Hoofdbestuursvergadering HST ZEEUWS STUDIEFONDS NOTULEN van de ZATERDAG 25 JUNI 1960 4ê£ der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op donderdag 16 juni I960 om 9.45 uur in „De Prins van Oranjete Goes OPENING DIE Voorzitter Ir. M. A. Geuze opent dé vergade ring en heet alle aanwezigen hartelijk welkom, fit het bijzonder de Hoofdbestuursleden, die voor ae eerste keer aanwezig zijn n.l. de heren W. C. fan Nieuuwenhuijzen, D. A. van Nieuwenhuijzen, iLde Bruijne en C. v. d. Linde. Spreker hoopt dat. 2» zich spoedig in de kringen van het Hoofdbe stuur van de Z.L.M. zullen thuisvoelen. De heer Geuze spreekt zijn spijt uit voor de ab senties op deze Hoofdbestuursvergadering. Een speciaal woord van welkom richt spreker pok tot Ir. J. Prins, die, wanneer het Hoofdbestuur fjn benoeming bekrachtigd, de gelederen van het ecretariaat zal versterken. Het is de bedoeling dat de heer Prins zich speciaal zal bezighouden ittet de agrarisch sociale voorlichting. De heer Gfeuze hoopt dat de heer Prins zich spoedig in onze Z. L. M. zal thuisvoelen, waarin hij het volste vertrouwen heeft. De vice-voorzitter de heer Dekker en de heer Bom zijn beiden herstellende van een ziekte en daarom hier niet aanwezig Hij spreekt de hoop uit dat beiden weer spoedig hersteld mogen zijn en hun arbeid weer mogen hervatten; NOTULEN. DE notulen van de Hoofdbestuursvergadering van 16 november 1959 worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. BENOEMING ALGEMEEN VOORZITTER. De Voorzitter geeft het woord aan de heer Cevaal. De heer Cevaal deelt mede dat volgens artikel 28 der statuten de voorzitter voor 5 jaar wordt be noemd en direkt herkiesbaar is. Ir. Geuze, die in 1955 werd herkozen, is nu aftredend. Spreker deelt mede dat het Dagelijks Bestuur voorstelt Ir. M. A. Geuze wederom tot voorzitter te benoemen. De heer Cevaal zegt dat er geen tegenkandida ten zijn gesteld. Op de vraag van de heer Cevaal of de heer Geuze zich weer beschikbaar stelt, antwoordt de heer Geuze dat hij deze taak weer op zich wil ne men. De vergadering gaat eenstemmig akkoord met de herbenoeming van de heer Geuze en bij monde van de heer Cevaal brengt zij haar dank over aan de heer Geuze dat deze het voorzitterschap weer op zich wil nemen. De Voorzitter wijst er op dat de beslissing om een herbenoeming aan te nemen tot nu toe steeds automatisch ging. Deze keer echter ging het vol gens spreker niet zo vanzelfsprekend omdat zijn gezondheid ook niet meer zo is zoals ze beneden 40 jaar was. Gelukkig, aldus de heer Geuze, gaat het de laatste tijd zeker niet minder. Spreker zegt toe dat voor zover dat in zijn vermogen ligt, de belan gen van de Z. L. M. in het bijzonder en de boer in het algemeen zo goed mogelijk zullen behartigen. BENOEMING LEDEN DAGELIJKS BESTUUR. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde het benoemen van een D. B.-lid voor de kring West Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen, resp. in de vacature van de heren J. M. Klompe en M. de Bruijne. De heer Klompe deelt mede dat het Kringbe- stuur van de kring West Zuid-Beveland met alge mene stemmeu heeft besloten de Kringvoorzitter F. de Groene Ter benoeming voor te dragen. Met algemene stemmen wordt alzo besloten. De Voorzitter wenst de heer De Groene geluk met deze benoeming Spreker zegt dat er in het verleden al vele contacten met de heer De Groene waren, welke in de toekomst zeker nog verste vigd zullen worden. De heer De Groene dankt voor de vriendelijke woorden aan hem gericht en voor het vertrouwen dat de vergadering in hem stelt. De Voorzitter zegt gaarne des avonds nog enke le woorden ten afscheid tot de heer Klompe te wil len spreken. De heer Recu deelt vervolgens med dat door de Kring West Zeeuws-Vlaanderen de huidige Kring- voorzitter I. de Bruijne als nieuw D. B.-lid wordi voorgedragen. Met algemene stemmen wordt de heer De Bruijne benoemd. De Voorzitter feliciteert ook de heer De Bruijne met zijn benoeming, waarbij hij de hoop uitspreekt op een goede samenwerking tussen de heer De Bruijne en het bestuur van de Z. L. M. De erva ringen met de familie De Bruijne zijn, aldus spre ker, zodanig dat we hierin het volste vertrouwen kunnen hebben. De heer De Bruijne dankt voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en voor het vertrou wen dat men in hem heeft gesteld. Spreker hoopt zijn beste krachten aan het Z. L. M.-werk te kun nen geven. BENOEMING IR J. PRINS. TONDER dat iemand nog verder het woord ver- langt, wordt in aansluiting op de uiteenzetting van de voorzitter bij de opening der vergadering besloten ir. J. Prins te benoemen als medewerker bij het Secretariaat van de Z. L. M. in tijdelijke dienst, speciaal belast met de agrarisch sociale voorlichting. BESLUITEN! IJST VERGADERINGEN DAGELIJKS BESTUUR MADAT de voorzitter een toelichting op de beslui- tenlijsten van de vergaderingen van het Dage lijks Bestuur heeft gegeven, vraagt de heer De Groene naar aanleiding van het besluit van het D.B. om een bijdrage te verlenen aan het Zeeuws Studiefonds, wat dit Fonds behelst. Spreker vraagt, of ook gebruik van dit Fonds kan worden gemaakt, wanneer men met de studie een Landbouwrichting uit wil. De heer Meyers antwoordt hierop dat ook degenen die uit de agrarische sector komen en eventueel een agrarische studierichting kiezen een beroep op het Fonds kunnen doen. De activiteit is echter niet tot deze categorie beperkt. De Voorzitter zegt dat de achtergrond van het tot stand komen van dit Studiefonds is geweest het probleem dat er uit Zeeland te weinig perso nen verder studeren. Op verzoek van de heer De Groene wordt beslo ten de doelstelling en de mogelijkheden van het Studiefonds in het Zeeuws Landbouwblad te pu bliceren. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN. TOT zijn spijt moet de Voorzitter mededelen dat de heer Boudewijn, de inleider voor de Alge mene Vergadering, door ziekte verhinderd is aan wezig te zijn. Intussen werd ir. J. M. Penders, In specteur van de Voorlichting, bereid gevonden een inleiding te houden. SCHRIJVEN P.E.Z.M. ONRENDABELE LIJNEN. De Voorzitter deelt mede dat een schrijven van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij werd ontvangen, waarin een plan tot aansluiting van alle nog niet aangesloten panden in Zeeland wordt uiteengezet. Spreker zegt dat het Dagelijks Bestuur zeer in het kort dit schrijven heeft besproken en tot de conclusie kwam. dat dit schrijven van zeer groot belang is. Weliswaar zijn in het schrijven nog wel een aantal punten die nadere bespreking vragen, maar spreker acht het een belangrijke stap vooruit dat de P.Z.E.M. er toe is overgegaan om dit plar. op te stellen. De voorzitter acht hieraan hel feit dat in Z. L. M.- kringen bij voortduring aan dit probleem veel aan dacht is besteed, niet vreemd. Spreker zegt toe één en ander uitvoerig in de volgende D. B.-vergade- ring aan de orde te zullen stellen, waarbij het mo gelijk is ook in de Kringen volop aandacht hieraan te besteden. De heer I. W. Seheele vindt het toe te juichen dat het hier een plan betreft waarbij de aanslui ting van alle panden is voorzien. Spreker wijst op het 100 '/r-plan voor de waterleiding in Zeeuws- Vlaanderen. Wanneer we dit met zijn allen voor elkaar krijgen, aldus spreker, zou dit toch wel een succes zijn. De heer M. de Regt wijst er op dat de limiet van 5000 waarvan sprake is in bedoeld schrijven, on aanvaardbaar is. Naar de mening van de Voorzitter moeten we op dit moment nog maar niet te diep op de details ingaan. Persoonlijk staat spreker op het standpunt dat wanneer we nu de kans krijgen voor dit probleem een oplossing te vinden, we deze kans niet voorbij moeien laten gaan. Het gaat om een betrekkelijk kleine groep en hoewel het misschien van ons allen een offer zal vragen, dienen we er, aldus spreker, toch positief tegenover te staan. De heer Groenewege onderstreept het standpunt van de voorzitter, waarbij hij wijst op de grote voordelen die de algehele aansluiting van het ge bied Tholen geeft. Spreker meent dat wanneer de zaak op zijn beloop wordt gelaten misschien nog 3 a 400 aansluitingen te verwezenlijken zijn, waarna de rest ten enenmale onaansluitbaar zal blijken te zijn. We zullen dit, aldus spreker, met zijn allen op moeten brengen. De Voorzitter wijst er nog op dat de landbouw* organisaties in Zweden als één van de voornaam ste taken zien het bevorderen van het aansluiten op het elektriciteitsnet. De heer Van ïwaarden wijst er op dat ook de P.Z.E.M. nog wel eens alles na zal moeten rekenen en we dit schrijven in de eerste plaats moeten be schouwen als het aan de orde stellen van het probleem. De heer Dorst meent dat het in de eerste plaats een financieringsprobleem is, waarbij het wellicht aanbeveling verdient zich door deskundigen uit de sector van de Boerenleenbanken te laten ad viseren. De Voorzitter meent dat dit inderdaad aanbe veling zal verdienen. (Zie verder volgende pagin&J j^AAR aanleiding van vragendie in de vergadering van het 1 Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij op 16 juni j.l. met betrekking tot het Zeeuws Studiefonds werden gesteld, lijkt het gewenst doelstelling en werkzaamheden van dit fonds in wijder kring bekendheid te geven. De Stichting Zeeuws Studie, fonds" werd 5 november 1956 in het leven geroepen op initiatief van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Aangezien het veelal de gemeentebestuurders zijn, die in aanraking komen met de financiële problemendie hel volgen van het voortgezet on derwijs aan de bevolking stelt, wekt het geen verwondering dat dit initiatief van genoemde ver eniging is uitgegaan. Naast de overheid (provincie en gemeen ten) nemen diverse partikuliere organisaties op sociaa7-econo misch en maatschappelijk ter rein in de stichting deel. Ook de Z.L.M. is in het bestuur der stichting vertegenwoordigd. DOEL EN WERKWIJZE DER STICHTING DE stichting stelt zich ten doel door het verlenen van renteloze voorschotten be gaafde jonge mensen uit onze provincie, die zelf niet over de noodzakelijke middelen beschik ken, in de gelegenheid te stel len een voortgezette opleiding te volgen. De aanvragen voor een toelage worden beoordeeld door het dagelijks bestuur der stichtingbijgestaan door een aantal deskundigen hoofdza kelijk afkomstig uit onderwijs kringen als adviseurs. Uit het jaarverslag der stich ting blijkt dat men in het jaar 1958-1959 totaal 132 aanvragen voor een toelage ontving. Dit is een toeneming van 87 aanvra gen. vergeleken met het jaar 1957-1958. In het kursusjaar 1958-1959 waren er 29 aanvragen voor steun bij het volgen van hoger onderwijs, 7S aanvragen betrof fen steun bij het volgen van middelbaar onderwijs, bij de overblijvende 25 gevallen was het aangevraagde voorschot be doeld voor hst volgen van voortgezet onderwijs. Op 28 aanvragen moest het bestuur van de stichting afwij zend beschikken. In liet meren deel van deze gevallen, nX. 18, ivas cle oorzac.k hiervan gelegen in onvoldoende studie-resulta ten. Bij de beoordeling van de aanvragen spelen faktoren zoals inkomsten der ouders en samenstelling van het ge zin eveneens een rol. Vermeldenswaard is het feit dat een rijksstudietoelage of een toelage van een andere in stelling steun van het. Zeeuws Studiefonds niet uitsluit. Ook het afwijzen van een aanvraag door het rijk houdt geen afwij zende beschikking van de Stich ting Zeeuws Studiefonds in. In 't kursusjaar 1958-'59 waren voor meer dan de helft van de toe gekende voorschotten de aan vragen door het rijk afgewezen. Opmerkelijk is het gering aan tal aanvragen uit land- en tuin. bouwkringen, dat in de afgelo pen jaren door de Stichting Zeeuws Studiefonds werd ont vangen. Naar wij hopen zal de grotere bekendheid van deze stichting er toe bijdragen dat men in de land- en tuinbouw aan de mogelijkheden, die hier geboden worden, niet voorbij gaat. Aanvragen voor een ren teloos voorschot kan men rich ten tot de sekretarh van de „Stichting Zeeuws StudiefondsH Dam 51 te Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5