G AVONTUUR MET DE MOTORMAAIER ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 437 Het wordt weer vakantie T rekker behendigheids- wedstrijden 1960 Fotozoekrit ZATERDAG 4 JUNI 196» Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deïst, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: Cl J. van Damme, Telef. 01108206.R.edactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Met de weekends kan men de voorlopers weer ai op onze vader landse wegen bespeuren. De wagens met de buitenlandse nummerborden, die met vrouw en kroost, pa en moe of vriend en vriendin op weg zijn naar hun vakantiebestemming. Het is als met de eerste zwaluw: voor zichtig en nog wat onwennig strij ken ze neer op hun vakantieoord voor veertien dagen. En plotseling zijn ze er allemaal. Rijen buitenland se auto's, bussen, scooters, brom mers en fietsen. Rissen mensen die voor enkele weken de dagelijkse sleur willen vergeten om hier bruin te worden en gezondheid op te doen. In een minimum van tijd zit alles al stampvol; hotels, pensions, bun galowparken en kampeerterreinen. In Scheveningen op het strand liggen ze weer mannetje aan man netje, een paar vierkante meter per persoon gaat daar al luxe worden. Als haringen in een ton liggen ze daar bruin te branden en de zee lijkt wel een overbevolkte goudvis senkom. Frivole jonge dametjesge zellige ronde moeders en spierwitte vaders krioelen dooreen in het zilte nat. En in de toeristencentra heerst een babylovische spraakverwarring. Alle talen hoort men er, alleen het Nederlands is wel erg in de minder heid. Vakantieeen magisch woord voor al die honderdduizenden men sen die vijftig weken per jaar moe ten teren op veertien vrije dagen, waarin ze kunnen doen wat ze wil len. Herr Schmidt uit Hannovermr. Brown uit Glasgow, monsieur Blan che uit Reims en meneer van den Abeele uit Zottechem Zij allen komen met hun vakan tie naar ons landje en allen bren gen de zo waardevolle deviezen mee. Want de toeristenindustrie brengt ieder jaar millioenen op en is voor Nederland een goed zaakje. We hebben in den vreemde altijd de naam gehad van gulle en gast vrije mensen en dat is iets waarop we trots kunnen zijn, maar de laat ste jaren zijn er dingen gebeurd, waarop we minder trots kunnen Zijn en waarover buitenlandse kranten zich in minder lovende bewoordin gen hebben uitgelaten. Er zijn altijd mensen die overal munt uit probe ren te slaan en daarbij zeer zeker de toeristen niet ontzagen en hen op alle mogelijke manieren geld uit de zakken probeerden te kloppen. Kijk en dat is nu iets, waarover we met zijn allen moeten waken. We moeten er voor zorgen dat dergelij ke excessen niet voorkomen, omdat we onze naam hoog moeten houden. Alle aantrekkelijkheden, waarmee de buitenlanders naar Nederland worden gelokt, moeten hier waar gemaakt worden en de bezoekers moeten zich niet bedrogen voelen. Men moet er. hier van overheids wege streng op toezien dat er hand gehouden wordt aan vastgestelde Laatst was ik op bezoek bij een vriend, die ik in geen jaren had gezien. „Hij was in de tuin bezig" zei zijn vrouw en ik dus naar de tuin.Een gedeelte van deze tuin werd ingenomen door een gazon van tamelijke afmetingen en nadat ik mijn vriend had begroet moest ik natuurlijk zijn tuin bewonderen. Aan het hoofdstuk gazon toegekomen bleek dat mijn vriend daar een hekel aan had. Niet aan dat gazon zelf, maar aan het feit dat van vroeg in 't voorjaar tot iaat in de herl'st een avond of middag,althans enkele uren per week besteed dienen te worden om dit gazon in respectabele toestand te houden. Mijn vriend bediende zich daartoe van een grasmaaier, weet U wel, zo'n duw-trekding, dat volgens de fabrikant zo licht loopc dat je vrouw het een voorrecht acht achter dit apparaat over het gazon te tippelen. In werke lijkheid vergde het ding zoveel energie dat na afloop van de wekelijkse be handeling m'n vriend steeds het ge voel had of hij in de vierdaagse had meegelopen. Het verschil was dat je met de vierdaagse alleen de blaren maar op je voeten hebt. Maar op die middag van mijn bezoek was hij zeer optimistisch. „Zeg", zei hij, „die dingen hebben ze tegenwoordig ook voor ons amateurs. Gewoon een iets zwaardere uitvoering van een gazonmaaier, met een motor erop. Ik heb er een besteld." En toen hij de enigszins twijfelachti ge uitdrukking op mijn gezicht zag, voegde hij er aan toe: „Ik zal je het resultaat wel eens laten weten." In zijn laatste brief heeft hij zijn amateurservaringen met de gemecha niseerde grasmaaier inderdaad be schreven. Hieronder volgt zijn relaas: BLIJDE DAG De motorgazonmaaier is geen blijvertje wat mij betreft en dit lijkt in vele opzichten erg jammer. Het idee is aanlokkelijk, maar in het gebruik wordt de gedachte van sommige men sen bevestigd: De mens grijpt te hoog. Het was een blijde dag voor mij toen de bode de kist uitlaadde die mijn nieuwe motor-gazonmaaier bevatte. Afgelopen met het geduw en gekreun, zong ik bij mezelf, terwijl ik met één slag van mijn hamer het eindstuk van de kist benevens de twee laatste blad zijden van de Handleiding verwijderde. Geen blaren meer in mijn hant^n dacht ik, net toen mijn volgende klap hét* oliekannetje verbrijzelde, dat listig ver borgen zat onder de lijst van agenten en sub-agenten. Achteraf bekeken, nu de tijd de meeste schade weer heeft uitgewist, geloof ik dat ik mijn eerste grote fout maakte toen ik aan een los eind touw trok, dat vast zat aan iets dat het uiterlijk had van een kleine buitenboordmotor. Deze onschuldige kleine beweging maakte een soort atoom-kettingreactie aan de gang. Daar was de flits, de hit te en de luchtdruk. Tenslotte toen het stof opgetrokken was, zag ik een geel geval zich voort bewegen door het geraniumperk. „Weet je toch zeker dat je dat ding niet behoeft te besturen" vroeg mijn vrouw ijzig vanaf de veranda. Na de egalisatie van het geraniumperk bewerkte de motormaaier één eind van prijzen en dat die niet willekeurig omhoog gedaan kunnen worden. Er is in de toeristenindustrie (wat een bar lelijk woord eigenlijk voor ieder die er mee te maken heeft heel wat te verdienen en is het dan nodig dat iedereen tegelijk rijk wil worden. Men is er in geslaagd van Nederland een graag bezocht land te maken, laat het zo blijven en la ten al die buitenlanders van ons een goede indruk overhouden! v. D. het aardbeienbed en toen ik hem het laatst zag, liep hij zienderogen een uiterst precaire voorsprong in op een kip met een broed kuikens. Ik draaide mijn hoofd om Hij mijn volgende pogingen boekte ik al evenmin veel succes. Voorname lijk schrijf ik dit toe aan het feit dat ik ongelukkigerwijze maar met twee armen geboren ben. Met één hand aan de gasmanet en de andere aan de kop peling, ontdekte ik dat ik om te stu ren alleen mijn tanden maar over had. De laatste keer dat het ding met me op hol sloeg, heb ik het eenvoudig op gegeven. Zolang ik met mijn gezicht naar voren voortgesleept werd had ik nog hoop, maar toen ik op mijn rug gedraaid werd, voelde ik dat ik de controle verloren had. Nadat het ding uit de vijver geklommen was, liet ik het los. Er is één speciale prestatie van de motorgazonmaaier waar ik echt trots op ben. Hij maait onder water. Ik kan het weten, want ik was er zelf bij, daar op de bodem van de vijver De trekkerbehendigheidswedstrijd van de L. J. G. afdeling Schouwen en Duiveland, zal plaats vinden op zater dag 11 juni a.s. op het terrein achter het Zweedse Rode-Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. (De vroegere ijsbaan.) Aan vang precies om 13 uur. dn&jde L J. G. streek Walcheren, zijn vownemens 'om bij voldoende deelna me op zaterdagmiddag 18 juni a.s. een trekkerbehendigheidswedstrijd te or ganiseren op het bedrjjf van de heer K. Poppe, Mina's-hoeve te Grijpskerke. Hieraan kunnen deelnemen leden der L. J. G. streek Walcheren, leden van de Kring Walcheren der Z. L. M., alsmede het bij hen in dienst zijnde personeel. Aanvang der wedstrijd 13.15 uur. Inleggeld 2,50 (bij opgave te vol doen.) Opgaven dienen schriftelijk te worden gedaan vóór zaterdag 9 juni bij de heer P. Wielemaker, Biggeker- kestraat 19 te Koudekerke of bij de heer P. Maljaars, Molenweg 5 te Oost- kapelle. De Z. P. M. en L. J. G. afdeling Zou- telande organiseert een fotozoekrit, welke gereden zal worden op zaterdag 16 juli. Start te Zoutelande om 14 uur. Gelegenheid voor gratis deelname staat open voor de leden van de Z. P. M. en L. J. G. streek Walcheren. Ook bromfietsers en wielrijders kun nen deelnemen. Opgaven dienen uiterlijk 11 juni in het bezit te zijn van de heer K. de Witte, Boude wjjnskerke 33 te Zoute lande, tel. 243. ORIËNTATIE-KIT. Ondanks het slechte weer was de be langstelling bijzonder groot voor de oriëntatie-rit van de personeelsvereni ging van de Ned. Heide Mij en de L. J.G. Tholen op zaterdag 21 mei j.l. Ruim 60 deelnemers vertrokken van de Markt te Scherpenisse. De rit was deze keer lang niet ge makkelijk en voor velen waren de moeilijkheden onoverkomelijk, zodat zij de „strijd" halverwege staakten. Dit laatste was zeker niet'nodig ge weest omdat men bij een dergelijke rit met een behoorlijk aantal strafpunten toch nog een prijs kan winnen. De ongelukjes die plaats vonden leverden gelukkig alleen materiële schade op. De uitslag was als volgt: Auto's: 1. C. Burgers te St. Maar- tendijk; 2 C. Donken te Poortvliet. Motoren: 1. K. Mathijsen te Oud- Vossemeer; 2. J. Guiljam te Poortvliet. Hoezeer de prijzen bij het publiek in trek bleken te zijn werden wij ach teraf gewaar. Een onbekende was zo onsportief om zich een doos met zilveren lepeltjes, die door een deelnemer werd gewon nen, toe te eigenen. Voor de perlecte organisatie van de rit een pluim op de hoed van de heren Lejjnse en L. Breure. ZAAI- EX FOOTWEDSTRIJD. De uitslag van de zaai- en pootwed- strijd, die gehouden werd te Koude kerke, luidt als volgt: Pootwedstr jjd Maximum te behalen aantal punten 90. 1. D. Vos, 78 pnt.; 2. D. Wielema ker, 71 pnt.; 3. A. Ovaa, 65 pnt.; 4. J. Hollebrandse, 61 pnt.; 5. A. Kluyfhout, 56 pnt.; 6. P. Reynierse, 51 pnt.; 7. P. Hollebrandse, 49 pnt. Zaaiwedstrqd Maximum aantal punten eveneens 90. 1. A. Lampert, 79pnt.; 2. A. Ovaa, 79 pnt.; 3. D. Vos, 75 pnt.; 4.D. Wiele maker, 74 pnt.; 5. J. Hollebrandse, 65 pnt.; 6. J. Kodde, 64% pnt.; 7. M. Jan- se, 64 pnt.; 8. P. Hollebrandse, 63% pnt.; 9. A. Wielemaker 63 pnt.; 10. M. Vos, 62% pnt.; 11. A. Kluyfhout, 57 pnt.; 12. D. J asperse, 56% pnt.; 13. J. Willemstein 55% pnt.; 14. A. C. Wielemaker 54% pnt.; 15. J. Poppe, 44% pnt.; 16. P. Reynierse, 35 pnt. A. Lampert mocht uit handen van de voorzitter van de plaatselijke Z. L. M.-afdeling een fraaie wisselbe ker in ontvangst nemen. Alle deelnemers aan beide wedstrij den kregen tenslotte een fraaie prijs. Tl'IXFEEST. Iets wat de meesten van ons wel aan lokt is een avond gezellig uit te gaan. Meestal wordt een feestavond bin nenshuis gehouden. Maar in de zomer is het ook mogelijk in de open lucht te dansen. Een dansvloer verlicht met wat lam pions, een vijver en op de achtergrond de muziek. Krijgt U er ook al zin in? Komt U dan op 18 juni naar het Schuttershof in Goes, waar door de streek Zuid- Beveland een feestavond georganiseerd wordt. Aanvang 7.30 uur PI ZZLE-KERSENRIT. L. J. G., Afd. Kruiningen. Houdt 9 juli vrij om mee te rijden niet de puzzle-kersenrit door Oost Zuid-Beveland. Start 's nam. 2.00 uur te Kruiningen. Nadere mededelingen omtrent in schrijfgeld e.d. volgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13