Een slag voor onze tomatenexport Veiling Walcheren had gunstig jaar 395 TUINBOUW Internationale ontmoeting jonge tuinders DINGEN VAN DE WEEK Teelt winterbloemkool FRUITSPINT ZATERDAG 21 MEI 19 6 0 OP de dag toen in Nederland de bevrijding werd herdacht, nam de Engelse regering een besluit dat een slag betekende voor de Nederlandse tuinbouw en in het bijzonder voor de tomatenkwekers. De Engelse regering besloot namelijk de invoerrechten op tomaten belangrijk te verhogen. Voor de periode 16 mei tot 15 juni was het invoerrecht voor tomaten in Engeland f38,94 per 100 kg. Dat wordt nu in deze periode f 58,41 per 100 kg. Een verhoging dus van 20 cent per kg. In de periode 16 juni tot 31 juli was het invoerrecht f38,94 per 100 kg en dit wordt nu f48,67 per 100 kg. Voor de overige perioden van het jaar zijn de invoerrechten oqgewijzigd gebleven. We noemen dit een slag voor onze Report van tomaten. Immers in de perioden waaróm het gaat, neemt Engeland altijd een grote hoeveelheid Neder landse tomaten af. Er is in die tijd geen ander land dat ook tomaten naar Engeland exporteert in een kwantum van betekenis. Het is dus een maatregel, welke enkel gericht is tegen de Nederlandse tuin ders en hen treft. De invoerrechten op tomaten in Engeland waren reeds hoog. De Engelse kwekers hadden reeds een voorsprong van ongeveer 50 cent per kg op hun Hollandse collega's als we de kosten van het exporteren mee rekenen. Nu komt daar nog eens 20 cent per kg bij. De voorsprong van de Engelse tuinders wordt dus 70 cent per kg. Dat zegt nog al wat en de kans is heel groot dat het invloed zal hebben op onze export naar Engeland. *70NDER twijfel is het Engelse besluit om deze in- £j voerrechten zo te verhogen, een gevolg van het sterke aandringen van de Engelse Boerenbond. Reeds eerder had deze machtige organisatie gevraagd TT AN 7-12 juni a.s. zal op het eiland Mainau in de Bodensee een internationale ontmoeting van ondernemers of zoons var ondernemers in de tuinbouw, in de leeftijd van 25 tot 35 jaar, worden georganiseerd. In december 1959 werd ook een dergelijke ontmoeting georganiseerd en de belang stelling was toen bijzonder groot, terwijl de confe rentie een succes werd. De komende bijeenkomst staat in het teken van de vraagstukken rondom de leiding van een tuinbouwonder neming. De Europese econo mische integratie is van alle problemen weer het middelpunt. Het aankweken van de echte ondernemers eigenschappen wordt op deze wijze ten zeerste be vorderd. De economische grenzen worden geleidelijk ge slecht en het is nodig onze blik te verruimen. We moeten kennis nemen van hetgeen er rondom ons gebeurt. Daarom willen we graag de aandacht ves tigen op deze internationale ontmoeting van jonge tuinders. Er kunnen uit ons land 5 jongeren deel nemen. De totale kosten bedragen Zw. frs. 250, exclusief reiskosten. Als U er belangstelling voor hebt, wordt U aangeraden zich per omgaande in verbinding te stellen met de Nederlandse tuin- bouwraad, Stationsweg 43 te Leiden. Dan hoort U er wel meer fan. Als U, als oudere, dit leest en U hebt een zoon of misschien een kennis, die hiervoor in aanmerking zou kunnen komen, dan verzoeken wij U daar eens terdege aandacht aan te schenken. We zeggen im mers zo graag dat de toekomst aan de jeugd is. Dan zullen we echter die jeugd ook de gelegenheid moeten geven zich te bekwamen voor die toekomst. Zonder twijfel zullen we in de toekomst veel te maken hebben met de gang van zaken in de landen rondom ons. Denk maar eens aan de E.E.G. Daar om vragen we U met klem er toe mee te werken dat de jongeren van vandaag zich klaar maken voor de taak, die hen in de toekomst wacht. Schakel hen in voor zover het mogelijk is. Mogen we daar op rekenen om maatregelen tegen de grote invoer van Neder landse tomaten. Toen ging het niet door. De Boe renbond bleef echter dreigen en in de hoogste Ne derlandse telers- en handelaarskringen had men reeds enige tijd aan zien komen, dat er wat zou gebeuren. Op de dag dat de bevrijding werd her dacht, kwam dat dus werkelijk en we mogen hier toch wel zeggen, dat Engeland onze tuinbotiw op die dag een ernstige klap heeft gegeven. De maatregel is duidelijk genomen om de eigen teelt te beschermen. Nu zijn er echter twee moge lijkheden en wel in de eerste plaats dat de prijs van tomaten in Engeland niet zal stijgen. Dat de telers in ons land dus uiteindelijk een lagere prijs zullen ontvangen door deze hogere invoerrechten. Dat heeft dan voor de Engelse kwekers tot gevolg dat zij geen hogere prijzen voor hun produkt ont vangen en daar is het uiteindelijk toch om begonnen. Er is ook een mogelijkheid dat de prijzen inderdaad zullen stijgen, maar dan zit er ook in dat Nederland weer mee kan op de Engelse markt en dan wordt dus het publiek de dupe van deze maatregel. TXTE vermelden dit, omdat we in het vakblad voor de Groothandel in Groenten en Fruit van vorige week hierover ook een artikel lazen. Daarin lazen we ook dat kankeren niet helpt in dezen, maar dat er maar één middel is om de strop te elimineren en wel: enkel de allerbeste kwaliteit tomaten naar Engeland zenden vanuit ons land. Als er enkel deze beste tomaten worden uitgevoerd, dan zal het ons gelukken dc Engelse markt te behouden, aldus de heer M. van Rijn, een der voormannen uit de wereld van de Nederlandse groenten en fruit- exporteurs. Laten we hopen dat het gelukt om dit belangrijkste afzetgebied te behouden en laten we er als telers voor zorgen dat we een zo goed moge lijk produkt op de veiling brengen. Ondanks alles blijven we het echter betreuren, dat Engeland meende deze daad tegenover de Nederlandse tuin bouw te moeten stellen. Op zulke rpomenten zien we toch weer, dat er nog al het een en ander man keert aan de samenwerking op economisch gebied tussen de verschillende landen. Dat land- en tuin bouw daarbij moeilijke punten zijn, wisten we reeds. Deze week hebben we het opnieuw moeten ervaren. HET jaar 1959 is een gunstig jaar geweest voor 1 de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg. Dat bleek bij de behandeling van de jaarstukken op de vorige week dinsdag gehouden algemene ledenvergadering van deze veiling. De omzet steeg van bijna 1,8 miljoen gulden in 1958 tot bijna 2,4 miljoen gulden in 1959. Er werd een winst geboekt van 36.998,73. In zijn openingsrede heeft voorzitter B. Koole vooral aandacht geschonken aan de mechanisatie in de bedrijven. De verpleging en verzorging van de produkten dient volgens hem op zo efficiënt mogelijke wijze te worden uitgevoerd en de telers zuilen er goed aan doen hieraan terdege aandacht te schenken op hun bedrijven want in de toekomst zal het er meer dan ooit om gaan een zo goed mo gelijk produkt te telen tegen een zo laag mogelijke kostprijs. Dat kan ook gebeuren, maar dan zal er flink gemechaniseerd moeten worden. Als voor beeld van wat door een juiste mechanisering kan worden bereikt, werd later meegedeeld dat de vei ling een nieuwe sorteermachine heeft aangeschaft. Door de aanschaf van deze voor het bedrijf ge schikte machine steeg de sorteercapaciteit van 72,5 kg per manuur in 1958 tot. 105 kg per manuur in 1959. VERDER heeft voorzitter Koole in zijn openings woord nog eens met nadruk gewezen op het feit dat de Walcherse telers er voor dienen te zor gen dat van bepaalde produkten een voldoende groot kwantum op de veiling Wordt aangeboden. Als voorbeeld noemde hij de winterbloemkool. Het is beter dat hiervan 10.000 kisten per veilingdag te koop zijn dan maar 2.000 kisten. Nu reeds drie jaar achtereen zijn de prijzen goed en voorzitter Koele hoopte dan ook dat dé telers hierbij vol doende stil zullen staan en handelen overeenkom stig de situatie van dit ogenblik. Ook wij willen nog graag een keer hierop de nadruk leggen. Reeds verschillende keren hebben we gehamerd op het aambeeld van meer specialisatie bij de groen teteelt in Zeeland. Onze provincie kan hiervoor een centrum van betekenis worden maar dan zul- TITE zouden zeker tekort schieten in onze taak als overzichtschrijver wanneer we niet stil zouden staan by het feit dat de heer P. J. J. Dekker vorige week de zestigjarige leeftyd mocht bereiken. Wie immers, die te maken heeft met de tuinbouw, kent niet de heer Dekker die in vele van onze organi saties en instellingen een vooraanstaande plaats in neemt. We mogen het als een groot voorrecht be schouwen dat ook onze eigen organisatie mag pro fiteren van de gaven van de heer Dekker. Wanneer er immers tuinbouwbelangen in het geding komen, dan is het de heer Dekker, die om advies wordt gevraagd. Ook de tuinbouwcommissie van de Z.L.M., waarvan hij reeds vele jaren voorzitter is, heeft reeds veel gebruik mogen maken van zijn grote kennis van alle sectoren van het tuinbouwwezen. Hoevelen, ook onder ons, zijn er niet die de heer Dekker zeer dankbaar zijn voor de persoonlijke ad viezen, welke zij van hem kregen; adviezen, die soms hielpen uit moeilijkheden waar men mee te kampen had. Toen hij werd benoemd tot dijkgraaf van het grote waterschap „De Brede Watering van Zuid- Beveland", kreeg hij het nog veel drukker, dan'hij het reeds had. Zijn interesse voor alles wat ,met de tuinbouw heeft te maken, is er echter niet minder om geworden, gelukkig niet. Hoewel het wat laat is, willen we toch ais tuinders de heer Dekker nog van harte feliciteren en de wens uitspreken, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de belangen van de tuinbouw te behartigen. NACHTVORSTSCHADE De berichten over de nachtvorstschade beginnen te komen. Ze zijn zeer verschillend van karakter. Zeker is echter, dat hier en daar ernstige schade is aangericht. Plaatselijk loopt het echter- ook nog sterk' uiteen. De een komt wat beter uit de bus dan de ander. Zeer grillig is het beeld, dat we zien. We zagen het b.v. ook bij vroege aardappelen. Op een perceeltje leek het alsof er hier en daar een plant was uitgepikt om zwart te worden. De er om heen staande planten mankeerden niets. Het is op het ogenblik nog te vroeg om een defi nitieve conclusie te trekken, maar we zien toch reeds heel wat vruchten zitten waarvan we gegronde hoop hebben dat ze wel aan de boom blijven. We kunnen enkel op het ogenblik adviseren: behandel elke boomgaard en elke boom alsof hij volgeladen is. Het is in uw eigen belang de boom in goede conditie te houden, ook al brengt hij misschien dit jaar niet veel op. Men moet het bekijken „als bedrijf" en niet „als boom". Er is altijd wel eens een onderdeel dat in een bepaald jaar niet erg rendabel is. maar een volgend jaar kan het weer juist andersom zijn. Ondanks de tegenslag van de nachtvorst is het- de vies: „En de boer hij ploegde voort." De fruitkweker gaat rustig verder en hij zal op zijn tijd weer oogsten. Tot de volgende week. len de telers zich moeten bezinnen op wat voor hun streek het meest geëigend is en zij zullen zich niet moeten verliezen in allerlei „snipper teelten". Het deed ons goed dat deze gedachten ook naar voren werden gebracht op de veilingsvergadering in Middelburgin het gebied dat we het centrum van onze Zeeuwse groenteteelt mogen noemen. Dat geeft hoop voor de toekomst. Ook direkteur Jians heeft later hierop gewezen. Hij vond het jammer dat niet wat meer aandacht wordt geschonken aan de teelt onder verwarmd glas. Er vindt wel uit breiding van de groenteteelt onder glas plaats, maar nog niet onder verwarmd glas. De hoge in vesteringen zullen wel de grootste belemmering vormen dat dit niet gebeurt maar het feit ligt er en terwijl we overal een uitbreiding zien van de fijne groenteteelt onder verwarmd glas, blijft Zeeland hierbij achter en dat is jammer. Van hetgeen verder is behandeld op deze veilingsvergadering vermelden we nog dat de omzet eind april reeds een half miljoen gulden had bereikt. Het vorig jaar was dat eerst in juni het geval. IN een brief aan het bestuur van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, ver klaart het Landbouwschap het op prijs te zul len stellen indien ook voor het volgende seizoen eenzelfde regeling omtrent de teelt van winterbloemkool zal worden getroffen. Voor het teeltjaar 1959/1960 is destijds door het produktschap besloten aan aangeslotenen A. 50 are extra teeltrecht te geven voor de teelt van winterbloemkool. Naar aan het Landbouwschap is gebleken, heeft deze rege ling in het afgelopen seizoen bevredigend ge werkt. De waarschuwingsdienst voor de fruitteelt in Zeeland heeft er de aandacht van de kwekers op gevestigd dat in de tweede helft van april de ontwikkeling van het fruitspint zeer traag was. Thans komen er echter veel larven uit de eieren en daarom is het nu de geschikte tijd om de tweede bestrijding uit te voeren met een van de bekende middelen. Dit geldt voor hen die met de halve concentratie van een eidodend middel gewerkt hebben, maar ook zij die dit middel reeds in de volle concentratie gebruikt hebben, dienen te con troleren op de aanwezigheid van spint en zo nodig maatregelen nemen. Plm. 10 dagen na een bespuiting moet men nogmaals controleren en zonodig een bestrij ding uitvoeren. Het is immers van het grootste belang dat schade van spint wordt voor komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7