ZUIDELIJK FLEVOLAND IN 1968 DROOG D 463 Spoedig beslissing over door commissie-Hofstee aanbevolen uitgiftebeleid Een beregeningsinstallatie koopt men maar niet „even Weeroverzicht mei I960 ZATERDAG 18 JUNI 1960 VOLGENS bet thans geldende werkplan zal de dijk van Zuidelijk Flevoland in de zomer van Ï967 worden gesloten; het droogvallen van de pol- Öer'kan in het voorjaar van 1968 worden verwacht, aldus minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) ïn zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka- ftier bij de begroting 1960 van het Zuiderzee-fonds. Op welke wijze Zuidelijk Flevoland zal kunnen bijdragen aan de oplossing van de ruimteproble men van het Gooi, zal tot uiting moeten komen in het structuurplan voor de polder. Dit plan is nog ifï studie en er wordt met de betrokken diensten Överleg over gepleegd. OOSTELIJK FLEVOLAND. TEN aanzien van de invloed, die de tijdelijke staatsexploitatie in Oostelijk Flevoland zou Kunnen hebben op eventuele produktie-ovex-schot- ten en markrisico's, merkt minister Korthals op, #at het aandeel van het in cultuur zijnde opper- ylak van deze polder in het totale landbouwareaal Van ons land in dit opzicht niet moet worden over schat. Voorts is men nu eenmaal aan een bepaalde bij deze extensieve cultuur behorende vruchtwis- $eüng gebonden. Het vraagstuk komt niet anders ite liggen, wanneer de gronden t.z.t. door particu lieren zullen worden geëxploiteerd. Deze particu lieren zullen zich bij de keuze der te verbouwen gewassen binnen het raam van de landbouwkun dige mogelijkheden geheel richten op de verwachte opbrengst van de produklen en hierin niet anders bandelen dan het Rijk bij de exploitatie der nog liiet uitgegeven bedrijven. UITGIFTEBELEID. J\E regering hoopt spoedig haar standpunt te kunnen bepalen t.a.v. het xn het rapport va» üe commissie-Hofstee aanbevolen uitgiftebeleid. In de laatste jaren is reeds een uitgiftebeleid gevolgd, waai'bij een belangrijk deel der bedrij ven in de Noordoostpolder is toegewezen aan boeren uit te saneren gebieden en aan gegadig den, die door de uitvoering van openbare wer-i ken en door pachtbeëindigingen gedupeerd wa ren. Het uitgifteplan van Oostelijk Flevoland is thans Vervolg OPENINGSREDE Ir. M. A. GEUZE familiebedrijf zal de vraag stellen of nog meer van de eigen gezinskrachten gevraagd zal worden in de langere vrije perioden. De jonge boer zal vragen of hij nog meer op de trekker en aan huis gebonden zal worden als thans reeds het geval is. De vragen vermenigvudigen zich en stormen op ons af. Er is gelukkig nog tijd voor beraad en ik ben ervan overtuigd dat we, mits de landbouw geen officiële achterstelling of tegenwerking on dervindt, ons met deze vraagstukken te zijner tijd zullen weten te redden, ook al zal het gelaat van agrarisch Nederland weer veranderen. VOORWAARDEN GOEDE OOGST 1960 AANWEZIG, MAAR DAMES en heren, we hebben een oogstjaar 1959 achter ons dat ons zal heugen. Na de zorgen, die wij ons na een droge maart en april reeds weer maakten, heeft het hemelwater ons tot nog toe niet in de steek gelaten. De vooi'waarden voor een goede oogst, voor zover dit in ons vermogen ligt, zijn aanwezig. Het lijkt ondankbaar dat ik zelfs nu weer kom met een „maar". Ik zou echter naar buiten een onjuiste voorlichting geven, wanneer ik het hierbij liet. Behoudens te zwaar vlas en te zware gerst, moet ik dan wijzen op drie aspekten. In de eerste plaats de in verhouding grote hoe veelheid slechte percelen aardappelen in onze pro vincie, een gevolg van ondeugdelijk pootgoed, ver oorzaakt door overmaat virusoverbrengende luizen in het warme droge jaar 1959 en ander abnormale klimaatsomstandigheden van dat jaar. ïn de tweede plaats de goede stand van de sui kerbieten in Zeeland en ook elders, wat tot gevolg kan hebben een produktie.overschot boven de bin nenlandse konsumptiemogelijkheid en belangrijke financiële nadelen vanwege een dergelijk over schot. In de dierde plaats wijs ik op de grilligheid van de klimaatsfaktor bij de fruitteelt, waar sommige kleinfruitteelten zwaar door de nachtvorst getrof fen zijn, terwijl ook de resultaten van de boom gaarden zeer uiteen zullen lopen, vooral bij de peren. Zo loopt de weg van Hem, die zijn bedrijf in God's vrije natuur uitoefent, over bergen en door dalen tussen tekor ten en overschotten, tussen droogte en overstroming, tussen hitte en koude, en de weg, die door de vlakke velden rijdt, moet in gestage arbeid en niet aflatend geloof steeds gezocht worden. in studie. De snelle ontwikkeling van de landbouw techniek, die van jaar tot jaar nieuwe gezichts punten opent, maakt het gewenst, dat in een zo laat mogelijk stadium beslissingen inzake bedrijfs- grootte e.d. worden genomen, opdat deze beslissin gen ook op de laatste bekende inzichten zullen zijn gebaseerd. UET aantal der in stand te houden en nieuw te stichten staatslandbouwbedrijven is een vraagstuk, dat nog in overweging is. De minister meent dat niet meer landbouwbedrijven in staats exploitatie mo-eten blijven dan nodig is om het nodige inzicht in de economische mogelijkheden te geven. Anderzijds heeft hij er begrip voor, dat deze bedrijven een werkkring opleveren voor bekwame landbouwers, die over onvoldoende kapitaal be schikken om een eigen bedrijf te exploiteren. Hij acht het dan ook uit dien hoofde een gelukkige omstandigheid, dat de staatslandbouwbedrijven niet kunnen worden gemist. Het ligt in het voornemen van de x-egering, haar standpunt t.a.v. de motie-Biewenga binnenkort mede te delen. De minister meent voorshands de naam Noox'd- oostpolder niet te moeten wijzigen. Eerst wanneer bij de gemeentelijke indeling namen worden ge geven, waardoor de naam Noordoostpolder tot on' duidelijkheden aanleiding zou geven, zal tot naams verandering kunnen worden overgegaan. PROBLEMEN BÏJ DE BEDRIJESO VERGANG Slot van vorige pagina De pachter kan dus niet door een bepaling in zijn testament te weeg brengen, dat een van zijn kinderen na zijn overlijden als boerderij zal komen. Toch zal hij dens zijn leven een voorziening waardoor de bedrijf sovergang wordt. pachter op de veelal reeds tij— kunnen treffen, vergemakkelijkt IN de eerste plaats kan hij, indien de verpachter hiertoe zijn medewerking wil verlenen, de zoon, die hij tot zijn bedrijf sop volger bestemd heeft, als medepachter in het bedrijf opnemen. Hij kan dan met hem een vennootschap onder firma sluiten, waarbij de bedrijfsinventaris in de vennootschap ingebracht wordt en te dien aanzien een verblijvens- beding gemaakt wordt (zie boven). Bovendien heeft de pachter nog een andere mogelijkheid. De pachter, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of ten gevolge van ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op behoorlijke wijze te exploiteren, kan zich namelijk tot de pachtkamer wenden met de vordering, zijn echtgenoot, een of meer zijner bloed- eti aanver wanten in de rechte lijn, een of meer zijner pleeg kinderen of een of meer van de medepachters in zijn plaats als pachter te stellen. Indien de pachter een dergelijke vordering heeft ingesteld, is ook de verpachter bevoegd zich tot de pachtkamer te wenden, en wel met de vox-dering om een of meer anderen van de belanghebbenden in de plaats van de pachter te stellen. Dez? bepalingen zullen het in de regel wel moge lijk maken, dat bij pachtbedrijven de bedrijfsover- gang bij ovex'lijden van de pachter soepel zal ver lopen. ALS voor één ding geldt, dat haast en spoed zelden goed zijn, is dat voor de aanschaf van een beregeningsinstallatie, aldus ir. J. H. Voorburg, Rijkslandbouwconsulent voor N.-Limburg, Onlangs voor de radio. Het gaat hier immers om een investering van rondweg 10.000,— en het is interessant na te gaan, welke andere mogelijkheden er met dit geld in het bedrijf zijn. Voor hetzelfde bedrag bouwt u b.v. een varkenshuis voor 100 mest varkens. Bovendien vragen de in vesteringen, die nodig zijn om de installatie rendabel te maken, minstens een bedrag gelijk! aan de aanschaffingskosten. Door tekort aan arb eidski'acht kunnen in verschillende gevallen de bedrijfsmogelijkheden niet worden vergroot, w aardoor de kosten van de beregening onvoldoende worden goedgemaakt door groter opbrengst. 95 KAT IN DE ZAK GEKOCHT II ALT na deze overwegingen toch het besluit een beregeningsinstallatie aan te schaffen, dan moet men niet lukraak te werk gaan. Iemand die zomaar een put laat boren, daar een wille keurige pomp met motor bijplaatst en de buizen en sproeiers die op dat moment beschikbaar zijn vast koppelt, zal bij het opendraaien van de kraan ontdekken, dat er index'daad water uit de sproeiers komt. Na deze eerste verheugende ontdekking zul len echter bij de eerste de beste droogteperiode vele teleurstellingen volgen. Met veel, overigens on nodig. gesjouw zal hij weten te voorkomen, dat een deel van zijn gewassen niet verdroogt, ten minste zolang zijn put het niet begeeft. Het is met een beregeningsinstallatie als met een ge leende hoed. Is hij te ruim. dan zakt hij over de oren, maar is hij te krap dan wekt dit bij uzelf ergenis en bij omstandex's lachlust op. Alleen van de juiste maat zult uzelf het meeste plezier heb ben. WAT DAN WÈL WELKE eisen moeten nu aan een beregenings- installatie gesteld worden? Behalve lange levensduur moet dit een voldoende waterbron zijn voor het gehele bedrijf, niet alleen zoals het er nu uitziet, maar ook zoals het in de toekomst zal wor den opgezet. Niet minder belangrijk is de eis, dat een zo groot mogelijk oppervlak gelijktijdig kan worden beregend. Immers, het is noodzakelijk spe ciaal bij aanhoudende droogte op tijd rond geweest te zijn. Tenslotte heeft de ervaring op de be- regeningsbedrijven geleerd, dat gemakkelijke be diening nodzakelijk is, wil men voox'komen dat door drukke werkzaamheden toch enkele gewas sen van de droogte te lijden hebben. Hoe een in stallatie, die aan deze eisen voldoet, er precies moet uitzien, zal van bedrijf tot bedrijf anders zijn. HOE HAALT U DE KOSTEN ER UIT lAAROM is het zaak, tijdig advies te vragen. Juist in droogteperioden, als veel installaties worden aangeschaft, blijkt het meestal onmogelijk aan alle adviesaanvragen op tijd te voldoen. Hebt u bij de aanschaf op al deze punten gelet, dan is het toch nog verstandig het geheel nog eens te controleren. De mogelijkheid bestaat namelijk, de installatie door het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wageningen voor een gering bedrag te laten nameten. Een mogelijk heid waarvan gelukkig in toenemende mate ge bruik wordt gemaakt. UITGERUST met een goede beregeningsinstal latie hebt u de eerste stap gezet op de lange weg van omschakeling van uw bedrijf tot een goed beregeningsbedrijf. Het blijkt in de praktijk dik wijls drie tot vijf jaren te duren, voor het bedrijf volledig is aangepast. De ervaringen met de be staande bei^egeningsbedrijven en de beregenings- proefbedrijven zullen goede diensten bewijzen. Met het oog hierop is het verstandig, de x-egeninstallatie te financieren met niet al te kort lopend krediet/ omdat anders de latere investeringen niet mogelijk' zijn zonder in ernstige aflossingsmoeilijkhedea te raken. Probeer zeker niet de kosten te drulc* ken door een zo goedkoop mogelijk in* stallatie te nemen. De jaarlijkse kosten, zullen dan aanmerkelijk hoger zijn dan bij aanschaf van de iets duurdere, juiste installatie. door Post IN de afgelopen maand werd het voortduren, van de droogte op verscheidene bedrijven al min of meer een probleem. Vooral in de fruitteelt werden regeninstallaties druk gebruikt en ook vele weilanden werden op die manier van het nodige water voorzien. In de landbouw was, althans op de zwaardere gronden de behoefte aan water minder groot hoewel de regen in de tweede helft van de maand ongetwijfeld een gunstig effekt heeft gehad. Zeeland kwam er wat dat betreft niet slecht af, met ca. 60 mm werd ongeveer de normale hoeveelheid afgetapt. In het noorden en langs de kust was het belangrijk droger. Zo meldden Den Helder en Leeuwarden slechts 27 mm als maandsommen, Groningen noteerde 37 mm. Alleen in Zuid Limburg werd plaatselijk be« langrijk meer neerslag afgetapt dan normaal. ZO noteerde men in Maastricht 96 mm. De temperatuur bleef over de gehele maand genomen ruim een halve graad boven het veel jarig gemiddelde. De Bilt noteerde 13.0 tegen 12.4 normaal. Overdag bleef de temperatuur gemiddeld vrijwel normaal. Het gemiddelde van de maxi mumtemperaturen bedroeg in De Bilt namelijk 18.2 tegen 18.1. De nachten waren over het alge meen wat zachter dan normaal. In De Bilt bleef de gemiddelde minimumtemperatuur met 8.0" een halve graad boven de normale waarde, Enkele koude nachten en met, name de nacht van 2 op 3 mei brachten plaatselijk in het midden en oosten van het land nachtvorstschade van betekenis. De zon vertoonde zich de afgelopen maand minder dan normaal. Door de jaren heen is mei met 211 uren zon de zonnigste maand, ditmaal werden (in De Bilt) slechts 177 zonne-uren ge« registreerd. Dit betekende dus een tekort van 34 uren of gemiddeld meer dan een uur per dag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7