Waterskiën op de Zandkreek ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Eindles lagere Landbouwschool te Zierikzee 451 ZATERDAG 11 JUNI 1960 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damrae, Telef. 01108206.Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. zowel op twee als op één ski te kun nen uitvoeren. Voor de gevorderde skiër staat de mogelijkheid van slalom, schanssprin gen, en achteruit-skiën open. L.J.G. en Z.P.M. AFD. AXEL. JA AII VERG ADERIX G. De L. J. G. en Z. P. M. afdeling Axel hielden op 29 april hun jaarvergade ring in „Het Centrum" te Axel. De vice-voorzitter, de heer F van Arenthals, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van het afgelopen verenigingsjaar, waarna een koffie maaltijd volgde. Het ledental van L. J. G. en Z. P. M. is ongeveer hetzelfde gebleven, terwijl de Z. P. M. er financieel wat beter voorstaat dan de L. J. G. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. van Arenthals tot voorzitter gekozen en tot nieuw bestuurslid de heer M Vinke. Mej. R. Scheele werd tot presidente gekozen en nieuwe bestuursleden wer den de dames A. Verhulst en L. Ver- straten. De scheidende presidente mej. C. de Feijter werd dank gebracht voor het geen zij voor de Z. P. M. heeft gedaan. De heer Moeliker van de R. T. V. D. hield deze avond nog een causerie over de fruitteelt. TREKKERBEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD. Het bestuur der L. J. G. afdeling Zuidzande organiseert voor haar le den vandaag 'n trekkerbehendigheids- wedstrijd op de weide van de heer J. BuijzeVerstraete. Aanvang 2 uur. Er zijn verschillende merken trekkers aanwezig. Het inschrijfgeld bedraagt 1 pér persoon. Na afloop is er een gezellige avond bij de heer P. de Witte, om 7 uur. ill IE heeft niet eens gedroomd om een vacantie door te brengen In een winter sportplaats, waar men in de sneeuw en het felle zonlicht naar hartelust kan skiën en van de natuur genieten? Voor velen een wensdroom, die voor de meesten een droom blijft, omdat reis, vacantieplaats en skisport allemaal zo duur zijn. Thans is het mogelijk om vlak naast de deur toch aan skisport te doen, zij het dan niet in de sneeuw, maar dan toch op het water Doordat we op het ogenblik over een snelle boot kunnen beschikken, is het mogelijk geworden om in de Zand- kreek, bij het Katse Veer, de water ski's aan te binden. Natuurlijk hebben jullie allen het waterskiën wel eens op de film of tele visie gezien. Het werkelijk zien is ech ter veel attractiever Je hoort het klapperende geluid van het water on der de ski's, je ziet de opspuitende strepen water achter de ski's en, niet te vergeten, de fraaie capriolen, welke de beginners maken om zich boven 't water te houden. Maar dit alles is nog niets, wanneer men het voorrecht heeft om zelf de ski's eens aan te binden en zelf eens je krachten te meten met de elemen ten van de natu.ur. Met dubbele snelheid Welk een verrukking gaat er van uit om zelf te voelen, dat het mogelijk is om op twee latten het water onder je te houden. En wat voelt men zich vrij, wan neer je over het water glijdt en slechts het spatten van de kabbelende golfjes tegen je ski's voelt Iets van overwinning gaat door je heen wanneer je de eerste keer over een grote golf springt en met dubbele snelheid een grote bocht gaat beschrij ven. En wat vraagt het een behendig heid om tijdens harde wind op het ru we water je staande te houden, maar ben je zo ver, dan ben je je eerste les allang vergeten. Genoeg over deze beschrijving, hoe verrukkelyk deze watersport eigenlijk is. Een ieder heeft thans de kans zelf te ervaren hoe boeiend mooi deze watersport is. Of het skiën moeilijk is, kan men met ja en neen tegelijk beantwoor den. Moeilijk is voor velen het maken van een goede start, maar heeft men die eenmaal onder de knie, dan blijkt in de praktijk dat de meesten hun eer ste trip met succes afleggen. De waterskisport is eigenlijk het beste te vergeleken met fietsen. Een ieder kan fietsen, maar het begin is altijd even moeilijk en vreemd. Wan neer men echter eenmaal kan skiën of fietsen, dan is er eigenlijk weinig meer aan. Het is een evenwichts-kwes- tie, die men op 't laatst vanzelf aan voelt. Niet moeilijk. De veronderstelling dat deze sport moeilijk is, kan dus gerust naar het rijk der fabelen verwezen worden! Het normale skiën houdt ongeveer het volgende in: starten (zowel vanuit het water als vanaf een vlonder), het normaal skiën achter de boot, het ne men van bochten, en het beoefenen van golven springen. Dit alles dient men Een vraag die nogal eens gesteld wordt is: „Is liet niet gevaarlijk, en koe krijg ik die lange latten zo vlug uit?" Ik kan jullie geruststellen; deze sport is ongevaarlijk, mits men niet sneller gaat skiën dan 40 km per uur. Van die lange latten heeft men ook w einig last bij het. vallen, ze zijn meestal al uit vóórdat men het weet. Voor degenen, die meer interesse mochten hebben, en graag deze sport ook willen gaan beoefenen, kunnen we slechts adviseren: ,,Geef je spoedig op bij Delta-Sport, Kortgene, tel. 01109 234. (Liefst tussen 1213 uur.) Natuurlijk kun je eerst de kat eens uit de boom kijken, en het beste is dan, om op zaterdagmiddag vanaf half twee een kijkje te komen nemen bij de aanlegsteiger Katse Veer (steiger voor de Prov. boot naar Zierikzee). Zelf dient men voor een badpak te zorgen, en ten overvloede wijs ik er nog op, dat men dient te kunnen zwemmen Elke zaterdagmiddag zijn we dus present, en hier geldt dan ook weer, wie het eerst is, het eerst maalt. FERDY MEULENBERG. L. J. G. EN Z. 1». M. STREEK WALCHEREN NAAR DE FLORIADE. De afdeling Streek Walcheren van de L J. G. en Z. P. M. organiseert op woensdag 22 juni een excursie naar de „Fioriade" te Rotterdam. Vertrek om 6.45 uur van Oostkapelle en om 7 uur uit Middelburg (Plein 1940). Entrée- en buskosten ongeveer tien gulden. Opgaven tot 10 juni bij de heer A. Goedhart te Ritthem, tel. 01183390. AP vrijdag 27 mei had des middags om 2 uur de eindles plaats van de vierde klasse der Lagere Landbouwschool te Zierikzee in het Verenigings gebouw 't Vrije 2. Onder grote belangstelling van 70 aanwezigen opende de heer L. bij de Vaate (secretaris van de commissie van toezicht) de bijeenkomst. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat zo velen tegenwoordig waren. Speciaal verwelkomde hij de heer Inspecteur van het Landbouwonderwijs, ir. E. C. Bollen, de heren burgemeesters van Noord- gouwe en Wolfaartsdijk, wethouder Koevoets van Zierikzee, de heer H. J. van de Zande, onder-voor zitter van de Kring Schouwen en Duiveland der Z. L. M., de leden van de commissies van toezicht (n.l. ook die van de L. T. school te Haamstede, met welke school die te Zierikzee een fusie heeft aan gegaan), ouders, leerlingen, personeel van de school en de pers. Hij verontschuldigde de heer J. ,A van Nieuwenhuijze, de voorzitter van het schoolbestuur, die door een buitenlandse reis niet aanwezig kon zijn. Daarna gaf hij het woord aan de lieer Eveleens, hoofd der school, die de jongens in een eindles van ongeveer een uur meenam over het gehele land bouwbedrijf vanaf de aankoop of pacht, via de teelt van verschillende gewassen, de bemesting, de veevoeding, de veeteelt en de kennis van de grond. Over het« algemeen werden de vragen, goed beant woord. Hierna nam de inspecteur het woord. Hij wees vooral op de grote veranderingen, die momenteel bij het Landbouwonderwijs plaats hebben: deze klasse is de laatste, die volgens het oude systeem wordt af geleverdmeerdere schooldagen, hand- en vakvaardigheid, leerlingenstelsel, meer algemeen vormend onderwijs: dit alles gaat aan de toekom stige L. L.- en T.- school een geheel ander aspect geven en zal de opleiding van boer en tuinder voor het middelgrote en kleinbedrijf een aanzienlijke verbetering brengen. Overgaande tot de uitrei king van de diploma's sprak de inspecteur mede namens de directie van het Landbouwonderwijs zijn dank uit aan Hoofd en leerkrachten voor het gegeven onderricht. Na hem voerde het woord wethouder Koevoets van Zierikzee, die met belangstelling de eindles had gevolgd. Als afgevaardigde van het dagelijks bestuur der gemeente Zierikzee beloofde hij zijn medewerking voorzover een gemeente dat kan, betreffende de outillage en uitbreiding van de school. Namens de onderwijscommissie van de Z. L. M. was daarna het woord aan haar voorzitter de heer Ter Haar Romeny, die zich vooral richtte tot de commisie van toezicht van de school te Haam stede. Het was hem n.l. onmogelijk de eindles al daar om 4 uur bij te wonen aangezien hij elders een spoedeisende vergadering had. Hij wilde even wel van de gelegenheid gebruik maken aan boven genoemde commissie zijn dank uit te brengen voor de vlotte wijze, waarop samenwerking met de Lagere Landbouwschool te Zierikzee was tot stand gekomen. Vervolgens was het woord aan de onder-voor zitter van de Kring Schouwen en Duiveland der Z. L. M. de heer H. J. van de Zande, die het belang van het onderwijs aan de school nogmaals be lichtte en zijn dank uitsprak aan ouders, leerlingen en leerkrachten voor het vertrouwen, dat de Z. L. M. met zijn school ondervindt en aan de 2 beste geslaagde leerlingen D. J. Bezuijen en J. W. Olree een boekenbon aanbood. De leerling C. J. de Jonge bracht zijn dank uit aan het Hoofd der school en overhandigde hem een boekenbon, die met grote dankbaarheid werd aan vaard. Daarna nam de heer Eveleens het woord. Hij wees er op, dat de klas thans voor het laatst bijeen is. Er is echter nog een mogelijkheid de band te bewaren, n.l. de Ver. van Oud-Leerlingen „Blijvend Contact". Hij spoorde de jongelui aan daarvan lid te worden en drukte hen verder op het hart, dat wanneer later in het volle leven staande, hun een functie als bestuurslid van enigerlei vereniging zou worden aangeboden, zij die moesten aannemen, omdat zulks van hen als meer ontwikkelde wordt verwacht. Met dank aan de aanwezigen voor de opkomst en de getoonde belangstelling sloot de heer Bij de Vaate deze geslaagde eindles. Het einddiploma der school werd uitgereikt aan: D. J. Bezuijen te Ellemeet; J. W. Olree te Sirjans- land; J. Berrevoets te Zierikzee; C. J. de Jonge te Sirjansland; Kr. Brouwer te Nieuwerkerk; L. de Later te Ouwerkerk; Joh. v. d. Wekken te Zie rikzee; M. J. Bolle te Oosterland; C. D. Stoutjes- dijk te Nieuwerkerk; C. J. Elenbaas te Eikerzee; B. M. de Rijke te Dreischor; A. J. Romeijn te Ouwerkerk; A. Vijverberg te Ouwerkerk; J. C. van As te Noordgouwe en R. J. v. d. Wekken te Kerk- werve.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11