REISVERHAAL VAN EEN „I.F.Y.E." - 1960 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND WIJ ONTVINGEN: ZATERDAG 18 JUNI 1960 477 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef, 01108206.Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Hampton (S. Carolina, U.S.A.), 1 juni 1960. Donderdag 5 mei j.l., 1 uur 's middags gooide men op het s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerikalijn, de trossen los en daarmee begon voor tlrie Nederlandse landbouw jongeren (mej. Tetje van Cingel uit Emmeloord, Wim de Vrieze uit Haamstede en ondergetekende) een 1 O-daagse zeereis naar New lork. Iedereen die daarvoor in de gelegenheid is of' komt, kan ik een dergelijke trip aanbevelen. Je verblijft in een luxueus en comfortabel hotel en je reist tege lijkertijd. Attentie TUINFEEST Hedenavond organiseert de streek Zuid-Beveland van de L. J. G. en Z. P. M. een Tuin feest in het „Schuttershof'' te Goes. Bij slecht weer gaat het feest toch door, zij het dan binnen. Aanvang 7.30 uur. Entree 1. Een ieder is van harte wel kom. Komt dus vanavond allen naar Goes. DE PEE1.AND RAI.1A. Zoals al eerder meegedeeld, wordt zaterdag 2 juli te Noord-Beveland de Peeland-Rally gereden. Er is voor de automobilisten een aantrekkelijke route van ongeveer 75 km uitgezet, die voert door het gehele eiland Noord-Beveland. De start is om 1.30 uur n.m. voor hotel ,,De Stadswijnkelder" te Kort- gene en vanaf 1 uur bestaat er ge legenheid tot inschrijven. Let wel: de boten vanaf Wolphaarts- dijk varen tot 12.30 u, half-uur-dienst en vanaf 1 uur om het uur. Na afloop van de i*ally is er een pannekoeken-maaltijd en 's avonds is er bal, met medewerking van de Am bassadors uit Roosendaal. Dit bal is ook toegankelijk voor niet-deelnemende L. J. G.-ers en Z. P. M.-ers. Leden van de Z. L. M. en de Bond van Plattelandsvrouwen kunnen ook aan de rally deelnemen. 's Avonds om 11.45 uur is er een extra boot vanaf Kortgene. Kom «leze «lag allen naar Noor«l- Bev eland. L J. G-ORIËNTATIERIT op 18 juni a.s. Start om 6 uur, hotel „Concordia", Steenbergen. Hoofdprijs een radio. Na afloop gelegenheid tot dansen. Het is buitengewoon wat zo'n scheepvaartmaatschappij al niet doet om het z'n „klanten" zo aangenaam mogelijk te maken. Ik geloof niet, dat één van de 500 passagiers (max. aan tal van dit schip is 800), oud of jong, zich een moment verveeld heeft. Ook niet tijdens de twee dagen durende storm, want ;.'i van de passagiers had het toen ontzettend druk met het „be dwingen" of „uiten" van zeeziekte- verschijnselen, terwijl het andere kwart genoot van de prachtige aan blik welke de huizenhoge oceaangol ven bood. Wonder boven wonder behoorden wij (3 Nederlandse I. F. Y. E.'s) tot het laatste gedeelte. DAGINDELING. De dagindeling op dit drijvende stukje Nederland in de Atlantische Oceaan was ongeveer als volgt: Tijd van opstaan 's morgens naar eigen keuze, maar wanneer men prijs stelde op een ontbijt, was 8 uur wel het laatst mogelijke tijdstip. En de meeste passagiers waren op tijd, want dit ontbijt was elke dag een culinair kunststukje. (Evenzo de lunch en het diner: 56 verschillende gangen van smakelijk en verfijnd opgediend voed sel.) Na het ontbijt zocht iedereen meestal vlug de buitenlucht op. De sportieven, zij, die voor sportief door wilden gaan en zij die behoefte hadden aan lichaamsbeweging beklommen dan de trappen naar de bovenste „étage", genaamd „sportdek" en wijdden zich daar een half uur lang aan een ge zonde ochtendgymnastiek o.l.v. een sportinstructeur (behorende tot de be manning). Daarna was dit houten sportveld van 10 x 20 meter (klein, maar daarom ook gezellig!) beschik baar voor het beoefenen van dekiennis, shuffle-board (soort sjoelbak in het groot), ping-pong e.d. De meeste passagiers van middel bare leeftijd en ouder deden hun spie ren geen geweld aan maar vlijden zich neer in hun dekstoel om te genie ten van zon en zee, een boek (uit de scheepsbibliotheek) en een praatje met andere passagiers. Vooral dit laatste was voor mij (ook al ben ik dan nog niet van middelbare leeftijd) één van de meest aangename bezig heden tijdens deze trip: een klets praatje maken met zoveel mogelijk verschillende mensen van allerlei na tionaliteit. De taal die hierbij ge bruikt werd, was meestal een mengel moes van Nederlands, Engels, Duits, armbewegingen en rare gezichten. Toch was iedereen vrij vlug getraind in dit soort conversatie en iedere dag kon men elkaar beter begrijpen. Ter onderbreking van de morgen uren kon men vanaf II uur in de „palmcourt" (overdag: conversatiezaal en 's avonds dans- en amusementszaal) luisteren naar de tonen van een strijkje en onderwijl genieten van een kop bouillon of koffie. Om 1 uur (13.00 uur) was de tijd voor de lunch aangebroken. En deze lunch was, evenals de andere maal tijden, één van de prettigste tijdpas seringen van een hele dag, niet zo zeer vanwege het smakelijke eten, maar meer in het bijzonder om de gezellig heid welke men had met z'n 7 mede tafelgenoten, die de eerste dag alle maal vreemdelingen voor elkaar wa ren, maar die de laatste dag afscheid van elkaar namen als heel goede vrienden. 's Middags kon men zich op de bui- tendekken weer op dezelfde manier amuseren als 's morgens. Maar als men genoeg had van de zon of bang was van de regen en de kou (slechts 2 van de 10 dagen), dan kon men in één van de conversatiezalen of rook kamers deelnemen aan een bridge-, schaak- of dam-toernooi of men kon een film gaan zien in de ruime en comfortabele bioscoop. WAT EEN FEESTEN 's Avonds na het diner (lVz uur ta felen) werd dezelfde film nog een keer vertoond; en dan, na deze voor stelling, was iedereen vol moed om te gaan dansen in de „Palmcourt" op muziek van de scheepsband. Ik dacht dat men op Noord-Beve land wel wist wat feesten was, maar zo gezellig als met dit internationale gezelschap aan boord van de „Maas dam", had ik het nog nooit meege maakt. Het gewone dansen werd af gewisseld met prijsdansen en allerlei gokspelletjes, zoals paardenrennen (houten paarden!), Bingo enz.; alle maal heel onschuldig en in het nette (dit voor de meer bezadigde lezers van deze regels!). Eén van de grootste attracties 's avonds was echter wel het feit, dat 6 maal gedurende deze reis 's nachts om 12 uur de klok een uur terug ge zet werd i. v. m. het tijdsverschil tus sen West-Europa en de Oostkust van Amerika. Zodoende kon men een uur langer feesten, zonder er iets van z'n nachtrust bij in te schieten. Het einde van dit eerste en aange name gedeelte van onze 6 maanden durende trip kwam echter zeer nabij toen we 's zaterdagsavonds de lichten van Long Island en van de haven van New York ontdekten. Een uur later voeren we langs het in „flood-light" badende Vrijheidsbeeld en konden we de auto's over de kustweg zien rijden. Het was toch wel even een rare ge waarwording om weer in de nabijheid van land te zijn, wanneer je 9 dagen lang niets anders dan zee, water en golven gezien hebt. 's Zondagsmorgens vroeg kwam de douane aan boord en begon de ont scheping. Om 10 uur 's morgens (4 uur 's middags in Nederland) liepen wij de eerste wankele (vanwege de zware koffers) passen in het meest vooruitstrevende en machtigste land ter wereld. En dat was voor ons, I. F. Y. E's, het begin van het werke lijke programma, wat men in het „4 H-club centre" in Washington voor ons gepland had. Over mijn ervaringen hier tijdens mijn 14-daagse „stay's" bij verschillen de boerenfamilies in de staten South Carolina en South Dakota hoop ik U een volgende keer iets te mogen ver tellen. Wel geloof ik, dat. ik, (ondanks het feit «lat ik pas bij m'n eerste familie ben hier in Hampton, S. Car.) nu ree«ïs op mag merken, dat de geaard heid en <le levensomstandigheden van de gemiddelde Amerikaanse burger helemaal niet zoveel verschillen van die van de gemiddelde West-Europese burger. De Amerikanen zijn niet zo zakelijk en nuchter, er zijn niet zoveel van die enorm grote boerderijen en er zijn niet zoveel miljonairs, zoals wij in Europa, wel eens denken. Natuurlijk er zijn verschillen, maar daarover een andere keer. L. J. G.-groeten, HUIB v. d. MAAS. ONTSPANNING SMIDDAG. De Z. P. M. en L. J. G. afd. St. Maar tensdijk organiseert op zaterdag 25 jun» a.s. een grote ontspanningsmiddag met o.a. een trekkerbehendigheids- wedstrijd en huishoud-estafette. Deelname mogelijk voor alle Z. P. M.-, L. J. G.- en Z, L. M.-leden. Opgave voor 24 juni bij M. Burgers, „Zoete Rave" D 70, Poortvliet, Tel. 01662—428. ONTWORSTELD LAND Uniek fotowerk over Nederlands boeiendste provincie Zeeland ONZE provincie trekt sinds de tweede wereld oorlog de volle aandacht van binnen- en bui tenland. De verwoesting tijdens de oorlogsjaren, de in 1953 in hevigheid toeslaande zee met de ramp als gevolg, het Delta-plan vestigt de aandacht van de gehele wereld op onze provincie In opdracht van het Provinciaal Eestuur stelden de journalist G. A. de Kok en de econoom drs. M. C. Verburg een voortreffelijk en met prach tige foto's geïllustreerd boek samen. In een drie tal hoofdstukken wordt de relatie geschetst tus sen de zee, liet land en de Zeeuw, zodat een boeiend beeld van het Zeeland van vandaag oprijst. De pro vincie waarin sinds de eerste dag is geworsteld met het water, het gewest met een intensieve landbouw en een bloeiende industrie. De foto's voor dit boek werden grotendeels ge maakt door de jonge Zeeuwse fotograaf Wim Rie- mens, terwijl voorts vele foto's werden opgeno men van Cor van Weele te Amsterdam, terwijl bo vendien gebruik werd gemaakt van de collecties van diverse fotografen. Uitgever van dit inderdaad unieke fotowerk is de firma G. W. den Boer te Middelburg. De prijs bedraagt 17,50. 0 De Drie Meren, verslag van de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Beemster-Purmer- Schermer e.o. 1959. 0 Uitgeverij Mij W. E. J. Tjeenk Willink. Zwolle in de serie B no. 2 leidraad voor het Land- en Tuinbouwonderwijs Bodemkunde door Ir. S. F. Kuipers. 7e druk. Prijs 5,90. 0 N. V. W. Thieme Cie, Zulphen in de serie eenvoudige en praktische leerstof voor land en tuinbouwonderwijs, machines voor tuinders en fruittelers door L. van Wingerden. Prijs ƒ2,90. 0 Agro-Cheniie koerier. 2e jaargang no.3/1960 van de N. V. Agro-Chemie, Arnhem, waarin o.m. een artikel over de Virusziekten in de landbouw opgenomen is. Proefstation voor de Akker en Weidebouw te Wageningen. De heelt van eetaarilappelen op zandgrond, door dr. ir. D. E. van der Zaag. Publikatie no. 10. April '60. Van archipel naar vasteland, door W. P. Bal kenende, Uitgave drukkerij Bareman Ter- neuzen. Prijs ƒ2,45. Dit werkje geeft een documentatie van de geschiedkundige ontwikkeling van de provin cie Zeeland/ vanaf de praehistorische tijd tot op heden. Uit deze bijdrage blijkt hoe nauw de Zeeuwse akkerbouwer, veehouder en fruitteler verbonden zijn met de uitvoering van de groot se plannen als het drie-eilanden- en deltaplan. Niet alleen outsiders maar ook diegenen die bekend zijn met de Zeeuwse samenleving, spe ciaal die direkt of indirekt te maken hebben met het beheren en besturen van het polder wezen zullen deze uitgave met interesse lezen, terwijl ook voor landbouwonderwijs en de land- bouwjongerenorganisaties het boekje wetens waardigs biedt onder het motto: In het ver leden, ligt het heden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 21