogenblik geen concrete dingen aanwijzen maar het kan heel goed mogelijk zijn dat de toe komst met zich mee zal brengen dat er andere teelten of teeltmethoden gebruikt zullen moeten worden omdat de bestaande niet meer passen het bestel van het ogenblik. We vermelden het besluit tot verdere liberali satie van de invoer van groenten en fruit om aan te geven welke ontwikkeling er gaande is. We leven in een groot verband en zo er al ooit een tijd geweest is dat elk land kon doen en laten wat het goed vond in eigen ogen, dan is die tijd nu toch wel voorgoed voorbij. Overigens moeten we van de praktisch algehele liberalisatie van de tuinbouwinvoer ook weer niet al te bang zijn want de kans is heel groot dat we er weinig van zullen merken omdat we nu eenmaal de produkten die voor ons belangrijk zijn dermate goed en goedkoop kunnen aanbieden op de bin nenlandse markt dat er voor de buitenlandse pro dukten weinig kansen zijn in ons land. We zijn immers nog altijd het tuinbouwïand van Europa bij uitstek en we zijn fruit- en groenteleveranciers HET Centraal Bureau pan de Tuinbouw veilingen heeft de minimumprijzen en heffingen voor de verschillende zacht fruit produkten voor dit seizoen weer be kend gemaakt. Voor alle frambozen is de minimumprijs 55 cent per kg. Er wordt een heffing ingehouden van 2 cent per kg. en bij doordraai krijgt de teler voor kwa liteit 1 een vergoeding van 55 cent per kg. voor kwaliteit 2 van 45 cent en voor af wijkende kwaliteit 15 cent. Voor rode bessen is de ophoud- en ver- goedingsprijs voor de kwaliteiten 1 en 2 30 cent per kg. en er wordt geen heffing ingehouden. Ook voor bramen is geen heffing vastgesteld, terwijl de ophoudprijs van dit produkt 30 cent per kg. is en de vergoedingsprijs 32 cent per kg. Voor zwarte bessen tenslotte is de op houdprijs 60 cent evenals de vergoedings prijs voor de kwaliteiten 1 en 2. Van zwarte bessen zal wel heffing wor den ingehouden namelijk 2 cent per kg. van miljoenen mensen. Dat brengt echter verplich tingen met zich mee en wel deze dat we er voor moeten zorgen dat onze produkten de toets van een redelijke critiek kunnen weerstaan. Als daar voor wordt gezorgd behoeven we heus niet bang te zijn van de komende liberalisatie van de tuin bouwinvoer. DE Nationale Coöperatieve Aan_ en Verkoop- vereniging voor de Landbouw Centraal Bureau" G. A. telt onder haar leden een betrek kelijk klein aantal verenigingen, die in hun naam tot uitdrukking doen komen, dat zij geheel of ge deeltelijk aankoopvereniging voor de tuinbouw zijn. Vooral gedurende de laatste tijd ondergaat het aantal van hen, die hun meststoffen, brand stoffen. werktuigen, bestrijdingsmiddelen e.d. coöperatief inkopen, een belangrijke uitbreiding. Voor een leider van een tuinbouwbedrijf is de kennis van de eigenschappen en toepassings mogelijkheden van het grote aantal soorten arti kelen en merken dat bij aanschaffing van be strijdingsmiddelen, gereedschappen en hulpstof fen in aanmerking komt echter vrijwel niet bij te houden. Hier is behoefte aan verantwoorde voorlichting. Het tijdstip waarop deze behoefte wordt gevoeld pleegt samen te vallen met het moment waarop de aanschaffing plaats vindt. Daarom ligt het voor de hand, dat van de verenigingen wordt ver langd, dat zij voorlichting kunnen geven. De ver groting van de omzet enerzijds en de groeiende behoefte aan voorlichting anderzijds hebben de betrokken verenigingen en het Centraal Bureau bewogen, zich te bezinnen of de wijze waarop met name de buitendiensten aan de nieuwe ver houdingen kunnen worden aangepast. Besloten is een aantal jonge mensen uit tuinderskringen aan te trekken. Deze zullen, nadat zij op hun ge» schiktheid voor die functie zijn onderzocht, gedu rende een jaar, worden opgeleid tot deskundig buitendienstman in de tuinbouwsector. Het theoretische deel van de opleiding vindt plaats in het internaat van het studiecentrum voor de Coöperatie te De Steeg en duurt vier maanden. Na een jaar zal aanstelling in werkelijke dienst bij één der belanghebbende verenigingen volgen. De voorwaarden tot deelname zijn zó, dat ver wacht mag worden, dat de aantrekking van goede krachten geen moeilijkheden zal opleveren. Men hoopt op deze wijze t.z.t. in staat te zijn, de coöperatieve aankoop van tuinbouwbenodigdhe» den, in overeenstemming met de eisen des tijds, te stabiliseren en uit te bouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11