489 Produktie- en afzetverwachtingen voor het zachte fruit BIJZONDER TUINBOUWTEELTRECHT WINTERBLOEMKOOL DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG ?5 JUNI t 9 6 O Aan de fa. Wed. de Jongh te Goes en fa. Gebr. Struik te Enkhuizen is even eens zaad van deze lijnen beschikbaar" gesteld. Genoemde zaadhuizen zullen in nauwe samenwerking met de Z. G. V. het selectiewerk voortzetten. Het is vrij moeilijk om bij winterbloemkool tot een mooie uniforme selectie te komen. Het zal daarom steeds nodig zijn om streng te blijven selecteren en de diverse lijnen afzonderlijk te blijven vermeerderen. Wanneer er bepaalde lijnen dege neratie verschijnselen gaan vertonen, dan kan men deze van vermeerdering uitsluiten. ZIEKTEN. DIT voorjaar was er op meerdere bedrijven nogal wat uitval door de val- lersziekte. Daar er op andere bedrijven geen uitval was en in beide' geval len hetzelfde zaad is gebruikt, mag worden aangenomen, dat andere factoren dan besmet zaad de ziekteaantasting hebben gestimuleerd. Om de kans op uitval echter zo gering mogelijk te maken, zal de Z. G. V. het zaad voortaan' uitsluitend ontsmet afleveren. De telers doen echter verstandig om voor de opkweek van planten grond te kiezen waar enkele jaren geen kool op heeft gegroeid. Zaai ook niet te dicht. Bij de uitzaai op rijtjes heeft men meer kans dat de planten te dicht staan dan bij breedwerpig zaaien. Juist die plekken met zeer dichte stand kunnen de aantasting bevorderen. VIRUS. DIT voorjaar kan men in vele percelen een groot aantal planten waar nemen met geelbont blad. In deze planten zat weinig groei en er werd een kleinere kool gevormd dan door de normale groene planten. Deze verkleu ring en groeiremming werden veroorzaakt door een virus. De planten zijn reeds op het plantenbed en (of) voor de winter met dit virus door de luizen geïnfecteerd. Het virus gaat niet met dit zaad over, doch overwintert in de kool. Het is dus zeer gevaarlijk om jonge plantjes op te kweken in de buurt van planten, dié men heeft aangehouden voor zaadwinning. Op deze zaadplan- ten overwinteren ook de luiseieren. Reeds kort na de bloei ziet men steeds bij de zaadplanten luizenkolonies tot ontwikkeling komen in de toppen van de bloemstengels. Voor de koolteelt is het van zeer groot belang, dat de zaad platen regelmatig met een zeer giftig middel tegen luizen worden bespoten. Dit geldt niet alleen voor de zaadplanten van bloemkool, doch voor alle zaadkool. Bespuit ook regelmatig de plantenbedden. Alleen door een intensieve luis- bestrijding; zal men het virus kunnen tegengaan. Verder zal getracht worden om door lijn-selectie minder of zo mogelijk onvatbare planten te verkrijgen, WAT KAN MEN TELEN OP LAND VAN WINTERBLOEMKOOL? HALF" mei komt het land van winterbloemkool weer vrij voor een volgende teelt. Wanneer het dan zeer droog is, valt het niet mee om het land weer beteeld te krijgen. Met planten daarop uitpoten heeft men meer kans van slagen dan met zaaisel. Voor uitpoten komen de volgende gewassen in aanmerking: voorgekiemde aardappels van het ras Bintje, spruitkool, spitskool, sluitkool (savoye, rode, witte), prei en ook gladiolen plantgoed van de maat 46 of beter nog de maat 6S. De volgende gewassen kan men uitzaaien: bonen, witlof, koolrapen, voeder bieten en diverse groentesoorten als sla, kroten etc. IN het weekblad „Groenten en Fruit" van 9 juni j.l. werd in een hoofdartikel een beschou wing gegeven van de huidige stand van zaken bij de teelt en oogstvooruitzichten van verschil lende zachtfruitsoorten. Uiteraard werd deze be schouwing opgemaakt naar aanleiding van de nu beschikbare gegevens en omstandigheden. Wij ontlenen aan dit artikel het volgende korte over zicht. AARDBEIEN DE oogstvooruitzichten zijn over het algemeen vrij gunstig te noemen en een redelijke oogst kan verwacht worden, vooral van de rassen Ju- cunda, Sengana en Regina en het ras Talisman. Een totale oogst van 25.000 éi 26.000 ton tegen over 28.000 ton vorig jaar behoort zeker niet tot de onmogelijkheden. Echter is voor dit produkt een niet al te sterke vraag te verwachten. In de eerste helft van dit seizoen zal deze vraag redelijk genoemd kunnen worden. Verwacht wordt dat de verse export naar West-Duitsland door vraag van de fabrieken gro ter zal zijn dan het vorig jaar. De indruk bestaat dat de voorraden aardbeienpulp in de Neder landse industrie nog niet geheel geruimd zijn hetgeen op de vraag van invloed zal zijn. De afzetvooruitzichten in de tweede helft van het seizoen worden, gezien de oogstvooruitzichten in onze afzetgebieden (Engeland verwacht een vrij grote oogst) en de offertes tegen lage prijzen van de landen achter het ijzeren gordijn, niet zo gunstig geacht. Verwacht wordt dat het gemid delde prijspeil belangrijk lager zal komen te lig gen dan het vorig jaar. FRAMBOZEN HE produktie van frambozen, mede omdat de stand in Oost- en West-Brabant tegen valt, zal dit jaar niet zo veel verschillen met die van het vorig jaar. De afzet wordt echter niet opti mistisch beoordeeld daar er zowel bij de Neder landse als buitenlandse fabrikanten nog oude voorraden aanwezig zijn. Men verwacht nogal wat concurrentie van Schotland en Brits-Colum- bia. Al met al een niet te sterke markt voor de frambozen. RODE BESSEN DE oogstvooruitzichten zijn veel minder gun stig, waardoor de verwachting uitgesproken Notulen Hoofdbestuursvergadering (Vervolg van pagina 487.) Op verzoek van de voorzitter leest vervolgens de Secretaris de verklaringen van de accountants dienst van de Z. L. M. en van de financiële Com missie voor. De vergadering keurt na een korte toelichting de exploitatie-rekening en de balans met algemene stemmen deze stukken goed. De Voorzitter dankt namens het Hoofdbestuur de secretaris, de administrateur en medewerkers voor het gevoerde beleid. RONDVRAAG. De heef Koster vraagt hoe het staat met het verloop van de prijzen van slachtpaarden. De Voorzitter meent dat nadat deze aangelegen heid op onze vorige Algemene Vergadering aan de orde werd gesteld, toch wel iets verbeterd is. De prijzen zijn volgens spreker toch wel iets aange trokken. De heer Broymans zegt dat vooral de prijs voor de wat oudere paarden slecht was en dat juist deze prijzen nu nog al wat beter liggen. De heer Prins dankt het Hoofdbestuur voor zijn benoeming en dankt tevens voor de vriendelijke woorden die de voorzitter tot hem richtte. Spreker hoopt met vrucht in het belang van de Z. L. M. te kunnen werken, SLUITING. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. wordt dat de totale oogst aanmerkelijk kleiner zal worden dan verleden jaar (65 a 75 Aan gezien de oude voorraden sap en pulp in binnen- en buitenland praktisch geruimd zijn wordt een goede vraag tegen redelijke prijzen verwacht. ZWARTE BESSEN DE zwarte bessen hebben nogal geleden van de nachtvorstschade. In West-Duitsland en Frankrijk is de stand wel iets gunstiger dan in Nederland, maar de totale oogsten van deze lan den zullen toch niet te groot zijn, zodat deze door de eigen industrie opgenomen zullen kunnen worden. Een vlotte afzet van het Nederlandse produkt kan verwacht worden op vermoedelijk eenzelfde of een iets hoger prijspeil als in het afgelopen jaar gold. Bij de afzet zullen zich geen probfemen voordoen, al is prijsschommeling in de loop van het seizoen, zij het dan op een vrij hoog niveau, wel mogelijk. KRULSBESSEN DE oogstverwachtingen voor de kruisbessen zijn zeer matig, plaatselijk zeer slecht te noemen. In het begin van het seizoen wordt een zeer redelijke vraag, zowel voor groene als rijpe kruisbessen verwacht, onder meer voor verse ex port naar Engeland en Zweden ep later van de Ned. industrie. Afzetmoeilijkheden worden voor dit produkt niet verwacht. Doordat het aanbod van beperkte omvang zal blijven zullen redelijke prijzen besteed worden, hoger dan in het vorig jaar. IJET Produktschap voor Groenten en Fruit tnaakt bekend, dat voor het sei zoen 1960/'61 door erkende groentetelers bedrijf.sgenoten A) t/m 30 juli a.s. bijzon der tuinbouw tee Itrecht voor het telen van winterbloemkool kan worden aangevraagd tot ten hoogste een oppervlakte van 50 are hij de afdeling Tuinbouw van het Bureau van de Provinciale Voedseleommissaris voor Zeeland, Grote Markt 24 te Goes. ERUTO VERZICHT 15—25 JUNI 1960. Groene kruisbessen werden nog in kleine hoeveel heden g eveild voor aflopende prijzen van 80 a 90 naar 43 cent. De hoofdschotel vormden de aardbeien. De kg-op- brengst valt in de meeste percelen tegen. Daardoor blijven de aanvoeren aan de veilingen kleiner dan verwacht werd. De prijzen konden zich behoorlijk handhaven, zij het op een voor de meeste telers iets te laag liggend peil. Het gevolg is dat afgeplukte, te weinig opbrengende velden plaatselijk al omge ploegd worden. Dinsdag waren de noteringen: (zonder dop) per kg; I II Jucunda 80 72—73 Regina 82- 86 68—69 Senga Sengana 92 78—82 Madame Ma tot 82 85 78 Machauchs Frühernte 78 68 Red Countled 148 60—62 Met dop, per doosje, waren de noteringen: I II Regina 24-35 15—20 Senga Sengana 22—301 16—21 Talisman 28—41 20—26 Red Countled 38—42 ALLEREERST willen we in dit overzicht onze hartelijke felicitatie richten tot onze Alge meen Voorzitter, de heer M. A. Geuze, die voor de eerstvolgende periode weer tot voorzitter is be noemd. We hopen dat hem de kracht en gezond heid geschonken mag worden om met wijsheid en een vooruitziende blik onze Z.L.M. met zijn veie sectoren te leiden met een vaste hand. Dat ook de tuinbouw zieh in toenemende belangstelling van de voorzitter mag verheugen is mede onze wens. Dat deze toenemende belangstelling er is wordt bewezen door het feit dat voor de Algemene Ver gadering een fruitteelt-expert was uitgenodigd om een inleiding te houden. Zeer tot onze sp.i,t kon dit door ziekte van de heer Boudewijn niet door gaan. We hopen op een spoedig algeheel herstel van hem en hopen tevens dat zijn spreekbeurt voor onze Z.L.M. niet van de baan is. Een ander bew|js voor de toenemende belangstelling voor de tuinbouw is het feit dat vorige week een groep vooraanstaanden uit onze Z.L.M. een bezoek heeft gebracht aan het tuinbouwcentrum Kapelle-Bieze- lihge, om op de hoogte te komen van hetgeen er leeft in deze streek. We twijfelen er niet aan of allen zullen naar hais zijn gegaan met de ge dachte dat ook de sector tuinbouw de volle be langstelling van de Z.L.M. verdient. In groter verband hield de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. een algemene vergadering ia Alkmaar waaraan verhonden een excursie door de Kop van Noord-Holland. Dat deze zomervergade ringen rouleren, is zeer nuttig omdat men daar door op de hoogte kan komen van elkanders levens omstandigheden. Men krijgt hierdoor ook meer begrip voor eikaar en kan in groter verband hier door l»eter samenwerken. Dat dit noodzakelijk is, ja niet meer anders kan, zuilen we allen onder schrijven. WANNEER we terugkeren tot het praktische leven van de tuinbouw dan zien we dat het thans hoogtij is in de kleinfruitcultuur. De aard beien pAik is in volle gang, al is het ook dat de opbrengst bij velen tegenvalt. De regen en bet mooie weer heeft niet goed kunnen maken wat de nachtvorst bedierf. De prijs is wat aan het oplopen en we hopen dat dit zich mag handhaven, wil er van een redelijke winst sprake zijn. De frambozen zullen in toenemende mate aan de vei lingen komen. De plukdrukte zal hierdoor toe nemen. We begrijpen niet dat er geen betere vakantie regeling mogelijk is om de scholieren in te scha kelen in het piukseizoen. Nu heeft men handen tekort en wanneer alle aardbeien en frambozen en ook de meeste bessen er af zijn, komen de scholieren bij drommen om werk vragen. Ze wil len dan graag iets verdienen voor de rest van hun vakantie. Onze indruk is dat er onder hen vele goede en gewillige krachten zijn die we zeer goed kunnen gebruiken op onze bedrijven. Ook acht ik het van belang dat stad en platteland hierdoor dichter bij elkaar worden gebracht. De stadsjongeren krij gen door het werk bij ons het besef, dat de fruit kweker zeker niet slapende rijk wordt. Van ondër- wijszijde, en ook van werknemerskant, zullen zeker wel bezwaren naar voren worden gebracht tegen dat vervroegen van de vacanties ten !>ehoeve van de pluk, maar het lijkt ons toch goed om dat ge zamenlijk eens te bekijken. Tot de volgende week. Een geringe aanvoer van kersen werd voor uiteen lopende prijzen verhandeld. Early Rivers deden voor 1 135173 ct., II 120145 ct. Vroege van Werder bracht voor I van 150155 ct. op, II deed 115130 ct. Meikersen liepen van 95125 cent per kg. Een begin van rode bessen deed in doosjes van 40—65 cent al naar gelang de kwaliteit, per kg waren de prijzen van 80—120 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9