5 jaar C. P. C. 397 Coöperatieve bundeling van bewerking, opslag en afzet van peulvruchten CONTRACTTEELT IN DE TUINBOUW Landbouwschap bevreesd voor incidentele besluiten KORTE WENKEN DE NEDERLANDSE LANDBOUWWEEK 1960 (30 mei tot en met 3 juni) ZATERDAG 21 MEI 1960 Dij peulvruchten denken we in de eerste plaats aan erwten als grond- stof voor de soep, aan schokkers en op veel grotere afstand aan capucijners, bruine en witte bonen. Wij Nederlanders zijn niet bepaald grote peulvruchtenconsumenten. In tegenstelling bijvoorbeeld tot West- Duitsland en Engeland waar de peulvrucht veel meer een vaste plaats in het menu inneemt. In West-Duitsland vooral in de vorm van snert en in Engeland als groente bij de warme maaltijd. Erwten en schokkers worden daar voor een belangrijk deel ingeblikt en als „processed peas" in de handel gebracht. Toch gaan ook in deze landen de peulvruchten enig terrein verliezen tengevolge van de gestegen welvaart. TEELT TELT MEE WIJ willen niet beweren, dat peulvruch- ten in ons land op grote schaal ver bouwd worden. Maar een jaarlijks areaal van 40.000 ha telt toch wel mee. Van dit areaal wordt ruim 80 ingenomen door erwten en schokkers. Met deze oppervlakte behoort Nederland, naast de Verenigde Staten, West-Duitsland, Enge land en België, tot de voornaamste pro- duktiegebiedën in de wereld. Meer dan de helft van de Nederlandse erwten en schokkers wordt in het zuidwesten ver bouwd. Onder het zuidwesten verstaan we in dit verband Zeeland, West-Brabant Het en de Zuid-Hollandse eilanden. De grond in deze gebieden leent zich in het algemeen uitstekend voor de teelten, hetgeen een zeer belangrijke factor is met het oog op de finan ciële uitkomsten. Die uitkomsten kunnen overi gens zeer sterk fluctueren. Niet alleen vanwege de schommelingen in de kg-opbrengsten per ha, maar vooral door de vaak zeer sterke prijsfluctu aties. Deze worden soms nog versterkt door het zogenaamde achter de markt aan zaaien. BEWERKING, OPSLAG, AFZET HOE het ook zij, de peulvrucht is in het zuid westelijke bouwplan niet onbelangrijk. Vooral na de oorlog zijn de aan. en verkoopverenigingen zich, naast de granen en zaden, ook met de afzet van door de leden geteelde peulvruchten gaan bezig houden. Naast opslagcapaciteit is hiervoor tevens bewerkingsapparatuur nodig. Dit laatste met het oog op het schonen en het sorteren van de peulvruchten. Deze factoren nu gingen steeds meer knelpunten vormen en zo kon de gedachte rijzen om als coöperatie gezamenlijk de bewerking en opslag ter hand te nemen. Een voorbeeld dus van het bekende coöpereren door coöperaties of wel in het algemeen van concentratie en spe cialisatie. De coöperatieve bewerkingsvereniging „Peulvruchtencentrum zuid-west Nederland", ge vestigd te Middelburg, en bij afkorting het C. P. C. genaamd, is uit deze gedachte 5 jaar geleden voortgekomen. HET C. P. C. is een coöperatie op aandelen, waar aan door 21 coöperaties, waaronder het Cen traal Bureau, wordt deelgenomen. Tot de leden behoort ook de Gelderse aan- en verkoopcoöpera tie in Nederhemert. Men beschikt thans over een prima geoutilleerd bedrijf voor de bewerking en opslag van peulvruchten. Door de moderne be werking is men in staat een uitstekend produkt te allen tijde uit voorraad te leveren. Iets, wat in verband met het opbouwen van een afzetmarkt, van het grootste belang moet worden geacht. Het centrum is uiteraard per vrachtwagen, rnaar daar naast ook per spoor en per schip te bereiken, zodat zowel de aan- als de afvoer vlot kan gebeuren. In 1959 was de oogst zeer goed en werd de totale opbrengst aan erwten en schokkers in ons land geraamd op ruim 100.000 ton. Hiervan kwam voor- export ongeveer 75.000 ton beschikbaar. Naast Engeland en West-Duitsland als onze voornaam ste klanten, noemen we Finland, Zweden, Grieken land en Australië. Met name in Engeland onder vinden we de laatste jaren veel concurrentie van de zogenaamde Alaska-erwten uit Amerika. Er zijn in Nederland ongeveer 100 exporteurs van peulvruchten. 10 daarvan nemen met elkaar ongeveer 90 van de gehele export voor hun rekening. Eén van die 10 is het Centraal Bureau. Het zal duidelijk zijn, dat de versplinterde export grote bezwaren heeft, die onze peulvruchtenmarkt voor buitenlandse kopers noga] riskant maakt. De reeds genoemde prijsschommelingen worden, mede door het versnipperde aanbod, bevorderd. Dit schrikt importeurs wel eens af, omdat, wat ze vandaag bij ons kopen, achteraf wel eens te duur kan blijken te zijn. Het streven van het Centraal Bureau is er daarom vooral ook op gericht om de markt stabieler te maken. C. P. C. ALS STUWENDE SCHAKEL HET C. P. C. houdt zich niet met de afzet als zo danig bezig. Deze is in handen van het Cen traal Bureau met de aangesloten verenigingen. Gelukkig wint de afzet door de verenigingen via C. B. voortdurend aan betekenis. Het C. P. C. nu Peulvruchtencentrum voor Zuid-West Neder land te Middelburg- geeft bij de afzet extra steun, omdat deze perma nent over grote partijen exportklaar produkt be schikt. De afnemers kunnen op deze wijze op elk gewenst moment bediend worden en zijn verzekerd van een goed produkt. De versterking van de marktpositie is mede afhankelijk van voldoende bewerkings- en opslagmogelijkheden. Overigens verdient de kwaliteit van de peul vruchten op zich alle aandacht. Een land als Enge land bijvoorbeeld stelt prijs op een zachte schil, zachte zalvige structuur, heelblijvend, homogene structuur en uniforme kleur. Aan al deze vereis ten voldoen onze peulvruchten doorgaans niet hele maal. Hier hebben we dus niet uitsluitend met een bewerkingsprobleem te maken, maar eveneens met teeltomstandigheden, rassenkeuze e.d. Verse-, blik- en diepvriesdoperwten zijn dan ook opkomende concurrenten, voora) indien de prijs verschillen met schokkers en erwten niet tè groot zijn. HET moge duidelijk geworden zijn, dat de peul- 44 vruchtenverbouw en -afzet niet van problemen gespeend zijn. De telers lopen financiële risico's, want peulvruchten zijn niet bepaald produkten met een vaste prijs. Dit neemt echter niet weg, dat de verbouw van erwten, schokkers en bonen vele aantrekkelijke kanten heeft. Vandaar de stichting van het C. P. C. om de nodige steun te verlenen. Moge deze bewerkings vereniging uitgroeien tot een waar centrum voor de peulvruchten in het zuidwesten. De plaats, die ze innemen in het bouwplan is te belangrijk. De inspanningen en offers, die de aan- en ver koopcoöperaties zich getroosten in hun C. P. C. mogen daarmee in overeenstemming zijn. J. D. IN zijn vergadering van 22 maart j.l. heeft het bestuur van het Produktschap voor Groen ten en Fruit besloten het telen van grove peen op contract toe te staan aan erkende en aan niet- erkende telers tot elke gewenste oppervlakte. Deze contracten mogen worden afgesloten, zowel met de conservenindustrie als met de erkende handel. Het Landbouwschap heeft in een brief aan het bestuur van het produktschap medegedeeld het zeer te betreuren, dat dit besluit is genomen, zon der dat tevoren aan het Landbouwschap de gele genheid is geboden dienaangaande zijn ziens wijze kenbaar te maken. Door incidentele beslui ten van deze aard wordt in niet onbelangrijke mate ingegrepen in het geheel van de ordenende maatregelen in de tuinbouw. Een goede bezin ning ook op de consequentie van deze maatrege len ten aanzien van de tuinbouw als geheel, acht het Landbouwschap voor alles noodzakelijk. „Wij zullen het dan ook zeer op prijs stellen aldus besloot de brief van het Landbouwschap in dien uw bestuur in de toekomst, alvorens tot het nemen van beslissingen van deze aard over te gaan, ons advies hierover zal willen vragen." TIJD is geld," is een oud gezegde, dat in onze moderne tijd steeds meer opgang maakt. Vooral in de landbouw speelt tijd een grote rol. Gelukkig is met machines heel wat te bereiken. In bieten kan de schoffelmachine meer gebruikt worden dan tot nu toe het geval is. Met goede ganzevoetmessen kan nog geschoffeld worden als de bieten elkaar bijna raken. Het is niet erg al breekt er eens een blad. OOK dit jaar zijn er weer ongelukken gebeurd bij bespuitingen door vergissing. Het kan ook niet anders. Wanneer men nu een restant groeistof voor bewaring uitgiet in een fles met de aanduiding DDT, dan is het logisch dat iemand met een normaal verstand dit over een half jaar niet meer weet. Bewaar dus alle be- strijdingsmiddelen in de originele verpakking. Iff OG steeds is schuimaarde een van onze bes. l te kalkmeststoffen. Wanneer u deze zomer kalk op de stoppel wilt aanwenden, dan wordt het zoetjes aan tijd om deze van de fabriek te betrekken. De schuimaarde is nu droog en laat zich dan straks beter over het land verdelen. Bo vendien wordt het nu wat minder druk op het bedrijf, zodat er tijd is om deze af te halen. CLKE bestrijding heeft het meeste effekt wan neer op het juiste tijdstip wordt bestreden. Speciaal geldt dit vcror bladluizen, die de verge- lingsziekte in bieten overbrengen. Aan de hand van luizentellingen kan vrij nauwkeurig het juis te moment worden vastgesteld. U doet dus ver standig om niet zo m.aar te gaan bestrijden maar eerst te wachten tot het advies tot spuiten gege ven wordt. <}Q OORKOMEN is beter dan genezen. Jaarlijks kost het opzuiveren van vreemde grassen in graszaadpercelen veel tijd. Deze vreemde grassen ztijn dikwijls een gevolg van overgewaaid gras zaad, afkomstig van slootkanten en naastliggende dijken. Maai dit gras vroegtijdig af, zodat geen zaad op percelen waar onder dekvrucht graszaad is ingezaaid, kan overwaaien. n F en toe eens opruiming houden op een boer- derij is zeker nodig. Oud ijzer en allerlei planken laten rondslinger en is geen gezicht. Toch gebeurt het dikwijls bij bouwadviezen, dat kapot gezaagde balken en verkocht ijzer bij deze ver bouwing goed van pas hadden kunnen komen. Kijk dus goed na wat u opruimt. IQ LIEGEN zijn in de zomer een plaag voor v7 mens en dier. Bovendien krijgt zelfs de properste stal op den duur een onooglijk aanzien. Er zijn verschillende goed werkende vliegweren- de middelen in de handel. Op het ogenblik is er zelfs verf, die een vliegdodend middel bevat, zo dat boerderijen en huizen voor lange tijd insek- tenvrij blijven. ©IKWIJLS wordt er bij de bouw van varkens-, kippen, of kuikenmesthokken gekeken op de laatste honderd gulden. Dit is altijd verkeerde zuinigheid. Het zijn juist de laatste voorzienin gen, die maken dat het voederverbruik iets min der is. De afschrijving wordt vrijwel niet duurder, terwijl de voederkosten lager worden en hierdoor de kans op het maken van winst stijgt. De 25e Nederlandse Landbouwweek, georgani seerd door het 'Koninklijk Genootschap voor Land bouwwetenschap en het Nederlands Instituut van Landbouwkundig: Ingenieurs, zal dit jaar worden gehouden van maandag 30 mei tot en met 3 juni a.s. in de Aula van de Landbouwhogeschool en de Stadsschouwburg „Junushoff" fe Wageningen. Op de openingsdag (30 mei) worden inleidingen gehouden over bedrijfsvraagstukken; op de ande re dagen wordt het klimaat als centraal thema gesteld door sprekers, die op verschillende terrei nen werkzaam zijn: dinsdag 31 mei: landbouwhuishoudkunde, bodem en plant, woensdag 1 juni: zuivel; veeteelt en pluimveeteelt, donderdag 2 juni: cultuurtechniek; plantenveredeling en plantenziekten, vrijdag 3 juni: klimaat en economie. De lezingen op de eerste en laatste dag worden gehouden in de Aula, de overige in een van de zalen van Junushoff. De aandacht van de praktijk zij zeer speciaal gevestigd op de openingsdag; vooral van de zijde van de landbouw- en landarbei dersorganisaties wordt veel belangstelling ver wacht. Alle belangstellenden zijn van harte welkom; de toegang is gratis. DE REGELINGSCOMMISSIE VAN DE NEDERLANDSE LANDBOUWWEKEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9