De maand juni op het Zeeuws landbouwbedrijf ZATERDAG 4 JUNI I960 429 Vf RIJ WEL ieder jaar verschijnen begin juni de eerste bloemen in erwten en vlas en de eerste aren in wintertarwe en zomer- gerst. Op de meeste landbouwbedrijven is de grootste arbeidstop door de. gunstige weersomstandigheden reeds achter de rug. Wel vragen ziekten en plagen onze volle aandacht. Hierbij denken we aan phytophthorabestrijding in aardappelen en de bestrijding \an bladluizen in suikerbieten. Als eerste landbouwgewas wordt de eerste snede luzerne in het begin van deze maand geoogst (dit jaar is reeds in mei zeer veel gemaaid en geruiterd). Aan het einde van deze maand komt veldbeemdgras aan de beurt. Ook is het nu de tijd om eens een bezoek te brengen aan een van de proefbedrijven in de omgeving. Vrijwel ieder jaar is hier wel iets belangrijks op het gebied van rassenkeuze of ziektebestrij ding voor uw bedrijf te vinden. GRANEN DE wintertarwe staat er over het algemeen goed voor alhoewel enkele percelen wat minder staan. De droogte van mei speelt hierin wel een rol, alsmede de mogelijkheid dat er wat te weinig N is gestrooid. Enkele jaren terug werd gepro pageerd om de wintertarwe tegen het in aar komen nog een 30 kg N per ha te geven. Alleen bij minder-ontwikkelde, wat arm staande percelen kan dit nog zin hebben. Bij toepassing in goed staande tarwe zal de kans op een mogelijke op brengstverhoging vrijwel nihil zijn. De zomergerst staat er eveneens goed bij, soms zelfs vrij welig. De stikstof die verleden jaar door het voorgaande gewas niet is opgenomen, zal hier bij wel een rol spelen. AARDAPPELEN GRASZAAD [IET veldbeemdgras zal zeer zeker nog in deze maand geoogst moeten worden. Er zijn twee mogelijkheden. a. Maaien met de zelfbinder en dan direkt in hok ken van 3 of 4 schoven plaatsen en de kop van het hok vastbinden om uitwaaien te voor komen. Men dient wanneer men dit wil gaan doen, nu reeds te gaan zorgen voor enkele drin gend noodzakelijke hulpmiddelen, o.m. zaad- opvangbakken onder het transportdoek en onder de bindtafel. Daarna kan het produkt met de combine of met de gewone dorsmachine ge dorst worden. Tekening van een zaadopvangerbak van de bindtafel. De lengte van de bak is gelijk aan de breedte van de bindtafel. b. Maaien met de grasmachine, die voorzien is van goede zwadborden en een scheidingsijzer. Na enkele, dagen (afhankelijk van het weer) kan dan met de combine, voorzien van een doe ken opraapinrichting, gedorst worden. Nauw keurig werken is hierbij zeer belangrijk. Het roodzwenkgras komt ongeveer een week tot 10 dagen later, veelal de eerste week van juli. Door het vroege voorjaar is het niet uit gesloten dat het nu nog in de maand juni zal zijn. Voor de oogst gelden dezelfde regels als voor het veldbeemdgras. SUIKERBIETEN VLAS DE oppervlakte vlas is nogal wat groter dan het vorige jaar. Tijdens de bloei zal ook de han del weer beginnen met als karakteristiek teken een grote tak in de verkochte percelen. Jammer is het dat er hier en daar nogal wat vlasbrand voor komt. Tot de bloei dient het vlas regelmatig gecon troleerd te worden op thrips. Een bestrijding met dieldrin of parathion is in de meeste gevallen reeds vrij snel rendabel. BLAUWMAANZAAD DIT gewas is thans door de periode heen dat het beschadigd kan worden door de vroege akker- thrips. Vorig jaar kwam er een ernstige aantasting voor van bladluizen. Een bestrijding hiertegen is veelal met voordeel toe te passen. De veroorzaakte schade kan zeer groot zijn. HOEWEL de voederbieten in 1959 geen grote opbrengst hebben gegeven, waren er door zuinig voeren in de afgelopen winter, tot half april nogal wat voederbietenkuilen overgebleven. Hierin kwamen veel luizen voor. In het afgelopen voor jaar waren de weersomstandigheden zodanig dat reeds spoedig op een toename gerekend kon wor den. Reeds rond 10 mei werden in de bietenvelden al bladluizen gevonden. Overwegend waren dit zwarteboneluizenin veel mindere mate kwamen perzikbladluizen voor. De maand juni zal dan ook voor wat de ver- gelingsziekte betreft voor de bietentelers zeer be langrijk zijn. Nauwkeurig controleren van de per celen, zowel aan de bovenkant als aan de onder kant van oude- zowel als van jonge bladeren is gewenst. Hierbij valt nog op te merken dat de zuig- schade door de zwarteboneluis groot kan zijn maar dat deze luis als verspreider van de vergelings- ziekte wat minder gevaarlijk is. Het wiedwerk in de bieten zal in het begin van deze maand ongeveer klaar komen. Dan zal blij ken hoe er gezaaid en gedund is en welk planten- aantal per ha verkregen is. 65.000 a 70.000 planten per ha is wel de wens, doch dikwijls is reeds ge bleken dat dit aantal jammergenoeg niet overal wordt gehaald. ERWTEN Bij een iets holle of wat mindere stand is het in dit gewas mogelijk om tegen de bloei nog een lichte overbemesting met snelwerkende stikstof toe te dienen. DE struktuur van de grond was dit voorjaar zeer goed. Door verschillende bewerkingen, hetzij met wiedmessen, schoffels, triltandegjes en in enkele gevallen een rijenfrees, hebben alle aard appelverbouwers vrijwel overal voldoende, behoor lijk losse, weinig kluiten bevattende hoge aard appelruggen weten te verkrijgen. Over het alge meen is iets dieper geplant dan vorig jaar. Het is te hopen dat de in de vorige maand gestelde doe len: betere groeivoorwaarden in de losse aard appelruggen, daardoor mooier knolvorm, minder groene knollen door het diepere planten en ge makkelijker rooien doordat minder kluiten in de aardappelruggen voorkomen, bereikt worden. De stand van de aardappelen is goed. In enkele percelen komen wat onderzeeërs en knollen met fijne draadspruiten voor. Wat de gezondheidstoé- stand betreft komen er nu reeds duidelijke ver schillen naar voren. Het gewas uit niet gekeurd of afgekeurd pootgoed valt veel tegen, soms tot vol ledig ziek. Ook in percelen uit gekeurd pootgoed komen nog wel tegenvallers voor. De pootgoedtelers zijn er reeds toe overgegaan om hun gewas in de meeste gevallen nu al voor de tweede maal met systemische middelen te spui ten. De selectie is reeds in volle gang. De buur- percelen kunnen echter door hun gezondheidstoe stand van behoorlijke invloed in on gunstige zin zijn op het eigen per ceel. Voor de bestrijding van de phythopthora die in liet begin van deze maand dient te beginnen, staan ons vele middelen ten dienste, die koper, zineb of tin kunnen bevatten. Een voornaam punt bij de bestrij ding is dat tijdig dit is ongeveer even voor dat het gewas zich begint te sluiten wordt begonnen. Regel matig spuiten om de tien a veertien dagen afhankelijk van de weers omstandigheden is gewenst. Verder dient gelet te worden op de waarschuwingen van het K. N. M. I. i.v.m. de weersomstandigheden die die kritiek kunnen zijn voor het optreden van de phythopthora. F|E erwten zijn dit jaar vroeg gezaaid. De ont- wikkeling is thans zeer goed. Verwacht kan worden dat de eerste bloempjes reeds eind mei of iu de eerste dagen van juni tevoorschijn zullen komen. De erwtengalmug kan dan grote schade veroor zaken. Zij legt haar eitjes in de bloemknoppen zodra de blaadjes waartussen de bloemknoppen verscholen zijn, uiteen beginnen te wijken. Uit deze eitjes komen de knopmaden, die de knoppen vernielen nog voordat zij geopend zijn. Tegen de knopmaden zelf is niets te doen. De bestrijding dient dan ook gericht te zijn tegen de mugjes; het beste kan 2 liter DDT-emulsie 20 gebruikt wor den. Percelen die aansluiten tegen percelen waarop vorig jaar erwten verbouwd werden, hebben de meeste kans op een aantasting. Let verder op waarschuwingen van radio en kaart. Wanneer de eerste peulen aan de perceelsranden beginnen te zwellen, dient verder aandacht geschonken te wor den aan het optreden van de erwtenpeulboorder. Zodra in deze randen de eerste rupsjes van de peulboorder gevonden worden, dient deze rand reeds gespoten te worden. In de meeste gevallen zal de aantasting enkele dagen later in het hele perceel volgen. Dan dient ook het hele perceel be spoten te worden met 1.6 kg/liter parathion van een 25 middel per ha, of met 2.5 kg diazinon 20 (/c per ha. Om uiteindelijk een goede partij erw ten af te kunnen leveren zal het in vele gevallen noodzakelijk zijn om na 10 a 12 dagen nog een tweede bespuiting uit te voeren. UERDER is het gebleken dat er tussen de ge- bieden in Zeeland nog behoorlijke verschillen zijn. In gebieden waar veel erwten verbouwd wor den zal een tweede bespuiting zeer zeker rendabel zijn. Vele landbouwers zijn er de laatste jaren reeds toe overgegaan om de schokkers met man- gaansulfaat te spuiten. Vooral in de jongere kalk* rijke polders en op gescheurd of geëgaliseerd gras land is dit noodzakelijk. Het meeste resultaat zal een bespuiting met 15 kg mangaansulfaat midden in de bloei geven. In sommige gevallen zal het gewenst zijn aan het einde van de bloei nog een tweede bespuiting uit te voeren. Deze tweede be spuiting zou uitgevoerd kunnen worden gelijk met die tegen de peulboorder. Afgelopen zomer wer den in enkele partijen kleine groene ook kwade harten geconstateerd. Op die gronden die voor mangaangebrek het meest gevoelig zijn, kan het gewenst zijn om in de kleine groene eveneens een bespuiting met mangaansulfaat uit te voeren. BRUINE BONEN T\E vlekkenziekte en de vetvlekkenziekte vragen bij dit gewas in deze periode onze volle aan dacht. Hier is een preventieve, regelmatig terug kerende bestrijding het meest aan te bevelen. De vlekkenziekte dient bestreden te worden met zineb of maneb bevattende middelen tegen 4 kg per ha. Tegen vetvlekkenziekte dient gebruik gemaakt te worden van de koperhoudende middelen zoals deze in de laagst aangegeven hoeveelheid voor aard appelen worden genoemd. Ook is het mogelijk om de beide ziekten gelijktijdig te bestrijden. Men kan dan gebruik maken van een koper en zineb be vattend middel tegen 10 kg per ha. Voor beide ziekten is het wel gewenst reeds vroegtijdig te be-, ginnen. GRASLAND IIOEWEL het gras door de droogte van begin mei maar zeer matig groeide, was de voor raad weidegras toch steeds nog wel voldoende. Gedurende de maand juni zijn de mogelijkheden om te hooien in de regel vrij groot. De beste kwa liteit wordt gewonnen door het hooi zo snel moge lijk op ruiters te brengen. Hier en daar is er be langstelling om het hooi direkt in pakjes te per sen. Het dient vooraf goed geschud te worden en vooral goed regelmatig droog te zijn. Onvoldoende droog en te vroeg geperst hooi kan nogal wat broei geven. De kwalitent gaat hierdoor vrij sterk achteruit. Zodra het hooi van het grasland afge voerd is, dient zo spoedig mogelijk weer N ge strooid te worden. Ook op de reeds een of twee maal afgegraasde percelen dient nog regelmatig N gestrooid te worden. Op deze manier kunnen verschillende groeitrappen gevormd worden. Het rundvee kan dan door omweiden regelmatig op jong gras gebracht worden. Geregeld dienen de mestflatten verspreid te worden. Zeer gunstig is het om het weiland na het afgrazen met een weide- sleep te behandelen. Mededelingen van de R. L. V. D. Goes M. VAN GASTEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5