FEEST BIJ DE VEILING ST. MAARTENSDIJK Eindles Lagere Tuinbouwschool Kapelle TUINBOUW Weinig animo voor Aardbeien? VRUCHTDUNNEN BIJ FRUIT DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD 449 TJORIGE week woensdag was het feest bij de veiling in St. Maartensdijk. Niet minder dan 600 ge- nodigden waren daarbij tëgenwoordig. Het feest betrof het feit dat het 25 jaar geleden is dat deze veilingsvereniging werd opgericht, terwijl twee bestuursleden werden gehuldigd omdat ze 25 jaar leiding hebben gegeven aan deze Thoolse veiling, evenals twee veilingbedienden welke ook vanaf de oprichting er hun krachten aan hebben gegeven. Op vrolijke en gepaste wijze is dit zilveren veilingfeest gevierd. Het begon woensdagmiddag om 5 uur. Toen richtte voorzitter J. L. M. Geluk zich tot de vele genodigden met een welkomstwoord en vervolgens hield hij een rede waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de veiling, die in de 25 jaar van haar bestaan vele tegenslagen heeft gehad, voornamelijk als gevolg van de inundatie op Tholen. Toen in 1934 werd besloten tot oprichting van de veiling, behaalde deze het eerste jaar een omzet van f 16.000,De laatste jaren wordt regelmatig een omzet van rond 1 miljoen gulden per jaar behaald. Aardappelen en uien zijn de specialiteiten van de veiling. In 1949 werd besloten tot nieuwbouw, omdat de bestaande gebouwen geen ruimte genoeg meer boden. In januari 1951 werd de nieuwe veiling in gebruik genomen. Met dankbaarheid maakte voor zitter Geluk melding van de hulp welke werd ont vangen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen tijdens de watersnoodramp van 1953. Op het ogenblik heeft de veiling 329 leden en zij is kerngezond. Dat blijkt b.v. ook uit het feit dat de laatste jaren voor f 250.000,is geïnvesteerd, terwijl de gebouwen enz. op de balans staan voor f 75.000, Plannen voor uitbreiding van de bestaande ge bouwen zijn op het ogenblik reeds in een ver gevorderd stadium. Voorzitter Geluk zei voorts dat men in 1954 dacht voor een nieuwe ramp te staan en wel de herverkaveling. Dat is echter meegevallen en nu staan de Thoolse tuinders er anders tegenover, zo zei hij. Voor de ontwikkeling van de tuinbouw op Tholen achtte hij de uitvoering van het Deltaplan van zeer grote betekenis. /"NP de geschiktheid van Tholen voor de tuinbouw werd later ook gewezen door de rijkstuinbouw- consulent, ir. J. J. van Hennik, welke zei van mening te zijn dat de grond op Tholen bijzonder geschikt is om intensiever benut te worden ten behoeve van de tuinbouw. De manier waarop op het ogenblik de teelten zich ontwikkelen, recht vaardigen volgens ir. Van Hennik de uitspraak dat er meer tuinbouw zal komen op dit eiland. Het uitgangspunt hiervoor is zeker al aanwezig. Ook zei spreker dat er binnen korte tijd wel een tuin- bouwvakschool zal komen op Tholen. We kunen onmogelijk alle sprekers noemen welke het woord voerden op deze feestbijeenkomst. Namens het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen sprak mr. J. W. H. Huyts, algemeen di recteur van deze instelling. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een elektrische klok. De heer M. A. van de Hoek, sprekende namens de handel, bood ook een klok aan. Verder kreeg de veiling een fraaie ets van de zusterveilingen op het eiland, waarvan de heer J. de Rooy uit Stavenisse de ver tegenwoordiger was. Dhr. A. J. Groenewegen sprak namens de kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. Hij zei dat de Z.L.M. trots is op het werk van de veiling en wees op het grote belang van de coöperatieve sa menwerking. Hij was van mening dat we staan voor een totale vernieuwing van het gehele eiland Tholen en vooral voor de tuinbouw zal dat grote mogelijk heden met zich meebrengen. HULDIGING "TENSLOTTE vermelden we nog dat er vier jubi- larissen werden gehuldigd. De heer A. L. Hage, ere-voorzitter van de vereniging, die 25 jaar trouw zijn werk heeft gedaan voor de veiling, kreeg een elektrisch scheerapparaat. De heer A. P. Geluk, oud-bestuurslid, welke ook 25 jaar zitting heeft gehad in het bestuur, kreeg een tafelaansteker. Veilingmeester M. A. van de Hoek mocht ëen polshorloge in ontvangst nemen als blijk van waar dering voor het werk dat hij altijd heeft verricht. De heer Jac. van de Hoek tenslotte kreeg een lamp aangeboden. Ook van de handel kregen de veilingbedienden geschenken aangeboden als bewijs van waardering voor hetgeen zij steeds doen om alles ook voor de handel zo goed mogelijk te laten verlopen. TN een overzicht van de afzetmogelijkheden voor aardbeien in het komende seizoen, komt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in haar officieel orgaan „Groenten en Fruit" tot de conclusie dat er in het bijzonder voor de aardbeien voor pulp, afzetmoeilijkheden te verwachten zijn. Er zijn nog al oude voorraden in ons land aanwezig en verder moet op geringere vraag van het buitenland worden gerekend. Ook zal de concurrentie groter zijn dan het vorig jaar, in het bijzonder van Bulgarije. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is dan ook van mening dat met een lager prijspeil dan het vorig jaar rekening moet worden gehouden en het is zelfs mogelijk dat er gedurende een zekere pe riode een doordraai van betekenis plaats zal vinden. De Nederlandse consument zal meer aan zijn trek kunnen komen dan de laatste jaren het geval was. Over de omvang van de oogst wordt gezegd dat deze iets kleiner zal zijn dan het vorig jaar. We zouden over het feestprogramma dat volgde veel goede dingen kunnen schrijven. Er heerste een bijzonder prettige sfeer en het gebodene was wer kelijk af. De veelzijdige N. Schoonenberg uit Dor drecht heeft de 600 gasten van de veilingsvereniging „St. Maartensdijk" een prachtige avond bezorgd en het bestuur kan tevreden zijn over de wijze waarop dit jubileum is gevierd. Namens ons blad willen we graag de wens uit spreken dat het deze actieve veiling in de toekomst goed mag gaan. De eerste 25 jaar zijn niet ge makkelijk geweest. Hopelijk zal het in de komende periode allemaal beter gaan, zonder de moeilijk heden van het verleden. 7V7"U de vruchtzetting hij onze fruitbomen heeft plaats gevonden en we kunnen zien hoe het staat met de gezette vruchten, komt ook de tijd om aandacht te schenken aan het dunnen van de vruchten. Wanneer we zeer veel vruchten aan de hoorn hebben zal daar zeker werk van gemaakt moeten worden want door een goede vruchidun- ning kunnen we bereiken dat we in de komende zomer en najaar een zo goed mogelijke kwaliteit kunnen oogsten. Ten aanzien van de mate waarin gedund moet worden kunnen moeilijk algemene richtlijnen gegeven worden. Dat hangt sterk af van de boom, het ras en de onderstam. Men ■moet uitgaan van een bepaalde verhouding tus sen blad en aantal vruchten. De praktijk zal hier veelal de weg moeten wijzen. Bij een zeer groot aantal gezette vruchten zal men echter meestal eerder te weinig dan teveel vruchten verwijderen. Er zijn rassen waar nu reeds gedund kan worden maar bij andere, met name denken we aan Con ference en Cox's Orange Pippin, zal men zeker moeten wachten tot de juni rui voorbij is. Het lijkt ons echter dat de Cox's dit jaar toch niet veel gedund zal moeten worden gezien de vrucht zetting bij dit ras. "DEEDS vele jaren achtereen hebben we de eindles van de lagere tuinbouwschool van de Z.L.M. in Kapelle mogen bijwonen en elk jaar opnieuw staan we er versteld van hoe de directeur van deze school, de heer M. Nieuwenhuyze, zijn leerlingen een schat van kennis weet mee te geven waarmee ze hun voordeel kunnen doen in het verdere leven. We hebben het dit jaar opnieuw gezien toen op 1 juni de eindles werd gehouden en 15 jonge mensen hun einddiploma kregen. Toen burgemeester Ter Haar Romeny, voorzitter van onze onderwijscommissie, de diploma's uitreikte en tevens de eindcijfers bekend maakte, bleek dat de leerlingen stuk voor stuk een prachtige cijferlijst hadden. We kennen de heer Nieuwenhuyze en we weten dat ze ook stuk voor stuk deze cijfers hadden verdiend, want ware dat niet het geval, dan zouden ze zeker niet gegeven zijn. Elk jaar worden door enkele leerlingen inleidin gen gehouden op de eindles en ook dit jaar ge beurde dat.-Leerling A. Vleugel uit Oudelande sprak over het veldonderzoek en de betekenis hiervan voor land- en tuinbouw. P. Eversdijk Mzn. uit Ka pelle 'behandelde het scheikundig onderzoek. De manier waarop hij dit deed was bijzonder goed en duidelijk. Hij liet de aanwezigen zien hoe ze geen tuinder kunnen zijn in deze tijd zonder een schei kundig onderzoek van de grond waarop ze hun brood moeten verdienen. Tenslotte was het G. P. Vermaire, welke vertelde hoe bodemkartering in deze tijd een noodzakelijke cultuurzorg is geworden. Hij wees erop hoe het thans méér dan ooit gaat om te produceren tegen een lage kostprijs en hier voor is nodig dat de produkten worden geteeld op de gronden welke er van nature het meest geschikt voor zijn. Slechts door bodemkartering kan men te weten komen hoe de blijvende factoren van de grond zijn. Nadat over de referaten vragen waren gesteld, reikte burgemeester Ter Haar Romeny de diploma's TN «leze rubriek willen we ook graag de aandacht vestigen op de algemene vergadering van de Z.L.M. op a.s. donderdag in Goes. Het zal misschien voor de meeste fruitkwekers erg moeilijk zijn om deze algemene vergadering te bezoeken omdat het zeer druk is op de bedrijven. Degenen die aardbeien hebben, zitten volop in de pluk en op de hard- fruitbedrijven is het de immer voortdurende strijd tegen meeldauw, spint en allerlei andere plagen die de aandacht vraagt. Verder moet ook het dunnen van de vruchten ter hand worden genomen. Toch zou ik een ieder die er de tijd voor kan vinden willen aanraden om de algemene vergade ring te bezoeken. Vooral nu de heer C. Boudewijn een interessante beschouwing hoopt te houden, niet alleen over de ontwikkeling van de landbouw, maar ook over die van de tuinbouw. Nu onze provincie een revolutionaire ontwikkeling tegemoet gaat met het Deltaplan, is het zeker de moeite waard de visie van een bij uitstek bekwaam man als de heer Boudewijn te horen. Het doet ons ook goed dat op de algemene ver gadering niet alleen de landbouwbelangen be sproken worden, maar ook aandacht wordt besteed aan de tuinbouw. Dit is zeker op haar plaats omdat wij steeds meer met de uitbreiding van de tuinbouw te maken krijgen. Met het Deltaplan zal dat zeker nog meer worden bevorderd. Als dat alles zich inderdaad voorspoedig zal ontwikkelen, zit er heel wat aan vast. We denken aan vestigingseisen, onder wijs,. kredietmogelijkheden, arbeidsmogelijkheden, maar ook moeilijkheden, kortom als een bepaalde sector zich gaat uitbreiden komt er heel wat om de hoek kijken. We willen daarom ook gaarne de jonge toekom stige fruit- en groentekwekers opwekken om op deze algemene vergadering aanwezig te zijn. Er is een tijd geweest dat men zich als tuinder eenzaam en alleen gevoelde op de vergadering van de Z.L.M. Dit is gelukkig veranderd. Ook de belangen van ons als tuinders komen bij de Z.L.M. meer op de voorgrond. Er is hierover meermalen kritiek ge weest. Men kan dat echter ook wel bq zichzelf zoeken. Er zijn er zoveel die het wel geloven en weinig of geen belangstelling tonen voor het werk van hun eigen standsorganisatie. Als u kritiek hebt, zal het bestuur van de Z.L.M. er meer mee gebaat zijn dat u hiermede voor de dag komt, dan dat u onverschillig blijft en geen enkele algemene ver gadering bezoekt. Geen enkele organisatie heeft wat aan „slapende leden". Men heeft een levende be langstelling nodig van leden die mee willen bouwen aan hun organisatie die voor hun belangen op de bres staat. We hopen dat donderdag „de Prinse" stampvol is en dat cr ook veel tuinders-leden aan wezig zijn en huiswaarts keren met de wetenschap dat ook hun belangen veilig zijn bij de Z.L.M. Tot de volgende week. uit. De beste leerling van de geslaagden was de heer P. G. Vermaire uit Kapelle. Hij kreeg een boekwerk van de Z.L.M. Op de tweede plaats stond P. Evers- dijk, eveneens uit Kapelle, welke uit handen van de heer P. Scheele een boekwerk kreeg van de kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. A. Vleugel uit Oudelande kreeg een boek van de veiling Ka pelle voor zijn gehouden inleiding. De leiding op deze goedbezochte eindles berustte bij de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge, voor zitter van de Commissie van Toezicht. De geslaagden werden na de diploma-uitreiking toegesproken door de rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik. Deze wees op de noodzaak van het tuinbouwonderwijs en wekte allen op om voort te gaan met de studie. Verder vroeg ir. Van Hennik zich af of het geen tijd wordt dat men op Zuid- Beveland komt tot de stichting van een hogere of middelbare tuinbouwschool. De ontwikkeling van de tuinbouw in dit gewest vraagt daar om. Ir. Van Hennik zei ook bewondering te hebben voor de manier waarop onderwijs wordt gegeven aan deze school. Voorts wees hij er op hoe er allerwegen in Zeeland grote animo bestaat om zich te bekwamen op het gebied van de tuinbouw. Zo is er in Philip pine een cursus aan de gang met 65 deelnemers en hiervoor moest geen propaganda worden gemaakt. Namens de gemeente Kapelle werd het woord gevoerd door wethouder De Jager en M. A. van Weele uit Waarde overhandigde de leraren als blijk van waardering een boekenbon. De namen der geslaagden zijn: S. van de Boom gaard, Kruiningen; P. Harthoorn, 's-Gravenpolder; J. H. Heynsdijk, Goes; A. de Jonge, Kapelle; K. de Koeyer, Biezelinge; G. W. de Leeuw, Kapelle; J. C. de Schipper, Biezelinge; A. Speelman, Goes; C. Slabbekoorn, Biezelinge; G. Tazelaar, Goes; G. P; Vermaire, Kapelle; A. Vleugel, Oudelande; M. P. van Weele, Waarde en W. A. Zuydijk, Wemeldinge.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9