Grote wensen van kleine menser Chemische onkruidbestrijding in stambonen 392 JAARVERSLAG 1959 Ah, daar droomt Jantje van: later zelf zo'n machtige trekker te kunnen besturen! Van brandstoffen en smeermiddelen weet hij nu nog niets af, maar vader zal hem wel leren, dat voor het hoogste rendement produk- ten van Shell een eerste vereiste zijn! Ook hij zal ervaren, dat werken met Shell voordeel oogsten is! Ook in uw omgeving is beter op Shelleen Shell-handelaar, die uw orders stipt en snel uitvoert! zeeuws landbouwblad DE onkruidbestrijding in stambonen komt, vooral op die bedrijven waar vrij veel sui kerbieten worden verbouwd, op een ongelegen drukke tijd. Daarom wordt het handwieden nogal eens naar een later tijdstip verschoven. Een te laat uitgevoerde onkruidbestrijding met de wied- machine en ook met de hak, beschadigt meestal het wortelstelsel van de bonen waardoor groei vertraging optreedt. Bovendien zijn de onkruiden dan ook al wat groter en worden moeilijker ge dood. Wanneer men op een vervuild perceel zijn toevlucht moet nemen tot handwieden, dan is dit vooral indien men hierdoor extra arbeidskrachten moet aantrekken, een dure bestrijding. Sinds 1955 zijn door de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Axel jaarlijks enkele proeven geno men met chemische onkruidbestrijdingsmiddelen in stambonen. Als doel werd hierbij gesteld om deze bestrijding zo uit te voeren, dat de wiedma- chine nog slechts nodig zou zijn om de grond wat los te houden. Het handwerk zou bijna ge heel moeten kunnen vervallen. De proefveldre sultaten geven aanleiding tot het volgende prak tijkadvies. Abespuitixgex na opkomst met dnbp-produkten NAAST de bekende vloeibare DNBP werd de laatste jaren nog een poedervormig DNBP- produkt beproefd. Dit nieuwe middel, Ivosit, is intussen voor gebruik in de praktijk in peul vruchten goedgekeurd. Omdat de werking van deze DNBP-produkten vrijwel .met elkaar over eenkwam wordt in dit bestek geen onderscheid gemaakt. De bespuitingen worden 10 dagen na opkomst van de bonen uitgevoerd. Het is geble ken dat dit het .meest gunstige tijdstip is. Het meeste zaadonkruid is dan gekiemd. Vrijwel alle zaadonkruiden werden zeer goed gedood, ook het meest schadelijke onkruid in stambonen, namelijk zwarte nachtschade. Aan de bonen zelf wordt vrijwel steeds wat bladverbran ding waargenomen, doch deze herstellen zich meestal vlug. Een opbrengstdepressie werd nooit waargenomen. Meestal rijpen de bonen wel iets later af. Het gebruik van DNBP-produkten 10 dagen na opkc.mst van de bonen kan aanbevolen wor den mits men 1. Op kleigrond 7' liter DNBP of 3H-4'/a kg Ivosit per ha gebruikt. Op lichte zavel en op zandgrond is dit 6 liter DNBP o* 31 2 kg Ivosit. 2. De middelen steeds verspuit met 800-1000 liter water per ha met lage druk en grove druppel. 3. Spuit bij een luchtvochtigheid van minstens 65 of anders onder te droge weersomstan digheden bij voorkeur tegen de avond. 4. Spuit op een droog gewas. EMT men bovenstaande punten goed in acht, dan kunnen zowel op bruine bonen als op witte contract bonen zeer goede resultaten be haald worden. Kan niet op het gewenste tijdstip, 10 dagen na opkomst, gespoten worden, dan kan men op een later tijdstip tot 3 weken na opkomst nog vrij goede resultaten behalen. De gewassenbeschadiging zal dan echter steeds wat groter zijn, doch de bonen herstellen zich nog wel. De onkruidbestrijding zal ook minder zijn, om dat de onkruiden al wat groter en wat meer afge hard zijn en de onkruiden gedeeltelijk bedekt worden door de bonen. B bespuitingen voor opkomst met ndc of dnbp produkten Deze bespuiting heeft alleen zin in dien vóór opkomst van de bonen al veel zaadon kruid boven staat. Men gebruikt dan 3 kg DNC of 71 '2 liter DNBP met 800 liter water per ha. Al leen het onkruid wat op dat moment boven staat wordt gedood. Later kiemend onkruid wordt dus niet gedood. Is er voor opkomst van de bonen nog weinig onkruid, dan kan gebruik gemaakt worden van een lichte onkruidegge, mits de kiemende bo nen niet beschadigd worden. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuws-Vlaanderen P. G. W. VAN HUISSELING. Axel, 16 mei 1960 van de Centrale Cultuurtechnische Commissie en de Cultuurtechnische Dienst waarin tevens de jaarverslagen van de Herverka- velingscommissie Zeeland, Hervèrkavelingscom- missie Walcheren en van de Stichting Beheer Landbouwgronden opgenomen werden. IN 1959 werd in totaal 187.7 min in werken, waarin de C. T. D. subsidie verleende, geïn vesteerd. Vergelijking met het jaar 1958 leert, dat het totale bedrag ongeveer gelijk gebleven is, maar dat de investeringen in ruilverkavelingen 9,5 min lager waren en die in de cultuurtechnische werken buiten ruilverkavelingsverband 6.6 min hoger. In totaal kwam een oppervlakte van 4200 ha gereed terwijl er 13 blokken met 41.710 ha aange nomen en 1 blok met 2240 ha werd afgestemd. Het verslag besteedt eveneens aandacht aan de agrarische vernieuwing in West-Europa. Niet al leen in Nederland maar ook in de meeste andere West-Europese landen wordt een actief beleid ter verbetering van het platteland gevoerd. De nood zaak daartoe wordt nog versterkt door het in E. E. G. verband te voeren markt- en prijsbeleid. De in de verschillende landen genomen verbete ringsmaatregelen ten aanzien van het agrarisch struktuurbeleid worden in het kort behandeld. De recreatie, landschapsverzorging en natuur bescherming als intregrerend onderdeel van de reconstructie van het landbouwareaal, de plano logie waarbij de leefbaarheid van het platteland ter sprake komt, de landbouwbedrijfsgebouwen, de bedrijfsvergroting en de industrialisatie zijn slechts enige van de onderwerpen die in dit ver slag besproken worden. V/at betreft het werk in de provincies worden de activiteiten per provincie afzonderlijk behandeld. ANS beperkende tot Zeeland wordt in het ver- slag allereerst de in 1959 tot stand gekomen concentratie van waterschappen gememoreerd. Door de samenvoeging op Schouwen-Duiveland (19.000 ha), Tholen 111.000 ha), Noord-Beveland '7.C00 ha 1 en De Brede Watering van Zuid-Beve land (32.500 ha) naast de reeds bestaande grote waterschappen. Met de Polder Walcheren (18.000 ha) en Het Vrije van Sluis (26.000 ha) werd een be langrijke schrede op de weg naar modernisering van het waterschapsbestel in Zeeland gedaan. Het grote werk van de 36.800 ha omvattende herverkavelingen Zeeland, nadert zijn voltooiing. De op Tholen bestaande achterstand werd goed deels gedurende het verslagjaar ingelopen. Men verwacht dat de werkzaamheden zowel op Schou wen Duiveland, Zak van Zuid-Beveland als Tholen in I960 gereed zullen komen. De procedure volgens .de Iïerverkavèlingswet „is dan echter allerminst ten einde Da in de herverkavelingen geïnvesteerde bedra gen van ca. 26 min zijn iets minder dan het vorige jaar toen 29 min werd besteed. Het sinds 1954 in deze herverkavelingen geïnvesteerde be drag steeg door deze uitgave tot bijna 200 min. Tot besluit een overzicht van de totale in 1959 aan cultuurtechnische investeringen in Zeeland ge dane uitgaven: (/c van min landelijke gld investering ruilverkaveling (Al) 27.9 32.3 wegen- waterbeheersing enz. (A 2) 0.5 1.4 boerderijbouw 0.0 boerenwerken (BW 1 -f BW 2) 0.0 aanvullende werken (AW) 4.8 7.9 Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V.. Postbus 69 's-Gravenhage. Tel. 18.34.00

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4