Van Boerderij en Organisatie 460 Op de proefvelden was in 1959 het resultaat van de MADO wintertarwe opnieuw beter! ZEEUWS LANDBOUWBLAD <*^WJUU. SCHOUWEN EN DU1VELAND. 13 juni. PRECIES een jaar geleden zaten we midden in de droogte met o.a. als gevolg veel slechte vruchten en veel luizen. Dat is op dit moment geheel anders. Het groeit om zo te zeggen als kool en gebrek aan regen is er nu niet. De luizen in de bieten laten ook nog op zich wachten, tenminste de zo gevreesde groene bladluizen. Enkelen hebben reeds gespoten en dat was dan voornamelijk tegen de zwarte bonenluis. Een extra bespuiting zal in vele gevallen dan straks toch weer nodig zijn, maar deze kosten zullen velen liever opbrengen dan onnodig veel risico te lopen in verband met de vergelingsziekte. Ook dit voorjaar was er weer veel mangaangebrek in de bieten. Door proeven is gebleken, dat een bespui ting met mangaansulfaat geen op- bvengstverhoging geeft. Dit laatste willen we graag geloven, alleen de er varingen van de laatste jaren opge daan bij wel spuiten zijn toch gunsti ger. Door wel te spuiten krijgen we direct meer en gezonder blad. Dit is voor een aantasting van de vergelings ziekte ook belangrijk en verder ont wikkelt zich het onkruid in percelen, die niet gespoten zijn, veel gemakke lijker. Wanneer we al deze argumenten nog eens nagaan, dan lijkt het toch verstandiger de geringe kosten aan mangaansulfaat maar op te brengen. Het is voor een ieder toch plezieriger een vol en gezond gewas bieten te telen, dan weken te moeten kijken op een perceel waar geen groei in zit. De tijd is ook weer aangebroken om eens een bezoek te brengen aan het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Het blijft elk jaar weer een interessante trip om de vele belang rijke proeven van dichtbij te bekijken. Het is lekker dichtbij en leren doen we er altijd. TÜOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 13 juni. HET aantal opgaven voor de Delta excursie ligt al boven de 300 ver namen we van de Kringsecretaris en nog steeds kwamen er aanmeldingen bij. Overigens wordt het 'een drukke excursietljd want we kregen ook weer al een oproep voor deelname aan de excursie van de Bedrijfsstudiegroep naar Zuid-Limburg, een excursie die ongetwijfeld eveneens de moeite zeker waard zal zijn. Enfin wellicht hebben we dan onze akkers een heel eind on- kruidschoon, en treedt er een korte adempauze in. Het graszaad en de vroege aardappels zullen echter ook al niet lang meer op zich laten wach ten, zo dat we weer spoedig midden in de drukke periode zitten. Het ziet er naar uit, dat het graan, on dan vooral het zomergraan, erg zwaar en hoogst waarschijnlijk te zwaar gaat worden, en dit geldt in even sterke mate voor het vlas. De meeste percelen vlas zijn te zwaar en zij zullen werkelijk moeite hebben om goed aan het eind te komen. Alleen droog weer kan daarbij redding bren gen. TIJDENS de Pinksterdagen was het aantal luizen nogal toegenomen, vooral in de aardappelpercelen. Ook in onze bietenpercelen zagen we de groenachtige luizen die zo gevaarlijk zijn voor de vergelingsziekte. Voor de meeste delen van onze provincie zijn reeds waarschuwingen uitgegaan, doch voor ons gebied hebben we nog niets gehoord, terwijl we naar ik meen ook nog geen waarschuwingskaart hebben «ntvangen. Voor de pootgoedtelers zijn de lui- zenvluchten tijdens de Pinksterdagen met een benauwd hart aangezien. Het ziet er dit jaar toch al niet zo roos kleurig uit en als dan onze vijanden ook nog in zo ruime mate de virus ziekten gaan verspreiden dan worden de vooruitzichten steeds onzekerder. Het ziet er wel naar uit dat het pootgoed duur za] worden; er is min der uitgeplant, en reeds meer afge keurd dan op andere jaren, terwijl het besmettingsgevaar dit jaar ook enorm veel groter ïs dan anders. Goede consumptie-percelen zijn er weinig en we menen toch wel te mogen zeggen dat in vrijwel ieder consumptieperceel zeker 10 zieke planten voorkomen, terwijl in een heel groot aantal andere percelen wel 20 50 ja zelfs nog wel hogere percen tages voorkomen. Dit zijn dus enorme besmettingsbronnen, zodat de poot- goedteler aangewezen is op het spui ten met systemische middelen en op vroeg rooien. Spuiten met systemische middelen erhoogt de kostprijs en vroe ger rooien vermindert de opbrengst, zodat meer lonende pootgoedteeit de prijzen, afgezien nog van de te ver wachten ruime vraag, noodzakelijk naar boven moeten. Doordat meerdere collega's die an dere jaren eigen pootgoed teelden, dit jaar geen al te best uitgangsmateriaal hebben gekregen, waren zij niet in staat om zelf plantmateriaal voor eigen gebruik te telen en zullen zij de vraag naar pootgoed nog verhogen. Laten we hopen dat we in ieder geval goede pootaardappelen kunnen kopen, het moge dan duur worden, slecht ma teriaal is nog veel duurder. Dat kunt u dit jaar zelf constateren. ZU1D - BE VEL AN D. 13 juni. DE regen die nu ongeveer een maand geleden als een weldaad kwam, begint nu reeds meer en meer als een overlast beschouwd te worden. Het vlas dat door de eerste regen welig en wat slap was opgeschoten is door de laatste legen vrijwel geheel gelegerd. Het gaat er nu maar om wanneer het vlas weer overeind kan komen of en voor hoe lang het gelegerd blijft. Door de voortdurende legering zal de kwa liteit zeer zeker niet vooruitgaan. Ook de lust om te kopen worden op deze manier ongunstig beïnvloed. Ook de zomergerst is plaatselijk zeer zwaar gelegerd. Verschillende per celen zullen wel tot het einde toe ge legerd blijven. Door de valse meel dauw, die vrijwel overal en soms in zeer ernstige mate voorkomt, wordt de legering verder nog ongunstig be- invloed. De stikstof het vorige jaar gegeven hetzij aan aardappelen, bieten of maanzaad, maar door deze gewas sen niet geheel opgenomen blijkt nu in de meeste gevallen de veroorzaker te zijn van deze welige groei. De eerste percelen Bintjes zijn reeds legen de phythophlhora gespoten, vooral met dit regenachtige weer is het gewenst om er zorg voor te dragen dat ook de onderste bladeren voldoen de beschermd zijn. Later zijn deze niet meer met een sproeimiddel te be reiken. De „gezonde" aardappelen groeien nu goed door. Zo hier en daar zijn enkele percelen uitgeplant van eigen teelt, bijvoorbeeld uitgezocht uit een party consumptiegewas, deze zijn vrij wel volkomen ziek. Hier blijkt wel zeer duidelijk, dat het altijd veel beter is uit te gaan van goed gezond pootgoed, dat dan wel eens duur kan zijn, als uit te gaan van slecht poot goed dat weinig kost, maar latei een slecht opbrengend gewas en veel er gernis te zien geeft. Hier en daar zijn zelfs enkele per celen uitgereden. Herinzaai met een ander gewas geeft ook moeilijkheden in verband met de reeds gegeven hoe veelheid stikstof, zodat in sommige ge vallen, ondanks de te verwachten slechte opbrengst, het zieke gewas toch zal blijven staan. De luizenpopulaties op de suikerbie ten nemen niet in grote getale toe. Hierbij spelen regen en het koude weer van de laatste weken ook een grote rol. Verschillende percelen zijn reeds eenmaal tegen de luizen, waarbij de zwarte bonenluizen het meest voor komen, bespoten. Afgewacht dient te worden of een algemene bespuiting noodzakelijk is en of voor de reeds be spoten percelen een tweede bespuiting ook nog rendabel zal zijn. Eén ding is zeker: de bieten groeien op dit mo ment zeer buitengewoon goed. De oppervlakte suikerbieten is al enkele jaren achtereen zo hoog als mogelijk was opgeschroefd. Zo is men er toe gekomen om op enkele perce len te snel met bieten na bieten terug te komen. Hoewel het nog zeer vroeg in het seizoen is, is reeds op enkele percelen het bietencystenaaltje gecon stateerd. De schade zo vroeg reeds ontstaan kan gedurende de zomer vrij aanzienlijk worden. Voor vele bedrij ven kan op deze plaats geen betere aanbeveling gegeven worden dan om nu reeds aan de grondmonsternemer of de Assistent van de R. L. V. D. op te geven om deze zomer of herfst grondmonsters te laten nemen voor onderzoek op het bietencystenaaltje. WALCHEREN. 13 juni. BE weersomstandigheden van de laatste weken hebben er toe bij gedragen dat zowel de bouwlandgewas sen als het gras in de wei snel zijn gegroeid. Ook de gunstige struktuur van de grond en een reserve van meststoffen die vorig jaar als gevolg van de droogte niet zijn gebruikt, hebben er toe bijgedragen dat de groei bijzonder snel plaats had. Voor gewassen als suikerbieten en aardappelen is het gevaar van een te geile groei niet aanwezig. Anders is dit voor gewassen als gerst en vlas. Van gerst die vóór dat de aar zicht baar is reeds tot legering komt, is geen topopbrengst meer te verwach ten. Op enkele percelen is dit gewas reeds flink gelegerd. Voor wat het vlas betreft is het een uitzondering een perceel te vinden dat nog recht staat. Van meerdere percelen is te verwachten dat, ook bij gunstig weer, het gewas niet meer overeind komt. De oorzaken zijn meer de dichte stand en een te snelle groei, dan dat het ge was door de regen is neergeslagen. Slagregens kwamen immers vrijwel niet voor. De handel kijkt momen teel de kat uit de boom en men heeft alleen interesse in een gewas dat nog recht staat. Ook de aardappelen zijn snel ge groeid. Van de weg lijkt het meestal heel wat, komt men er in dan valt het tegen. Soms is het percentage virus- zieke planten zó groot, dat dit onge twijfeld de opbrengst drukken zal. Op tal van percelen is de stand ech ter zodanig, dat wanneer de groei- omstandigheden gunstig blijven er nog wel degelijk een flinke opbrengst ver wacht kan worden. Viruszieke planten zijn niet te ge nezen. Dat is algemeen bekend. Wat wel eens vergeten wordt is dat ook het gewas dat door de aardappelziekte is aangetast niet meer te genezen is. Wel hebben wij bestrijdingsmiddelen bij de hand maar deze zullen alleen effektief blijken te zijn wanneer ge spoten wordt voor de ziekte aanwezig is. Het wekt daarom verwondering dat er nog zovelen zijn die hun Bintjes nog niet gespoten hebben met een zink of koperpreparaat. Het aantal luizen in de bieten is de laatste dagen nogal toegenomen. Reeds zagen wij bladeren gekruld staan als gevolg van zuigschade van de zwarte luis. Regelmatige controle is daarom gewenst om, zo nodig, (Adv.) direkt tot bestrijding over te gaan. Ook in maanzaad en aardappelen kan het aantal luizen zó groot zijn, dat be- stx-ijding gewenst is. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 13 juni. NA het wisselvallige weer van de achter ons liggende week is het onaangenaam om het zo veel beloven de vlas op verschillende percelen ge bogen te zien liggen als gevolg van de waterlast welke de lange slappe stengels te torsen hebben gehad. Als we niet spoedig een periode met an der weer krijgen, zou het wel eens kunnen gebeuren dat het er voor ver schillende vlaspercelen niet zo erg best uitziet, vooral wanneer het ge legerde vlas in dagen niet droog komt. Als dan de temperatuur ook nog aan de hoge kant is, gaat de kwa liteit zienderogen achteruit. Zoals trouwens in vele streken hebben we ook in ons gewest goede tot zeer goede percelen vlas. Het weer dat we in de eerstvolgende weken zullen heb ben zal echter bepalen of sommige percelen niet te goed zijn, waarbij we eerlijkheidshalve moeten bekennen dat de meeste eigenlijk niet anders kun nen gebruiken als droogte. Vooral met het oog op dit laatste is het opvallend dat er reeds zo vroeg een grote animo bij de vlassers is om voor behoorlijke prijzen te kopen, hiermede een toch lang niet onbeduidend risico op hun hals halende. Zelfs voor de bloei zijn vele percelen vlas, waar onder verschillende te zware verkocht voor prijzen welke we in geen jaren hebben meegemaakt voor een te velde staand gewas, en dit terwijl reeds bij de uitzaai een ongekend grote opper vlakte vlas door verhuur of op con tractlevering in vlassershanden was. Men weet vaak niet wat hier pre- éles 'achter schuilt, meestal worden over zoiets allerlei gissingen gemaakt, maar zeker is wel, dat hier meer in het spel is, als enkel het vooruitzicht op een mogelijk hoge kg opbrengst per ha. Na de algemene Z. L. M. vergade ring, ditmaal te Goes, gaan we de volgende week de Deltawerken be zichtigen. Een machtig werk, dat vroeger tot de onmogelijkheden be hoorde, maar dat men met de tegen woordige middelen hoopt te kunnen volbrengen. Wij West Zeeuws-Vlamingen, die zo veel met de zee te maken hebben, wier grond grotendeels aan de zee is onttrokken en voor wie alle nationale toegangswegen door het zilte water worden doorklieft, zullen altijd be langstelling tonen voor alles wat op waterbouwkundig gebied tot stand kan werden gebracht. Laten we hopen dat we voor de be zichtiging van deze werken een prach tige zomerdag mogen treffen. Ook op reis is het aangenaam om het zonne tje in het water te kunnen zien schij nen. PROEFBOERDERIJ „DE SCHELDEMONDEN" TE BRUINISSE. Exeursiegids 1960. Verschenen is de excursiegids 1960 van de Proefboerderij „De Schelde monden" te Bruinisse, waarin een aan tal gegevens omtrent bouwplan en de vele op de percelen ingezette proeven opgenomen zijn. Het proefbedrijf, 30 ha groot, op kalkrijke lichte kleigrond is geheel gedraineerd. De grond waterstand is 's winters 80 a 100 cm en 's zomers 150 a 170 cm beneden het maaiveld. De proefvelden zijn aange legd in samenwerking met de R. L. V. D. op de Zeeuwse Eilanden, de S. N. Ui. F., de afd. NaCoBrouw van het N. I# B. E. M. en het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid. Des winters worden in samenwerking met het Rijksveeteeltconsulentschap voor Zee land proeven genomen met het mes ten van rundvee. Voor aanvraag excursie weiwle men zich tot de bedrijfsleider, de heer L. bij de Vaate, Langeweg 3, Bruinisse, telef. 01113—387.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4