De voordelen van betonnen paaltjes WETENSWAARDIGHEDEN voor werkgevers 448 ZATERDAG 11 JUNI 1960 Tegenwoordig ziet men het toepassen van betonnen paaltjes als afrastering van erven, tussen weiden, akkers enz. steeds meer toenemen. De toepassingsmogelijkheden in en om de boerderij, gezien de voordelen in de praktijk, zijn dan ook vele. In de eerste plaats kunnen zij, zoals alles wat van beton is, niet roesten en rotten, zodat hun levensduur vrijwel onbeperkt is, terwijl zij feitelijk geen onderhoud vereisen. Indien men bijvoorbeeld rondom het erf een verzorgde afrastering wil heb ben kan met witkalk of verf een goed en goedkoop fraai uiterlijk van de betonpaaltjes worden ver kregen. In de tweede plaats zijn zij van gewapend beton, dat wil zeggen dat zij enkele staafjes betonijzer bevatten (op dezelfde wijze als bijvoorbeeld het beton in kelders en bruggen). Dit heeft tot gevolg, dat zij zeer sterk zijn, zodat zij door het vee niet omvergeworpen kunnen worden, ook al omdat zelfs het gedeelte dat in de grond staat nooit zal rotten. paaltjes bevestigd en de buizen worden gestoken in gaten, die in de paaltjes zijn uitgespaard. Van zelfsprekend dienen de planken zo nu en dan bij voorbeeld gecarbonileumd te worden, terwijl de bui zen geverfd dienen te worden. In dergelijke afras teringen, die nogal eens rondom erven, melkboch ten en open loopstallen worden toegepast, kunnen op eenvoudige wijze houten of ijzeren toegangs hekken worden aangebracht, waartoe de hekpalen van scharnieren, aanslagen en sluitingen worden voorzien. Een aardige toepassing van de lange betonpalen wordt nog gevonden bij het maken van de voor elke huisvrouw onmisbare waslijnen; twee of drie van dergelijke palen leveren een waslijn, die een mensenleven meegaat. OMRUILING EN TERUGBETALING VAN OUDE VAKANTIEBONNEN BOEKJAAR 1959-1960 V\7 HRKGEVERS, die nog bonnen van het boekjaar 19591960 in hun bezit heb ben worden er aan herinnerd, dat deze tot en met 31 juli 1960 ter omruiling voor nieu we bonnen of ter terugbetaling toegezon den moeten worden aan de administratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Buiteirrustweg 3 te 's-Gravenhage. Na deze datum van 31 juli 1960 hebben deze oude bonnen GEEN WAARDE meer. Een ieder die nog oude bonnen in zijn bezit heeft, wordt dringend aangeraden voor tijdige inzending ter omruiling of terug betaling zorg te dragen. Bij omruiling van oude voor nieuwe bonnen wor den geen administratiekosten in rekening gebracht. Bij terugbetaling wordt de voor de oude bonnen betaalde toeslag van 1 r/<. niet gerestitueerd. Verzocht wordt om bij het inzenden der bonnen duidelijk aan te geven hoeveel bonnen van elke waarde worden bijgevoegd alsook of omruiling dan wel terugbetaling wordt gewenst. Voorts wordt er nog op gewezen, dat de oude bonnen niet kunnen worden omgeruild of terug betaald bij de plaatselijke Boerenleenbanken. C.A.O. TUINBOUW 1960—1961 DE C.A.O. Tuinbouw voor het contract jaar 1960'61 is in druk verschenen. De afdelings secretarissen die voor hun leden een aantal exem plaren aangevraagd hebben, zijn deze nieuwe C. A. O.'s ter verdere verdeling reeds toegezonden. Ook aan de individuele werkgevers die een of meerdere exemplaren persoonlijk op het Land- bouwhuis besteld hebben, zijn de nieuwe C. A. O.'s Tuinbouw reeds verzonden. Voor zover de voorraad strekt zijn er nog een aantal exemplaren voor eventuele gegadigden be schikbaar. Aanvragen te richten tot afdeling Werkgevers- belangen der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, Grote Markt 28, tel. 2345 of 2346, toestel 09. C.A.O. LANDBOUW 1960—1961 HET drukken van de nieuwe C.A.O. Landbouw is nog niet gereed. Verwacht wordt dat het nog wel een 14 dagen kan duren voordat met het verzenden begonnen kan worden. VERZILVERING VAKANTIEBONNEN TWEEDE ZOMER VERZILVERING 1960 HET bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat arbeiders, die hun restant aan oude vakantiebonnen van het boek jaar 19591960 (kenbaar aan de opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1960") nog niet hebben laten verzilveren, deze bonnen thans ter verzilvering moeten inleveren in de periode van vrijdag, 24 juni tot en met zaterdag, 2 juli a.s. De uitbetaling van de voor de ingeleverde bon nen verschuldigde gelden zal plaats vinden in de periode van vrijdag, 22 juli tot en met zaterdag, 30 juli d.a.v. Met nadruk zij erop gewezen, dat dit dus de laatste gelegenheid za! zijn tot het doen verzilveren van vakantiebonnen van het boekjaar 19591960. Hierna zal onder geen enkele voorwaarde meer tot verzilvering van vakantiebonnen van dat boekjaar kunnen worden overgegaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de bonnen van het boekjaar 19601961, welke na 1 mei 1960 in omloop zijn gebracht, thans nog in geen geval ter verzilvering kunnen worden aangenomen. TEELTVERGUNNING WINTERBLOEMKOOL "LTET Produktschap voor Groenten en Fruit zal ook dit jaar weer extra teeltvergunningen uit geven voor tuinders welke winterbloemkool willen telen in het seizoen 1960-'61. Winterbloemkool valt namelijk onder de teeltregeling. Vóór 30 juni a.s. moet deze tijdelijke teeltvergunning worden aan gevraagd. We zouden een ieder die het plan heeft om het komende seizoen winterbloemkool te telen, willen aanraden te zorgen dat hij vroegtijdig de vergun ning aanvraagt. De vergunningen zullen enkel wor den gegeven aan aangeslotenen A voor een opper vlakte van ten hoogste 50 are per persoon. Over de teelt van winterbloemkool heeft de heer M. Wattel, hoofdassistent van het rijkstuinbouw- consulentschap voor Zeeland en West Noord-Bra bant een zeer interessant artikel geschreven, dat we volgende week hopen op te nemen. Deze week hadden we er namelijk geen plaatsruimte voor. Het leek ons echter belangrijk de mogelijkheid van aan vragen van teeltvergunning reeds door te geven, zodat u zichtijdig in verbinding kunt stellen met het Bureau van de Provinciale Voedselcommissaris, waar de aanvragen ingediend moeten worden. Deze afrastering- is ongetwijfeld goedkoop, doch zal gemakkelijk door het vee omvergelopen worden, vooral omdat de paaltjes vrij gauw wegrotten. AFRASTERINGSPALEN |\E zogenaamde afrasteringspalen zijn gewoonlijk voorzien van een aantal gaten, die zo wijd zijn, dat glad draad er gemakkelijk doorheen getrokken kan worden. Toch verdient deze \yijze van draad bevestiging geen aanbeveling, omdat het een tijd rovend karwei is om lange draden door de gaten te trekken, terwijl bij dit systeem het verwisselen van palen (die bijvoorbeeld aangereden zijn) of het vernieuwen van draad niet zo eenvoudig is. Het is dan ook beter om de afrasteringsdraden met behulp van korte eindjes draad aan de palen te bevestigen: deze draadeindjes worden om het afrasteringsdraad gebogen, vervolgens dubbel door het gat gestoken en daarna gewarteld. Op dezelf de wijze kan men prikkeldraad (puntd'raad) en allerlei soorten gaas aan de paaltjes vastmaken. Voor het aanbrengen van schrikdraad is het mo gelijk om het gelei dingsdraad aan te bren gen tussen gewone be tonpaaltjes, die daar toe van normale iso latoren worden voor zien. Indien aan de afras tering zware eisen wor den gesteld -ook bij lange afrasteringen verdient het aanbe veling om op bepaalde afstanden, in ieder ge val aan de einden van de afrastering, speciale sehoorpalen te gebrui ken; deze worden met behulp van bouten aan de van inkepingen voor ziene afrasteringspalen bevestigd. HEKKEN EN WASLIJNEN CTEVIGE hekken kun- nen worden verkregen door de combinatie van betonnen paaltjes met ijzeren buizen of met houten planken, die dan tussen de paaltjes wor den aangebracht: de planken worden met be hulp van bouten aan de KWALITEITSEISEN EN PRIJZEN INDIEN men overgaat tot de aankoop van betonpaaltjes, dient men er zich van te overtuigen, dat de paaltjes door be voegde betonwarenfabrie- ken vervaardigd zijn. Goede betonpaaltjes die nen behoorlijk strak en kantig te zijn en dichte oppervlakken te bezitten, terwijl het betonijzer van zelfsprekend niet zichtbaar mag zijn. De betonnen paaltjes, die door vele betonwarenfa- brieken in ons land worden vervaardigd, zijn meestal vierkant (bijv. 10 cm x 10 cm of 12 cm x 12 cm)ge woonlijk bezitten zij een lengte van 1.60 m tot 2.50 m. De kortste kosten onge veer 3,50 tot 5,per stuk; de langste ongeveer 5,:tot 7,per stuk. De prijs is uiteraard af hankelijk van de afmetin gen, het bestelde aantal, de en vanzelfsprekend van de betreffende fabriek kwaliteit. De kop van de paaltjes kan op verschillende wijzen zijn afgewerkt: schuin, piramidevormig of halfrond. Vlakke koppen worden over het alge meen niet aanbevolen, wat voor het plaatsen van de palen niet bezwaarlijk is, omdat zij niet worden ingeslagen doch ingegraven. (Afhankelijk van de lengte en van de grondgesteldheid tot een diepte van 5075 cm). Indien men op deze punten let, zal men zich na enkele jaren niet bekocht behoeven te voelen. De vele voordelen van goede betonpaaltjes rechtvaar digen alleszins de vooral in vergelijking met stammetjes en takken vrij hoge aanschaffings- kosten. Betonnen paaltjes met gaas en houten onder- en bovenplank; drie waslijn palen van beton.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8