475 Ere-galcrij BESTEMMING INLANDSE TARWE DRINKWATERVOORZIENING TEN PLATTELANDE V vies van de commissie Grondgebruik een brief gezonden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid inzake de drinkwatervoorziening ten plattelande. In deze brief is o.a. erop aange drongen dat de aansluiting van de super-onren- dabele gebieden met grote kracht zal worden aan gepakt en doorgezet. MECHANISATIE BOERDERIJBRANDEN APRIL 1960 WEST-DUITSLANDS LANDBOUWPOLITIEK WORMSTEKIGHEID IN ERWTEN Ir. F. W. HONIG, Directeur van de Tuinbouw Uitbreidingsplannen WAARSCHUWING VOOR PLANTUIENTELERS ZATERDAG 18 JUNI 196 0 Op 1 juli 1960 zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer ANTHONY LOLWS in dienst trad op het bedrijf ,,Waterwijk;' van de familie Joh. de Visser te Domburg. Een dezer dagen werd de jubilaris Koninklijk onderscheiden met de bronzen medaille in de orde van Oranje-Nassau. Onze hartelijke gelukwensen met dit jubileum. |\E tarwe vormt een belangrijke inkomstenbron voor de landbouw. In elk land ter wereld waar dit graan wordt geteeld is de tarwe object van landbouwpolitiek en wordt een bepaalde prijs gegarandeerd teneinde de producent te beschermen tegen de verstoringen van de overschottenmarkt. Over de prijs, welke in Nederland in het kader van het landbouwbeleid aan de teler wordt gewaar- borgd heeft regelmatig overleg plaats tussen de minister en het Landbouwschap, terwijl de in voor uitzicht gestelde prijs wordt gerealiseerd door maat regelen welke worden getroffen door het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Het Landbouwschap heeft daarbij steeds gepleit voor een regeling krachtens welke de binnenlandse tar we wordt bestemd voor de broodbereiding. Zulks betekent dat het z.g. bijmengingspercentage moet worden afgestemd op de omvang van de binnen landse oogst, waarbij er iskening mee kan worden gehouden dat, via de z.g. vergoedingsregeling, voor individuele maalbedrijven de mogelijkheid wordt geschapen meer binnenlandse tarwe te verwerken dan krachtens bijmengingsverplichting wordt voor geschreven. Het bestuur van bovengenoemd produktschap wenst in principe echter vast te Hbuden aan een maximale bijmenging van 35 inlandse tarwe, hoewel dit bestuur bereid is incidenteel te bezien of bij een goede kwaliteit van de binnenlandse oogst wellicht tijdelijk iets meer kan worden bij gemengd dan 35 o. Het Landbouwschap heeft tegen dit principebesluiternstig bezwaar en heeft daarom aan de minister verzocht het daarheen te willen leiden, dat via bijmengingsverplichting en vergoedingsregeling de gehele binnenlandse tarwe oogst voor zover daartoe geschikt wordt aan gewend ten behoeve van de broodbereiding. Een dergelijke bestemming' is in overeenstemming met het doel waarvoor de tarwe als broodgraan wordt geteeld. HE mogelijkheden voor aanwending van binnen- landse tarwe bij de meel- en bloembereiding worden mede beïnvloed door de import van pl.m. 75.060 ton bloem (gecontingenteerd over importeurs op basis van vóór 1931 ontwikkelde aktiviteiten). Eteze bloem komt afgezien -an enkele betrekke lijk lage heffingen tegen wereldmarktprijs be schikbaar en valt niet onder de bijmengingsver plichting. Het Landbouwschap is van mening dat deze bloem tenminste met een zodanige heffing dient te worden belast dat. met inachncming van eventuele kwaliteitsverschillen, de buitenlandse bloem op dezelfde concurrentiebasis wordt aange boden als de hier te lande bereide bloem waarin inlandse tarwe is verwerkt. De voorstellen van het Landbouwschap hebben géén enkele consequentie voor de broodprijs, om dat, wanneer de tarwe niet voor broodbereiding wordt aangewend, een andere bestemming moet worden gevonden met toeslagen welke worden ge financierd uit heffingen op de import van buiten landse tarwe en bloem. AP 1 maart j.l. heeft het Landbouwschap op ad- Op deze brief heeft bet Landbouwschap op 23 mei j.l. van de minister van Sociale Zaken en Vólksgezondheid het volgende antwoord ontvan gen: ..Naar aanleiding van bovenvermelde brief in zake de drinkwatervoorziening ten plattelande deel ik het volgende mede. Met U ben ik van mening, dat bij de drinkwa tervoorziening op het platteland grote belangen van volksgezondheid en landbouw zijn betrokken. Een rapport betreffende de drinkwatervoorzie ning van de zgn. super-onrendabele gebieden wordt thans voorbereid door de Interdepartementale Com missie Rijkssteun Drinkwatervoorziening. Ver wacht wordt, dat het rapport mij in de loop van dit jaar zal worden aangeboden. Een spoedigebeslissing inzake het standpunt, dat van Rijkswege met betrekking tot dit onder werp zal worden ingenomen, zal ik zoveel moge lijk bevorderen". IVE Westduitse boeren geven jaarlijks anderhalf tot tweemaal zoveel voor machines uit als die in de andere EEG-landen, terwijl het aantal werk krachten in de landbouw gemiddeld hetzelfde is, aldus een onlangs gepubliceerd rapport van de „Land- und Forstwirschaftskammer Kurhessen" te Kassei. Op bedrijven in Kurhessen verklaarden de op deze bedrijven werkzame gezinsleden niet ten on rechte dat zij praktisch alleen voor de aanschaf en het onderhoud van de machines werken, aldus het rapport. Ongeveer driekwart van de bedrijfs- inkomsten wordt aan machines en lonen uitgege ven. Het rapport adviseert om de machines inten siever te gebruiken en goed te onderhouden. Voor kleine gezinsbedrijven ligt de enige oplossing in samenwerking bij het gebruik van landbouw machines op coöperatieve basis. PIND 1959 waren er in Oostenrijk 113.000 land- bouwtrekers in bedrijf. Hiermee is Oostenrijk, gezien zijn beperkt areaal cultuurgrond en het betrekkelijk geringe aantal landbouwbedrijven, één van de meest gemechaniseerde landen van Europa. De Oostenrijkse paardenstapel gaf in de afge lopen jaren een dienovereenkomstig sterke daling te zien. Verleden jaar waren er nog slechts 163.000 paarden, hetgeen rond één derde minder was dan in 1958. I\E hoofdinspecteur voor het Erandweerwezen van het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand april 1960 19 boerde rij branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Één van deze branden kwam voor in Groningen, drie in Fries land; één in Drenthe: twee in Overijssel; drie in Gelderland; één in Zuid-Holland; één in Zeeland; vier in Noord-Brabant en drie in Limburg. De di recte schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op ƒ1.051.500,—. Één van deze branden werd veroorzaakt door defecte butagasinstallatie; vijf door spelen met vuur; één door loodgieters werkzaamheden; twee door sluiting; één door lek ke schoorsteen; één door blikseminslag, terwijl in acht gevallen de oorzaak onbekend bleef. IANDBOUWWERELDXIEUWS meldt. dat Bondsminister Schwarz onlangs een perscon ferentie gehpuden heeft over actuele landbouw problemen. Deskundigen waren naar aanleiding van deze persconferentie van mening dat de Over heid over niet te lange tijd zal besluiten de subsi diebedragen die in het Groene Plan zijn opge nomen, op andere wijze te besteden. Er zijn thans reeds besprekingen gaande over het nieuwe Groene Plan voor 1961. Het schijnt dat men de bedragen voor de subsidie op melk in het nieuwe Groene Plan in ieder geval niet wil verho gen, terwijl men er over denkt de subsidie op kunstmest te verlagen. Bondsminister Schwartz deelde tijdens de pers conferentie mede dat voorstellen in bewerking zijn voor de vaststelling van minimum-prijzen voor eieren en gevogelte. Hij is van mening dat dit in overeenstemming is met het streven naar een ge meenschappelijke landbouwpolitiek in de EEG- landen. Tenslotte verklaarde de Minister dat hij achter de interpellatie staat die tijdens de begroting van Landbouw door zijn partij werd ingediend en waar in de regelingen werden omschreven ten aanzien van de landbouwpolitiek en het handelsverkeer inzake agrarische produkten. Het effekt van een bestrijding is geheel afhan kelijk van het tijdstip van spuiten. Dit luistert erg nauw omdat de rupsjes moeten worden ge dood voor deze in de peul zitten. De randen van de percelen moeten worden ge spoten zodra de peulen van de randplanten beginnen te zwellen. Het gehele perceel kan dan enkele dagen later worden behandeld. Daar de meeste wormstekigheid in de randen van de percelen voorkomt is het gewenst in elk geval de randen op het juiste tijdstip te behandelen. Bij laat gezaaide erwten dient de bespuiting in een vroeger ontwikkelingsstadium te worden uitgevoerd. Middelen. Parathion 25 1,6 kg of L/ha Diazinon 20 2,5 kg of L/ha TQOOR vele graslandpercelen is het de hoogste tijd het hooigras te maaien. Doet u dit op een te laat tijdstip, dan is niet alleen de kwaliteit van het hooi minder. Erger is nog, dat de zode teveel geleden heeftzodat er weinig nagroei komt. Vooral voor percelen die vorig jaar ver droogd-zijn, is te laat maaien de doodsteek. I.\ MEMORIAL TE Den Haag heeft op 9 juni I960 de begrafenis plaats gehad van ir. F. W. Honig, in leven directeur van de Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Vis serij. Overeenkomstig zijn wens is de ter- aarde-bestelling in alle stilte geschied. De heer Honig is op 6 juni na een vrij lang durige ziekte in de Rudolf Steinerkliniek te Den Haag overleden. IR. F. W. Honig bereikte de leeftijd van I 61 jaar. Na het volbrengen van zijn studie aan de Landbouwhogeschool werd hij in 1924 als leraar aan de Christelijke Landbouwwinterschool te Ambt Harden berg aangesteld. In 1930 volgde zijn benoeming tot adjunct rijkstuinbouwcon- sulent te Zutphen, gevolgd door de functie van rijkstuinbouwconsulent aldaar, in 1932. In 1945 werd ir. Honig inspecteur van het Tuinbouwonderwijs. Na in 1951 opgetreden te zijn als waarnemend directeur van de Tuinbouw volgde het jaar daarop zijn be noeming tot directeur. Wegens zijn verdiensten op tuinbouwkundig gebied werd ir. F. W. Honig in 1954 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. HAAMSTEDE. Voorbereid wordt de vaststelling van een pls-n tot wijziging van het uitbreidingsplan de» meente. MIDDELBURG. a. Voorbereid wordt een plan van uitbreiding in onderdelen voor het gebied ten westen van de Seisweg en ten noordwesten van het Middelburgs- wegje, op de tekening in grijze kleur aangegeven. b. Vanaf 28 mei 1960, gedurende 14 dagen, ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage: a. het raadsbesluit tot wijziging van het plan van uitbreiding ïb hoofdzaak in dier voege, dat de bestemming tot agrarisch gebied met bebouwing van de gronden in het gebied ten zuiden van de spoorweg naar Goes en ten noordoosten van de Nieuwlandseweg gedeel telijk wordt veranderd in die tot industrie terrein, zoals is aangegeven op de bijbehoren de uitvoerige kaart; b. het raadsbesluit tot wijziging van het plan van uitbreiding in hoofdzaak in dier voege, dat de bestemming tot agrarisch gebied met bebouwing van de gronden in het gebied tus sen het groot-industrieterrein en de spoor weg naar Goes wordt veranderd in die van industrieterrein, zoals nader is aangegeven op de bijbehorende uitvoerige kaart. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. BIGGEKERKE Door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van het Uitbreidings plan 1959 met de daarbij behorende bebouwings voorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 13 juni 1960 kunnen be langhebbenden, die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Van de zijde van de N. A. K. G. wordt de aan dacht van de telers van plantuitjes er op geves. tigd. dat bij de aanstaande veldkeuring stipt de hand zal worden gehouden aan het voorschrift, dat de plantuienpercelen voorzien dienen te zijn van een bordje met het keuringsnummer. Bij het niet aantreffen van een dergelijk nummer kunnen hier uit voor de teler moeilijkheden voortvloeien. Na dere inlichtingen zijn desgewenst te verkrijgen bij de keurmeester van de N. A. K. G., de heer D. L. Koppenhol. Marijkestraat 4 te Goes <tel. 01100— 3252).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 19