De stoppelbewerking van graszaadland DE OLVEH VAN 1879 445 D PROBLEMEN BIJ DE BEDRIJFSOVERGANG LANDELIJKE STOPPEL- BEWERKINGSDEMONSTRATIE OP 7 JULI TE IJZENDIJKE KORTE WENKEN LEVENSVERZEKERING ZATERDAG 11 JUXI 1961) E teelt van graszaad neemt de laatste jaren, vooral in het zuidwesten van ons land, vrij sterk toe. Verschillende factoren als gunstige klimaatomstandigheden, arbeidsorganisatie, financiële resultaten enz. stimuleren deze teelt. Naast de vele vraagstukken rondom de teelt vraagt ook de stoppclbewerking de nodige aandacht. Wat de teelttechnische problemen betreft, zoals rassenkeuze, bemesting, onkruid- bestrijding, tijdstip van oogsten en dorsen, wordt de boer bijgestaan door deskundigen van de contrac terende firma's of van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Het is echter ook in het belang van de teler dat de stoppelbewerking doelmatig wordt uitge voerd. Als deze stoppel verkeerd wordt behandeld, kan dit tot misoogsten leiden van het volgend gewas, waardoor de gunstige resultaten van de voorgaande jaren geheel of gedeeltelijk verloren kunnen gaan.' De stoppelbewerking van graszaad dient erop gericht te zijn om: 1. een fijn en mooi oppervlakkig kiembed te ver krijgen voor het zaad dat op het veld is achter gebleven. 2. de graszode zodanig te bewerken dat de zode zo goed mogelijk is stukgemaakt. 3. de stukgemaakte zode zo goed mogelijk te ver mengen met de grond om een snelle en gelijk matige vertering te bevorderen. Wanneer men doelbewust naar bovenstaande punten streeft, hoeft het graszaad geen slechte voorvrucht te wezen, integendeel, het is dan voor praktisch alle gewassen een goede voorvrucht. "LJET meest geschikte werktuig voor deze bewer- kingen is de grondfrees. Hiermede kan in meestal 2 bewerkingen een bevredigend resultaat bereikt worden, mits de juiste freesmessen, de toeren van de freesas en de rijsnelheid aangepast zijn aan de omstandigheden. De gebogen frees messen voldoen in de regel voor dit werk minder goed, daar deze de zode te weinig verkruimelen. Beter is het gebruik te maken van de haakse frees messen. Hierbij staan de messen dus haaks op het bevestigingsblad. De diepte van de bewerking is zeer belangrijk. Deze moet niet dieper zijn dan de bewortelingslaag' van het gras. Gaat men dieper, dan is de kans groot dat het achtergebleven zaad te diep in de grond komt te zitten, waardoor het niet direct tot ontkiemen komt. Jaren later kan men dan hiervan de moeilijkheden nog ondervinden. Een totale werkdiepte van 4-6 cm is veelal voldoende. Bij de eerste bewerking dient men erop te letten dat die ondieper gebeurt dan de tweede. Gebeurt dit niet, dan heeft men aan de tweede bewerking niet veel; men gaat dan te diep werken of de messen Vervolg: van pagina 443 Wie krijgt dan gelijk Aangezien de erfgenamen in beginsel allen recht hebben op toebedeling van goederen uit de boedel van de overledene, zou men menen, dat alsdan de partij in het gelijk gesteld wordt, die meent, dat de boedel verdeeld moet wor den. Een paar jaar geleden is er echter een vonnis geweest van de rechtbank te Amsterdam, waaruit blijkt, dat zulks geenszins vaststaat. Het geding betrof een boerenbedrijf met daarbij behorende landerijen, groot tussen 12 en 16 ha. De rechtbank was van oordeel, dat een bedrijf van voormelde omvang niet gevoeglijk kon worden verdeeld. Zij verklaarde in deze overtuiging gesterkt te worden door de inhoud van de wetgevingsmaatregelen op het gebied van de landbouw van de laatste tijd, waaruit blijkt, dat het niet verantwoord is bedrijven als deze te versnipperen. Aangezien de boerderij met de daarbij behorende landen werd beschouwd als een object, dat niet goed in stukken kon wor den verdeeld, moest (daar verkoop van het bedrijf niet in aanmerking kwam) de oplossing wel zijn, dat het bedrijf aan slechts een van de erfgenamen werd toegewezen, terwijl de anderen zich tevreden moesten stellen met het ontvangen van een geld som. Als zich dus de situatie voordoet, dat aange toond kan worden, dat het niet verantwoord is het bedrijf van de overledene te verdelen, vervalt naar het oordeel van de rechtbank te Amsterdam het recht van de erfgenamen op toebedeling van hun aandeel in goederen uit de boedel. Onder die om standigheden is het naar het oordeel van de Am sterdamse rechtbank hetzelfde alsof b.v. in de boedel een kostbaar schilderij wordt aangetroffen. Ook dat is niet voor verdeling vatbaar en moet der halve aan een van de erfgenamen worden toege deeld. (Wordt vervolgd.) van de frees slaan alleen door de losgemaakte grond, waardoor de resultaten niet beter worden. Om goed werk te kunnen leveren, moeten de mes sen door de vaste grond slaan. OP vele bedrijven tracht men de stoppelbewerking uit te voeren met de werktuigen welke op het bedrijf aanwezig zijn. Hiervoor wordt dan de schijf- egge, triltandcultivator of stoppelploeg gebruikt. Wanneer de zode niet al te taai is en te dicht zit en tevens de grond niet te hard is, kan bij een oor deelkundig gebruik wel eens een redelijk resultaat bereikt worden. Meestal valt dit echter bitter tegen, waneer men begint met de stoppelploeg kan men rustig stellen dat dit fout is, omdat de zode los gesneden wordt, waarna het met de andere werk tuigen onmogelijk wordt deze zode nog redelijk te verkruimelen. Zelfs met een grondfrees is het dan niet meer behoorlijk te doen. Beschikt men over een goede schijf egge, dan is het goed om verschillende malen achtereen de zode overlangs, overdwars en overhoeks te bewerken, waardoor deze zoveel mo gelijk in blokjes wordt gesneden Met de triltandcultivator kan het dan na enkele bewerkingen mogelijk zijn de zode verder los te trekken en te vermengen met de grond. De ver kruimeling van grond en zode is echter nooit zo goed als bij de frees. Beschikt men over een tril tandcultivator, dan is het mogelijk verschillende bewerkingen overlangs en overdwars uit te voeren, waarbij men steeds dieper gaat werken. In de prak tijk valt ook dit vaak tegen, omdat bij een iets te diepe bewerking direct repen van de zode wor den uitgetrokken. Het komt er in de praktijk dus op neer dat voor deze bewerking de frees het meest geschikte werk tuig is. Daar de graszaadteelt op de meeste bedrij ven te beperkt is om een dergelijke dure machine aan te schaffen en met de eigen aanwezige werk tuigen de graszaadstoppelbewerking minder doel matig uitgevoerd kan worden, is het steeds aan te bevelen om hierbij gebruik te maken van de loon werker. Deze kan met doelmatig materiaal dit werk voor u veezorgen. De prijs hiervoor bedraagt f85, per ha. Bedenk hierbij, dat wanneer het werk zelf gedaan wordt dit veel tijd vraagt (4-6 maal be werken) met de kans dat de frees er toch aan te pas moet komen. Rij kslandbouw voorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel. M. FRANCKE. DOOR de landbouwstudieclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen en de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt in samenwerking met de technische commissie van het Landbouwschap, het con sulentschap voor landbouwwerktuigen, hei Instituut voor landbouwtechniek en rationa lisatie en de commissie mechanisatie en rationalisatie van het Provinciaal Onderzoek centrum in Zeeland een landelijke demon stratie georganiseerd met graszaadstoppel- bewerkingswerktuigen. Deze wordt gehou den op donderdag 7 juli a.s., op het bedrijf van de heer C. M. Quaak te IJzendijke. De demonstratie begint 's middags om 13.00 uur. TR wordt gedemonstreerd met diverse mer- ken frezen, waarnaast ook het werk van de triltandcultivator en schijvenegge te zien zal zijn. De stoppel is van een perceel veld- beemgras dat driemaal geoogst is en waar van de zode vrij sterk is dichtgegroeid. De grond is rond 40 afslibbaar. Gezien de be langrijkheid van een doelmatige stoppelbe werking van graszaad in verband met de groei van het daarna te telen gewas, willen wij alle telers of aspiranttelers opwekken deze demonstratie te bezoeken. H AN de hand van luizentellingen zullen de bic- J~t tenverbouwers via de radio gewaarschuwd worden, wanneer het juiste moment voor luis- bestrijding in bieten plaats moet vinden. Kon- troleer ook zelf uw gewas op het voorkomen van luizen. Het is best mogelijk, dat in de buurt van uw bietenvelden, waaraplanten voorkomen waar op in grote getale de luizen de winter hebben doorgebracht SOMMIGE mensen willen per se eerst leergeld betalen voor ze van de waarheid overtuigd zijn. Ook nu nog komen er resten van voederbie- tenkuilen voor, waarop vergelingszieke luizen zich naar hartelust vermeerderen. Dagelijks trek ken deze luizen naar bietenvelden en brengen de vergelingsziekte over op de bieten. Vernietig dit blad van deze bietenresten grondig vooraleer u dit honderden guldens gaat kosten. TN vele percelen konsumptie-aardappeleri kwa- men zoals voorspeld was abnormaal veel zieke bossen voor. Een dergelijk gewas omploe gen is op dit tijdstip bijna onmogelijk. Voordeli ger zal het zijn om een paar balen extra stikstof per ha te geven om zodoende de planten te dwin gen, nog een tamelijke opbrengst te leveren. ®E grootste vijand van aardappelen is de aardappelziekte. Dit geldt speciaal voor Bintje en Eigenheimer. De eerste bespuiting moet gebeuren vóór de aardappelen elkaar raken. Bij normaal weer wordt om de 12 dagen gespoten, bij aardappelziek weer iedere 5 a 7 dagen. De eerste keer wordt zineb gebruikt en vervolgens koperbevattende middelen. OOK dit jaar zijn er weer percelen tarwe, die een te geile stand hebben. Een gewas, dat teveel stikstof gehad heeft in groei afremmen door een of andere bespuiting geeft geen oplos sing. Wel is dit het geval als het gewas te slap groeit tengevolge van mangaangebrek. Er kan dan tijdens zonnig weer 20 kg mangaansulfaat per ha opgelost in water verspoten worden. DE wormstekigheid in erwten neemt in be paalde gebieden de laatste jaren sterk toe. Door per ha 1.6 l parathion te ver spuiten op het juiste tijdstip is de wormstekigheid in erwten te voorkomen. Wanneer aan de randen van de per celen de peulen voor L volgroeid zijn is het tijd stip. van bestrijding aangebroken. lil IJ ongunstig weer is er maar één manier om J-J prima hooi te winnen n.L het gebruik van ruiters. Hooi, dat op de ruiter zit is half gebor gen. Om inregenen te voorkomen moet de kop goed opgetast worden. Tegen afwaaien kan een. over de kop van de ruiter gespannen touw, dat aan weerszijden verzwaard is door een steen prima diensten bewijzen. OOK in uw omgeving liggen waarschijnlijk weer een aantal proefvelden waar veel te zien en te leren is. Waarom moet u zich toch elk jaar weer opnieuw door een ander laten advi seren welke rassen voor uw bedrijf het meest geschikt zijn? Op de proefvelden kunt u zelf stro stevigheid, stro-lengte, grondbedekking en gevoe ligheid voor allerlei ziekten nagaan. VERSCHILLENDE boeren onderkennen plan- teziekten slecht. Ze menen, dat ze het niet kunnen en nemen er dan ook niet de moeite voor om het te leren. Vele bedrijven zijn geabonneerd op het waarschuwingssysteem voor planteziek- ten. Met een beetje goede wil kan ieder met be hulp van deze gegevens uitmaken of een bestrij ding al dan niet noodzakelijk is. 71E veestallen staan weer leeg en de schoon- maak van deze stallen is weer achter de rug. Heeft u wel eens op de voergoot gelet? In vele stallen is de cement aangetast door zuren afkomstig uit het kuilvoer. Door de voedergoot In te smeren met een dun laagje silolak wordt de levensduur verlengd en de aantasting van de cement beperkt. VERSCHILLENDE boeren kunnen niet weke lijks naar de m.arkt om zich op de hoogte te stellen van prijzen. Zij moeten dus te hooi en te gras opvangen wat de prijs ongeveer is als ze iets willen verkopen. Wat is het jammer, dat er onder elkaar niet meer uitwisseling van geldende marktprijzen plaats heeft. Door elkaar in te lich ten bij verkoop, kan een ie laag bedongen prijs in vele gevallen worden voorkomen. (Adv.) KORTENAERKADI S-GRAVENHAGE BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN. S-G R A_V E NH AGE,. GRÖNlNG EN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5